דילוג לתוכן

השריפה במיכל הדלק במפרץ חיפה: נגד זיהום אדיר צריך טיהור אדיר

דצמבר 25, 2016

אז היום נשרף מיכל דלק גדול בבתי הזיקוק, ולפי כיוון הרוח, כוסתה הסביבה כולה בענן עשן שחור. התושבים באזור נצטוו להשאר בבתיהם, בדלתות וחלונות סגורים.

לא משהו חדש, לא ריחות חדשים, חוץ מזה שהפעם זה בשעות היום וכולם רואים, בעוד שבדרך כלל משחררים המפעלים את הזוהמה השחורה שלהם בשעות הלילה, כדי שלא יראו.

לפני עונת הגשמים הנוכחית, כשהיתה עונת החמסינים והרוחות המזרחיות, הוצפו גם השכונות המזרחיות של העיר חיפה בכל הזוהמה המחליאה הזאת במשך ימים ארוכים.

הכל לפי כיוון הרוחות.

ב-1 בנובמבר השנה, למשל, נודע על "ארוע חריג בחומרתו" בכל מה שנוגע לזיהום האוכלוסיה העירונית באזור המפרץ.

ואילו ב-5 ביולי, בשיא עונת הרחצה,  נאסרה הרחצה בחופי קרית ים וקרית חיים – כלומר, בכל החלק הדרומי של מפרץ חיפה, בגלל שמי הים התערבבו בכמויות בלתי סבירות של דלקים מזהמים.

מפרץ חיפה, מיכל דלק בוער: זיהום אדיר

מפרץ חיפה, מיכל דלק בוער: זיהום אדיר

ועדיין זכור לכל חיפאי/ית הלפיד הבוער האדיר שדלק ימים ולילות והעלה עננים דקורטיביים לחלל העולם.

או הדליפות של "כרמל אולפינים" שבעטיים נקט ראש העיר חיפה בפעולה משפטית שסוכלה.

סתם מבחר קטן.

בלי מילה, עד כה, על מיכל האמוניה.

אזור אסון.

ברור שכל המידע זה חסר משמעות מעשית כלשהי, בגלל שמבחינת המימסדים הקובעים במדינת ישראל, באזור מפרץ חיפה הכל בסדר.

מה שתופס, היא עמדתם של שני משרדי הממשלה הקובעים: המשרד להגנת הסביבה (חה-חה) ומשרד הבריאות (חה-חה).

שני המשרדים האלה פירסמו ב-21.10.2015 הודעה התופסת עד היום (אחרי שכל מיני אקדמאים, חלקם רופאים, פרסמו נתונים מדאיגים לגבי הקשר בין הזיהום והתחלואה באזור מפרץ חיפה):

"לא התקיימו התנאים הדרושים להכרזה על אזור מפרץ חיפה כנפגע זיהום אוויר."

הודיעו שני משרדי החה-חה, ולכן:

"אין מדובר באזור מוכה זיהום אוויר."

כדאי להבין, שלא מדובר רק בשני המשרדים האלה. מדובר בכל המימסדים, העומדים לשירות התעשייה המזהמת במפרץ.

לדוגמא, המימסד המשפטי-משטרתי.

הזיהום הוא יומיומי, אבל כמה תלונות מוגשות נגד מנהלי המפעלים המזהמים, וחשוב מזה – בעליהם?

מה עושה המשטרה?

מה עושה הפרקליטות?

מה עושים בתי המשפט, אפילו לא כדאי לשאול. זוכרים את פסיקת השופטים בעניינם של אנשי הקומנדו הימי (שייטת 13), שחלו בסרטן אחרי שהתאמנו במי הקישון?

עד היום זו עמדת המערכת המשפטית שלנו. תשאלו אפילו את ראש העיר חיפה, יונה יהב. הוא יספר לכם מה עשתה המערכת המשפטית בעניין פעולתו נגד מפעל  "כרמל אולפינים".

מקום הצדק, שמה הרשע.

העיתונות, כן, מפרסמת כתבות כל פעם שיש משהו  מרשים לצלם, אבל כלום בין הפעמים האלה.

שנתחיל לספור את האינצ'ים של המודעות שמספקים המפעלים המזהמים לתקשורת הממוסדת? שנתחיל לעמוד על הקשרים, הישירים והעקיפים, בין בעלי המפעלים במפרץ חיפה ובין בעלי ערוצים שונים בטלוויזיה? והקשרים ביניהם ובין ראש הממשלה ושריו השונים?

התושבים הצטוו להישאר בבתיהם, דלתות וחלונות סגורים

התושבים הצטוו להישאר בבתיהם, דלתות וחלונות סגורים

ומה עושים הרבנים למשל, או הקאדים והכמרים, צדיקים שכמותם, למען צאן מרעיתם המורעלים מתנובת המפרץ המזוהם הזה? שמעתם מפי אחד מהם מילה או משפט מדאורייתא, מהקוראן או מהברית החדשה, על קדושת החיים של תושבי מזרח חיפה, שכל אחד מהם נברא בצלמו וכדמותו של האל הטוב, והנה באים עבדי עגל הזהב ממפעלי המפרץ והמשת"פים שלהם מהממשלה,  ומחסלים את המאמינים בסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קין? מכה שאינה כותבה בתורה? או סתם דלקת ריאות?

*****

בקיצור ולעניין: המימסד הכלכלי-פוליטי-משפטי, עם סיוע ממימסדים נוספים, הוא בעד המשך ההרעלה של תושבי מפרץ חיפה. כי חוסר מעש, פרושו בעד. חוסר הכרה בבעיה, פרושו שהם בעד המשך הזיהום והתחלואה.

האם יש דרך לנצח את המימסדים האלה, ולאלץ אותו לפנות את הזוהמה התעשייתית מהמפרץ?

*****

שינוי המתחזה כמשמעותי, אירע כשראש העיר חיפה, הגוש העירוני העיקרי באזור, עבר מהפך תודעתי. במשך שנים רבות נמנה יונה יהב על המכחישים. הוא הודיע שוב ושוב שאין שום בעיה עם האוויר של חיפה. אחלה אוויר, אמר ראש העיר. יהב תקף בחריפות את מי שהעזו לשאול אותו שאלות בעניין.

בנות יענה באו לקחת אצלו שעורים בטמינת הראש בחול.

אבל זה השתנה. היום יהב מדבר בשמן של 22 רשויות מקומיות (מעתלית ועד טבעון?) ובשמם של מיליון תושבים, שהם קורבנות הזיהום הממאיר שמפיצים המפעלים של מפרץ חיפה.

אבל מה הוא, וראשי הרשויות האלה יכולים לעשות,  בהנחה שאינם מדברים מן השפה ולחוץ, והם באמת מוכנים לעשות משהו למען אותם מיליון תושבים שבוחרים בהם?

כשהם עומדים, כפי שציינתי, מול כל המימסד הכלכלי-פוליטי-משפטי-תקשורתי-רבני של מדינת ישראל?

*****

המימסד המזהם הזה לא יזוז מילימטר, כי יש לו כוח אדיר.

כל זמן שלא יופעל מולו כוח חזק לא פחות.

למשל, מיליון תושבים.

אני לא מדבר על שום דבר בלתי חוקי. שום דבר אלים, חס ושלום. רק מיליון אנשים שמסיבות פשוטות ומקובלות לגמרי בחברה מתוקנת, מבקשים לשמור על בריאותם מפני חבורה קטנה של מזהמים, שפעמים רבות פועלים בדרכים בלתי חוקיות, ותמיד-תמיד הם פועלים בדרכים בלתי צודקות ובלתי הגונות, נגד בריאותם של אותם מיליון תושבים.

*****

אז הנה, יש לי הצעה לראש העיר חיפה, יונה יהב, כיצד להפעיל מול כוחו של המימסד המזהם כוח גדול לא פחות: כוחם של מיליון תושבים.

ייכנס נא ראש העיר חיפה את ראשי 22 הרשויות המקומיות שהוא מדבר עליהם, וגם את כל ראשי הארגונים והסיעות הפועלים למען הגנת הסביבה ולמען הגנת בריאותם של התושבים.

וייקבלו כל האנשים החשובים האלה החלטה כזאת למשל:

יום כיף לתושבי המפרץ.

סתם יום של חול, לפי בחירתם, שבו יושבת הכל, או כמעט הכל. בערך כמו שבת באמצע השבוע:

בתי הספר והגנים יהיו סגורים. כל משרדי הממשלה והעיריה לא יעבדו. ברור שכל המפעלים  במפרץ יושבתו.

ולעומת זאת, יופעל מערך תחבורתי גדול – רכבות, אוטובוסים, משאיות ומכוניות פרטיות שיקחו טרמפיסטים, וכל אלה יפנו מערי המפרץ, כפריו ועיירותיו את התושבים, כל מי שירצה ויוכל, למשך יום אחד.

כדי שיוכלו התושבים, לשם שינוי, לשאוף אוויר צח במשך יום אחד. בגליל למשל, או בהרי ירושלים.

בשביל תושבי האזואר הזה, סתם לנשום אוויר צח, זה כיף גדול.

(אני לא קנאי לפיתרון הזה דווקא. אך שום שיטה שאינה מצריכה הפעלת כוח – אך ורק חוקי –  במימדים גדולים מאוד, לא תועיל. האזור יזדהם וילך, התושבים יחלו וינטשו)

*****

שום דבר שאינו כולל הפעלת כוח אדיר,  לא יזיז את המימסד האדיר שנחוש בדעתו להשאיר פה במפרץ את פח הזבל התעשייתי הזה, שהורס את בריאותם ואת חייהם של מיליון אנשים.

מול כוח אדיר צריך להפעיל כוח אדיר.

אני לא מזלזל בפוסטים זועמים בפייסבוק וגם לא בלייקים אוהדים.  לא מזלזל בהפגנות מול ביתו של שר האוצר או מול שערי המפעלים המזהמים או בעליהם.  לא מזלזל בנאומים במועצת העיר. לא מזלזל בעתירות משפטיות, לא מזלזל בכלום.

אבל כל הדברים האלה הרי נוסו לעייפה, במשך שנים רבות, ונראה בעליל ששום דבר לא זז.

להיפך: למרות כל הנ"ל, יש כל הזמן תכניות להרחבת השטחים שבהם יפעלו המזהמים האלה במפרץ חיפה. יש כל הזמן תכניות, וחלקן מתבצעות, להגדלת מימדי הזיהום, שפירושו גידול מתמיד בפגיעה בבריאותם של מיליון התושבים כאן, והגירה שלילית של האוכלוסיות החזקות יותר.

*****

הניחוש שלי: יום כיף אחד כזה, רק אחד, ופתאום המשרדים להגנת הסביבה והבריאות יודיעו,

"שהתקיימו התנאים הדרושים להכרזה על אזור מפרץ חיפה כנפגע זיהום אוויר."

וכמו כן,

"שמדובר באזור מוכה זיהום אוויר."

ואם לא יזוזו אחרי יום כיף אחד, אפשר לעשות עוד יום כיף. אחד בחודש, אחד בשבוע, כמה שצריך, עד שיזיזו את עכוזם הממשלתי המכובד.

פתאום המשטרה תתחיל לחקור ברצינות. פתאום הפרקליטות תתחיל להנפיק כתבי אישום בסיטונות. פתאום כבוד השופטים כבר לא יהיו רחמנים בני רחמנים כלפי בעלי מפעלים ומנהלי מפעלים שגורמים לסרטן לתושבים באזור חיפה. פתאום כל העסק לא יהיה כדאי יותר למזהמים האלה, והם יחפשו את החברים שלהם במקומות אחרים. פתאום יימצא אף פתרון פלאים להעתקה מהירה של מיכל האמוניה.

פתאום.

באחריות.

כל מה שצריך זה, שראשי 22 מועצות מקומיות, המייצגים מיליון תושבים, יחליטו שעד כאן. שהבריאות של תושביהם חשובה להם באמת. שיבינו שמול כוחו של מימסד אדיר ומזהם, צריך להעמיד טיהור אוויר בעוצמה אדירה.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: