דילוג לתוכן

הודעת הבית הלבן בעניין ההתנחלויות: קבלו את השקר של "ידיעות אחרונות"

פברואר 5, 2017

ברור שהשקרים (אפרופו הודעת הבית הלבן בדבר ההתנחלויות) אינם נוחתים עלינו רק מצד אחד. לא רק השרים מהממשלה בתפקידם כפרשנדתות משחקים במילים כרצונם ורואים באותה הודעה בשורה ענקית למפעל ההתנחלות. מנגד מגיע אלינו העיתון של המדינה (במיל.) "ידיעות אחרונות", ותראו מה מצאתי בעמוד 4 למטה.

במסגרת ידיעה המתייחסת לשגריר המיועד מטעמו של דונלד טראמפ בישראל, עוסק העיתון החשוב הזה גם בהודעת הבית הלבן. והנה, כבר בכותרת המשנה מופיע שקר ברור וזועק לשמיים.

ידיעות אחרונות, עמוד 4 למטה: "נתנגד לבניה" לא נאמר בהודעת הבית הלבן. המצאה של העיתון

ידיעות אחרונות, עמוד 4 למטה: "נתנגד לבניה" לא נאמר בהודעת הבית הלבן. המצאה של העיתון

בתוך מרכאות, מה שאומר שמדובר בציטוט מדוייק, כותב העיתון הזה כך: "הבית הלבן הוציא כרטיס צהוב להתנחלויות" ולהלן, בתור מרכאות (גרשיים) של ציטוט, כאמור, מופיע המשפט הבא:

"הן (ההתנחלויות) אינן מכשול, אך נתנגד לבנייה  מחוץ לגבולות היישובים הקיימים."

אז כדי להסיר כל ספק: מעולם לא נאמר כדבר הזה בהודעת הבית הלבן. מילים כמו "נתנגד לבניה" – יוק. המצאה מוחלטת של "ידיעות אחרונות."

"פוסט אמת", אם תרצו, או "עובדות חלופיות", ובכל מקרה, ההצגה של הדיבור הפרשני הזה כציטוט, היא שקר גמור ומוחלט.

מדהים במיוחד, משום שבגוף הידיעה מופיע תרגום מדוייק למדי של המשפט המצוטט מתוך הודעת הבית הלבן, ובתוך מרכאות כדרוש:

"אנחנו לא מאמינים שההתנחלויות הקיימות מהוות מחסום בדרך לשלום, אך בנייתן של התנחלויות חדשותצ או הרחבת התנחלויות קיימות עשויה לא לתרום למטרה זו."

מזהים פה את הביטוי "נתנגד לבנייה מחוץ לגבולות היישובים הקיימים"?

כמובן שלא. יוק. שקר גמור בכותרת המשנה.

על הידיעה חתומים כתבי העיתון אורלי אזולאי ואלכס פישמן. אך כתבים אינם אחראים לכותרות ולכותרות משנה. השקרן הוא עורך העמוד, ושקרנים או רשלנים הם כל העורכים שאישרו את כותרת המשנה הזאת.

לדעתי, השקר ב"ידיעות אחרונות" חמור יותר משקריהם של השרים שנכנסו הבוקר לישיבת הממשלה.

השרים הם פוליטיקאים. אף אחד לא ממש מצפה מהם לדבר אמת ולדייק. ברור מראש לכל מאזין שהפרשנות שלהם נגועה בזיהום אידיאולוגי. פרשנותם לעולם תהיה קרובה יותר לדעותיהם מאשר לעובדות המציאות.

עיתון, לעומת זאת, בטח בעמודי הידיעות, אמור לדווח לקוראיו אמת ולא לשקר להם בפרצוף.

אז נכון שהפרשנות שלי להודעה של הבית הלבן קרובה קצת יותר לזו של הכותרת הפרשנית, המתחזה לעובדתית, של "ידיעות אחרונות", מאשר לפרשנותם של שרי הימין.  אבל בחיים לא הייתי מעלה בדעתי להציג ציטוט מזוייף ומומצא כדי לחזק פרשנות כלשהי.

כשזה המצב, לא פלא שהאמינות של התקשורת הממוסדת בעיני דעת הקהל נופלת אפילו מאמינותם של חברי הכנסת – פחות מרבע מן הנשאלים בסקרים מתייחסים באמון לדיווחי העיתונות הזאת,  ב-1% פחות מחברי הכנסת למפלגותיהם.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: