דילוג לתוכן

שעור בספירת מפגינים: איך נראים בשטח 1,500 מפגינים ואיך נראים 7,000?

דצמבר 17, 2017

בעקבות הפוסט הקודם פה, שבו היתה התייחסות למספר המפגינים בהפגנת השחיתות (מושחתים א' נגד מושחתים ב') האחרונה במוצ"ש, נכנסתי לדיונים עם קצת מגיבים בפייסבוק.

הוויכוח לא מפתיע, כי למספרי המפגינים יש חשיבות רבה, ואפילו מכרעת, הרבה יותר מתוכן הנאומים הנישאים בהפגנות האלה.

בדיוק כמו שמספרי המצביעים הנמנים בקלפיות מכריעים את גורל הבחירות, ולא תמיד יש קשר בין מספר המנדטים של מפלגה ובין הטיב והברק של תעמולת הבחירות שלה.

זו הסיבה שהרביתי גם בעבר לעסוק בנושא הזה. מספרי המשתתפים בהפגנות מהווים שיקוף כמותי חשוב של דעת הקהל בתקופה שבין בחירות לבחירות.

נכון שספירת הקולות בקלפיות, בהינתן שאין זיופים בקנה מידה גדול, מדוייקת הרבה יותר מספירת המשתתפים בהפגנות. אבל אם מצויידים במטראז' המדוייק של האתר שבו נערכת ההפגנה – כמו למשל כיכר – ותמונה של המשתתפים בפועל בהפגנה (עדיף בצילומים פנורמיים מלמעלה) – אפשר לספור בשיטות שונות את מספר המפגינים, ולהגיע להערכות מדוייקות למדי.

דבר אחד אסור לעשות: לסמוך על הפייק ניוז של התקשורת הממוסדת. המספרים שהיא נוקבת גבוהים בהרבה – לרוב פי כמה – ממספרי המפגינים בשטח.

אז הנה שעור קצר עם דוגמאות מהחיים, כולל ההפגנה האחרונה, על הדרך למנות מספרי מפגינים.

והצחוקים יבואו מאליהם, כשנשווה את ממצאינו לדיווחים התקשורתיים.

*****

נתחיל באחת ההפגנות הראשונות של המחאה המחברתית של 2011, מאותו שלב שבו היא נקראה עדיין "מחאת האוהלים", או גם "מחאת הדיור" מיסודן של דפני ליף ושדרות רוטשילד. ההפגנה התקיימה בתל אביב,  וכללה הופעות של זמרים ידועים. התמונה הטובה ביותר שמצאתי התפרסמה ב"הארץ" וצולמה על ידי עמוס בכר. הנה היא לפניכם:

תמונה 1 מתוך הפגנת המחאה ב-2011: לאורך הרחוב

מתוך התמונה הזאת בודדתי את החלק הקדמי, הכי נוח לספירה, וזה מה שקיבלתי.

תמונה 2 מתוך ההפגנה ב-2011: הקטע הקרוב לצלם מתוך התמונה.

ומן החלק הזה, כדי להקל על הספירה,  בודדתי את התשיעית המרכזית. ומה קיבלתי? בערך 120 מפגינים. רואים שיש קרחות ורווחים. אילו זו היתה הצפיפות בכל תמונה 2  שלמעלה, אפשר היה להניח שבאותה תמונה נראים קצת יותר מ-1000 מפגינים. אבל זה לא המקרה. די ברור שבחלק הנמוך של התמונה, ולכל אורך האלכסון הימני שלה, הצפיפות של המפגינים קטנה בהרבה. לדעתי נראים בתמונה 2 כ-800 מפגינים.

תמונה 3 מתוך ההפגנה שח :מחאת הדיור, ב-2011: התשיעית המרכזית של תמונה 2. ספרתי כ-120 מפגינים.

ועכשיו, אם נרחיב את המניין קצת מעבר לתמונה 2, כך שתכלול את כל החלק הקדמי של תמונה 1, אפשר להניח כי באזור הזה מצויים לא פחות מ-1,000 מפגינים.

וכמו כן נניח, שצפיפות דומה שררה לאורך חלקים נוספים של ההפגנה – קצת לפנים (לפי ריכוז השלטים ואנשי תנועות הנוער בתמונה, נראה שמדובר פה בחלק קדמי למדי, ולכן צפוף יחסית של ההפגנה) וגם מאחור, לאורך הרחוב.

הערכה שלי לסיכום, על סמך התמונות. בהפגנה השתתפו כ-7,000 איש.

בטוח שפחות מ-10,000.

ומה היו ההערכות שמסרו לנו כלי התקשורת?

ובכן, הם הלכו על "רבבות". ואולי אפילו "הרבה רבבות" כמו שאמרה שדרנית ערוץ 2.

"מעריב" הימר על 30 אלף.

"הארץ" היה זהיר ודיבר על חצי מזה. 15 אלף.

"ידיעות אחרונות" החליט על יותר מ-20 אלף מפגינים.

שמעתי שאחד המפגינים שרואיינו ברדיו, התחבר יותר לערוץ 2 וטען לשמונים אלף, ואולי אף 100,000 או יותר.

*****

ומכאן היישר להפגנת מוצ"ש האחרונה. ספי עובדיה, כתב ערוץ עשר, דיווח שלוש פעמים במהלך התכנית "מגזין". הוא נמנע, בצדק, מלנקוב במספר המפגינים. לא היה לו שום כלי להעריך, בלי לראות תמונה פנורמית ולנתח  מה שנראה בה. עובדיה דיווח בזהירות על "אלפי מפגינים".  אך הרושם שלו היה, והוא חזר עליו שלוש פעמים לפחות, שההפגנה האחרונה בתל אביב היתה קטנה ודלילה משתי קודמותיה.

בשידור השלישי ב"מגזין" הופיע גם סרטון פנורמי מהרחפן, ובו נראית תנועת המפגינים ברחוב. למגישת ה"מגזין" אושרת קוטלר היה דחוף לציין כי לפי התמונות האלה, אולי בכל זאת היו מפגינים רבים.

היא אף ביקשה להראות שוב את הסרטון, שלפי דבריה הראה על הפגנה "צפופה ועמוסה".

אך דווקא ההצגה הנוספת, הצביעה על הפגנה דלילה ומרווחת.

והנה  לפניכם התמונה מהסרטון של הרחפן מערוץ עשר, שבו נראה המרכז הכי הומה שצולם – והוא כלל לא צפוף וכלל לא עמוס. והחלקים האחרים, שמחוץ למרכז, נראים כמו סתם שוטטות של מישהו פה, מישהו שם.

מכל מקום, ברור לגמרי שלא נראים פה יותר מכמה מאות אנשים. לא פלא שאיש בערוץ עשר לא התעקש להציג יותר מכמה שניות מאותו סרטון-רחפן, ותודה לקוטלר שביקשה להציגו שוב.

תמונה 1 מתוך ההפגנה במוצ"ש האחרון: המפגינים בתנועה בסרטון הרחפן של ערוץ עשר

סרטון רחפן מוצלח יותר היה ל"וואלה!". פה לא נראים המפגינים של מוצ"ש האחרונה כשהם נעים, אלא כשהם ניצבים על מקומם.

תמונה טובה גם מזו הופיעה היום בעמוד 5 בעיתון "הארץ". ראיתי אותה וספרתי, לפי השיטה שפרטתי לעיל כאן, כ-1,500 מפגינים. לצערי איני יכול להעלות את אותה תמונה, ואודה לחבר/ה או קורא/ת שיעלו אותה למעני בתגובות.

על כל פנים ברור, שבתמונה ׁפה מ"וואלה!" (נקודות לבנות קטנות מייצגות מפגין כל אחת. נקודה גדולה יותר יכולה לייצג שניים או שלושה מפגינים צפופים) לא רואים יותר מכמה מאות מפגינים. וביחד עם אלה שמחוץ לתמונה, בשוליים הרחוקים והדלילים של ההפגנה, שוב אפשר להגיע לאותו מספר – כ-1,500 מפגינים.

תמונה 2 של ההפגנה במוצ"ש: סרטון הרחפן של אתר "וואלה!" – כמה מאות מפגינים נראים בתמונה.

וכדי להמחיש את ההבדל בין הפגנת מוצ"ש האחרונה בת 1,500 המפגינים, כפי שהיא נראית בסרטון של "וואלה!", ובין הפגנת המחאה (שבה התחלתי את השיעור),  ושהשתתפו בה כ-7,000 מפגינים, הנה שוב התמונה מיולי 2011:

תמונה להשוואה, מתוך הפגנת המחאה ב-2011. ההבדל הברור בין התמונה פה לתמונה הקודמת, הוא בדיוק ההבדל בין 7,000 מפגינים ובין 1,500 מפגינים

חשוב להבין, שאת השיטה שאני משתמש בה כדי להעריך מספרי מפגינים, יכול לאמץ בנקל כל כתב טלוויזיה וכל כתב עיתון. היא לא מחייבת יותר מידע בסיסי ביותר בהפעלת תוכנית פוטושופ, ולא יותר מהכרת לוח הכפל. משהו מכיתה א' או ב' של בית הספר היסודי.

אבל אין זה מקרה שבעתונות הממוסדת שלנו לא משתמשים בשיטה הפשוטה הזאת להערכת מספרי מפגינים:

אדוני התקשורת הממוסדת לא מעוניינים שנדע את העובדות.

ידיעת העובדות מוליכה היישר לידיעת האמת.

והתקשורת הממוסדת אינה מעוניינת בעובדות ובאמת. היא מעוניינת בתעמולה נטו, המנתבססת בהכרח על פייק ניוז. התקשורת הממוסדת מעוניינת ביכולת לדווח לנו על 10,000 מפגינים (ידיעות אחרונות) או "כמעט 20,000 מפגינים" (מעריב).

ודווקא "הארץ" וספי עובדיה מערוץ עשר ראויים במקרה הזה לצל"ש:

לגיטימי לומר "אלפי מפגינים" על 1,500 איש ואשה.

וצל"ש מיוחד מגיע לכתב ערוץ 2 שהכי דייק, כשדיווח על 2,500 מפגינים.

 

 

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: