דילוג לתוכן

טראמפ והפרישה מהסכם הגרעין/ שווה להאזין לפרשנות האיראנית

מאי 9, 2018

עם כל הכבוד לכל השאר, תודו שמה שהכי מעניין, בכל מה שקשור בפרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין, היא העמדה של האיראנים.

ובכן, עוד לפני ההודעה הדרמטית של הנשיא דונלד טראמפ, הצלחתי לקלוט תחנת טלוויזיה איראנית, נדמה לי ממשלתית.

הופיע שם פרשן מזוקן מרשים, שהסביר, שגם אם יפרוש הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ מהסכם הגרעין – עדיין לא יהיה בכך כדי לשלול את ההישג הגדול של הנשיא האיראני המתון, חסן רוחאני.

לדברי הפרשן האיראני, מלומד מעמיק ואיש אקדמיה, המטרה המדינית של הנשיא רוחאני, כבר עם היבחרו למשרה, ויותר מזה עם החתימה על הסכם הגרעין מול המעצמות החשובות בעולם, היתה "להחזיר את איראן אל משפחת העמים".

הפרשן האיראני הסביר, בתגובה לשאלות של המנחה מטעם הערוץ , שבסך הכל תבעה לעצמה איראן של רוחאני את המקום המכובד, הראוי לה, בין הציביליזציות הגדולות ובין המעצמות החשובות בעולם.

ובמידה רבה כבר הגיעו רוחאני הנשיא ומדינתו להישג המכובד הזה, לפחות באזורנו, אמר המלומד האיראני:

שהרי המעצמות הגדולות, בחפשן להן "גורם יציב", שיוכל להשליט סדר במזרח התיכון הבעייתי, מצאו את המעצמה האיראנית כמענה למשאלותיהן.

וזה הישג, הסביר הפרשן האיראני בגאווה לא מוסתרת, ששום החלטה של הנשיא האמריקאי לא תוכל לקחת בחזרה מרוחאני ומאיראן!

*****

וכיצד מצאתי את תחנת הטלוויזיה האיראנית הזאת, אתם שואלים? וכיצד הבנתי מה אומר הפרשן, שהרי איני מבין את השפה הפרסית ואיני דובר אותה?

 

ובכן, זה היה פשוט.  הערוץ הממשלתי האיראני שידר בעברית והיה קל לעלות עליו.  הקישו 14 בשלט, ותקבלו את ערוץ עשר, תכנית הקרוייה "לונדון את קירשנבאום" (בפרסית זה נשמע יותר מצחיק).

*****

והנה מה שיש לי להעיר לתעמולה האיראנית הממשלתית והשקופה הנ"ל:

ש"הגורם היציב" האיראני במזרח התיכון, אינו נחשב ככזה, משום מה,  על ידי הרוב הגדול של מדינות המזרח התיכון עצמן.

המדינות  האלה – ישראל ועוד כמה מדינות סוניות, אפילו חוששות מפני "יציבות" בנוסח איראן. זה בגלל שהן טרודות יותר מדי מן העובדה הבאה:

שהיציבות שמייצרת המעצמה האיראנית, שהתקבלה ל"משפחת העמים", בסוריה למשל, מושגת בעיקרה על ידי העברה של עשרות אלפי, אולי אפילו מאות אלפי סורים,  מהמצב הרופף, חסר הוודאות והמפוקפק של נשימה עצמונית –

אל המצב המתמיד  והבלתי משתנה – יציבות לאורך זמן שאין שנייה לה –

של העדר חיים.

הפרשן הממשלתי האיראני גם התעלם לגמרי מהעובדה, שתושבי אחת המדינות האלה במזרח התיכון, מתקשים לשכוח, שבכל רגע נתון של היממה, מכוונים אליהם מגבולם הצפוני (באופן מאוד יציב), מאה אלף טילים נושאי ראש נפץ (קונבנציונלי, בינתיים), כולם במימון ו/או מתוצרת איראן, "הגורם היציב", שגם שולטת בארגון הטרור שהטילים הנ"ל הם שלו.

ושאיראן זו, מ"משפחת העמים", רואה בנו, הישראלים, את "השטן הקטן", שאחת דינו, להישמד מתחת לשמי האל.

אז מה הפלא שתושבי אותה מדינה לא יודעים אם עליהם להתגרד בעצבנות, או לפרוץ בצחוק גדול, כשהם מאזינים לפרשן איראני בערוץ עשר, מסביר להם בעברית רהוטה, שאיראן היא  "גורם יציב", במזרח התיכון, שגם נמנה על "משפחת העמים" של העולם כולו.

 

5 תגובות
 1. איתי permalink

  א. מחכה שתכתוב על הנושא טור יותר מפורט כהרגלך
  ב. אם יש לך חשבון טוויטר אתמול היה היום המשעשע ביותר בטוויטר אי פעם עם כל ציוצי העבר של פרשנינו.

  אהבתי

 2. יוסי permalink

  לאחר ההישג הדיפלומטי הישראלי, הלכיוד עלה בסקרים. לא מאמין במיוחד לסקרים, אבל קוראי ״הארץ״, כמובן, כבר מבכים את ״ההמון הפרימיטיבי והלא חושב״ – הציבור שמשום מה תומך יותר בממשלה כאשר היא מצליחה, ופחות כאשר היא נכשלת. אדם *באמת* רציונאלי, אומר ״הארץ״, פשוט תומך בשמאל הקיצוני (כמה שיותר קיצוני יותר טוב) ובפלסטינים בכל מצב ובכל תנאי, ללא כל קשר להצלחתם, מטרותיהם, או נציגויהם.

  הם כבר הוציאו מהנפטלין את לייבוביץ. הסיבה ״האמיתית״ לתמיכה בליכוד? כמובן, ש״רוב בני האדם הם טפשים ורשעים״, כמו שאמר לייבוביץ! רק שלייבוביץ קרא לכל מי שלא הסכים איתו אפילו כמלוא נימה – כולל ״אפלטון הרשע״׳- ״טיפש״ או ״רשע״ או שניהם, אז לא מפריע לי במיוחד להיות בציבור ה״טפשים והרשעים״, הכולל את כל מי שלא הסכים ב 100% עם לייבוביץ, שדרך אגב כמעט כל תחזיותיו ה״חכמות״ התבדו לחלוטין.

  Liked by 1 person

 3. יוסי permalink

  כמו כל כת, השמאל הקיצוני בטוח שכל האמת והחוכמה אצלו מאז ולתמיד, ולעולם הוא לא טעה. לא בקשר ל"שלום" אוסלו, לא בקשר להצעות הנסיגה מהגולן, לא בקשר ל"התנתקות" שבשום פנים לא תגרום ל"קטיושות על אשקלון" (צדקו; לא היו קטיושות על אשקלון, רק גראדים), לא בקשר ל"בידוד הבינלאומי" וה"צונאמי המדיני", לא בקשר ל"פשיזם" ש"מגיע" כל שבוע כבר 40 שנה, לא בקשר לטראמפ, לא בקשר לתוצאות הבחירות, לא בקשר לכלום.

  וכמו כל כת, הם מסבירים לנו כיצד הם לא *טעו*, חס ושלום, אלא לכל היותר התבלבלו קצת בתאריך: המשיח (או הפשיזם, או הבידוד הבינלאומי וכו' וכו') תמיד *תכף* מגיע. לא ייתכן אחרת: הרי הרבי מלובאביץ – סליחה, הפרופסור מלייבוביץ – אמר!

  ולבסוף, כמו כל כת, הם מסבירים לנו את חוסר ההסכמה של הציבור איתם, לא בכישלון המוחלט (עד עכשיו לפחות) של כל תחזיותיהם ואזהרותיהם, אלא בתעמולה של השטן (או ביבי) שעובדת על הכופרים העוורים (ה"בבונים הפרימיטיביים"; טוב, אז הם גם כת קצת גזענית) שנחותים מחברי הכת הנעלים, היחידים שרואים את האמת.

  מדוע אנשים מצטרפים לכתות? זה ברור: כמו בשמאל הקיצוני, כדי להרגיש עליונים על כל שאר האנשים שאינם בכת.

  Liked by 1 person

 4. איתי permalink

  טוב מאפיהו יש לי עוד תופין לחלוק איתך חמי שלו שלנו מתראיין אתמול לתוכניתו של ינון מגל ב103 ולשאלתו של מגל מדוע הוא לא מסוגל לפרגן לטראמפ כשמגיע עונה לו שלו את התשובה הבאה
  אני מסתכל על המכלול ואני לא מסוגל לפרגן לאדם שהוא שקרן פתולוגי ואז הוא כמובן מציג סטטיסטיקות על כמויות השקרים של טראמפ כמובן שפרצתי בצחוק גדול כי נזכרתי שחמי שלנו כותב בעיתון שמוכן לנשק את נעליו של כל משטר דיקטטורי רצחני שהשקר הוא ברירת המחדל שלו במידה ואותו משטר הוא אנטי ישראלי או אנטי מערבי ואז הגיעה אלי הידיעה שהאירוניה נפחה את נשמתה.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: