דילוג לתוכן

מהפייסבוק: על החברות בין מילצ'ן ונתניהו, הציבור המטומטם וחוק ההסדרה

פברואר 10, 2017

פוסטים מהפייסבוק בימים האחרונים

חבר, חברים, חברות ומסחרה

(מהיום) במחשבות בע"מ, הבוקר בגלצ, שמעתי את משה שלונסקי מספר, כיצד שאל פעם פוליטיקאי אחד ממכריו ("לא מהימין", הטעים שלונסקי), איך זה שכל החברים של הפוליטיקאים הם כאלה עשירים. איך זה שאין להם "סתם" חברים, נניח חבר מהתיכון, או חבר מקורס מ"כים. המכר הפוליטיקאי של שלונסקי, הוא מספר, ניפנף את השאלה המביכה מעליו בעזרת חיוך.

כל זה, כמובן, אפרופו מפגן החברות המדובר ביותר אצלנו במילניום הנוכחי, בין משפחת מילצ'ן העשירה ובין משפחת נתניהו הפוליטית (והעשירה גם היא, בקטנה).

לדעתי, ועל פי מיטב הבנתי בשפה העברית מחד, וביחסים אנושיים סבירים מאידך, עצם השימוש במילה "חבר" או "חברות", כדי לאפיין יחסים כאלה, בין המיליארדר ארנון מילצ'ן ובין הפוליטיקאי בנימין נתניהו ("ומשפחותיהם"), הוא הזנייה של השפה, והזנייה של דפוס היחסים הזה, "חברות", שהוא אחד מסוגי היחסים הבסיסיים והחשובים ביותר של החברה האנושית.

כבר כתבתי פעם, שמצידם של "החברים" מהצד המיליארדרי, מדובר בחברות בנוסח המשנה (פרקי אבות), על-פי הפסוק "עשה לך רב וקנה לך חבר". וגם לנסיך הידוע מהנובר היה מה לומר על סוג "החברות" הזה, שיסוד הסחר-מכר מעורב בו: "זונות, פוליטיקאים ופרופסורים אפשר לקנות, מאה בטאלר" (האימרה מאחת המאות שעברו, מתי שהדולר נקרא טאלר והיה קצת יותר חזק).

וכפי שמעיד החבר שלונסקי, לא מדובר ב"חברים" כאלה, העומדים למכירה,  רק באשר לפוליטיקאים של הימין או באשר לנתניהו. ולא אגרר כרגע לתזכורות מכאיבות על "החברים" של אי-אילו ראשי ממשלות וזוטרים מהם מן העבר, מכל רחבי הקשת הפוליטית. זה מטיבעו של המשטר הקרוי דמוקרטי ("שלטון העם", חה-חה), שהוא שלטון העשירון העליון, ושבו הימין והשמאל הם שתי הכנפיים של אותה ציפור.

הציבור המטומטם

(מאתמול) מכירים את החוכמולוגים המתנשאים שטוענים שהציבור מטומטם?

זה תמיד אלה שמנסים לטמטם את הציבור ולהלעיט אותו בשטויות שלהם, ופשוט לא הולך להם.

הגירסאות והמצביעים

(משלשום) מספר הגירסאות שמוסר ראש הממשלה לחוקריו הולך ומתקרב למספרם של מצביעיו. אולי גם להיפך.

הממתינים לחוק ההסדרה

(ערב ההצבעה על חוק ההסדרה) רשימת הממתינים בכיליון עיניים ובריר נוטף לאישור חוק ההסדרה הלילה:
1. כל המתנחלים על אדמה לא-להם ביו"ש.
2. אבו מאזן ושות'.
3. השמאל היהודי והערבי האנטי והפוסט ישראלי, התומך במדינת כל אזרחיה בין הים לנהר.
4. החמאס.
המכנה המשותף: כל מי שמקווים שמרחץ דמים נוסף יהודי-ערבי ייארגן את ההיסטוריה לטובתם.
ומי עושה בשבילם את העבודה?
ממשלת ישראל והקואליציה שלה.

3 תגובות
 1. אילן permalink

  נו באמת. בכול תחום תמצא חברים רק בגלל אינטרסים. יום אחרי שנגמר הכסף/תפקיד/שליטה וכו׳ החברים הללו נעלמים. מה חדש פה. עכשיו יש לך מספר חברים שאני מבטיח לך שביום שתפסיק לעבוד איתם או לעשות איתם משהו כמו חוג רכיבה על אופנים לא תראה אותם. חברים אמיתיים בדרך כלל יש מעט מאוד או בכלל לא.
  וגם הפוך. אנשים עשירים יחפשו חברים שישדרגו אותם. וראש ממשלה זה באמת הטופ שבטופ. מעניין אם אדלסון יהיה חבר קרוב של ביבי לאחר שיסיים את תפקידו ויפרוש.

  אהבתי

 2. ובכל זאת נראה לי, שכאשר חבר א' נאלץ להתייעץ עם פרקליטו באשר לטובין שמספק לו חבר ב' באופן שוטף ולפי דרישה, מדובר בהרחבה רבתי של המושג "חברות".

  אהבתי

 3. אילן permalink

  זה הכול מאותו הדבר כבר מספר שנים. יש פה איליטות יחד עם גורמי חוץ אינטרסנטים או אפילו אנטישמים שרואים את ההצלחה של ישראל ויודעים טוב מאוד מי אחראי לה וינסו בכול דרך להחליף אותו. הרי העיתונאים וגם המשפטנים לא נבחרו ע״י הציבור. תבוא פעם בארבע שנים ותשים פתק בקלפי.
  הם לא צריכים כי הם כבר נבחרו ע״י עצמם ובני דמותם.
  מי היום שר השיכון. גלאנט. למה הוא לא הרמטכ״ל. כי הקבוצה החליטה שהוא לא מספיק טוב או אין לו את החברים הנכונים והוציאה מתוך התיק הקטן והשמור את הקטע על בנייה לא חוקית ואז כול ה״רואים תהליכים״ יצאו עליו עד שפרש. הוא הועמד לדין בכלל. זה לא חשוב. המטרה הושגה. חבל כי המסר הוא לאנשים טובים שרוצים לתרום שברגע שיהוו סיכון מישהו יוציא מהתיק הקטן והשמור ליכלוך עליהם.
  שיוחלפו חלק מהשופטים והעיתונות תהייה יותר מבוזרת אז כולנו נזכה לשילטון יציב יותר ואז אולי הזמן שכול ראש ממשלה יבזבז על חקירות סרק יקטן.
  דרך אגב אתר כמו שלך הוא בדיוק הדוגמה הטובה איך עיתונות חדשה צריכה להתנהל. צעירה ורעננה.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: