דילוג לתוכן

חוק ההמלצות/ העמדה האבודה של אוהדי נתניהו

דצמבר 4, 2017

————————————————————————————————————-

לבי לאראל סג"ל ולאורחיו בתכנית לפנה"צ שיש לו בגלצ. אתמול שמעון ריקלין והיום גלית דיסטל-אטבריאן. מנסים להגן על מה שאינו ניתן להגנה: ניסיון להשפיע בדרכים בירוקרטיות על החקירה המתנהלת עכשיו בעניינו של ראש הממשלה, באמצעות חקיקה קואליציונית פוליטית. חקיקה פרטית לצרכיו של ראש המפלגה הראשית באותה קואליציה, שקולותיה אמורים להקל עליו.

סג"ל ואורחיו מנסים להסיט את הדיון אל הבחינה העקרונית של החוקים הכושלים (בינתיים), "הצרפתי" ו"ההמלצות", (ששניהם, לדעתי, ראויים לבדיקה ולדיון ענייני). אבל זה לא העניין פה, וסג"ל ואורחיו יודעים זאת. לא מדובר בעיקרון. מדובר בהיפוכו: בחוק פרטי לצרכים מפוקפקים.

ניסיון פרטי אחר להסיט את הדיון מעניינו האמיתי, ערך אתמול שמעון ריקלין, שסימן את החשודים בבגידה בנתניהו, כולל מהימין, כאשכנזים. המזרחיים הם שנשארים נאמנים למנהיג הליכוד, הוא הודיע. כלומר, לדעתו של ריקלין, למזרחיים לא אכפת שהקואליציה תחוקק בחופזה איזה חוקון, שבמסווה של הגנה על זכויות הפרט והאזרח ("הקרן החדשה לישראל" התחילה לממן גם את דוד ביטן ודוד אמסלם?), יסייע לנתניהו במאבקו ש"לא יהיה כלום".
בשורה התחתונה, מדובר בטיעון גזעני מובהק. דהיינו, שלמזרחיים אצלנו לא אכפת משחיתות.

ועוד ניסיון להסיט את הדיון: ההתקפה על המשטרה והפרקליטות, וגם מערכת השפיטה. הם מושחתים בעצמם, טוענים סג"ל ושות'. הם פוליטיים, מוטים ועוד.

נכון. צריך להיות אידיוט מוחלט, כדי לא להכיר בכך, שלא הכל חלק בהתנהגותם של רשויות החוק והאכיפה. כמו בכל מיזם אנושי, יש אינטרסים אישיים, פוליטיים ועוד.

אבל לכל המתקיפים את הרשויות האלה מימין צריך להזכיר דבר או שניים.

ראשית, שנתניהו עצמו הוא שמינה את מי שאחראי על פעולת המשטרה ואת מי שממונה על החלטת הפרקליטות בעניינו. האם רוני אלשייך ואביחי מנדלבליט מוטים פוליטיים נגדו? האם יש להם משהו אישי נגדו? ואולי השר הממונה על המשטרה, איש מפלגתו זומם נגדו? או שרת המשפטים מהקואליציה שלו?

שנית, שבמבחן המציאות ולאורך שנים רבות, קשה להאשים את המשטרה שלנו, ועימם הפרקליטות ומערכת המשפט בהטייה פוליטית. פעולתם של אלה הביאה לחשיפת השחיתות והסיאוב של שלטון מפא"י, חשיפה שהיתה מהסיבות המרכזיות להחלפת אותו שלטון. וגם קודם לכן ולאחר מכן, עד היום, הביאו ומביאות הרשויות האלה לדין, ואף לכלא, חשודים מכל עברי המערכת הפוליטית.

נכון שהיו גם לא מעט פאשלות, העלמות עין, מעשי טיוח והאשמות-שווא. נכון שרדפו את יעקב נאמן ואת רפול, את הנשיא ריבלין ועוד. ולדעתי פעילות המשטרה, הפרקליטות והשופטים במשפטו של חיים רמון, גם היא היתה פסולה.
ולעומת זאת גילתה המערכת הזאת רחמנות מפליגה מול פעילותם של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר והגזבר שלו דאז אהוד אולמרט, לקראת אחת ממערכות הבחירות לפני אי אילו שנים. והמערכות האלה גם שלחו לחופשי אחד מבניו של אריאל שרון, שהתמחה בשוטטות באינטרנט תמורת אלפי דולרים לכל הקשה במקלדת.

כלומר, גם הפאשלות של מערכות האכיפה והחוק פוזרו ברחבי המערכת.

*****

אך בשעת מעשה, כשגלגלי המערכת סובבים, צריכים פוליטיקאים, עיתונאים, וגם הציבור הרחב, להניח למערכות החוק והאכיפה לעשות את עבודתם – ולהביא בחשבון שעלולות להיות גם פאשלות – בלי להפריע להם. האנשים המועסקים במוסדות האלה מקבלים את משכורתם מידי הציבור הרחב, ומי שמפריעים להם לעשות את עבודתם ללא הפרעה, רק מתחזים למי שטובת הציבור הזה לנגד עיניו. הם רק מעמידים פנים שהם נציגים של הציבור, בשעה שהם שוקדים על עניינם תוך שימוש בתעמולה ריקה, שקרים, טיעונים כוזבים וגניבת דעת.

"חוק ההמלצות" במקורו היה חמור, משום שהיווה ניסיון של הנבחרים-המחוקקים עצמם לנצל את כוחם – האצבע המונפת של הח"כים הכבולים בהסכמים קואליציוניים – כדי להשפיע בדרך לא כשרה על עבודת המשטרה והפרקליטות. בגידה ברורה בציבור הבוחרים, מי שמשלמים את שכרם של האנשים העובדים במוסדות האלה.

*****

ולבסוף מילה טובה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהשכיל להודיע כי אינו מבקש עוד ש"חוק ההמלצות" יחול גם עליו.

ברור שנתניהו ניסה להאחז בחוק הזה, כי כמו אוהדיו בתכנית לפנה"צ בגלצ, הוא סבור שמתנהלת מולו מערכה לא הגונה, וזה מה שמכשיר גם צעדים לא הגונים מצידו.

ועכשיו נותר לראש הממשלה לקוות, שהעובדה שהוא ויתר על השימוש בצעד הלא הגון מצידו, תביא גם לשיפור ברמת ההגינות של החקירות המתנהלות בעניינו.

*****

מה ששמעתי ביומיים האחרונים בתכנית של סג"ל בגלצ, רק מחזק אותי בדעתי הקבועה, שהימין והשמאל הם שתי הכנפיים של אותה ציפור.

כשמבקשים להגן על עמדה אבודה, תמיד גולשים להסחות דעת, בדותות וטיעונים מפוקפקים.

בין שאתם שמאלנים טהורים ובין שאתם פטריוטים מהימין.

 

 

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: