דילוג לתוכן

ביקור טראמפ/ למה שנסמוך עליהם, כשברור שהם טועים, ואינם מוכנים להודות בטעותם?

מאי 18, 2017

לפני כמה ימים שמעתי, שהשר נפתלי בנט, מנהיגו הנבחר של "הבית היהודי, טוען שבשבועות האחרונים שינה הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ את דעתו. כלומר, שבשבועות הראשונים לכהונתו, ואולי גם קודם, היתה לו דעה אחת – טובה וראויה מבחינת בנט("תם עידן המדינה הפלשתינית", אמר בנט), ולאחרונה השתנתה דעתו לרעה.

שטויות.

הנשיא האמריקאי לא שינה את דעתו.

זה מנהיגו של הבית  היהודי, שהבין, ששוב אינו יכול למכור את הערכותיו המוטעות/שקריו המכוונים באשר לעמדותיו האמיתיות של הנשיא האמריקאי.

והוא לא היחיד בצרה הזאת.

מיד אחרי פגישתם של הנשיא האמריקאי וראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו בבית הלבן, שיחררו שרי הימין ודובריו, ממפלגתו של בנט וגם מהליכוד, צרור של הצהרות חסרות שחר, תוצר של WISHFUL THINKING ושל בלבול בין משאלות לב ובין עובדות.

סגניתו של בנט במפלגתו, שרת המשפטים איילת שקד, אמרה אז את הדברים הבאים:

“המפלגה הרפובליקנית הסירה את נושא הקמת המדינה הפלשתינית מהמצע שלה. אין סיבה שממשלת ימין ישראלית תאגף אותה משמאל…אני קוראת לראש הממשלה להתנער מרעיון המדינה הפלסטינית ולהציג חלופה אחרת. זה רגע היסטורי עם יכולת להגיע להישגים חסרי תקדים." 

שר נפתלי בנט: מי שינה את דעתו?

בכנס של פוליטיקאים מהימין שנערך אז,  קרא השר אורי אריאל (מאותה מפלגה) לסיפוח מיידי של מעלה אדומים, כמבוא להחלת ריבונות ישראלית "על השטח כולו".

לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מהליכוד  היתה גירסה משלה להתפתחות הרצויה: לבנות בכל השטח שבעתיד תוחל עליו ריבונות ישראלית.

דברים דומים נשמעו אז מצד שרי הליכוד זאב אלקין, ישראל כץ וגלעד ארדן ועוד פוליטיקאים.

וכך גם האידיאולוגים של הימין ופרשניו.

למשל העיתונאית קרולין גליק שכתבה בעיתונה "מעריב":

"טראמפ לא פסל בנייה ישראלית בשום מקום ביו"ש. בניגוד לדיווחים הוא אפילו לא התנגד להקמת ישובים חדשים…"דובר הבית הלבן שון ספייסר, סירב להגיד שממשל טראמפ תומך בהקמת מדינה פלשתינית או מחוייב לפתרון שתי המדינות…מודל מדיני כושל…על פי גורמי מימשל בכירים, הבית הלבן כלל לא מעוניין לעסוק בסוגיה הפלשתינית… רואים בפלשתינים וברשות הפלשתינית עניין ישראלי פנימי…אם ישראל תחליט ליישם את החוק הישראלי ביו"ש או בחלקים מהם, האפשרות שהממשל לא יתנגד תלויה בדרך שבה ישראל תבצע את המהלך. אם, למשל, הדבר ייעשה באופן מינורי…"

אכן אכן.

והיו דוברים של הימין, מהפוליטיקה ומהתקשורת שאף טענו שהנשיא טראמפ הוא מעין משיח של ימינו, סוג של כורש מודרני,העוקף את נתניהו מימין, ועומד להגשים את חזונו של הימין הקיצוני הישראלי.

התייחסתי לשטויות האלה בכמה פוסטים בזמן אמת. טענתי שאין לדברים האלה על מה לסמוך. הבאתי כסימוכין את דבריו של טראמפ עצמו לכתב של "ישראל היום", שהפך בינתיים לדוברו, בועז ביסמוט – בעצם הימים שבהם שיחררו שקד, אריאל, גליק, ארדן  ושות' את ההבלים שלהם.

וכך אמר טראמפ לביסמוט כבר באותם הימים:

"אני רוצה שישראל תתנהג באופן סביר בכל הנוגע לשלום. אני רוצה ששלום יגיע והוא צריך להגיע לאחר כל השנים…הן (ההתנחלויות) לא עוזרות לתהליך. יש כמות מוגבלת של שטח שנשאר, ובכל פעם שאתה לוקח קרקע בשביל התנחלויות נותר פחות שטח. הן לא כוח חיובי במונחים של ההסדר…אני לא מישהו שמאמין שהתקדמות עם ההתנחלויות תעזור לשלום…אנחנו כרגע בתהליך שנמשך הרבה זמן ועשורים רבים. רבים חושבים שאי אפשר לעשות את זה (להשיג הסכם שלום ישראלי-פלשתיני)…אני לא מסכים איתם. אני חושב שאפשר לעשות הסכם וצריך לעשות הסכם."

כך שטראמפ לא "שינה את דעתו בשבועות האחרונים", כדבריו של בנט.

שר החינוך נהג במקרה הזה כפי שאנשים לא ישרים נוהגים כאשר התברר שהטעו את הציבור, ואולי גם את עצמם. הוא לא מודה בטעות שלו. הוא מטיל את האשמה על טראמפ.

ותשכחו מזה, שהפוליטיקאים של הימין הקיצוני, דובריו והוגיו, יודו בטעותם.

והשאלה המתעוררת היא זו:

אם כל הדוברים האלה של הימין, הפוליטיקאים והפרשנים, טעו והטעו בצורה כה קיצונית – טעות של 180 מעלות – בעניין כה חשוב, עמדותיו של הנשיא האמריקאי, כשכל  העובדות  היו לפניהם –

למה שבכלל נסמוך על שיקול דעתם בקשר למה שטוב למדינה שהם עומדים בראשה?

האם אין זה סביר להניח, שגם בעניין ביטחון ובענייני מדיניות חוץ הם טועים ומטעים?

תקועים באידיאולוגיות עבשות ובאמונות תפלות, שקועים במנעמי  ה-WISHFUL THINKING החביב עליהם?

וגם כשהם נאלצים להכיר בעובדות שאינן ניתנות עוד להכחשה, הם אינם מוכנים להודות בטעותם ולחזור בהם, ומאשימים את זולתם?

כלומר – חסרי אמינות לחלוטין?

כבר אז כתבתי ש"לעומת להקת העורבים  המקשקשת והמקרקרת הזאת, נשמע גם נתניהו כמגדלור זוהר של שפיות מתונה, כשהוא מציע, בכל זאת, להאזין גם לדברי הדייר החדש בבית הלבן".

*****

וכן, מצחיק אותי כשאני קורא או מאזין לאנשי השמאל, הלועגים עכשיו לאנשי הימין בדיוק בעניין הזה – שנבואות השווא שלהם ותקוותיהם חסרות השחר מתנפצות בפניהם.

אלה אותם פרשנים עצמם שהודיעו לנו שאין שום מצב שדונלד טראמפ יהיה הנשיא שישב בבית הלבן.

אותם פרשנים עצמם, שכאשר הוא ניצח בבחירות, טענו שאין מצב שמשהו ייצא ממנו משהו טוב. שהוא פשיסט שוחר מלחמות, שעתיד להביא אסון על העולם ממש בקרוב, ועד היום הם ממשיכים ומספרים לנו שאו-טו-טו עומדים להדיח אותו מתפקידו.

אותם פרשנים מטומטמים עצמם, שהודיע שפתרון שתי המדינות נקבר ללא שוב, ויפה שטראמפ מתייחס אליו בזלזול (סביב הפגישה עם נתניהו), שמפעל ההתנחלויות גמר על אפשרות השלום, שישראל היא לא פרטנר לכלום ויש לנדותה ולהחרימה.

גם הם, כמו הימין הקיצוני, שבויים בביצת ה-WISHFUL THINKING שלהם, האידיאולוגיות המעופשות סותמות את מוחם, ולעולם אל יודו בטעותם.

לא רק האיוולת וההכחשה דומות אצל הימין הקיצוני והשמאל המזוייף.

גם הכוונות.

אלה ואלה  רואים בשלום ישראלי-פלשתיני סכנה נוראה. התנפצות של תחזיותיהם ותקוותיהם.

הראשונים, אלה מהימין הקיצוני, אינם מסוגלים ואינם רוצים להציע כל פתרון, ולכן הם בעד "ניהול הסכסוך" שזה המשך ה"סטאטוס קוו", עם הידרדרות בלתי נמנעת למדינה אחת בין הים לנהר.

ואלה מהשמאל טוענים, שבגלל העמדות הישראליות אין שום סיכוי להסדר, ולכן יש לתמוך בעמדות הלאומניות הפלשתיניות הקיצוניות ביותר. וכך הם מנסים בכל כוחם ללבות את השנאה, להסית, להלשין, לחרחר מלחמה בין יהודים וערבים בארץ הזאת, כדי למנוע את האפשרות של פתרון שתי המדינות, ולהביא לסופה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

 

4 תגובות
 1. אילן permalink

  לדעתי המאמר מיותר . אתה פשוט מצטרף לכול המקהלה העליזה עם טון של אמרתי לכם. חכה עוד שבוע ואז תשמע מה טראמפ מתכנן עבורנו.
  מאיפה אתה יודע מה הוא מתכוון להגיד בנאומים שלו. בכלל לא ברור לי. אולי בנט צודק או אולי הפרשנים צודקים.
  אשמח לשמוע כמו תמיד את דעתך אחרי שנשמע את חתן השמחה.

  אהבתי

  • אני כלל לא מתיימר לדעת מה יאמר טראמפ בעתיד. אני מסתמך על מה שאמר בעבר, ושציטטתי לעיל.

   אהבתי

 2. משה permalink

  מאפיהו אתה מערבב בין 3 עמדות שונות בימין. 1. לספח ולבנות בגושים 2. לבנות ולספח מעבר לגושים – אלו שתי עמדות בימין ששמעתי עליהם. עמדה שלישית שטראמפ הוא משיח מעולם לא שמעתי איש ימין שטוען כך. בכל אופן הדברים של חוטובלי שייכים ל1. אינם נסתרים מדברי טראמפ שהובאו בישראל היום כשהוא מדבר על בעיה לבנות במקום שיצמצם את השטח סביר שלא מדובר בשטח שצפוי להיות בשליטת ישראל.
  בנט מדבר על מצע המפלגה הרפובליקאית לכן לסתור את דבריו אפשר אך ורק ממצע המפלגה הרפובליקאית. ולכן אף שדבריו שלא להקים מדינה פלסטינאית אכן לא תואמים לדברי טראמפ אין כאן סתירה.
  לגבי האם לבנות ולספח מעבר לגושים בנט לא התבטא בנושא בציטוט שהבאת באופן כללי מה שזכור לי שהוא התבטא גם כמו דרך 1. לדעתו גם אם לא מספחים ולא בונים מעבר לגושים – הקמת מדינה פלסטינית היא מסוכנת.

  אהבתי

  • מה זה מערבב? יש עמדות שונות, והבאתי אותן. האשר לטראמפ ככורש – שמעתי את עו"ד יורם שפטל מתבטא כך כמה פעמים. כמו כן אחד החברים שאני מעריך בפייס, ואני בטוח שהיה גם ח"כ. אם תגגל טראמפ+כורש תיתקל בתשובות רבות. קבל אחת לדוגמא http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.3629159

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: