דילוג לתוכן

ביקור טראמפ/ WELCOME TO ISRAEL, MR. PRESIDENT

מאי 21, 2017

ברוך בואך לאזור שלנו בכלל ולישראל הקטנה בפרט, כבוד הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ.

את הדברים הבאים אני כותב לך כתושב ותיק של האזור הזה.

כמי שיצא לו לחיות פה במהלכן של כמה מלחמות והמון תגרות דמים, וגם להשתתף כחייל בכמה מהן.

כמי שחי במדינה הנתונה בסכסוך מתמשך עם שכנותיה.

וכמי שמשתייך לעם היהודי הקטן,  הנמצא בעימות עם חלקים גדולים של העם הגדול החי באזור, אחינו ושכנינו הערבים.

כמי שמבקש בכל מאודו שהסכסוך הזה ייפסק, ושנדע שלום.

וכמי שמאמין ברצונך הטוב, כשאתה אומר וחוזר ואומר שאתה מבקש להביא שלום, ואף טוען שהדבר אפשרי.

*****

ראשית, כבוד הנשיא, אבקש לסכם למענך את הדעות הרווחות פה במערכת הפוליטית, בין חוגי העיתונאים והאקדמיה והפרשנים הצבאיים.

בוודאי לא אחדש לך, אם אסכם את הרשמים האלה בשתי מילים: פקפוק גדול.

אחד משרי הממשלה – שר התיירות אם אינני טועה, הסביר לא מזמן למאזיניו ברדיו, שלא יהיה כלום, כי אין כלום.

שר אחר, חשוב ממנו, טען שאין מה לחלום על שלום, כתוצאה ממאמציך. מדובר בסך הכל על "עיסקה" (DEAL), הוא אמר, ומנימת דבריו הבנתי, שמצידו זה יכול להיות גם גלימה מונגולית (DEEL), או צרור שמיר לתיבול מרקים (DILL).

שר נוסף טען, ממש היום,  שעם כל הכבוד לכוונותיך הטובות, אתה "עתיד להבין מהר מאוד את המציאות האכזרית של המזרח התיכון".

נשיא דונלד טראמפ: רוצה הסכם שלום

מעיון בעיתונים, האזנה לרדיו וצפיה בטלוויזיה, הבנתי  שהפוליטיקאים והמומחים שלנו סבורים, שהגם שאתה, כבוד הנשיא, רוצה בתהליך שלום, הנה "לא יהיו הפתעות", ובין שאיפותיך ו"בין הפרקטיקה" המרחק גדול. גם נסיון העבר אינו מבשר טובות. האם הצליח הנשיא קרטר להביא שלום בין ישראל והפלשתינים? או הנשיא קלינטון? או הנשיא בוש? או הנשיא אובמה? והנה – כל אלה כשלו "למרות שהיה מתווה", בעוד שאתה – אפילו "מתווה" אין לך!

עלינו להכיר בכך שיש "מחלוקת עמוקה בין הצדדים", אומרים לנו המומחים, וכמובן "אי אפשר לגשר על הפערים" סתם ככה. מה עוד, הם מסבירים לנו, שיש לך כבוד הנשיא, צרות גדולות מבית, ושיעורי פופולריות נמוכים בדעת הקהל בארצך, כך שהכי סביר שכל הביקור יסתכם ב"טיול מעניין בסימטאות ירושלים", או "בלחיצת יד" ובמקרה הטוב – "אולי פגישת פיסגה".

וכן הלאה. בלה-בלה, בלה-בלה.

*****

מעניין, אגב, שהתחזיות הקודרות האלה משותפות לימין ולשמאל שלנו כאחד.

יש לציין, כי התחזיות האחרונות של שרי ממשלת הימין שלנו, כפי שהזכרתי לעיל, עם כל ספקותיהם הכבדים, מהוות התקדמות גדולה לעומת תחזיות קודמות מאותו אגף:

אז טענו שם (אינני יודע על סמך מה, חוץ מ-WISHFUL THINKING מטופש ואופייני) – שעם היבחרך, אנו נכנסים לתור הזהב של הימין! התנחלויות בלי הגבלה בכל מקום, סיפוחים והכרזות ריבונות ישראלית מפה ועד הודעה חדשה.

מאיפה בא כל הרצון הטוב הזה? ובכן, כל זה תוצאה של המחשבה הבסיסית של הימין, ש"הים אותו ים והערבים אותם ערבים", שהכל באשמת הצד השני, "שאינו בשל" ולכן אין סכוי להגיע עימו לשום הסכם שלום. ולכן השאיפה, לגמרי כרגיל, היא להמשיך במדיניות המסורתית האהובה כל כך על הימין שלנו.

אז יניחו לך, כבוד הנשיא, לרקוד פה לפנינו, את ריקוד השלום הקטן שלך, ואז תחזור לך אחר כבוד לצרות שלך בוושינגטון, וממשלתנו תוכל לחזור, באנחת רווחה, אל "ניהול הסכסוך" המתורגל היטב.

והאגף השני אותו דבר. אם לסמוך על דברי השמאל המזוייף שלנו, השקרני והמטופש לא פחות מן הימין, גם אתה, כבוד הנשיא, עתיד להתקל באותו מבוי סתום בדיוק, שבו נתקלו המימשלים האמריקאים הקודמים בחתירתם להסכם: כל היוזמות שלהם נכשלו כשהתברר שממשלת ישראל אינה מוכנה לשום ויתורים! ואם לא די בכך, ומספיק שנחטט רק קצת, ומיד יתברר לנו שישראל הקולוניאליסטית, האפרטהיידיסטית, הסמי-פאשיסטית והכמעט-נאצית, בכלל זוכה לתמיכה במדיניות ההתפשטות והשמדת העם מצידם של המימשלים האמריקאים האימפריאליסטים, ואתה אינך יוצא מן הכלל!

כולם עושים יד אחת נגד הפלשתינים הטהורים והזכים, שכל רצונם מאז ומעולם הוא רק חופש, חרות, צדק, אחווה ושלום.

אתה מכיר את הז'רגון הזה, כבוד הנשיא? הרי גם בארה"ב שלך אפשר להיתקל ביהודים האלה, מאותו אגף פוליטי ומאותו זן אנטישמי.

כבר קרוב ל-100 שנים, ושום דבר לא משתנה בלכסיקון של הטמבלים האלה.

*****

אבל אני, כבוד הנשיא טראמפ, בכל זאת אופטימי. אני לא חושב כמו הימין הקיצוני ש"הערבים אותם ערבים" ושאין סיכוי לשום שלום עימם. ואני גם לא חושב, כמו השמאל המזוייף, שהעם הישראלי מורכב בעיקרו מגזענים שוחרי מלחמה.

אלה ואלה זוכרים רק את הכשלונות.

אבל אני זוכר גם את ההצלחות. אני זוכר את דברי האיוולת שאמרו כל אלה, בשמאל ובימין,  לפני השלום שכרתה ישראל עם המדינה הערבית הגדולה והחשובה ביותר, היא מצרים (ואחר כך גם עם ירדן), כן כן, עם "אותם ערבים".

אני זוכר את הימין שהזהיר שהכל מזימה להשמדת ישראל, ושכאשר ייתקל ההסכם במכשול הקטן ביותר, הוא יתפוגג וייעלם.

התברר שלא היתה שום מזימה, והשלום עדיין פה, למרות המכשולים הגדולים.

אני זוכר את השמאל המזוייף שאמר שהכל מזימה אימפריאליסטית אמריקאית-ישראלית-מצרית נגד "העולם השלישי", נגד "הפלשתינים המדוכאים", ו"כוחות הקידמה", ושהכל עתיד להתפוצץ ממש בקרוב-בקרוב, ו"השמיים יפלו עלינו" (והם ממשיכים בנבואות השקר האלה עד היום).

אז לא, כבוד הנשיא. אני לא מהמתנבאים. אני רק מהמקווים. קיוויתי שאובמה יצליח במאמציו לפני שנים אחדות, למרות פקפוקי הכבדים בקשר לנשיא הזה. ואני בוודאי מקווה עכשיו שאתה תצליח במאמציך.

התקוות שלי אינן נשענות רק על ניסיון העבר, על השלום שהושג עם מצרים ועם ירדן. התקוות שלי נשענות גם על ההווה, על מציאות החיים היומיומית בין יהודים וערבים, במדינת ישראל ובמזרח התיכון.

וגם איני מתעלם מן המכשולים הכבדים על דרך השלום.

על אלה – הנסיבות המקלות והמכשולים, אכתוב בפוסט הבא.

 

 

 

 

One Comment
  1. אנונימי permalink

    שמתי לב שכל הפרשנים משמאל, שניבאו, כמובן, שטראמפ הולך "להיכנס" בנתניהו בזמן הביקור ולהראות לו מה זה, לא הופתעו כלל מכך שזה לא קרה. ה"כימיה" בין טראמפ לנתניהו והעובדה שהוא, למשל, ביקר בכותל או קרא לירושליים בירת ישראל, רק "מוכיחות" ש*עכשיו* הוא הולך "להיכנס" בנתניהו. "לכל דבר יש מחיר!" אמר הפרשן שכל תחזיותיו לגבי הביקור התבדו עוד באותו יום, בחשש – או בתקווה – שאו-טו-טו נגלה את "המחיר". פרשן נוסף הסביר איך חייבים עכשיו לחשוש כיצד "טראמפ יתהפך עלינו".

    בכן, אולי. זה כמובן יכול לקרות. אבל כרגיל כל ה"פרשנים" מהשמאל בברור לא יודעים כלום. הם היו "מסבירים" לנו כמה טראמפ "הולך להיכנס" בנתניהו אפילו אם הוא היה מתגייר ומצטרף לחב"ד במשך הביקור. לא, שיהיה ברור, שאני מתייחס להצהרות ה"ניצחון" של הפרשנים מימין יותר ברצינות, פשוט במקרה הפעם "הצליח" להם זמנית. שני הצדדים רואים מהרהורי ליבם ולא יותר: אם טראמפ היה מכניס לנתניהו מכות רצח בפומבי, הפרשנים מימין היו "מסבירים" כמה זה רק "מוכיח" שהיחסים בין ישראל לארה"ב "חזקים מאי פעם", בדיוק בתמונת ראי של הפרשנים מהצד השני.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: