דילוג לתוכן

איך זה קורה, שהצעירים יותר מסורתיים ויותר חרדים – אך המשק צומח והטכנולוגיה פורחת?

מאי 15, 2017

עוד בבוקר יום שישי האחרון, בשעה שהאזנתי ל"מחשבות בע"מ" בגלצ, נודע לי על הסקר שערך מכון מאקרו, במימון הקרן הגרמנית ע"ש פרידריך אברט, בנוגע לעמדות של נוער וצעירים ישראלים, מאז 1998 ועד היום (כלומר, 2016).

מתברר שהצעירים שלנו נעשו  במרוצת השנים האלה מסורתיים יותר, חרדים יותר וגם ימניים יותר. משה שלונסקי, ממשתתפי התכנית, הזהיר את המשתתף האחר בתכנית, איתן ליפשיץ, ואמר שאין סיבה לשמוח על הנתונים האלה, בהיותם מבשרים רעות לתוצר הלאומי שלנו ולהתפתחותו, ובמיוחד בכל מה שקשור לענפי הטכנולוגיה (כלומר, היי טק).

התפלאתי קצת על ליפשיץ שמבין דבר אחד או שניים בכלכלה, ולא העיר דבר על קביעותיו אלה של שלונסקי, אז אתכבד לעשות זאת במקומו.

אבל תחילה קצת נתונים מהסקר, שהתפרסם במוסף הסופ"ש של "ידיעות אחרונות".

הסקר נערך בין בני נוער יהודים וערבים (גילאי 15-18) וצעירים (גילאי 21-24). כלומר, לא כלל את הגילאים המשרתים בסדיר. לראשונה נערך הסקר ב-1998, אח"כ שוב ב-2004, ולבסוף אשתקד, ב-2016.

והנה הנתונים החשובים לענייננו:

בעוד שב-1998 הגדירו עצמם 49% מבני הנוער כחילוניים, הנה ירד מספרם של אלה ב-2016 ל-40%.

מספר המסורתיים ב-1998 היה 29% ואשתקד כבר עלה מספרם ל-35%.

מספר הדתיים (ציונות דתית?) עלה בשנים האלה ב-1%, מ-9% ל-10%.

שיעור החרדים עלה מ-10% ל-15%.

(וכמו כן גדל שיעור הימניים מ-48% ל-67%, בעוד שהשמאל הצטמצם מ-32% ל-16%)

כלומר, על פי המושגים של שלונסקי ודומיו – הדתה מסוכנת המאיימת על כלכלתנו, התפתחותנו הטכנולוגית ועתידנו, וגם הגלישה ימינה בטח לא עוזרת.

אך מה לעשות, שהעובדות לא מסתדרות  עם האבחנה ההגיונית כל-כך ועם החששות הסבירים והכבדים (הדתיים הם מטבעם חשוכים, ומה לחרדים ולטכנולוגיה).

כי ב-1998, כשנערך הסקר הראשון, עם המספרים המעולים לחילוניים, עמד התמ"ג (תוצר מקומי גולמי) הישראלי על 440,629 מיליוני ש"ח במחירים שוטפים.

ואילו ב-2016, כשמספר החילוניים הצטמצם מאוד (שיעור הצעירים המסורתיים עלה ביותר מ-20%, ושיעור הצעירים החרדים עלה ביותר מ-50%), כבר עמד התמ"ג הנ"ל על 1,163,760 מיליוני ש"ח במחירים שוטפים.

הגרף של עליית התמ"ג הישראלי לנפש בדולרים לפי הבנק העולמי בין 1998 ל-2015. עליה של 84%.

שזה פי 2.64. אמנם במחירים שוטפים, אבל

א. האינפלציה לא היתה גבוהה במיוחד,

ו-ב. כל זה למרות משבר ההייטק של המילניום, ולמרות המשבר הפינאנסי של 2008.

וג. ישראל היא מן המדינות שהתפתחותן בתחום התמ"ג היא מהמהירות והניכרות בין המדינות המפותחות.

כל זה לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל.

ואילו לפי נתוני הבנק העולמי, עלה התמ"ג לנפש בישראל מ-19,400 דולר ב-1998 ל-35,729 דולר ב-2015.

עליה דולרית של 84%.

עובדה.

ומה קרה בענפי הטכנולוגיה, המדאיגים במיוחד את שלונסקי?

הנה מתוך סיכומים של ד"ר אסתר לוצאטו, שותפה-מנהלת בפירמה של עורכי פטנטים, מ-2016:

"התעשייה הטכנולוגית הישראלית הגיעה בשנים האחרונות להישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי. הישגים אלה מהווים ביטוי שיא לצמיחה טכנולוגית רציפה, שנמשכת כבר למעלה מ-25 שנה (כלומר, מאז תחילת שנות ה-90)

 בשלושת העשורים שבין 1984 (משבר המניות הבנקאיות) ל-2014 ישראל הכפילה את מאמציה. בשנים אלה רשמה ישראל גידול של 378% במספר הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות, גידול של 223% בהוצאה הלאומית למו"פ כאחוז מהתוצר (מ-1.3 ב-1984 ל4.2% ב-2014) והיא מדורגת כיום במקום הראשון מתוך 148 כלכלות ביכולת חדשנית, במקום השני ביזמות ובמקום השלישי בחדשנות גלובלית… 

נכון להיום, למעלה מ-300 חברות בין-לאומיות מהמובילות בעולם…בחרו בישראל כיעד להקמת מרכזי מו"פ (מחקר ופיתוח) ורכשו כאן עשרות חברות הזנק (סטארט-אפ) ישראליות…כל זה מתרחש למרות ירידה בהתלהבות של משקיעים בעולם מחברות טכנולוגיה, בעיות ביטחוניות מעיקות (שלוש אינתפיאדות וכמה מבצעים צבאיים), חרם שצובר תאוצה כנגד ישראל ואווירה עויינת כלפי ישראל באירופה ובארה"ב…

תעשיית הטכנולוגיה בישראל מהווה בשנים האחרונות את מנוע הצמיחה של המשק הישראלי. היא בעלת התרומה הגדולה ביותר ליצוא של מדינת ישראל (כ-50% מכלל היצוא, תוך זינוק של 3,700% מאז 1984)…בישראל פועלות כיום 7,072 חברות היי-טק – 25% מתוכן בתחום האינטרנט, 20% בתחום התקשורת, 195 בתחום ה-IT (מידע טכנולוגי) ותוכנות ארגוניות, 17% בתחום מדעי החיים, 9% בתחום הקלינטק (טכנולוגיה נקייה), 2% בתחום המוליכים למחצה ו-2% בתחומים אחרים.

היקף המועסקים בתחום ההיי-טק נאמד ב-288,348 איש, אך כדאי לזכור שהיקף המועסקים העקיפים גדול יותר. למעשה על כל משרה בהיי-טק יש עוד ארבע משרות נוספות בתחום השירותים… כמות המהנדסים והמדענים לאוכלוסייה היא מהגבוהות בעולם וכך גם מספר המיזמים החדשים יחסית לאוכלוסייה, שהוא הגבוה בעולם…"

ובכן מה תגידו? מאז 1998 הולך ויורד מספר החילוניים (מי שהיו צעירים ונוער ב-1998 הם כבר אזרחים ואזרחיות בוגרים היום), ובמקביל עולה מספר המסורתיים והחרדים. והנה, בדיוק באותן השנים, התמ"ג עולה כפורח, בכולל בשקלים וגם בדולרים לנפש, ובכל מה שקשור לטכנולוגיה – ישראל הקטנה היא מהמובילות בעולם.

אילו הייתי עוסק בדמגוגיה, הייתי יכול לטעון שהתהליכים קשורים זה זה, ולכן "ההדתה" בכלל טובה לנו, בניגוד למה שחושב שלונסקי ואומר ההיגיון הפשוט. אפשר להניח שכל מיני רבנים עשויים להביא לתופעה המוזרה הסברים מפולפלים כהנה וכהנה, כולל התערבויות מהשמיים.

אך לא זה ענייני. אני מוכן בהחלט להניח, שהגידול בשיעור החרדים עשוי להביא לנזקים לכלכלה.

ומה שהושג, הושג למרות החרדיזציה של השנים האחרונות.

אבל אפשר גם לטעון, שהמשק הישראלי אדיש למדי לשינויים האלה בעמדות של הנוער והצעירים.

שמסורתיים או דתיים טובים לתמ"ג ולטכנולוגיה לא פחות מחילוניים.

שיש כבר די נתונים על השתלבות רבתי של חרדים (ובמיוחד נשים חרדיות) בשוק העבודה ובעולם העסקים בעשורים האחרונים, ובקצב גובר והולך בשנים האחרונות.

ולכן, למרות השינויים הנמשכים בעמדות של הצעירים והנוער, כפי שמסתבר מהסקר,  לא ניכרת הפרעה לקצב הצמיחה של המשק הישראלי, ולהתפתחות של תעשיות ההיי-טק, כפי שמסתבר מהנתונים הכלכליים.

*****

וכמו כן איני יכול להמנע ממהערה הבאה:

חילוניות כשלעצמה,  הכוללת בשוליים עמדות שמאליות קיצוניות, ואתאיזם קנאי, בוודאי שאינה ערובה לכלכלה משגשגת.

קנאים לכתותיהם, מכל סוג ומין, כולל חילוניים, הם אנשים שהאידיאולוגיה  דופקת להם את המוח. מינון-יתר של איזמים מופשטים מונע מהחבר'ה האלה מחשבה יצירתית ומקורית ודן אותם לחשיבה עדרית ומוגבלת.

הסיכוי שאיזשהו פטנט, חידוש מדעי או טכנולוגי של ממש או תובנה רעננה, יצמחו מאיזה שמאלן אתאיסט קנאי, זהה בדיוק לסיכוי שכל אלה ינבעו ממוחו הקודח פסוקים, סיסמאות והערצת רבנים של חרד קנאי וחשוך.

התועלת שמפיק המשק שלנו מכל מיני שמאלנים אתאיסטים, שכירי עמותות זרות העסוקים בחרחור מלחמות, בהטרדת כוחות הביטחון ובזבוז זמנם ומשאביהם (או האידיוטים השימושיים שלהם), אינה רבה מהתועלת שמפיק המשק מתלמיד ישיבה הנהרג בכיף שלו באוהלה של תורה ונופל כנטל על הציבור.

וההוכחה לכך שאין למה לצפות מקנאים אידיאולוגיסטים?

קבלו את התחזיות של החילוניים/שמאלנים/אתאיסטים בתחומים שהם לכאורה מתמחים בהם – חברה, כלכלה ופוליטיקה. ראו איך הם כושלים לחלוטין שוב ושוב בהערכותיהם "המדעיות", הנשענות על סקרים, מחקרים, ספרים מלומדים ותיאוריות מפוצלחות, ובעיקר על WISHFUL THINKING מטופש.

והרי לפי מה שצפו וחזו לנו קנאי השמאלנות והאתאיזם, ברוב מומחיותם, עתידה להגיע אלינו בשבוע הבא הנשיאה האמריקאית הילרי קלינטון, שתיפגש עם ראש הממשלה הישראלי יצחק הרצוג, בלב ליבו של מזרח תיכון ערבי דמוקרטי להפליא.

מה בדיוק הסיכוי, שחברי הכת השמאלנית-אתאיסטית, אפילו כשהם נושאים תואר של דוקטור או פרופסור, או ממלאים משרה של פרשן בעיתון חשוב,  יועילו במשהו לכלכלה או לענפי הטכנולוגיה, יותר מאיזה חרדי המבלה בישיבה במאה שערים? לאיזו תועלת כלכלית למשק אפשר לצפות מחברים בכת הזאת, שחלקם מעודדים ירידה מן הארץ, או קוראים לכל מיני נידויים וחרמות על ישראל, אקדמאים, כלכליים או תרבותיים?

האם אין ברכה לכלכלת המדינה בהתמעטות הנמשכת  במספרם של אלה, מקרוב לאפס, לעוד יותר קרוב לאפס?

 

 

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: