דילוג לתוכן

לטראמפ אין אסטרטגיה? הצחקתם אותי

אפריל 16, 2017

"אמנות המלחמה מבוססת על הטעייה. לכן, כשאתה מוכן להתקפה, העמד פנים שאינך מוכן. כשאתה מזיז חילות, העמד פנים שאינך עושה זאת. כשאתה מתקרב אל האויב, עליך ליצור את הרושם שאתה עדיין במרחק רב ממנו…אם האויב שלך מהיר חימה, השתדל להקניטו. אם הוא יהיר, השתדל לעודד את אנוכיותו… התקף את האויב היכן שאינו מוכן, והופע במקום שאין מצפים לך. אלה הם המפתחות לניצחון עבור האסטרטג." (סון טסו, אמנות המלחמה, הוצאת אסטרולוג, השכל, חמד, ידיעות אחרונות 2008, עמודים 16/7)

"מן…השאיפה הכללית לזכות בעדיפות יחסית נובעת שאיפה אחרת החייבת משום כך להיות כללית באותה מידה בטיבה: והיא הפתעת האויב. זו מצויה במידה רבה או פחותה ביסודם של כל המבצעים, משום שבלעדיה  כמעט שאין להעלות על הדעת עדיפות בנקודה המכרעת…אומר שוב: ההפתעה מצויה ביסודם של כל המבצעים, ללא יוצא מן הכלל…סודיות ומהירות הן שני מרכיבי ההפתעה…"(מצוטט מתוך ספרו של הגנרל הפרוסי קרל מריה פון קלאוזביץ "על המלחמה", בספרו של רוג'ר אשלי ליאונרד, 'על המלחמה', מדריך קצר לקלאוזביץ, הוצאת מערכות 1977, עמ' 116/7)

המוני פרשנים מכובדים, אצלנו ובעולם הרחב, נפלו על האף כאשר "העריכו", "סברו", או "חזו" את מהלכיו של הנשיא האמריקאי הטרי דונלד טראמפ, בעקבות המתקפה הכימית התורנית שביצע רוצח ההמונים מדמשק, בשאר אל אסאד, נגד אזרחי מדינתו, או מה שנשאר ממנה.

הפרשנים האלה – רובם הגדול של הפרשנים האלה נמנים על הזרם השמאליברלי, המתייחד ב-WISHFUL THINKING ובהתיישרות עדרית מתקרנפת עם הקו האידיאולוגי המוביל,  טענו שטראמפ לא ינקוף אצבע.

ואילו הוא הורה לחיל הים שלו לשגר עשרות טילי שיוט כלפי שדה התעופה הצבאי הסורי שממנו המריאו המטוסים שביצעו את המתקפה הכימית, והשמיד שם חמישית מהכוח האווירי הקרבי העומד לרשותו של הרוצח מדמשק.

דונלד טראמפ כתלמיד באקדמיה הצבאית בניו יורק: במלחמה כמו במלחמה (צילום מהוויקיפדיה)

אז מה התירוץ של עדת הפרשנדתות המקורנפת?

שלטראמפ אין אסטרטגיה, ולכן, מי יכול לגנות אותם על שלא "חזו" את המהלך שלו?

איך אפשר לחזות מהלך של נשיא כה בלתי-מיומן, כה כושל, כה עלוב ונחות, שאפילו ,"אסטרטגיה" אין לו?

טמבלים שכמותם.

*****

עדת הפרשנים השמאליברלים, אלה המאיישים בהמוניהם עיתונים כמו "הארץ" או רשת טלוויזיה כמו ערוץ 2 (ובארה"ב עיתונים מסוג הניו-יורק טיימס ורשתות טלוויזיה דוגמת ה-CNN, או עיתונים כמו ה"גארדיאן" בבריטניה או "ליברסיון" ו"לה מטין" בצרפת) התרגלה בשמונה השנים האחרונות לקני המידה "האסטרטגיים" שהציב אהובם הנערץ, הנשיא היוצא ברק אובמה.

אובמה, זוכה זה של פרס נובל לשלום, אכן היה בעל אסטרטגיה מפוארת.

לפיה הוא ניהל את מאמציו המדיניים והצבאיים ברחבי העולם "מן המושב האחורי".

לפיה הוא הודיע מראש שאין בדעתו לשגר בשום אופן את כוחות היבשה שלו ללחימה בשום חזית. הם לא יניחו את מגפיהם על הקרקע. הנשיא עמד בהבטחתו – והפך את המזרח התיכון לבית מטבחיים במימדים אדירים, כמעט ללא תקדים בהיסטוריה של האזור האומלל הזה.

לפיה הוא הודיע מראש לדאעש, שהוא אינו נחפז, שהמלחמה נגד הארגון תימשך זמן רב, ושלמעשה יש בדעתו להוריש את המאבק לנשיא הבא אחריו. כלומר – צפירת הרגעה לאויב המר ביותר.

לפיה הוא הבטיח לבעלי שיחו האיראנים בהתכתבות סודית מקדימה, שבשום אופן אינו עומד להשתמש נגדם בכוח, וכתוצאה מכך "השיג"  הסכם גרעין שערורייתי, שבעצם יאפשר לאיראן ליהפך למעצמה גרעינית תוך כלום-זמן בתום תקופת ההסכם.

לפיה הוא נטש את בעלי בריתה הוותיקים של ארצו במזרח התיכון, לטובת איזו גישה חדשה, המעניקה לאיראנים ולרוסים להשיג את מטרותיהם. למשל, להפוך גם את סוריה למדינת חסות שלהם.

אבל הפרשנים השמאליברלים התפעלו.

לאובמה היתה אסטרטגיה.

ולטראמפ אין.

*****

בנאום שנשא אובמה בתחילת 2016 בהנובר שבגרמניה, התפאר הנשיא היוצא בהצלחה אינסופית של "האסטרטגיה" שלו. הוא הודיע כי ״זו התקופה השלווה בהיסטוריה ומעולם לא היה טוב יותר״(!), אם כי ציין ש"בהתחשב באתגרים הניצבים בפנינו בעולם כולו ובכותרות שאנו רואים יום-יום בעיתונים, זה נראה לא סביר, אך זו האמת." 

אמת המוגנת על ידי התעלמות מוחלטת מהמציאות (מספר הרוגי המלחמות והטירור במזרח התיכון  לבדו בשמונה שנות נשיאותו של אובמה  היה פי 10 בערך, ממה שהיה בתקופותיהם המקבילות של הנשיאים ביל קלינטון וג'ורג' W בוש – כל אחד לחוד! – ולדעתו זו התקופה השלווה מאז ומעולם!) וגם ממלחמה המשתוללת בכל רחבי הכדור. הנה מתוך נאום של אובמה בינואר 2016:

"כל הטענות המוגזמות האלה שאנו נמצאים עתה במלחמת עולם שלישית רק משחקות לידים של דאעש…מלחמת עולם שלישית זה הסיפור שדאעש רוצה לספר."

*****

אך כבר בתקופת מערכת הבחירות האמריקאית, היה די ברור שהמועמד דאז דונלד טראמפ אינו מקבל את תמונת העולם של אובמה, כביכול הגענו לגן העדן החדש.

כביכול לא משתוללת מלחמת טרור חובקת עולם, המונהגת על ידי שני זרמים קיצוניים של האיסלם, אחד שיעי שמקורו באיראן, ואחד סוני, שבמרכזו דאעש, אל קאעידה ועוד.

כבר בתקופת מערכת הבחירות הבהיר טראמפ שהוא עומד לטפל באיומים האלה על שלומה של ארצו, ועל שלום העולם, בדרך שונה לגמרי מזו שטיפל בהם קודמו אובמה.

אבל הפרשנים מעדר הקרנפים השמאליברלי  התרכזו ב"פייק ניוז", בכמה מנויים מפוקפקים, בציוצים בטוויטר ובעוד מיני נסיונות לגחך את הנשיא החדש בבית הלבן ולגמד אותו.

*****

אז מה הפלא שהנשיא החדש הצליח להפתיע לא רק את הרוצח מדמשק, הוא, שותפיו מלבנון ומאיראן ופטרונו ממוסקבה, אלא גם את עדת הפרשנים המקורנפים?

בפתח הפוסט הבאתי שני ציטוטים, מדבריהם של שניים מההוגים הידועים והחשובים ביותר של תורת המלחמה.

טראמפ, שלא כמו אובמה, מבין שארצו, ובעצם העולם כולו, מצויים במלחמה.

אותה מלחמה שקודמו הכחיש את קיומה, הכחיש את מציאותו של האוייב הברור והמוכח (הקיצונים של האיסלם הסוני והשיעי), ו"האסטרטגיה" שלו גרסה שיש לנהל את המלחמה כששתי ידיו קשורות מאחורי גבו, בלי בעלי ברית, מהמושב האחורי, ובלי שום צורך בהכרעה מהירה של האויב.

כל מה שהיה שצריך כדי להבטיח לעצמו ולארצו תבוסה.

כל מה שהיה צריך כדי להשביע את רצונם של הפרשנדתות מהכת השמאליברלית השקרנית והמקורנפת (אלה שחזו את נצחונה של הילרי קלינטון בארה"ב, את נצחונו של יצחק-בוז'י הרצוג בישראל, ואת נצחון "האביב הערבי" ודמוקרטיזציה מדהימה במזרח התיכון, בין שאר השטויות).

****

אז טראמפ, שתפס שהוא במלחמה, עשה, בקשר לאסאד, מה שהמליץ סון טסו הסיני והטעה את האוייב. הוא גם עשה מה שהמליץ פון קלאוזביץ, "סודיות ומהירות הן שני מרכיבי ההפתעה."

אז זה לא שלטראמפ אין אסטרטגיה, כפי שטוענים הפרשנדתות מהכת המתקרנפת השמאליברלית.

נראה שלפחות בינתיים, טראמפ לא מספר לעצמו ולאוהדיו סיפורי אגדות מצוצים מאיזו אצבע תיאורטית פוסט-מודרנית, אלא נוהג כמי שמכיר את האימרה "במלחמה, כמו במלחמה." 

*****

מאיפה זה בא לו, חוץ מסתם היגיון בריא ומניתוק מבורך מההשקפות השולטות בכנסיית הסכל ובשמאל המזוייף?

ובכן, ידוע שטראמפ בילה את שנות בית הספר התיכון שלו באקדמיה צבאית במדינת ניו יורק.

אך יש לי חשד קל, שמי שתורם לאסטרטגיה הצבאית והמדינית של טראמפ הוא שר ההגנה שלו, גנרל הנחתים ג'יימס נורמן מאטיס, מי שמציג לפניו את האופציות לפעולה.

אל הגנרל מאטיס, דעותיו ופועלו כבר התייחסתי בפוסט שפרסמתי לפני ארבע שנים, אך נראה לי שהוא שווה התייחסות נוספת ואני מקווה לעסוק בו בקרוב.

*****

מאז החל דונלד טראמפ את כהונתו בבית הלבן לפני שלושה חודשים, מיעטתי מאוד להתייחס אליו ואל מעשיו ואל האופן שבו הוא ממלא את התפקידו. בהתייחסויות המעטות רק ניסיתי להגן על קוראי היקרים מפני השטויות המונומנטליות של הפרשנים מהכת השמאליברלית, שהזכרתי בחלקו הראשון של הפוסט הזה.

היה נראה לי שבהיעדר עובדות מספיקות, אני עלול לטעות ולהטעות את קוראי – חטא שמבחינתי אין כבד ממנו כשמדובר בכתיבה פוליטית.

ואילו עכשיו אני מבקש להבהיר לקוראי במילים ברורות, שלמרות כל האמור בפוסט שלעיל, כלל איני חסיד שוטה של הנשיא טראמפ (כבר כתבתי הרבה יותר מפעם אחת, שהעדפתי את הילרי קלינטון כנשיאה אמריקאית).

ההסתייגות העיקרית שלי מהנשיא טראמפ נוגעת למדיניות האנרגיה שלו, ולאופן המבטל שבו הוא מתייחס לצורך החיוני להגן על הסביבה מפני הזיהום התעשייתי והתחבורתי.

הנה בתמצית: אוכלוסיית ארצות הברית מהווה 4.4% מאוכלוסיית העולם, אך שורפת, לצרכי תעשייה, תחבורה ומיזוג אוויר כרבע מן הדלקים בעולם. פרוש הדבר שכל תושב של ארה"ב מזיק לאקולוגיה של הכדור הזה, ביתנו המשותף, בשיעור של פי שישה יותר מכל תושב ממוצע בעולם.

חלק עצום מהנזק הזה  מוסב לאזור גיאוגרפי מצומצם למדי ומיושב בצפיפות רבה, בצפון מזרח המדינה ובאיזור האגמים הגדולים שבגבול קנדה.

מישהו צריך להראות לנשיא טראמפ  ולשר האנרגיה שלו, ורצוי בלופ בשיטת הבינג', סרטים הממחישים את המצב ואת אורח החיים באזור הבירה הסינית בייג'ין, כדי שיבין הנשיא מה הוא עומד לעולל ליותר ממאה מיליון אמריקאים אם ימשיך בתכניתו לתיעוש מואץ תוך שימוש בשריפת דלקים, חלקם מזהמים יותר מהרגיל.

כל הישגיו של טראמפ בכל תחום אחר (ואני מאחל לו הצלחה) יהיו בטלים בשישים, אם יגרום לאסון אקולוגי אדיר, בטח אם יגרור לתחרות תעשייתית מזיקה גם מדינות אחרות בעולם.

One Comment
  1. אנונימי permalink

    ״לטראמפ אין איסטרטגיה״ – הוא לא ישב עם הפרשן והסביר לו הכל. כנ״ל עם ״צה״ל הופתע״ (ראש אמ״ן לא נתן לפרשן דיווח מודיעיני בזמן אמת), ״חשש בישראל״ (הכתב חושש ממשהו), וכדומה.

    Liked by 1 person

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: