דילוג לתוכן

עוד יום עוני מאחורינו, והעוני לעולם נשאר, כמו גם העושר

דצמבר 12, 2016

כל הבוקר והצהריים חירבש לי הרדיו את המוח עם העוני, ונעשה לי יום העוני.

אם יש דבר שבו התעשרנו מאוד בשנים האחרונות, זה "יום העוני". יש המון ימי עוני. הפעם זה היה מטעם איזו עמותה. יש גם  ימי עוני מטעם איזה מכון או שניים.  יש גם שני ימי עוני לרגל החגים: אחד לרגל ראש השנה ושולחן החג, ואחד לרגל סדר פסח ושולחן החג. יש גם יום העוני מטעם המוסד לביטוח לאומי, יום העוני מטעם ה-OECD, יום העוני מטעם הבנק העולמי, אולי גם יום העוני מטעם הלמ"ס ומבקר המדינה או בנק ישראל, ובטח שכחתי עוד איזה "יום עוני" אחד או שניים.

אילו היו העניים שלנו מקבלים תוספת של כמה שקלים לרגל כל יום עוני הנחגג פה, אולי היה מצבם משתפר במקצת. יתכן שחלקם, אולי 10%, אף היו חולפים ועוברים מעל ומעבר ל"סף העוני".

ולמה אני מתעצבן? כי אני שומע את כל אלה שחוגגים על הנושא.  מנכ"לים של עמותות? חוקרים בכירים של איזה מכון? פרופסורים ידועים מהחוג ל-? שדרנים-טלנטים ברדיו? פוליטיקאים מהכנסת וסגני שרים? ולא יזיק גם איזה רב שליבו נחמץ?

ומה המכנה המשותף לכל הנ"ל?

אגלה לכם בסוד:

משכורת חודשית של כמה עשרות אלפי שקלים לחודש.  כל הדוברים האלה כולם – מהעשירון העליון. כל מנכ"ל כזה או ח"כ או רב – מביא הביתה פי 10 או 15 מהכנסתו של מי שנמצא מתחת לסף העוני. כל שדרן רדיו או פרופסור שמתבטא בנושא – המשכורת שלו שווה עשר עד 20 קצבאות זיקנה.

כולם עשירון עליון.

הנה, רק היום נודע לי שבינואר הקרוב יעלו משכורותיהם של הח"כים היקרים שלנו ב-2.5%, כי שכרם צמוד ל"שכר הממוצע במשק".

ומכיוון שלח"כים האלה צמודים גם נשיא המדינה, כל מיני שופטים, גנרלים, מנכ"לים וסמנכ"לים ומי לא, מה, לדעתכם, תעשה ההעלאה הזאת מצידה לרמת "השכר הממוצע במשק"?

ניחשתם. רמת השכר הממוצע תעלה, ובמועד הקרוב הבא שוב יעלה שכרם של הללו בהתאם ל"שכר הממוצע במשק".

השכר של הח"כים יעלה בינואר הקרוב ל-41.5 אלף ש"ח לחודש לח"כ חפ"ש, כי אם הח"כ הוא בעל דרגה, כמו יו"ר ועדה, או יו"ר הכנסת, או יו"ר האופוזיציה או יו"ר הקואליציה – יש תוספת נכבדה אקסטרה.  וזה לפני ההוצאות, לפני ההקצבה ל"קשר עם הציבור", נסיעות חינם, טיסות לאוסטרליה  וכן הלאה.

אז מה אני מרגיש, לדעתכם, כששדרן הרדיו מנסה לתחקר את מנכ"ל העמותה ושואל אותו אם יש ילדים רעבים בישראל? שוכח לגמרי שכבר שאל אותה שאלה בכל ימי העוני הקודמים, וכבר נענה, שאין שום ילד רעב בישראל, ויש רק ילדים הסובלים מ"אי-ביטחון תזונתי".

מונח שאין מצב שנבין בלי שיהיה לנו תואר דוקטור.

עולה לי הקריז, שכל מיני טיפוסים שבפעם האחרונה שראו עוני היתה באיזה סרט של אנטוניוני או רוסוליני שהוקרן בסינמטק, או במספרים הרצים להם על הצג של המחשב, מדברים בלי הכרה על עוני, וכמה זה חמור וכמה זה נורא, והם כולם עשירון עליון.

העשירון העליון שחי על העוני של האוכלוסיה.

כי ממה אתם חושבים, בא עושרו של העשירון העליון?

ממה אתם חושבים נוצר העוני?

האם זה לא ברור למישהו, שהעוני של העניים, הוא העושר של העשירים?

שיוקר המחייה של העניים מצד אחד, הוא-הוא הרווחים המופקעים של העשירים?

שמחירי הדירות המטורפים מצד אחד, הם רווחי הענק של בעלי הבתים להשכרה, של קבלני הדירות למכירה, של המנכ"לים והסמנכ"לים והח"כים שחיים על מחירי הקרקע ועל המיסים הממשלתיים הכבדים המוטלים על הדירות?

שרווחי הענק של המלייאנים מאפשרים להם לקנות את רצונם הטוב של העיתונים ושל רשתות הרדיו והטלוויזיה עם המודעות היקרות ועם הפרסומות היקרות, שמהם משלמים המו"לים והמנכ"לים של התקשורת משכורות ענק לעיתונאים הטלנטים?

ואחר כך כל חגיגת העשירון העליון הזה מייבבת על העוני בקולות נוגים, מציגה לראווה את לבבה הפצוע, וטוענת שצריך לעשות משהו.

נתוני ה-OECD לשנת 2011: המדינות המובילות באי-השיוויון בין עשירים ועניים הן גם המדינות המובילות בשיעורי העוני

נתוני ה-OECD לשנת 2011: המדינות המובילות באי-השיוויון בין עשירים ועניים הן גם המדינות המובילות בשיעורי העוני

*****

כדי שכל זה לא יהיה באוויר, מילים בטלות, אתן לכם קצת מספרים. מספרים הנוגעים למימדי השוד של העשירון העליון, זה של המנכ"לים, של הטלנטים ושל הח"כים.

כדי להגיע למימדי הגזל, הלכתי לשנתונים של הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה, לנתון הנקרא "הכנסה כספית נטו לנפש סטנדרטית" לפי עשירוני אוכלוסייה, ובדקתי מה קרה להכנסות של "נפש סטנדרטית" מהעשירון העליון, לעומת נפשות סטנדרטיות מכל אחד ואחר מהעשירונים דלמטה. השוויתי נתונים משתי שנים: שנת 2008, שהיא השנה שאחריה התחילה כהונתו של ראש הממשלה היקר מאוד שלנו  בנימין נתניהו (שניצח בבחירות במרץ 2009), ובין שנת 2014, שהיא השנה האחרונה שמצאתי בלמ"ס נתונים לגביה.

ובכן, קבלו:

בשנת 2008 היתה הכנסתה של "נפש סטנדרטית" (להלן נ"ס) ממוצעת  מהעשירון העליון 11,531 ש"ח, לעומת 833 ש"ח לנ"ס בעשירון התחתון. פי 13.84.

בשנת 2014 היתה הכנסתה של נ"ס מהעשירון העליון 14,285 ש"ח, לעומת 934 ש"ח לנ"ס מהעשירון התחתון. פי 15.29.

והנה החשבון: 15.29 פחות 13.84 שווה 1.45. אם מחלקים את המספר הזה ב-13.84, יוצאת התוצאה הבאה (מעוגל):

תוך שש השנים  של שלטון נתניהו, השתפר מצבה של נ"ס מהעשירון העליון ב-10.5% לעומת נ"ס מקבילה בעשירון התחתון.

אותו חשבון עשיתי לגבי מצבו של העשירון העליון לעומת כל אחד מהעשירונים שמתחתיו. תוכלו לבדוק אותי לפי הלינקים המצורפים. והנה התוצאות:

מצבו של העשירון העליון השתפר בתקופת נתניהו ב-6.9% לעומת העשירון השני.

ב-4.5% לעומת העשירון השלישי.

ב-4.0% לעומת העשירון הרביעי.

ב-4.7% לעומת העשירון החמישי.

ב-6.0% לעומת העשירון השישי.

ב-7.1% לעומת העשירון השביעי.

ב-8.1% לעומת העשירון השמיני.

וב-6.6% לעומת העשירון התשיעי.

והמסקנה ברורה: העשירון העליון שלנו עושה בתקופת נתניהו בוננזה על חשבון כל העשירונים שמתחתיו.

זה העשירון של המנכ"לים, החוקרים, העיתונאים, הפוליטיקאים והרבנים, ששופכים דמעות שליש בשישה עד עשרה "ימי עוני" בכל שנה, ומסבירים ומבטיחים ש"זה ממש נורא" וש"צריך לעשות משהו"!

מי לעזאזל מפריע להם "לעשות משהו"? הרי הם השולטים פה.

הכל בידם.

החקיקה, הכוח, התקשורת, הדת, האופוזיציה והקואליציה, הימין והשמאל וגם המרכז. מי לא.

בין רגע היו יכולים "לעשות משהו" בעניין העוני, אילו זה היה בראש שלהם.

המסקנה שלי?

הם רוצים רק לדבר, לייבב, להכות על חזם, להאשים את כל העולם ואשתו – בעוד הם דוחפים לכיסם את הסטיפות ומגדילים את עושרם במקביל להעצמת העוני.

*****

יש לומר: אין חברה ואין מדינה בעולם, שבה העשירון העליון אינו גורף לכיסו הרבה מעבר לחלקם של העשירונים התחתונים. זה ברור לגמרי, ואין אפשרות לשנות זאת, ואולי גם אין צורך.

השאלה היא רק זו:

כמה.

ובעניין הזה התמונה ידועה היטב. ישראל, לצד ארה"ב, היא בין החברות הכי לא-צודקות בעולם. זה לא התחיל עם נתניהו. קבלו הפתעה: זה התחיל עם יצחק רבין, שחזר מתפקיד השגריר בוושינגטון ונעשה ראש ממשלה באמצע שנות ה-70. השגריר רבין נכבש בקיסמה של השיטה הקפיטליסטית האמריקאית, המבוססת עד היום, וגם בתקופת הצדיק ברק אובמה, על פערים חברתיים ענקיים.

רבין מינה את "ועדת (הפרופסור) בן שחר" שהביאה לנו את אמריקה מבחינת חלוקת ההכנסות בחברה. מאז העשירון העליון שלנו צבר יותר ויותר על חשבון כל האחרים. העשירים נעשו עשירים יותר, על חשבון מעמד הביניים והעניים שהתרוששו והלכו. בתקופת נתניהו זה רק התגבר, כי נתניהו חסיד של השיטה האמריקאית החזירית אפילו יותר מרבין המנוח.

על זה מעידים כל מדדי אי השיוויון וכל ההשוואות הבינלאומיות.

ישראל נמצאת כבר המון שנים בדבוקת המדינות שמוליכה את אי-השיוויון בין המדינות המפותחות.

העשירון העליון שלנו חזירי במיוחד.

כולל המליאנים, כולל המנכ"לים והחוקרים של עמותות העוני, כולל הטלנטים המייללים, כולל הח"כים הזועמים, כולל הימין והשמאל.

כמו שאני אומר תמיד:

הדמוקרטיה שלנו היא שלטון העשירון העליון, על ידי העשירון העליון ולמען העשירון העליון.

והתקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה.

 

 

 

3 תגובות
 1. אילן permalink

  ואולי. אולי זה רק חלק מהסיפור. אולי נוח לך לספר בצורה גרפית ועם המון מספרים רק מה שנוח לך. אז לי מאוד נוח לספר שפעם רק פעם התל״ג שהוא אולי אמנם לא חזות הכל היה חצי מאנגליה וצרפת ואיטליה ואז קרתה קפיצה ענקית שגרמה שישראל תוך 10-15 שנה הדביקה פערים ואז פשוט חלק מהאוכלוסיה פשוט נשאר מאחור. ידוע לך שזעזועים חיוביים כמו שקרו פה במדינה שלנו דורשים תקופת תיקון גדולה ולא ישתנו ביום אחד.
  ציינת במאמר שלך שלכול העמותות שהמנכל״ים עושים בוכטות יש אג'נדה להציג ולהגדיל את כמות העניים. אולי אין כל כך הרבה. אולי הם משקרים ואין פה כל כך הרבה עניים. ואולי הם מגדילים מספרים כדי לקבל יותר תקציבים. אולי.
  אי אפשר להתחרות באנשים שיש להם דירות או רכוש רב כי יש להם יתרון על רוב האוכלוסיה. אבל צריך להוריד מחירים שלאנשים ישאר יותר כסף. אם נצליח למגר את הכח של קבוצות כח באוכלוסיה כמו נמלים, מכון התקנים, רגולציה שלוקחים יותר מידי כסף על שירותים או מוצרים שעולים הרבה יותר מארצות אחרות. אז לאנשים ישאר יותר כסף ואז העוני יפחת וכולנו נוכל לחיות טוב יותר.

  אהבתי

 2. בדרך כלל אני מסכים איתך הפעם, אילן. כפי שכתבתי, הכל עניין של מידה. כואב לי שכל כך דחוף לנו להתברג לשיא בין המדינות שבהן שורר אי שיוויון כבד. ולא ברור לי במה תורמת לפריחה הכלכלית העובדה שזוג צעיר צריך להשתעבד למשכנתא לכל החיים או לשכ"ד גבוה מדי.

  אהבתי

  • אילן permalink

   כל מי שמנסה ל״עזור״ לזוגות צעירים או סתם עניים ע״י תקנות למינהם יוצר עודף רגולציה שרק מייצרת מנגנון שקשה להפטר ממנו. ראה את פתרון תאגידי המים שנעשה כי האוצר לא הצליח להתמודד עם דליפות המים ברשעות המקומיות ונהפך למפלצת עם מאות מישרות נוספות שכולנו משלמים.
   זוגות צעירים ללא דירה הם כ-5-7% מהאוכלוסיה. הממשלה עוזרת לכולם שזה טוב ע״י הורדת גיל חינוך חינם. לי יש ילדים גדולים ואני לא נהנה מזה. אבל פה אין מנגנון מנופח וגם לא צריך למלא טפסים כדי לקבל את ההטבה. מעמ 0 או מיסוי דירה שלישית הם אסונות גדולים. עוד מנגנון מנופח למקורבים. חייבים להוריד רגולציה וחסמים במשק. אני רוצה להיות כמו הונג קונג. שלהקים עסק יקח בדיוק יומיים ולא שנתיים.
   פה בשביל להקים קיוסק מטרטרים אותך המון זמן בין מליון רגולטורים וזה עולה המון כסף. בתאילנד יש בכול קרן רחוב מוכרים של אוכל ויש הרבה תחרות ולכן המחירים מאוד זולים ולכולם יש פרנסה.
   בכל תחום שנפתחה בארץ תחרות המחירים ירדו. טיסות. סלולאר. ועוד ועוד.
   הבן שלי קנה סים באיטליה וטלפן לארץ. לקחו לו 5 יורו על פחות הדקה כי שם הסלולאר יקר.
   זה הפתרון היחידי להורדת עלות המחיה בארץ. כאשר הורידו את מחירי שיחות דנקנר נפל כי הוא בנה על מחיר גבוה ותראה מה קרה. האדם הכי חזק בארץ כלכלית קרס תוך שנתיים.
   יש לנו ארץ נהדרת ואנשים טובים ונפלאים. אנחנו מאוד חזקים כלכלית. אם יצליחו לישם את מה שכתבתי נוכל להיות המדינה הכי חזקה בעולם בלי לקחת בחשבון נסיכויות נפט וגז ומיקלטי מס כמו מונקו. מדינות אמיתיות. אנחנו עוד מעט 9 מיליון. יותר מדנמרק ושבדיה.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: