Skip to content

איך מפקיעים הימין והשמאל את מערכות הסדר הצבורי, החוק והמשפט לצרכיהם הפרטיים

אוגוסט 10, 2017

בקשר למופע האימים הפרו-ביבי שנערך אתמול בגני התערוכה.

תקציב המשטרה לשנת 2017 עומד על 11.2 מיליארד ש"ח. תקציב פרליטות המדינה עומד על 471.6 מיליוני שקלים. תקציב מערכת בתי המשפט עומד על 1.56 מיליארד ש"ח. בסך הכל 13.2 מיליארד ש"ח. פרוש הדבר שכל משפחה ממוצעת בישראל מוציאה על ענייני החוק והסדר יותר מ-5,000 ש"ח בשנה. ניסיתי לבדוק כמה מתוך זה מוקדש לחקירותיו המסובכות של ראש הממשלה, ושל עוד כמה בכירים, וזה קשה. אך מכיוון שמדובר בחקירות שנמשכות שנים, לא יהיה זה מוגזם להעריך שמדובר במאות מיליונים, ואולי מיליארד ש"ח ויותר. שהרי כוח אדם גדול ויקר מאוד עוסק בחקירות האלה ובכל מה שסביבן. עשרות ומאות חוקרים, בכירים וזוטרים, פרקליטים הכירים וזוטרים, שופטים, עוזרים, שרותי מזכירות, דוברות ומה לא.

ראש הממשלה ואשתו בכנס הליכוד: זוטות

תמורת סכומים כאלה, שאותם משלם הציבור מכיסו, בצורת מיסים, זכותו לבקש עבודה ראוייה לשמה ותוצאות סבירות. איך זה אפשרי? ובכן, כל אחד מבין שעבודה ראוייה לשמה של מערכות החוק והמשפט אמורה להתנהל, בשלב שלפני המשפט,  במידה של חשאיות, כשהעוסקים במלאכה הקשה והתובענית משוחררים מלחצים ומהשפעות זרות.

אבל קבוצות קטנות של אינטרסנטים מסכלות את האפשרות הזאת. למשל ההפגנות הנערכות מזה תקופה ארוכה בפתח תקווה כדי לזרז ולהמריץ את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.  התחיל בעשרות, נמשך במאות ועכשיו, לפי התקשורת הבדרך כלל אוהדת, הגענו לאלפים.

והנה התברר, שבשעה שהמפגינים האלה הוקיעו את מנדלבליט כ"יועץ המשפחתי לממשלה", כלומר, כמי שמוטה לטובת משפחת נתניהו, הוא הביא לחתימת הסכם "עד מדינה" עם היועץ לשעבר ארי הארו. איך זה מתיישב עם "יועץ משפחתי לממשלה"? לא ברור. האשמות דומות הוטחו במפכ"ל המשטרה רוני אלשייך, והנה מתברר שיש המלצות הנוגעות להעמדה לדין של רעיית ראש הממשלה, שגם הן לא מתיישבות עם ההאשמות נגד המפכ"ל.

וגם כשמדובר בקהל המשתתפים בכנס התמיכה בראש הממשלה מדובר בכמה אלפים. מטעם מצדדי ראש הממשלה אמנם נאמר שהוא הקפיד שלא לתקוף בכנס את רשויות החוק, אבל זה לא מדוייק כלל. הדרך שבה דיבר על הסכנה שבהעמדה לדין של רעייתו בגין "זוטות" היוותה התקפה ישירה ולא הוגנת על רשויות החוק. ככל הידוע מדובר בעשרות אם לא מאות אלפי שקלים. אולי מבחינת ראש ממשלה המנהל את ענייניו במחשבה ש"המדינה זה שלי", אלה זוטות. מבחינת האזרח הקטן – בכלל לא.

בלי להיכנס יותר מדי לפרטים, מדובר באינטרסנטים בשני האגפים. כל מיני יושבי קרנות, חברי מרכזים וכיו"ב. כלומר, כמה אלפי אינטרסנטים ומי שמזיזים אותם, עומדים באופן ברור מול האינטרסים של מיליוני ישראלים המשלמים ביוקר תמורת חקירה ממצה ומשפט צדק. מיליוני ישראלים רוצים תמורה לכספם בתחום החשוב של שמירת הסדר הציבורי (משטרה), החוק (פרקליטות) והצדק (מערכת המשפט), ויש מי שמנסים לטרפד את האפשרות הזאת, כרגיל בטענה הכוזבת על פניה, שהם דווקא מבקשים לשמור על שלטון החוק. שהרי כל חפשצם להפעיל לחצים והשפעה לא הוגנת על מי שאמורים לעסוק במלאכה כשהם משוחררים מלחצים ומהשפעות זרות.

החזיתות ברורות: האינטרסנטים של השמאל רוצים בסילוקו של נתניהו, ושיספרו לסבתא שמה שמעניין אותם הם החוק והצדק. רבים ביניהם איתרגו את אריאל שרון כשהיה להם חשוב שיבצע את ההתנתקות, וניסו לשמור על התחת של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כשהיה נדמה להם שהוא איכשהו בצד שלהם. וכפי שהתפרסם, ראש הממשלה הנוכחי הבטוח כל כך ביכולתו לנהל את המדינה במקביל לעיסוקיו בתחומי החקירות והמשפט, לא חשב בזמנו שראש הממשלה אולמרט מוכשר כמותו לעיסוקים המקבילים האלה. וגם תומכיו, אנשי הימין, שנכחו באולם התל אביבי אתמול, לא נשמעו כמי שמתעניינים בחוק ובצדק (שהם עניינם המובהק של מיליונים מאזרחי המדינה ותושביה), כמו בשלטון ומנעמיו המובטחים להם על ידי הכריזמה הנתניהואית הידועה.

בקיצור: מערכות פוליטיות מושחתות, מימין ומשמאל, פועלות נגד האינטרסים המובהקים והחיוניים של הציבור הרחב, בעודן מעמידות פנים שהן פועלות לטובתו.

כבר טענתי, פעם ועוד פעם: הימין והשמאל הם שתי הכנפיים של אותה ציפור. והציפור הזאת עושה צחוק ממערכות הסדר הציבורי, החוק והמשפט.

הציפור הזאת מנקרת בכיסו של הציבור, מנקרת את עיניו, מנקרת את כבדו ואת כבודו.

 

מודעות פרסומת
One Comment
 1. אילן permalink

  הציפור הזאת כבר עפה. אני לעומת זאת טוען שיש פה התנגשות של שני גישות שונות.
  כמו שיש מדינות מוסלמיות עם מיעוטים או מדינות נוצריות עם מיעוטים יש גם מדינה יהודית עם מיעוטים זאת גישה אחת שהימין מחזיק בה.
  לעומת זאת יש גישה של השמאל של מדינת כול אזרחיה שבה כול האזרחים שווים ללא הבדל דת גזע ומין. גישה שבה מחזיקות חלק ממדינות המערב והשמאל בארצות הברית. אובמה היה יקיר הגישה הזאת.
  זאת המלחמה היום בעולם המערבי ומי שפועל לפי הגישה הזאת נהפך ליקיר אומות העולם בכול גופי השמאל בעולם.
  ביבי ורוב האזרחים במדינה שלנו רוצים מדינה יהודית עם כמה שפחות מיעוטים והגישה הזאת מטריפה את השמאל.
  לשמאל שיודע שלא ינצח בבחירות מנסה עם מה שנשאר לו, העיתונות והפרקליטות, לאגף את ביבי שבתורו פונה מעל התקשורת הישר לציבור.
  אין כאן ציפור. יש פה התנגשות אידיאולוגיות.
  העיתונות המסורתית הולכת ונחלשת ויעיד על כך הבלוג המעולה שלך ורק נקווה שיחליפו מספיק שופטים כך שגם הקליקה של הפרקליטות גם תחלש ואז הם ייצגו את הלך הרוח של רוב הציבור.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: