דילוג לתוכן

חוק מיסוי דירה שלישית: הקואליציה האינטרסנטית של הנדל"ניסטים והפוליטיקאים

אוגוסט 7, 2017

כשהציע משרד האוצר, ביוזמת השר משה כחלון, להטיל את מס הדירה השלישית, שמענו שזה סתם חוק מיותר שלא יעזור להורדת מחירי הדיור. שמענו גם, שזה חוק לא צודק כי המוני עניים בפריפריה קנו דירות שיהיה להם לפנסיה. שמענו כי זה חוק לא סביר כי יש בו יסוד של כפל מס (אחרי שמיסיתם את ההכנסות, אתם באים למסות את הנדל"ן שנקנה מההכנסות ששולם עליהן מס כחוק?) ועוד. אלא שהחוק התקבל והתברר שהוא דווקא עוזר. המון אנשים שקנו דירות להשקעה מכרו אותן, וחדשות לא נקנו הרבה. דירות של עניים בפריפריה הוצאו מתחולת החוק.

והתוצאה – לא של החוק הזה לבדו, אבל הוא בטח תרם – המרוץ המטורף של מחירי הדיור בישראל הגיע לסיומו בחודשים האחרונים.

מיד כשהתקבל החוק, הוגשו נגדו שש עתירות. העתירות התקבלו והחוק הוחזר לכנסת.

בתקשורת הממוסדת חילקו את העותרים לשני סוגים.

אחד: האינטרסנטים. כלומר, כל מיני נדל"ניסטים, שמתעצבנים על החוק שחוסם להם את אחד ממסלולי ההתעשרות המופלאים ביותר עלי אדמות: לא צריך לעשות כלום – ומרוויחים מיליונים מזה שהבית פשוט ממשיך לעמוד על תילו. וכך, הבית שהיה שווה בתחילת השנה 1.00 מיליון דולר, שווה בסוף השנה  1.15 מיליון דולר! בלי שהזזנו אצבע! הרווחנו 150 אלף דולר, שהם יותר מחצי מיליון שקל, סכום שאפשר לקנות איתו דירה שלמה בכל מיני מקומות בארץ! רק מהרווח על מה שסתם עומד!

והסוג השני של מגישי העתירות, דיווחה התקשורת, היו מפלגות האופוזיציה.

זאת אומרת: מניעים אינטרסנטיים היו נגד החוק, ומניעים פוליטיים.

האומנם?

המניעים הפוליטיים אינם אינטרסנטיים, בדיוק כמו של הנדל"ניסטים?

הבה נראה, ממי מקבלות את קולותיהן המפלגות שעתרו נגד החוק של כחלון.

למשל, באתרי הנדל"ן הכי יקרים בישראל.

איפה שההפסדים מקבלת החוק, שהוחזר לכנסת, הם הכי גדולים.

למשל קיסריה, עיירת העשירים עם מגרש הגולף, איפה שנטוע ארמונו של ראש הממשלה שלנו.

הנה שיעורי ההצבעה בקיסריה של המיליונרים והמיליארדרים שלנו, למען מפלגות האופוזיציה שעתרו נגד החוק של כחלון:

המחנ"צ: 37.6%. יש עתיד: 17.1%. מרצ: 7.16%. ביחד: 62%.

כפול, כמעט, יותר מהכוח של המפלגות האלה בציבור הרחב ובכנסת. שם יש להן 40 מנדטים, 33%.

וקבלו את סביון:

המחנ"צ: 44%, יש עתיד: 19%. מרץ: 8.7%. ביחד: 73%. כפול ויותר לעומת כוחם בציבור.

והנה מה שקיבלו מפלגות האופוזיציה הנועזות מהמיליונרים של כפר שמריהו:

המחנ"צ: 53%. יש עתיד: 16.2%. מרצ: 8.5%. ביחד: 78%. לעומת 33% בציבור הרחב ובכנסת.

והנה מה שגיליתי באחת הקלפיות בבית הספר צהלה שבשכונת צהלה העשירה בתל אביב (איפה שגר בוז'י): המחנ"צ: 53.8%. יש עתיד: 12.1%. מרצ: 10.9%. ביחד: 77%. פי 2.3 מכוחן של המפלגות האלה בציבור.

ומה בחיפה? שם מצטופפים המיליארדרים והמיליונרים בשכונת דניה.  והנה, בקלפי שבמועדון הצופים בשכונה הזאת, קיבלה המחנ"צ 41.7%. יש עתיד: 17.1%. מרצ: 9.9%. ביחד 69%, כפול מכוחן בציבור ובכנסת.

אז מי יכול להגיד שמפלגות האופוזציה שהגישו את העתירות לבגצ אינן אינטרסנטיות, בדיוק כמו הנדל"ניסטים? דואגות יפה למצביעים הקרובים לליבן. שלא לדבר על מנהיגי המפלגות האלה? איפה גרים בוז'י היוצא וגבאי הנכנס? ומה עם הווילה של לפיד? והפנטהאוז של זהבה ממרצ? כמה הם הרוויחו על הנדל"ן היקר שלהם, בעשרות השנים של דהירת המחירים? וכמה הם כבר הספיקו להפסיד מאז שקפאו מחירי הדיור?

ואגב: איפה לדעתם מתגוררים שופטי הבגצ?

ועוד אגב: יו"ר הקואליציה, איש הליכוד דוד ביטן, הודה בפה מלא, כדרכו, ובקול רם מאוד, גם זה כדרכו, שגם הליכוד נגד החוק הזה (אך נאלץ להצביע למענו, נעבעך, בגלל ההסכם הקואליציוני עם כחלון).

מה הפלא שדהליכוד נגד? שווי הנדל"ן של ראש הליכוד, הקלף הזוכה של המפלגה, עד כה, שהוא גם ראש הממשלה, מוערך ב-40 מיליון ש"ח.

עשרות אחוזים מתוך זה, תוצאה של מדיניות הנדל"ן שהוא עצמו ניהל במשך שנות כהונתו.

אז למי אכפת מהזוגות הצעירים המשועבדים למשכנתא, מהסטודנטים המשועבדים למחירי השכירות, ומסתם עניים?

הימין והשמאל הם שתי הכנפיים של אותה ציפור.

ציפור הנפש שלנו, הדמוקרטיה.

הדמוקרטיה, שהיא שלטון העשירון העליון (קיסריה, סביון), על ידי העשירון העליון ׁ(הכנסת, בגצ), ולמען העשירון העליון (כפר שמריהו, צהלה). ׁׁ

 

 

From → כללי

2 תגובות
 1. אילן permalink

  אני מנסה לפענח את הדעות שלך. מצד אחד אתה מתעב את דעות השמאל על המדיניות של ישראל ומצד שני שזה מגיע לזוגות צעירים ודיור אתה מביע דעות שמאל קיצוניות. כול הזוגות הצעירים. כ ו ל ם !! קיבלו מענקים בצורת חינוך שנתיים נוספות לגיל הרך ומקבלים מחיר למשתכן שהוא סוג של מיסוי סמוי מכוון שהמדינה ״מפסידה״ על כול דירה במסלול הזה. ונשאלת בכלל השאלה אם הזוגות שקנו דירות מוזלות בכלל יגורו בהם או שישמשו אותם להשקעה. עוד מענק של המדינה. כלומר מגזר מאוד מצומצם שכולל זוגות צעירים שלא יכולים להגיע לדירה מקבל הטבות מהמדינה.
  למה לפגוע במגזר של משקיעים מאוד קטן ולא למשל לפגוע במי שיש לו מניות של חברות מסויימות. בוא נתחיל לקחת אחוז ממניות מהמשקיעים ולא רק מהרווחים.
  יש מגזרים שלמים שלא רוצים לקנות דירה כמו סטודנטים או צעירים או אנשים שמשכירים דירות בתור שידרוג והקטנת מלאי הדירות להשכרה בגלל הפגיעה במשקיעים תגרום לעליית שכר הדירה. למה לפגוע בשוק חופשי שמנהל את עצמו. מאוד קל לפגוע בשווקים ומשקיעים יעדיפו לקנות דירות בארצות שבהם לא מנסים לפגוע בהם.
  זהו חוק רע כי הוא נוצר לפגוע בסוג מאוד ספציפי של משקיעים בצורה מעוותת (חשוב רק מספר הדירות ולא הערך שלהם). יש אפילו הרגשה שהוא נעשה בתור סוג של קינאה ורצון ליצור שינאה כלפי אנשים שרובם צברו רכוש בצורה חוקית ושילמו פעם אחת את כול המיסים על הקניה. מס הוא על רווחי הון ופה זהו תשלום על ההון עצמו. אולי תסביר לי בבקשה את ההגיון בחוק כזה.

  אהבתי

  • אילן, כבר ניהלנו את הדיון הזה כמה פעמים. לא חידשת לי לעומת הפעמים הקודמות ואני חושש שלא אחדש לך. ההשקפה החברתית שלי פשוטה. אתה יכול לקרוא לה שמאל קיצוני, אבל אני מזכיר לך את חמשת הממים של ז'בוטינסקי, בטח לא שמאל קיצוני, וביניהם מעון. מחירי הדיור פה הם מעבר לכל מה שסביר ביחס לשכר הרווח, ובטח ביחס לשכר המינימום, ואם יש לך רעיונות טובים יותר מאלה של שר האוצר, איך לאפשר דיור במחיר סביר למבקשיו, בקניה או בשכירות, הוא בטח ישמח לשמוע. חוזק השרשרת, החברתית, הלאומית, המוסרית, הוא כחוזק החוליה החלשה, ואני מוצא שבתחום הדיור, וגם בכמה תחומים אחרים של יוקר המחייה, העשירון העליון פה מתעלל, פשוטו כמשמעו, בעשירונים התחתונים, ולכן אני תומך בכל צעד לתיקון העוולות האלה. כל צעד כזה מועיל לא רק לחלשים שבה, אלא לחברה כולה.

   אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: