דילוג לתוכן

הטבח במסגד בצפון סיני/ טרור סוני ושיעי במזרח התיכון החדש (1)

נובמבר 27, 2017

מחוז ביר-אל עבד, שבו נמצא מסגד א-ראודה, משתרע על פני למעלה מ-5,000 קמ"ר,  כרבע משטחה של ישראל של הקו הירוק, ממערב לאל עריש. מספר התושבים במחוז, כ-34 אלף, כמעט כולם בני שבטים בדואים. במסגד שבו אירע הטבח התפללו ונטבחו בני השבט הבדואי אל-סאווארכה, שהם מאמינים סופים.

הזרם הדתי הזה באיסלאם החל את דרכו בסוף המאה השמינית לספירה – מן הוויקיפדיה – "בקרב קבוצת אנשים קטנה שכונו בשם 'אלו הפוסעים בשבילי הדרך הרוחנית'. את אלוהים והאמת הם כינו "האהוב"… והיו ידועים כ'מאהביו של אלוהים'. "

ועוד מאותו מקור: "במכון האיסלם הנמצא במנהיים, גרמניה, שבו עובדים על נושא קליטת המוסלמים באירופה, רואים בסופיות השקפה שמתאימה במיוחד לדיאלוג בין-דתי ולהרמוניזציה בין-תרבותית בחברות דמוקרטיות ופלורליסטיות. במכון מתארים את הסופיות כסמל של סובלנות והומניזם – היא אינה דוגמטית, היא גמישה ואינה אלימה. לפי פיליפ ג'נקינס, פרופסור מאוניברסיטת ביילור שבטקסס, 'הסופים הם הרבה יותר משותפים טקטיים של המערב: יש להם פוטנציאל להיות התקווה הגדולה ביותר של פלורליסטיות ודמוקרטיה במדינות איסלמיות.' כמו כן, מספר ממשלות וארגונים תומכים בקידום של סופיות כאמצעי להיאבק במגמות בלתי סובלניות ואלימות באיסלם."

מי שהרגו בסוף השבוע הזה 305 סופים ופצעו עוד 128, הם בני זרם חדש באיסלם, שצמח במאה ה-21. במידה רבה הם היפוכם הגמור של הסופים. הם נמנים על זרמים באיסלם הסוני והשיעי הדוגלים בשנאה כשם שהסופים דולגים באהבה. דאעש נמנה על זרמים הדוגלים ברצח ומקדשים את המוות (כמו החמאס והחיזבאללה), בשעה שהסופים מקדשים את החיים והשלום.

מדבריו של עבד אל-קאדר ג'ילאני, מייסד של אחד מעשרה המסדרים העיקריים של הסופיות, הקאדריה. השיר מובא מתוך האנתולוגיה של שרה סבירי על הסופים. למי שרוצה לדעת יותר על הזרם המוסלמי הזה מוקדש הלינק הזה.

לכן, מה שקרה בביר אל עבד שבצפון סיני, הוא במידה מסויימת התמצית המזוקקת של המלחמה המתנהלת בעולם. כבר עייפתי מלטרטר בעניין הזה, מזה עשור ויותר: על פני הכדור שבו אנו מתגוררים מתחוללת מלחמת עולם על רקע דתי. כל מיני חוכמולוגים טוענים שמדובר במלחמה של העולם השלישי  נגד מנצליו  האימפריאליסטים  והקפיטליסטים וכן הלאה, איזמים על גבי איזמים פלוס כמה לוגיות.

יש גם זרם המכחיש את עצם קיומה של מלחמה כזאת, ואף טוען כי מצב העולם מעולם לא היה טוב יותר.

*****

המזרח התיכון הוא  ליבה הפועם, ובית המטבחיים העיקרי של מלחמת העולם הדתית.

היא פרצה בקצהו המזרחי לפני כמה עשרות שנים, באפגניסטן ובאיראן של שנות השבעים. במלחמה האפגנית-סובייטית נולד ארגון הטרור הסוני אל-קאעידה, מיסודו של המילארדר בעל הרולקס אוסמה בן-לאדן. מן הארגון הזה הצטמח ארגון דאעש, זה שטבח בסופים של צפון סיני.

מערבה משם, באיראן, כבשה את השלטון ב-1979 כת שיעית אלימה ורצחנית אף היא, משטר ההייאטוללות מיסודו של רוחאללה חומייני.

*****

כהונתו של הנשיא האמריקאי הקודם, ברק אובמה, שמונה שנים שהסתיימו לפני כ-10 חודשים, סימנה עליית מדרגה בהתפתחותה המזרח-תיכונית של מלחמת העולם הדתית. מספרי ההרוגים במלחמות, במעשי טבח, השמדת העם והטרור במזרח התיכון, בשמונה שנות כהונתו של אובמה, גדל פי 2 ופי 3 לעומת תקופת כהונותיהם של שני הנשיאים האמריקאים שקדמו לו. זה במקביל לעליה דומה במכירות הנשק האמריקאי למזרח התיכון. מצחיק שהאיש הזה קיבל פרס נובל לשלום. הפרס ניתן לו כמקדמה, בפתח כהונתו. מקדמה שלא נפרעה. ההיפך מזה. מצחיק גם שאותו נשיא אמריקאי הוא ממובילי אותו זרם של טמבלים מלומדים, הטוענים שמעולם לא היה לנו טוב יותר.

*****

מעשי הרצח והטבח של אנשי דאעש בסיני ובמצרים תכפו והתרבו, ככל שהאירגון הרצחני הזה נדחק ממעוזיו בעיראק ובסוריה.

בעיר סוצ'י הרוסית, איפה שהתקיימה זה עתה מסיבת הניצחון על דאע"ש בצפון  הסהר הפורה, השתתפו, בין המנצחים, גם מתחריו של דאעש על כתר אלופי הטירור – המשטר השיעי של איראן, המפעיל את "משמרות המהפכה", כנראה ארגון הטרור הממלכתיהגדול בעולם. ההיאטוללות הם גם שולחיו של הסניף הלבנוני של הטרור השיעי –  ארגון החיזבאללה (מפלגת האל – שם שיובא ללבנון מאיראן).

הנשיא אובמה נואם בקהיר: עליית מדרגה במזרח התיכון

משתתף אחרת בטקסי הניצחון בסוצ'י, הוא הזרם האיסלאמי השולט עכשיו בטורקיה, אשר איפשר את זרימת המתנדבים והאספקה לטרוריסטים של דאעש, והתומך עד היום בארגון הטרור של החמאס. לא מפתיע שנשיא מצרים, עבד-אל-פאתח א-סיסי, האשים בנאומו האחרון גם את המשטר הזה מאנקרה, בתמיכה בטרור הדעאשי בסיני.

היה זה אותו נשיא אמריקאי, אובמה, שמסר למעשה את מפתחות המזרח התיכון לידי הטרור האיראני ושלוחיו. הוא הביא לחתימת הסכם הגרעין מול איראן, שבפועל גורם  רק להשהייה של כמה שנים ביישום תכניות הגרעין של ההייאטוללות, ובינתיים משחרר אותה מסנקציות, מזרים לקופתה מאות מיליארדים דולרים, ומעניק לה יד חופשית במיזמים האימפריאליסטים שלה במזרח התיכון.

באותה הזדמנות, הפקיר למעשה אובמה חלק ניכר מהמזרח התיכון לטובת האינטרסים הרוסים.

והתוצאה, בינתיים, היא ציר איראני העובר בין טהראן, בגדד, דמשק וביירות, עם שלוחה בצנעא שבדרום חצי האיר הערבי, ומשת"פים בנסיכות הנפט של קטאר. בעקבות תוצאות המלחמה בסוריה עד כה, נראה כי המשטר האיראני יהווה מעתה חלק מוכר של השלטון בסוריה.

*****

יומיים אחרי שאנשי דאעש טבחו 305 מוסלמים סופים בצפון סיני, ירדו מטוסים רוסיים על העיירה א-שאפה שבמזרח סוריה, וכתוצאה מההפצצה נהרגו 53 אזרחים סוריים.

אין מצב, כמובן, שבעקבות כך יכנה  המו"ל של "הארץ" את הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין ואת ממשלתו "רוצחים בחליפות".

כמו שאין מצב שאלופי המוסר מעיתונו יודיעו שאנשי דאעש בסיני עוסקים בעצם ב"השמדת עם", ב"טיהור אתני" או משהו מהסוג הזה.

הסיבה ברורה. מבחינתם של עמוס שוקן ושותפיו לקו הגזעני של עיתונו, כאשר ערבים הורגים ערבים, או כאשר רוסים הורגים ערבים, זה משול ל"כלב נושך כלב". בקושי שווה דיווח עיתונאי, לא כל שכן פרשנות.

את מעשיהם של אנשי דאעש אפשר תמיד, מבחינת השמאל המזוייף המקומי ובתפוצות, "להבין אם כי לא להצדיק". והרוסים הם בכלל אבן הפינה בחזית הפוליטית שבה הם מצדדים.

בפוסט הבא אעסוק בברית הלא קדושה הזאת.

 

 

 

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: