Skip to content

השידור הציבורי/ איך הפכה הרשות המרושעת לגיבורת מעמד הפועלים, והתאגיד המופלא – לאוייב העם?*

מרץ 15, 2017

ראשי עלי סחרחר בימים האחרונים בגלל ענייני הרשות נגד תאגיד השידור.

עד לא מזמן, היו הדברים ברורים כשמש:

מצד אחד, יש חוק, שלפיו אמור התאגיד להתחיל את שידוריו בסוף אפריל, ובקיום החוק הזה תמכו באומץ ובנחישות כל כוחות האור במדינה, מהשר גלעד ארדן והשר משה כחלון ממעמקי הליכוד והקואליציה ועד לשמאלנים הכי נאורים בבתי הקפה של הבראנז'ה.

ובצד השני התייצבו כוחות החושך: ראש הממשלה בנימין נתניהו והסנג'רים השפלים שלו, יו"ר הקואליציה דוד ביטן, וממלא מקומו של ביבי במשרד התקשורת, השר צחי הנגבי. שלושת אלה ניסו להגליש אותנו במדרון החלקלק אל הפאשיזם, הנאציזם, סתימת הפיות והאפרטהייד, תוך אימוצו של "הנראטיב" הצבוע, שכביכול הם תומכים ב"שיקום" רשות השידור המקורית, תוך ניסיון לבטל את החוק החוקי ולפזר את כל קן הנחשים השמאלני שהשתלט על התאגיד.**

והנבלים האלה זממו לחדש את ימיה של הרשות הרקובה, המושחתת והבזבזנית – העיקר שימשיכו לשלוט בה!

ורק איומים של כחלון הגיבור, ארדן האמיץ והאיומים בבג"ץ שמרו על התאגיד בחיים.

*****

ולפתע, בימים האחרונים – מהפך!

פתאום עכשיו, פתאום היום, התהפכו היוצרות!

הגיבור הפך נבל, הנבל הפך גיבור.

תאגיד השידור אאוט – רשות השידור – אין!

מישהו יכול להסביר לי מה קרה? כי בחיי שניסיתי לקרוא לא מעט ממה שמופיע בתקשורת, ולא הבנתי הרבה.

*****

חשבתי שאולי המספרים יתנו לי תשובה. מצאתי כתבה מאוגוסט 2016. שם הוסבר שכאשר החל "תהליך ההבראה" של רשות השידור, עם קבלת חוק התאגיד והקמתו, עבדו ברשות 1,800 איש ואשה, שתפעלו שתי תחנות טלוויזיה ושש תחנות רדיו. בינתיים, עד לאותו אוגוסט, כבר הצליחה הרשות להיפרד מ-700 עובדים בלי לפגוע בשידורים. לא מצאתי נתונים על מספרם המעודכן של עובדי הרשות, אבל יש רמזים שכיום מדובר ב-1,000 או קצת פחות.

מכאן נעבור לתאגיד: על הקמתו, עד כה, כבר הוצאו 157 מיליון ש"ח. יש בו כיום 759 עובדים. מתוכם 429 שנקלטו מתוך עובדי רשות השידור. והתאגיד אמור לקלוט עוד 50 עד 80 עובדים נוספים מתוך הרשות המתפרקת.

זאת אומרת: כ-800 עובדים, שאמורים להפעיל בערך אותו מספר של תחנות רדיו וטלוויזיה שהפעילו במקור 1,800 עובדי רשות השידור, ושהיום מפעילים 1,000 או פחות – אך ביתר הצלחה ועם הרבה יותר רייטינג, כמו שמבטיחים לנו דוברי התאגיד.

*****

אז מה קורה? מה הצעקה? איך התהפכו היוצרות? למה עכשיו בעצם (למרות שאף אחד לא אומר את זה),  נתניהו, ביטן והנגבי שתמכו בשיקום הרשות, מייצגים פתאום את כוחות האור, כשמצטרפים אליהם יו"ר ההסתדרות ניסנקורן והח"כית האמיצה שלי יחימוביץ – בעוד שארדן וכחלון פתאום הפכו לכוחות החושך?

ההשערה שלי, מכל הבלגן הזה, היא זו:

התאגיד קום יקום. הרשות פרוק תתפרק. ובתהליך יהיו 200 או 300 מעובדי הרשות, שהחליטו לא לפרוש עם הפיצויים והפנסיות שהובטחו להם, וגם לא נקלטו בתאגיד.

ולדעתי המאבק הוא על שיפור בתנאי הפרישה שלהם, ואולי על קליטתם במשרות ובמשרדים שלא ממש נחוצים למישהו.

אני, דרך אגב, בעד.

אין זה סוד, שמשרדי הממשלה, וגם הרשויות המקומיות ועוד מוסדות וחברות "ציבוריות", הם מדגרות אדירות של פרזיטים.

אני לא אומר שכולם שם פרזיטים – אבל יש המונים. אנשים שיש להם משכורות, משרדים, מזכירות, תקנים – אבל בעצם הם לא מביאים שום תועלת. להיפך. הם עושים סתימות בצנרת ומורידים את המורל של אלה שכן עובדים, ומשרתים בנאמנות ובחריצות את הציבור.

מקורות הגיוס של הפרזיטים ידועים: חברי מרכזים של מפלגות, מהימין, מהשמאל ומהמרכז, וכמובן בני משפחותיהם ומקורבים. כל אלה נהנים מתנאים מצויינים. המשכורות בממשלה הנדיבה שלנו גבוהים בעשרות אחוזים מהשכר הממוצע במשק. על התנאים – קביעות, חופשות, פנסיות, קרנות "השתלמות" וכו – אין מה לדבר. רק בחברות ההייטק המצליחות תמצאו דוגמתם.

אז אם הציבור הנדיב שלנו, כלומר, כולנו, משלמי המיסים, יכולים להרשות לעצמנו לתחזק אלפים רבים של עובדים שאין בהם שום צורך, בממשלה וברשויות המקומיות – הבה נעשה עוד מאמץ קטן, אני אומר,  למען עובדי רשות השידור שלא מצאו בינתיים סידור.

הם לא יותר גרועים מכל קרובי המשפחה והמקורבים של החברים במרכזי המפלגות, מהמשותפת ועד לבית היהודי, מדגל התורה ועד לישראל ביתנו.


*לא שאלה רטורית.

** באותם הימים היה אופנתי לרדת על עובדי הרשות (תראו-תראו על מי מנסה הנבל נתניהו להגן!), שעכשיו הם נחשבים  מדוכאים: התקשורת דיווחה על עיתונאית אחת שהרבתה להתראיין ולספר שאחרי עשרות שנות עבודה יש לה משכורת של 5,000 ש"ח בחודש, בעוד שהאמת היתה, שמשכורתה החודשית הגיעה ליותר מ-40 אלף ש"ח. וכמו כן דובר בעובד בכיר ברשות שהתלונן שהוא עומד לפרוש עם פנסיה של 4,000 ש"ח בחודש, והתברר שלמעשה הפנסיה עומדת על 12 עד 13 אלפי שקלים בחודש. עוד סיפרו על עובד ברשות שלמעשה כבר אין לו מה לעשות שם במקצועו הבלתי מבוקש, ולכן יש לו זמן לעסוק בשתדלנות בוועדות הכנסת, בעודו ממשיך להשתכר 22 אלף ש"ח בחודש.

 

 

 

 

מודעות פרסומת

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: