דילוג לתוכן

צחוקים/ מה עשו הסוכנים של פוטין לדעת הקהל האמריקאית, שהסוכנים של "הקרן החדשה" לא עשו לדעת הקהל בישראל?

פברואר 18, 2018

הערב הצחיק אותי דיון טלוויזיוני בפרשת "הטרולים" הרוסיים שקרקסו את אמריקה, וחקירה מתנהלת בארה"ב  נגד הנשיא דונלד טראמפ בעניין הזה.

דיברו על זה בערוץ 10, רביב דרוקר כמנחה ונדב אייל כפרשן, ב"לונדון וקירשנבאום".

הטענות המועלות בארה"ב הן, הסתבר לי, שהממשל של ולדימיר פוטין הקים מנגנון הפועל להשפעה על דעת הקהל האמריקאית, באמצעות הרשתות החברתיות, ואף על ידי ארגון הפגנות על אדמת ארצות הברית. המנגנון, הכולל המוני שכירים העובדים בעצם ב"אגיטציה"*, לא הופעל ישירות על ידי הממשל הרוסי, אלא באמצעות "חברת קש", שהיא זו  שתפעלה את הפרוייקט, בכספים כבדים. וננקב המספר של מיליון ומאתיים אלך דולר לחודש. "שזה המון בשביל רוסיה", כפי שהסביר לנו הפרשן אייל.

"הוושינגטון פוסט" מסביר בסרטון מה עשו הטרולים הרוסיים בארה"ב: תעמולה ברשת,  התערבות בבחירות, חבלת-רשת פוליטית

הובא דובר אמריקאי, שהסביר כי מטרת הפעילות הרוסית היא לסכסך בין חלקים שונים של האוכלוסיה האמריקאית, לעורר ספיקות בנוגע לאישים פוליטיים, להשפיע על הבחירות, ולערער על הלגיטימיות של הממשל.

אז מה מצחיק בכל זה, אתם שואלים?

או.

מה שהצחיק אותי, היה, שאת התיאור הזה של ההתרחשויות בערוץ 10, ליוו המנחה והפרשן במילים כמו "מדהים" ועוד מילים המבטאות פליאה והסתייגות עמוקה מצד אייל, שלא לדבר על הבעותיו המשתאות של דרוקר וגבותיו.

מה מצחיק פה?

ובכן, רביב דרוקר, המנחה שלנו, היה המייסד ובמשך שנים גם המנהל של "עמותה" בשם "התנועה לחופש המידע".

שהיא ודומותיה עסוקות במה, בדיוק? ומי מממן אותן?

ולא יתכן, פשוט לא יתכן, שנדב אייל לא שמע מעודו על המוני קרנות ממשלתיות, כנסייתיות ותאגידיות הפועלות בישראל ומפעילות פה אלפי סוכנים מטעמן.

ומה עושים כל אלה אצלנו פה (בקנה מידה ענק), לעומת מה שעשו הרוסים בארה"ב (בקנה מידה קטן יחסית. מיליון ומשהו דולר לחודש? הצחקתם את הקרנות שפועלות אצלנו).

כן, אני יודע. ההבדל הוא, שבאמריקה זו חברת קש של הממשלה הרוסית עצמה, ואילו אצלנו מדובר ב"ארגוני החברה האזרחית."

חרטא ברטא.

קרנות מפלגתיות מגרמניה, כמו למשל "קרן רוזה לוקסמבורג" (שכיכבה קצת לאחרונה, כששינעה שני ח"כים מהשמאל לרואנדה)? הכסף שהיא ואחיותיה מזרימות לסוכנים המקומיים הוא כסף ממשלתי לגמרי.

ברור שהכסף שמזרימות ל"עמותות" המקומיות הממשלות של בריטניה, הולנד, אירלנד, שבדיה, נורבגיה, דנמרק ספרד ועוד – הוא ממשלתי לא פחות מהכסף הרוסי הפועל בארצות-הברית.

וכמוהו גם הכסף המוזרם מטעם "האיחוד האירופי".

כמעט כל הקרנות "הכנסייתיות" מאירופה, ניזונות בעצם מכסף ממשלתי המוזרם אליהן.

אז מה "אזרחי" פה? הקרנות של התאגידים והמיליארדרים?

הצחקתם אותי שוב. הידעתם שגם הקרנות האלה זוכות לתמיכות ממשלתיות?

למשל, "קרן פורד" האמריקאית, שהיא המממנת העיקרית של "הקרן לישראל חדשה", נחשפה בקונגרס האמריקאי, כקרן הזוכה לסיוע הגדול ביותר מטעם הממשל. ומדובר ככל הנראה בכספים שעל ניתובם אחראית סוכנות הביון המרכזית (סי.אי.איי).

וחוץ מזה – הכספים הפרטיים מטעם "החברה האזרחית", נחשבים כסוג של "צדקה", ולכן מקנים למשקיעים בקרנות זיכויים אדירים במסים. כך שגם במקרה "האזרחי", מדובר בהרבה מאוד כספים ממשלתיים סמויים.

ומה ההבדל בין מה שעושות פה "העמותות"  והסוכנים המקומיים שלהן ובין מה שעשו "סוכני האגיטציה" הרוסיים בארצות הברית?

הם לא מסכסכים ללא הרף בין יהודים לערבים? בין מזרחיים לאשכנזים? בין דתיים לחילוניים? בין תושבי דרום תל אביב ותושבי צפון תל אביב?

הם לא עוסקים במתקפות על פוליטיקאים, ובנסיונות לדה-לגיטימציה ודמוניזציה של ישראל?

הם לא מתערבים בבחירות בישראל (זוכרים את נצחונו של אהוד ברק בבחירות של 1999 בעזרת "העמותות", ואת זכות השתיקה של בוז'י הרצוג?)

הם לא עובדים חזק, ובתשלום, ברשתות, בדיוק כמו "הטרולים" הרוסיים?

מתי היתה הפעם האחרונה שבה לא מצאנו  בפיד שלנו בפייסבוק, מדי יום ביומו, סרטונים של "הקרן החדשה", של "שוברים שתיקה", של "בצלם" וכל דומיהן? כמה כסף מקבלים על זה הטרולים הישראלים של הקרנות הזרות?

הם לא מארגנים הפגנות?

מה זה "הקרן לישראל חדשה" (שזה השם האמיתי, ואין דרך שיברחו מזה) אם לא קרן המצהירה בגלוי שישראל בדמותה הנוכחית, ממשלותיה ומשטרה, הם ישנים ומיושנים, ויש לייצר פה משהו חדש?

כשפוטין מנסה לסדר אותו דבר לאמריקאים באמצעות "הקרן לאמריקה חדשה" שלו, אנו מוצאים את נדב אייל "נדהם" ואת רביב דרוקר מרים גבה.

לא מצחיק?

כן. אני יודע. יש הבדל: כל הקרנות הזרות האלה, מתחזקות פה גם עמותות אמיתיות העוסקות בעזרה לציבור, סיוע משפטי ופסיכולוגי, צדקה לעניים ועוד ועוד מטרות נעלות.

בדיוק כמו שכל תנועה דתית או פוליטית במשטרים מסויימים (למשל אצלנו), עוסקים בדיוק בדברים האלה.

זוכרים את "ההסתדרות", את "'קופת חולים", ואת "נעמת" של שלטון מפא"י ההיסטורית? זוכרים את "אל המעיין" של ש"ס? זוכרים את עיסקי "הדעאווה" של החמאס ושל החיזבאללה?.

זו שיטת הגיוס של הקאדרים, של משתתפי ההפגנות, של מצביעי המפלגות ושל  סכינאי האינתיפאדות.

אני מתערב איתכם, שברגע שלפוטין יהיה יותר כסף, גם הוא יקצה משהו למפעלי דעאווה בארה"ב.

————————————————————————————

*אגיטטור: תועַמלָן; מי שמעורר, מסית, עושה נפשות (לרעיון, לעניין)

One Comment
  1. פרסם את זה מחדש ב-מאפיהווהגיב:

    שוב מצאתי את עצמי מותקף, אמש והבוקר, עם סיפורי ההשפעה הרוסית הזרה על המערכת הפוליטית האמריקאית. שוב מצאתי את עצמי מאזין לנדב אייל מרצה בארשת של דאגה ותימהון על המניפולציות של דעת הקהל, אז שוב אני מעלה את הפוסט שלפניכם, שבו, בעצם, כל מה שאני שואל, הוא: מה עוד חדש? ואיך זה אצלנו?

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: