דילוג לתוכן

חוק מיסוי הדירה השלישית: כחלון והמחנ"צ, כל אחד דואג לבוחרים שלו

מאי 11, 2017

כתב גלצ ששמעתי הבוקר סיפר, שבחוגי הנדל"ן טוענים שהחזרת החוק למיסוי הדירה השלישית לדיון נוסף, על ידי בגצ, הטומנת בחובה אפשרות לביטולו של החוק, עומדת להבעיר מחדש את השוק ולהעלות את מחירי הדיור. הכתב גם ציין, שבדיוק אותם חוגי נדל"ן טענו בזמנו, שאין מצב שלחוק המיסוי הזה תהיה השפעה ממתנת על מחירי הדיור…

ברור ששר האוצר משה כחלון לגמרי צודק בכעסו על המחנ"צ, ובהאשמתו את מפלגת העבודה ושות' (זו שגרמה לתפנית הזאת במהלך יישומו של החוק),  בייצוג החזקים והעשירים. אלה שחוק המיסוי על דירה שלישית (ויותר) עמד לפגוע ברווחיהם.

בעניין הזה המספרים מדברים. די להתבונן בתוצאות הבחירות לכנסת ב-2015.

קבלו למשל את קלפי מס. 137 בבית הספר לאומנויות, בשכונת העשירים הירושלמית טלביה. המחנ"צ גרפה שם 26% מן הקולות בבחירות של מרץ 2015, לעומת 9.7% שקיבלה המחנ"צ בירושלים כולה. ירושלים היא הענייה שבערים הגדולות, ולכן שיעור ההצבעה למחנ"צ בבירה עומד על מחצית משיעור ההצבעה הארצי למפלגת "השמאל" הזאת – 18.67%. אבל אצל עשירי טלביה, קיבלה המחנ"צ הרבה יותר מהשיעור הארצי של ההצבעה עבורה.

בית בשכונת טלביה: למי דואג המחנ"צ?

ל"כולנו" של כחלון העניקו המיליונרים של טלביה רק 5% מהקולות, לעומת 7.5% במדינה כולה.

בקלפי מס. 174, במועדון הצופים בשכונת המיליונרים החיפאית דניה, גרפה המחנ"צ  41.5% מהקולות, לעומת 25.3% בחיפה כולה, ופי 2.2 ממה שקיבל המחנ"צ במדינה כולה.

בקלפי בבית ספר "המשתלה" בצהלה, שכונת מגוריו העשירה של בוז'י הרצוג בתל אביב, גרף המחנ"צ 51% מהקולות, פי 2.7 מההצבעה הארצית למחנה הזה.

בקיסריה העשירה קיבל המחנה הציוני של בוז'י וציפי 38% מהקולות, פי שניים משיעור ההצבעה הארצי עבורה. לשם השוואה: באור עקיבא הסמוכה קיבל המחנ"צ רק  6.22% -מהקולות – שליש משיעור ההצבעה הארצי. המיליונרים של קיסריה הצביעו למחנ"צ בשיעור העולה על פי 6 ממה שקיבל המחנה הזה מהעמך של אור עקיבא.

בישוב העשיר עומר ליד באר שבע,  קיבל המחנה הציוני 38% מהקולות, פי שניים ממה שקיבל במדינה כולה. המחנ"צ גרף 53% מהקולות של עשירי כפר שמריהו ו-44% מהקולות של המיליונרים בסביון. "כולנו" של כחלון קיבלה  3.3% מעשירי שני הישובים האלה, פחות ממחצית השיעור הארצי (7.5%).

התמונה הזאת חוזרת על עצמה במדינה כולה. בכל מקום שגרים בו העשירים, המחנ"צ חזק מאוד, ומקבל פי 2 או פי 3 ממה שהוא מקבל במדינה כולה, ופי 5 או 6 ממה שמקבל המחנה הזה בשכונות של "עמך" ישראל. ואילו באשר להצבעה עבור כחלון ומפלגתו, המצב הפוך.

חוק מיסוי הדירה השלישית נוגע ל-54 אלפי משקי בית בישראל. הם גרים בטלביה ובקיסריה, בדניה ובסביון. מדובר בעשירון העליון. ורבים מהם מצביעים מחנ"צ.

אז כן, הכל פשוט מאוד: כחלון דואג למצביעים שלו. אזרחים ישראלים מן השורה. מי שיש להם בעיות בהשגת דיור הולם. מי שיוקר המחייה מכה בהם.

וגם המחנ"צ דואג לבוחרים שלו. שחס ושלום לא ייפגעו הרווחים של העשירים שמצביעים בהמוניהם למפלגה הזאת.

ונא לזכור:  מה שבשביל האזרח הקטן הוא יוקר הדיור הנורא, הוא מקור לרווחים אדירים של המיליונר שמצביע מחנ"צ. יוקר המחייה שסובל ממנו העני, הוא מקור עושרו של המיליונר.

ואגב, תנחשו איפה מתגוררים השופטים של בגצ, אלה שחוק המיסוי של הדירה השלישית לא היה מספיק פרוצדורלי מבחינתם. או גם אי אילו עיתונאים כלכליים חשובים שהריעו לכבוד הפסיקה של בגצ. כמה דירות יש להם, ובעד מי הם נוטים יותר להצביע – למחנ"צ של בוז'י וציפי – או ל"כולנו" של כחלון?

__________________________________________________________________________________________

* רק מרצ יכולה להתחרות במחנ"צ על קולות המיליונרים. בשיעור ארצי זכתה מרצ ב-3.9% מהקולות, אך בין המיליונרים של טלביה היא זכתה ב-21.8% מקולות המצביעים. התמונה חוזרת על עצמה גם בקיסריה, רמת השרון, סביון וכפר שמריהו – בכל המקומות האלה קיבלה מרצ יותר מפי 2 משיעור ההצבעה הארצי למענה.

 

 

9 תגובות
 1. אנונימי permalink

  עוד נקודה היא שהסוציאליסטים הללו גם חיים משום מה בשכונות על טהרת ה"גזע" האשכנזי-חילוני. אף יצור נחות מעדות המזרח, שלא לדבר על חרדים או, שומו שמיים, אתיופים או ערבים.

  אהבתי

  • אנונימי permalink

   כמובן שאין בזה שום גזענות. זה רק מוכיח מה שכולם יודעים: שהאשכנזים-חילונים פשוט *אובייקטיבית* עליונים, לעומת ההמון הבבוני-פשיסטי. רק תשאל אותם. איזה הסבר אחר יכול להיות?

   אהבתי

 2. אילן permalink

  כול ההתפלפלות לא תעזור. מדובר בחוק עקום ומיותר. חוק טיפשי ולא מוסרי. כמו הניסיון של לפיד עם מע״מ 0. חוקים שמטיבים רק עם קבוצה מאוד קטנה ומייצרים מנגנון מיותר. אני מקווה שיבטלו אותו ויורידו את המס לכולם וביחוד לאלה שמשלמים מיסים. תוריד אחוז במע״מ לכ ו ל ם.
  שהריבית תעלה ויגדילו את כמות הדירות אז רק אז המחירים ירדו וכול מי שמחזיק מספר דירות יפגע וזה בסדר.
  שאתה פוגע במשקיעים בדירות עם חוק עקום בסופו של דבר השכירות תעלה כי כמות הדירות להשכרה תהיינה קטנה יותר.
  אז מה עשינו. כחלון צריך ללכת הביתה ויפה שעה אחת קודם.

  אהבתי

  • אנונימי permalink

   כחלון לדעתי משתמש בשתי דרכים שונות – פתיחת תחרות מצד אחד, חוק הדירה השלישית מצד שני – כדי לעודד הורדת מחירים. במקרה של הסלולרי, פתיחת תחרות והכנסת מתחרים נוספים לשוק הינה הדרך הנכונה, ה״קלאסית״, להורדת מחירים לצרכן. אבל במקרה של דירות זה לא מעשי, כי הבעייה איננה חוסר בקבלנים אלא חוסר בהיצע בשוק כולו. אי אפשר (לצערינו) לייבא דירות וקרקע מסין, כמו טלפונים. לכן הדרך שנשארה הינה עידוד מכירת דירות כדי להגדיל את ההצע. אולי הוא טועה, אבל זה הגיוני.

   Liked by 1 person

  • אנונימי permalink

   אלון – באופן כללי, הרעיון שיש לכל חוק גם צד שלילי מעצם קיומו, נכון, אבל אפשר להשתמש בטענה זו נגד כל חוק שהוא. למשל, גם העובדה שרצח איננו חוקי גורמת לכך שיש אנשים, שוטרים וסוהרים למשל, שאנו משלמים את משכורתם כדי שיתפסו או יענישו רוצחים. השאלה איננה אם יש לחוק מחיר, אלא אם המחיר שווה את זה.

   אהבתי

   • אילן permalink

    הנכים מפגינים עכשיו. למה. כי שר האוצר של כולנו נתן 4.5 מיליארד לזוגות צעירים עם ילדים. כסף שהיה צריך להיות מחולק לכולם ניתן רק לסקטור מאוד קטן. למה ? להראות לביבי. מה הוא תינוק. שר אוצר שהיה צריך ללכת כבר מזמן.
    הוא חלק מממשלה מכהנת ויש לו אחריות כמו כול השרים. זה שנתנו לו סמכות לחתום על צו לא אומר להתנהל בחוסר אחריות ולהתנהג עם תקציב המדינה כאילו זאת קופה קטנה שלו. הבחירות יהיו רק עוד שנתיים.
    בקשר לחוק דירה שלישית אנשים שקנו דירות שילמו את כול המיסים כדת וכדין. ועכשיו או גרים בהן או משכירים אותן לציבור. ועכשיו חלקם ימכרו את הדירות כי שינו את הכללים והם ישלמו חלק מערך הדירה. מלאי הדירות להשכרה יקטן או משקיעים לא ירצו לקנות דירות להשקעה ועוד פעם שכר הדירה יעלה כי שלמי שאין כסף לקנות את הדירה היום מצבו לא ישתנה מחר. ואני לא מדבר על המנגנון שיעשו עם מנהלים ושמאים למס החדש. אני מקווה שבית המשפט יחזיר את החוק לכנסת ויתחילו לתת או לקחת כסף לכולם בלי מגזרים כי זה הכי צודק.

    אהבתי

 3. אנונימי permalink

  אינני יודע, אילן. תמיד אנו שומעים הזהרות חמורות שאם יטילו מס על דירה שלישית להשקעה, או יקצצו את הרווחים המפוקעים של חברות הפלאפון והכבלים, "כל המשקיעים יברחו". יש, אחרי הכל, גבול לכוח הסבל של העשירון העליון. אם נמשיך להתעלל במליונרים מוכי הגורל, הם עלולים לנטוש אותנו, כמו שהם כל הזמן מאיימים.

  אבל לי (וכנראה לכחלון, ששמע אותם כבר פעמים רבות) האיומים האילו מזכירים את "זמנים קשים" של דיקנס, שבו באחד הפרקים ניסיון לחקוק חוקים בהם אסור, למשל, להעביד ילדים בני פחות מ 10 יותר מ 12 שעות ביום, מתקבל על ידי בעלי המכרות והמפעלים של תחילת המהפכה התעשייתית בהלם, והם מכריזים שאם יעברו חוקים מטורפים כאילו, לא תהיה להם ברירה אלא לסגור את המפעלים ושכל הפועלים ימותו ברעב. זה לא קורה. מתברר שהמליונרים קצת יותר קשוחים ממה שהם מעמידים פנים.

  דוגמא: פלאפון, למשל, שאיימה על כחלון שהיא תברח אם יורידו את מחירי השרות מ 400 ש"ח לחודש ל 100, עדיין פה, והפלא זה פלא, מרוויחה כסף. אחד הרגעים המשעשעים שהיו לי היתה כשמחלקת שירות לקוחות מפלאפון התקשרה אלי וביקשה שאחזור אליהם. הם הציעו לי "דיל" במחיר מסויים. אמרתי תודה, לא — אינני רוצה שהם יפסידו כסף. למה כוונתך? שאלה הפקידה. ובכן, לפני כשנתיים כשרציתי שיורידו לי את המחיר לכפול ממה שהיא מציעה לי עכשיו, הסבירו לי בדאגה שהם לא יכולים, כי הם יפסידו. אז אני מודה להם על הנכונות להפסיד כל כך הרבה יותק עכשיו, אבל באמת, אל תעשו את זה רק בשבילי.

  אהבתי

 4. תודה, אנונימי, שכמעט ייתרת לי את התגובה לאילן, וגם העלית חיוך עם שפתי בקטע הראשון ובקטע האחרון.
  ולאילן: למה מדובר בכסף ש"היה אמור להיות מחולק לכולם" ? למה לא רק לאלה הזקוקים לו במיוחד? ולמה אתה חושב שזה כחלון שרוצה "להראות לביבי"? כי הרושם שלי היה, שזהו ביבי שרוצה ל"הראות לכחלון" (כרגיל באמצעות ביטן) עם חוק הנכים.
  ואתה לא עושה עלי רושם רב גם עם תשלומי המס "כדת וכדין". לא היה מתקיים במדינתנו ענף כה משגשג של יועצי מס ורואי חשבון, אילו הכל בתחום המס היה חלק כל כך, ללא עיוותים וללא תרגילים במיליונים רבים שעושים אלה שיש להם, ובכללם כמה עשרות אלפים של מרבי דירות מהעשירון ומהמאיון העליון. אז לא, אני לא נבהל מ"כפל המס" הזה.
  וכפי שציטטתי בהתחלת הפוסט את הכתב מגלצ – למה המומחים שקודם טענו שהמס החדש לא יעלה ולא יוריד (ולדעתך אף יזיק מבחינת השוכרים), טוענים אחרי החזרת החוק לכנסת שביטול החוק יבעיר מחדש את השוק? כי כבר חודשים ארוכים אפשר להבחין במיתון בעלייה במחירי הדירות. לא ירידה במחירים, ואפילו לא יציבות גמורה עדיין, אבל בהחלט מיתון ב"בעירה" של השוק. מה שבטח מפחיד את ספסרי הנדל"ן (ביניהם מיטב הצמרת הפוליטית, למשל נתניהו, כולל האופוזיציה, למשל נחמן שי, והמשפטית, למשל אהרון ברק ועוד). אז למה אסור להניח שגם לחוק המיסוי של הדירה השלישית יש חלק בכך? ולכן כדאי לשמר אותו כדי שהמגמה החיובית תגבר, ועליית המחירים אף תתהפך לירידה?

  אהבתי

  • אילן permalink

   אתה צודק לגבי המספר של 4.5 מיליארד שקלים. לא בטוח שזה המספר הנכון והאוצר מספר לנו המון שקרים על כול מיני רזרבות ועודפים. יש פה המון דיסאינפורמציה. אבל כול ניסיון לנהל את השוק באופן מלאכותי לא יגמר טוב. ישראל היא מקרה מעניין. בניגוד להרבה מדינות בגודל ובכלכלה שלנו לנו יש גידול אוכלוסיה מטורף. כול שבע שנים מיליון אנשים. זה לא דומה למצב בשבדיה או הולנד שדומות לנו. וגם שם לזוגות צעירים קשה לקנות דירות.
   רק התחלה של בנייה מסיבית של דירות תביא להתחלה של ירידה של מחירים.
   כחלון קיבל המון סמכויות ועושה הרבה אבל זה לוקח זמן וזה טיבעי. הוא וגלנט מנסים להוציא כמה שיותר התחלות בנייה. גם זה שיש ממשלה יציבה אפשר לתכנן לכמה שנים שזה מצויין. תשים לב שעד שהוציאו את השפנים של דירה שלישית ומחיר למשתכן השוק היה רגוע. אז למה פתאום לזעזע אותו. תביא פועלים מסין. תבנה עוד מפעל מלט. בונים בערד מפעל לרכיבים טרומיים. הכול סבבה.
   לדעתי בכול נושא אין קיצורי דרך. מדובר בעבודה קשה וסיזיפית שבסוף גם המחירים ירדו אבל אז קפץ לו הג׳וק והכול התהפך. למה. הוא חלק מהמכונה שנקראת ממשלת ישראל. הרי על הדבר הזה נפלה הממשלה הקודמת. ארבעה אנשים שחשבו שהם ראש הממשלה.
   לנהל מדיניות לטווח ארוך דורש סבלנות ויכולת להתגבר על קולות בעיתונות. וזה לא המצב שלו עכשיו.
   מאפיהו. לפני שכחלון יוצא עם הצעה לעיתונות אולי שיתייעץ ויקבל את הסכמת הממשלה. אם הוא לא מרגיש חלק מהממשלה שיואיל ויניח את המפתחות על השולחן. כול נתינת הטבה לסקטור מסויים פרושה גריעה של סכומים מהעתיד של כולנו. ראוי שהדבר יעשה בהסכמה של כול הממשלה ולא בצורת מחטף ולא בדיעבד.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: