דילוג לתוכן

נתניהו, האיש המצחיק של השבוע, דואג פתאום לעובדים של רשות השידור

מרץ 16, 2017

אני שמח להכריז על ראש הממשלה בנימין נתניהו כאיש המצחיק של השבוע (שלי). זה בתחפושתו הפורימית כגיבור מעמד הפועלים, מי שמתייצב בנחישות לצד העובדים של רשות השידור, העומדים בפני סכנת פיטורין.

שהוא, נתניהו, יתן יד למהלך שבו "זורקים עובדים לרחוב"?

לא יקום ולא יהיה!

כדי לעמוד על מימדי המהפך האידיאולוגי שמדגים לנו עכשיו מר נתניהו, קבלו תוצאות של מחקר קטן שערכתי לא מזמן, ובמסגרתו בדקתי מה קרה, מבחינת הכנסות, לעשירון העליון (שהוא העשירון של נתניהו, שכניו בקיסריה,ברחביה ובטלביה, וכל חבריו ומיטיביו), לעומת עשירונים אחרים באוכלוסיה, שמטבע הדברים מעניינים אותו, כפי שנראה, הרבה פחות.

ובכן, בשנת 2008, שהיא השנה שקדמה לכניסתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה בסיבוב הנוכחי,  היתה הכנסתה של "נפש סטנדרטית" (להלן נ"ס) ממוצעת  מהעשירון העליון 11,531 ש"ח, לעומת 833 ש"ח לנ"ס בעשירון התחתון. נפש עליונה לעומת תחתונה – פי 13.84.

בשנת 2014, שש שנים לתוך כהונתו של נתניהו, כבר היתה הכנסתה של נ"ס מהעשירון העליון 14,285 ש"ח, לעומת 934 ש"ח לנ"ס מהעשירון התחתון. פי 15.29.

והנה החשבון: 15.29 פחות 13.84 שווה 1.45. אם מחלקים את המספר הזה ב-13.84, יוצאת התוצאה הבאה (מעוגל):

תוך שש השנים הראשונות של שלטון נתניהו, השתפר מצבה של נ"ס מהעשירון העליון ב-10.5% לעומת נ"ס מקבילה בעשירון התחתון.

טוב, תגידו, עובדי רשות השידור, שלהם דואג נתניהו בתחפושתו החדשה, לא שייכים לעשירון התחתון.

מה שנכון נכון. להערכתי, חלקם הגדול של העובדים הנ"ל משוכנים לבטח ברחבי העשירונים השביעי והשמיני – בסביבות השכר הממוצע במשק או קצת למעלה מזה.

ובכן, מצבו של העשירון העליון השתפר בתקופת נתניהו ב-7.1% לעומת העשירון השביעי, וב-8.1% לעומת העשירון השמיני.

המכנה המשותף בין עניי העניים שלנו, ובין העובדים של רשות השידור?

נתניהו והמיוחסים בני מעמדו מתרחקים מהם כטיל הנוסק בדרכו לירח.

אז עכשיו הוא דואג פתאום לעובדים.

צריך להיות אידיוט בשביל להאמין.

וחוץ מזה, שאלה: האם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא המליץ, ממש לאחרונה, שראש הממשלה נתניהו יסלק את ידיו מעיסוק בענייני משרד התקשורת (בגלל תיק 1000, שממנו מתברר שאחד מבעלי ערוץ 10 סיפק לביבי ולרעייתו חומרים פסיכו-אקטיביים ממכרים, ובעקבות תיק 2000, הקלטת הלוהטת של פגישת ביבי-נוני מוזס) המלצה שבעקבותיה מונה צחי הנגבי כשר תקשורת זמני?

אז איך זה שהוא פתאום חוזר לענייני המשרד הזה?

ומה יש ליועץ המשפטי לממשלה להגיד על זה?

7 תגובות
 1. משה permalink

  יש כאן טעות. לעשירון התחתון חשוב השיפור שלהם זה שהעשירון העליון התרחק מהם לא מעניין אותם. הקישור של פערים יחד עם מצוקה הוא טעות. הוא שייך למחלקת הקנאה ולא למחלקת הרווחה. דבר נוסף בעשירון התחתון נמצאים הרבה חרדים עם בחירה אידיאולוגית לחיות חיי דחק כמו שנאמר במסכת אבות פת במלח תאכל ועל הארץ תישן ובתורה אתה עמל. והריבוי החרדי הגדול הוא הגורם העיקרי לאי עליה יותר גדולה בהכנסה של העשירונים התחתונים.

  אהבתי

  • אין פה שום טעות, חבר משה. אתה לא יודע מה מעניין או לא מעניין את העשירון התחתון, והזכרתי בפוסט, אגב, גם את העשירון השמיני והשביעי. גם שם יש המוני חרדים שלא אכפת להם מכסף? העשירון העליון שודד מכולם. אפילו מהעשירון התשיעי שמתחתיו. רק במדינות עם עשירון עליון חזירי במיוחד, כמו ישראל, ארה"ב, מכסיקו, טורקיה וצ'ילה, אפשר למכור את השטויות שאתה מנסה למכור. במדינות סבירות יותר, כמו באירופה המערבית או הצפונית, ובעוד הרבה מקומות, איפה שהעשירון העליון אינו כה חזירי, זה הולך אחרת. ובכל מדינה יש סוג של "חרדים" שנמצאים בעשירון התחתון, ולמרות זאת לא דופקים אותם כמו פה.

   נא התבונן שוב בנתונים שהבאתי, כדי להבין עד כמה מגוחכת הטענה שלך. בשש שנות שלטונו הראשונות של נתניהו, עלתה הכנסתה של "נפש סטנדרטית", בעשירון התחתון ב-101 ש"ח, לעומת עליה ב-2,754 ש"ח לנפש סטנדרטית בעשירון העליון! רק העליה בהכנסות לנפש סטנדטית בעשירון העליון בתוך שש שנים, גדולה מהכנסתה של משפחה שלמה בעשירון התחתון! ואתה חושב שהחרדים המטומטמים בעשירון התחתון לא יודעים איזה קרקס עושה מהם העשירון העליון החזירי וממשלתו החזרזירית? ביבי נתן, ביבי לקח, ויהי שם הביבי מבורך?

   אהבתי

 2. משה permalink

  אתה מוזמן להביא מחקר רציני מה מעניין ומה לא מעניין את העשירון התחתון עד אז ההערכה שלי והרושם שלי מאנשים שאני מכיר מהעשירון התחתון לא פחות טובה מכל הערכה אחרת.
  אתה גם מוזמן להביא דוגמאות על מדינות אחרות שבהם יש ציבור דומה לחרדים המהווה קרוב ל10% מהמדינה עם כישורים ויכולת פרנסה ועם בחירה אידיאולגית לחיות חיי דחק ולהביא בממוצע מעל 6 ילדים שמקבלים יותר ממה שהחרדים מקבלים כאן. אני מכבד את בחירתם האידיאולוגית אבל לטעון שמישהו דופק אותם לא נראה לי נכון.

  באופן כללי החישוב לפי הכנסה לנפש סנטדרטית לא נראה לי נכון. משכורת מקבלים על עבודה לכן צריך לחשב לפי עובד ולא לפי נפש סטנדרטית. אתה יכול לטעון שצריך להעביר יותר תשלומי רווחה לחרדים שמביאים הרבה ילדים אבל עליית השכר פר עבודה בעשירון התחתון היא הרבה יותר גבוהה מאשר לפי החישוב שלך של נפש סטנדרטית.

  אהבתי

  • תהיה הגיוני בבקשה, משה. א. כשאדם בעשירון התחתון "זוכה" להוסיף להכנסתו במרוצת שש שנים 101 ש"ח, שזה בערך 11%, והוא יודע שבאותה תקופה כל אחד ממשפחת נתניהו הוסיף להכנסתו פי 27, 2,754 ש"ח, מה לדעתך הוא מרגיש? אתה חושב כנראה שאם אדם הוא עני, או "חרדי" הוא מטומטם? ב. בכל חברה ומדינה יש שכבה בעלת מאפיינים סוציו-תרבותיים המביאים אותה לעשירון התחתון. הבעיה היא שתחת שלטונו של נתניהו וממשלותיו, מצבו של העשירון התחתון בישראל אומלל במיוחד, כפי שמראים כל הנתונים בהשוואות הבינלאומיות. ישראל היא מדינה שבה הענייים עניים במיוחד, כמו שהעשירים עשירים במיוחד. זה מה שמעניק לשלטונו של נתניהו את התואר המוצדק "חזירי". ג. מה זה הסיפור על זה ש"אופן כללי החישוב לפי הכנסה לנפש סנטדרטית לא נראה לי נכון"? מדובר בנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של מדינת ישראל. אם אתה לא סומך על הלמ"ס, על מי אתה סומך? על הבובע מעיישעס של נתניהו, או דוברי הליכוד? הצחקת אותי, משה. אתה מצחיק לא פחות מנתניהו. קבל דוגמית: http://www.cbs.gov.il/shnaton63/st05_27x.pdf

   אהבתי

 3. משה permalink

  אנסה להסביר את דברי. נתחיל מג. לא טענתי שהנתונים שהבאת על הכנסה לנפש סטנדטית לא נכונים הטענה היתה איזה נתון מתאים לענות על השאלה האם שכר העבודה של העשירון התחתון עלה בצורה גרועה או לא. האם הנתון על הכנסה לנפש סטנדטי או הנתון על שכר לעובד. לדעתי הנתון על שכר לעובד הוא הנתון המתאים לשאלה. ומכאן לא. אדם עובד בעשירון התחתון זכה להוסיף להכנסתו במרוצת שש שנים הרבה יותר מ101 ש'ח הנתון על הכנסה לנפש סטנדרטית אינו מספר כמה אדם עובד הוסיף להכנסתו אלא מחלק את תוספת ההכנסה במספר הממוצע של בני הבית בעשירון אליו הוא שייך.
  ב. ברור שבכל מדינה יש עשירון תחתון ולא צריך לזה שום מאפיין סוציו תרבותי מעצם ההגדרה של עשירון תחתון ברור שהוא קיים. מה שביקשתי שתראה הוא קבוצה גדולה בעלת יכולת השתכרות (דהיינו לא מהגרים חדשים או נכים או בעלי רמה שיכלית נמוכה וכדו') הבוחרים מרצון בחיי דחק ובהבאת 6 ילדים למשפחה בממוצע. לא טענתי שהם טיפשים טענתי שהם חיים לפי בחירתם האידיאולגית ואף אחד לא שודד אותם.

  אהבתי

 4. משה, לשווא אתה מסתבך עם ההגדרה של נפש סטנדרטית ועם הקשר בינה ובין שכר העבודה. אפשר להניח בקלות שכאשר מדובר בעשירון התחתון, אין למספר הזה הרבה קשר עם שכר העבודה, אך יש לו הרבה מאוד קשר עם גובה הקיצבאות. גם להנחה שלך שמדובר בחרדים דווקא אין על מה לסמוך. העשירון התחתן כולל את מסכני המסכנים, ואלה לא החרדים
  בהכרח. יותר סביר משפחות הרוסות, או ללא מפרנס, ערבים במקומות יישוב לא מוסדרים וכו'.

  אהבתי

 5. אנונימי permalink

  תמיד יש אנשים — כמו חלק מהחרדים — שבוחרים לחיות חיי דחק. תמיד יש גם נשים שבוחרות לעסוק בזנות. אבל על כל אישה שבוחרת להיות יצאנית כי יש לה, איך נאמר, נטייה לצאת, יש 100 שעושות זאת כי באו ממשפחות הרוסות והינן חסרות כל אפשרות אחרת.

  הטענה שיש נשים שבוחרות בזנות, או גברים שבוחרים בעוני, ולכן "נובע מכך" הכל בסדר ואין מה לדאוג לעניים או לזונות כי "הם בחרו את זה", הינה במקרה הטוב לא מדוייקת בכלל ובמקרה הרע תעמולה דווקא נגד החלשים ביותר.

  אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: