דילוג לתוכן

גילויים חדשים בנוגע לבולשביקים

ינואר 23, 2018

בימים האחרונים יצא לי לתפוס משהו חשוב באורח המחשבה הבולשביקי. הרמז ניתן לי, אחרי שכתבתי את דעתי על הפגנה מסויימת, שדעתי לא נוחה ממנה, וזה בעדינות.
והנה, מאחת התגובות שקיבלתי בגין אותה הבעת דעה מצידי, התברר לי שמה שמיוחס לי, כביכול זה מה שכתבתי, או שזו היתה כוונתי, הוא התנגדות לעצם קיומה של אותה הפגנה (או סידרה של הפגנות)! כביכול אני מבקש לאסור על קיומה, או קיומן!
כביכול אני מערער על זכותם של מי-שלא-יהיו להפגין כרצונם!
בשעה שמחשבה כזאת כלל לא עלתה על דעתי, ואני בטוח שאי אפשר למצוא אפילו רמז לקיומה בדברים שכתבתי.
אך האסימון עדיין לא נפל אצלי, כפי שהיה נהוג לומר פעם.
האסימון נפל רק כחלוף כמה ימים, אחרי שכתבתי, בפוסט אחר, בעניין אחר, שאינני מסכים עם בעלי דעה מסויימת, בנושא מסויים (שאינו קשור בהפגנות שאליהן התייחסתי בפוסט הקודם).
והנה לתדהמתי, נתקלתי באותו סוג של תגובה: בעל התגובה – אף הוא חדש – ייחס לי את הכוונה לאסור על השמעת דעות מאותו סוג שביקרתי! כאילו איני מרשה להשמיע דעות שכאלה!
ושוב, גם במקרה הזה, לא היה בדברים שכתבתי אפילו רמז לכוונה כזאת מצידי!

ורק אז הבנתי.

הבעיה לא איתי. לא עם מה שאני כתבתי. לא עם הביקורת שהשמעתי.
הבעייה היא בראש של המגיבים.
נפלתי על שני בולשביקים.
הם שניהם ייחסו לי את הכוונה לאסור על קיום הפגנה או על השמעת דעה המנוגדת לדעתי – כי ככה הראש ש ל ה ם עובד.
הראש הבולשביקי.
והם השליכו עלי מה ששייך להם.
לפי אורח המחשבה הבולשביקי, הדרך הנכונה לטפל במעשה או באמירה שאינם מקובלים על הבולשביק/ית – הוא לאסור עליהם. לאסור על עשיית המעשה (למשל קיום הפגנה הפסולה בעיניהם) או על השמעת אותה אמירה מקוממת, המנוגדת לדעתו של הבולשביק.
מה שמאפיין את הבולשביק, אם כך, הוא הרעיון המוזר, שלא זו בלבד, שרק דעתו שלו ראויה להשמע, ורק מעשיו שלו שווים עשייה –
אלא שיש לאסור כל מעשה פוליטי אחר ולאסור על השמעת כל דעה המנוגדת לדעתו!

*****

וכל זה, כמובן, לא מונע מהבולשביק המצוי, לחשוב את עצמו נאור ומתקדם, סובלני ופתוח, ועוד כל מיני מחמאות שגמלים שאינם מבחינים בדבשתם מעניקים לעצמם ברוחב יד.

בעוד שהאמת היא, שהבולשביק הוא מטבעו רודן וצנזור כפייתי.

******

על פני השטח, הבולשביק, צנזור רודני שכמותו, עשוי להצטייר כמי שבטוח במשנתו, בעל דעה מוצקה כסלע, טיעון מעולה הנשען על עובדות מוצקות –

בעוד שלמעשה הוא עלה נידף ברוח, שאינו מוכן לשאת שום ערעור, שום ביקורת, שום דיון ושום ויכוח –

וזה, כנראה, משום שבעמקי ליבו יודע הבולשביק שהוא אוחז באידיאולוגיה שאין בה ממש, הנשענת על טיעונים כוזבים ודעות קדומות, שבבסיסן לא עובדות מוצקות, אלא פייק ניוז, שקרים ובדותות –
מגדלי קלפים של "איזמים" ו"לוגיות", שכל רוח קלה, כל צחוק רענן, ימוטטו אותם על נקלה.
ולכן, משתדל הבולשביק – זו מהותה של הרודנות שלו ושל הצנזורה שלו – להגיף את כל התריסים, לסגור את כל החלונות, כולל החרכים, כדי שחס ושלום לא יהיה שום איום על ה"פרדיגמות הנראטיביות הסוציו-אקונומיות" או מה שלא יהיה שמו של הטמטום האידיאולוגי הקבוע או התורן שסותם את כל הערוצים ב-20 הסנטימטרים שבין אוזניו.*
וזו גם הסיבה, שכאשר אינפרנדו אותי בפייסבוק – כמעט תמיד היה מדובר בבולשביקים. מטבע הדברים, הם לא יכלו לאסור עלי לכתוב את דברי, ולכן, בתור אפשרות מילוט, הם הטילו על עצמם את האיסור לקרוא את דברי.

ואילו אני מצידי, אנרכיסט מוחלט שכמוני, מבקש להודיע בזה: מימי לא חלמתי לאסור על הפגנה כלשהי, גם זו שאני מתנגד לה מהמפגין הראשון ועד האחרון. לא עלה, לא עולה ולא יעלה על דעתי לאסור על הבעת דעה כלשהי, המנוגדת לדעתי. מאז ומתמיד התנגדתי לכל איום בפיטורים של מי שלא יהיה בגין דעותיו, או בגין איזו התבטאות או התבטעות כזו או אחרת שיצאה את פיו או מקלדתו.
איש לא ימצא במיליוני המילים שיצא לי לפרסם עד כה, אפילו רמז למשהו אחר.
אני מתנגד אך ורק לאלימות, לכפיה, לרודנות ולצנזורה –
שבדיוק הם נשמת אפו של הבולשביק.

*****

ויותר מכך:
אין שמח ממני, כשמישהו מצליח להעמיד אותו על טעותי. אינני מבין כלל, איך אדם סביר יכול לנהוג אחרת.
שהרי מי שמעמידים אותי על טעותי (והרשות נתונה לכל אחד ואחת לעשות זאת גם במילים החריפות ביותר, כאשר אני מתעקש על שלי בגלל טמטום רגעי) – מצילים אותי מאותה טעות!
הודות להם מתגלה לי אמת חדשה, נוצצת ונהדרת, המחליפה טעות עבשה ומעופשת – ותודה, תודה רבה!
————————————————————————————–
*למען האמת, התנהגויות מוזרות כאלה מתגלות גם אצל אידיאולוגיסטים אחרים, מלבד הבולשביקים, כמו למשל פשיסטים או קנאים דתיים. אך אולי בבולשביזם מתגלה הנגע הזה בצורה השיטתית והטוטלית ביותר. לדוגמה: הבולשביקים הם הכי זריזים בשליחת אלה המתנגדים לדעתם "לטיפול" פסיכולוגי או אף פסיכיאטרי, והכי חשוב – תרופתי (ראו למשל העמדה הבולשיבקית ביחס לנשיא האמריקאי דונלד טראמפ).
עם זאת, יתכן שאני טועה בנקודה הזאת בגלל נסיבות סובייקטיביות הקשורות בהתנסויות האישיות שלי עם הסחורה הבולשביקית.
בהחלט פתוח לדיון: האם בולשביקים גרועים יותר מפשיסטים או מקנאים דתיים? אשמח לחלוק חוויות.

One Comment
 1. איתי permalink

  אכן ישנם קנאים ופנאטים בכל המחנות. אבל כשזה מגיע מהמחנה עם הדעות ה"נכונות" זה מגוחך במיוחד שהרי החוגים הנאורים מסבירים לנו השכם והערב עד כמה כל מי שמחזיק בעמדה שמרנית לאומית או דתית (בתנאי שהוא לא שייך לעולם השלישי ה"מוחלש") הרי הוא אידיוט גזען חשוך לא רציונלי) שלא זכה לנשום אויר פסגות אוניברסליסטי ואילו פעם אחר פעם מתנגלה שהמחנה הנאור הוא כת דתית לכל דבר עם כוהני דת כתבי קודש ודוגמות שאינן שונות במאומה מהדוגמות הכנסייתיות הימי הבינים וכל מי שמעז להטיל צל צילו של ספק בדוגמות אלו נידון לשריפה מטאפורית על מדורת האוטו דה פה שניצבת בחצר כנסיית הסכל
  עקרונותיה של דת זו רבים מספור ולעיתים קרובות סובלים מחוסר עקביות משווע אבל בכל זאת ניתן לזקק מהם כמה עקרונות מנחים
  א. תרבות המערב היא הרוע המוחלט.
  ב. בכל צרות האנושות אשם הגס"ל (גבר סטרייט לבן)
  ג. ברגע שקבוצה כלשהי זכתה לעבור את טקס הקונפירמציה ולהיכנס לפנתיאון ה"מוחלשים" או אז יש לה חופש מוחלט לעשות ככל העולה על רוחה כולל אלימות מזוויעה וכל מי שיעז לבקרה ייענה מיד בקללה האולטימטיבית החדשה "גזען"
  אי לכך ובהתאם לזאת. כל סכסוך בינלאומי שבו אי אפשר להאשים את המערב הנורא מעניין את החוגים הללו כשלג דאשתקד וגם כאשר מעצמה מערבית תנסה להתערב בסכסוך מיד תואשם באימפריאליזם אבל גם כאשר מדינות המערב יביטו מן הצד ולא יעשו דבר הן יואשמו באירופוצנטריות ודאגה לאינטרסים של העמים הלבנים
  הסתירה הגלומה בביקואות הללו זועקת לשמים משום שאותו המערב הנורא הוא המאפשר את חופש הביטוי שמאפשרת לכל ההוגים להקיא את מרכולתם ללא מורא סביר להניח שבאותן מדינות העולם השלישי האהודות עליהן כל כך ביקורת שכזו תסתיים עמוק באדמה עם גוש עופרת תקוע בראש
  ב. ההוגים הללו מרבים לדבר על האדם הלבן. וזוועותיו בעוד רובם לפחות גברים לבנים עשירים ומשכילים בעצמם שלא מקדמים בכהוא זה את טובתו של העולם השלישי אלא עושים בו שימוש שפל וציני לסדנה עצמית לניקוי רעלים

  Liked by 1 person

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: