Skip to content

המלחמה בסוריה: התיאוריות של הפרופסור אובמה והעולם האמיתי

אפריל 5, 2017

הנה שוב פוסט שפרסמתי לראשונה ב-01.09.2013, מיד אחרי שהנשיא האמריקאי ברק אובמה ברח מהאולטימטום שהציב מול אסאד הסורי, כדי לנסות ולמנוע ממנו להשתמש בנשק כימי נגד אזרחיו. מאמר המערכת שפרסם ה"הוושינגטון פוסט" על מדיניותו הסורית של הנשיא נקרא היום כדברי נבואה: "מדיניותו האומללה של מר אובמה ביחס לסוריה הדליקה נורות אדומות ובילבלה בעלות ברית חשובות של ארה"ב, כולל טורקיה וישראל, התוהות אם עדיין אפשר להתייחס אל ארצות הברית כאל כוח משמעותי באזור. חולשה זו עודדה לא רק את מר אסאד אלא גם את איראן, ששידרגה את מעורבותה בסוריה באמונה שלא יימצא מי שיתנגד לכך. עכשיו כושל הנשיא אפילו בביצוע הצעד המתון שעליו כבר החליט. זהו חיזיון שיכול רק להזיק למעמדה של ארה"ב במזרח התיכון – ולהאריך את שפך הדם בסוריה."

מאפיהו

אז מה היה לנו. באיחור המאפיין כוכבי רוק הופיע אמש הנשיא ברק אובמה על מדשאת הבית הלבן, כשלצידו סגנו ג'ו ביידן (בתפקיד המבוגר האחראי?), ובקצב הסטקטו החביב עליו, צליל-צליל, מילה-מילה, משפט-משפט, דבר דבור על אופניו, בניסוחים מלוטשים, בהחלטיות נמרצת, במנהיגותיות נחושה,  אמר הנשיא האמריקאי לעיתונאים על הדשא שלפניו, לאזרחי ארצו ולעולם כולו, שזהו זה, נפל הפור:

DSCF6178

הנשיא אובמה ומבוגר אחראי אתמול בבית הלבן: החלטיות נחושה

הנשיא החליט. החלטה שהוא לגמרי שלם איתה. החלטה  נבונה, שקולה, מוסרית מאין כמוה, משקפת את ערכי האמריקנה ועולה בקנה אחד עם כל מה שנכון, צודק ומחוייב המציאות. בסוריה בוצע  פשע שאין לו מחילה. אין מנוס מפעולה. הבטחתי ולכן אקיים. כל זה במשפטים המביעים ביטחון והחלטיות כמו I AM CONFIDENT וגם WE ARE ABLE TO STRIKE WHEN EVER WE CHOSE.

אך –

אבל –

ברם –

אולם –

למרות ההחלטה הנשיאותית הצודקת, הנכונה, הנבונה מאין כמוה –

מכיוון שהנשיא הוא גם דימוקרט מאין כמוהו – נשיא…

View original post 1,056 מילים נוספות

מודעות פרסומת

From → כללי

3 תגובות
 1. אילן permalink

  אולי זאת גישה נאיבית מעט אבל סיכסוכים בין עמים או לאומים ביחידות שטח צריכות להיפתר בשטח עצמו ועל ידם בלבד. כול הממבו ג׳מבו של מדינות שמנסות להתערב בסיכסוך רק גורם לו להתעצם ולהרבה יותר קורבנות. באפריקה אם מדינות העולם הנאורות לא היו בוחשות מספקות נשק לכול הצדדים היו הרבה פחות הרוגים והסיכסוכים היו בעצימות יותר נמוכה. כך גם בסוריה שבה הסונים היו מנצחים מזמן והכול היה חוזר לשקט ולשלווה מזמן. טוב עשתה ארצות הברית שנטשה את הסיכסוך ואני בטוח שאם פוטין לא היה נכנס ההרס היה קטן יותר והאנשים היו חוזרים הביתה מוקדם יותר. דרך אגב גם אצל ויש עקומה שככול שמדינות זרות מצליחות יותר עם יוזמות ״שלום״ הטירור והאלימות גובר.
  פשוט לאחר 6 שנים של נשיאות אובמה הבין שחבל לזרוק כסף אמריקני טוב וחזר למדיניות האי התערבות האמריקנית. סוף סוף הוא קיבל שכל.
  בסוריה אחרי שפוטין יברח עוד שנה שנתיים או 10 הסונים יראו לשיעיים ולעלווים את המקום שלהם ייגמר הסיכסוך.

  אהבתי

  • זו לא גישה נאיבית מעט, אלא מיתממת ביותר. כי היא מניחה שלמעצמות עולמיות או אזוריות כלל אין עניין והן כלל אינן מעורבות בפריצת או בעידוד סכסוכים תוך-לאומיים או בין-לאומיים באזורים בעולם שבהן המעורבות הזאת קלה ביותר, כמו המזרח התיכון או אפריקה. שמעת פעם על "הפרד ומשול"? בתור מכשיר המדיניות מס. 1 בפוליטיקה, ב"דיפלומטיה" וביחסים בינלאומיים? כך שמה שאתה טוען, בעצם, הוא שלמעצמות זרות יש חופש פעולה מוחלט לסכסך כרצונן, אבל חס ושלום שיתערבו כדי להפסיק את האסונות שהן עצמן שותפות לגרימתם.
   שזה בעצם המצב בפועל, ואתה רק נותן לו הכשר כאילו רציונלי וכאילו מוסרי.

   אהבתי

   • אילן permalink

    אני טוען שמעצמות מסכסכות בכוונה בעימותים פנימיים של מדינות או לאומים וגורמות לסיכסוך שהיה יכול להיפתר מזמן להיות הרבה יותר גדול עם נזקים גדולים יותר והרבה יותר אבדות בנפש. בסוריה בלי התערבות חיצונית תוך שנתיים הכול היה נגמר.
    מהבלוג שלך אני יוצא בקריאה נרגשת – מדינות ומעצמות הניחו בבקשה לסיכסוכים במדינות אחרות ואל תספקו נשק ואמצעי לחימה לארצות אחרות. ככה כולנו נחיה יותר ויותר טוב 😊
    וגם לשם שינוי אני מאמין שאובמה סוף סוף קיבל שכל 😊

    Liked by 1 person

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: