דילוג לתוכן

סטטוסים/ "בצלם", אונסק"ו וכל השאר, לאונרד כהן ובוב דילן, מי מס. 1, וסתיו עכשיו

אוקטובר 16, 2016

מה שפרסמתי בפייסבוק בימים האחרונים

הסכסוך הוא דתי

שמעתי הבוקר את יעקב ברדוגו ואת איתן ליפשיץ ב"מחשבות בע"מ" של גלצ. אפרופו ההופעה של מנכ"ל "בצלם" באו"ם, החלטת אונסק"ו וכן הלאה, אמר ברדוגו שהפלשתינים עושים מהלך מסוכן, כשהם גוררים את הסכסוך המקומי לפסים דתיים.

ליפשיץ הפנה את תשומת ליבו ל"הארץ" של היום, שם טוען ברק רביד שזה גם מה שעושה נתניהו. ליפשיץ גם אמר, שטרם התבררה התועלת הרבה שבהסטת הדיון בסכסוך מהמישור הדתי. ואני לגמרי מסכים איתו.

הסכסוך הוא דתי, פשוט מעצם העובדה שיהודים הם דת ולאום כאחד. הוא דתי כי הפלשתינים בסכסוך הזה רואים את עצמם כזרועו של האיסלם, ובאיסלם אין הפרדה בין דת ופוליטיקה. די לקרוא את האמנות של החמאס ושל אש"ף כדי להבין שהסכסוך הוא דתי. אבו מאזן לא מתחיל שום דבר חדש, בניגוד לדעתו של ברדוגו. הוא רק ממשיך היום את המהלך של קודמיו המופתי אמין אל חוסייני ויאסר עראפת. סתם ככה עמד בראשם של הפלשתינים ב-1948 מנהיג דתי? סתם ככה קראו הפלשתינים לאינתיפאדה שיזם ערפאת על שם "אל אקצה"? סתם ככה נקראים הרוצחים המתאבדים שאהידים? ומה עם 70 הבתולות החסודות שממתינות להם בשמיים? ברור שמדובר במלחמת דת.

ודעתי מזה המון שנים, שלא ייפתר הסכסוך עד שלא יתיישבו אנשי הדת, יהודים, מוסלמים ונוצרים, ויפנו את המוקשים שאותם זורעים בשטח כל מיני נוכלים פוליטיים צמאי דם ושוחרי מלחמות, הפועלים בשרותן של מעצמות מחרחרות מלחמה, תאגידים שוחרי רווחים וארגונים קלריקליים נוצרים, אנטישמיים ואנטי-איסלמיים.

בהצעה הסעודית המקורית, לוועידת שלום אזורית, היה אכן סעיף חשוב שדיבר על כינוסה של מועצה דתית, לצד הדיון הפוליטי, כדי לפנות את המוקשים הדתיים. המוקשים האלה ניתנים לפרוק על ידי אנשי דת, בשעה שהפוליטיקאים, הגנרלים ושכירי העמותות והקרנות הזרות רק מנצלים את המוקשים האלה כדי לפוצץ כל אפשרות לשלום. דוגמית נתן לאחרונה הנשיא שלנו רובי ריבלין, שכנס של אנשי דת ביוזמתו יצא לאחרונה בקריאה לשלום. אנשי דת יגיעו להסכם סביר הרבה יותר מהר מהפוליטיקאים הנוכלים. פשוט משום שהם מכירים את החומר.

ובאשר ל"בצלם", חבל להשחית יותר מדי מילים. מדובר בארגון שפועל לגמרי בגלוי לליבוי שנאה, חרחור מהומות ודה-לגיטימציה של ישראל. ההתמחות שלהם היא בסנאף. הם מחלקים מצלמות ויוזמים פרובוקציות, כדי לספק גוויות מצולמות של פלשתינים לתקשורת המערבית הרקובה והמושחתת. שם משמשות הגוויות הנ"ל למכירת עיתונים ושטחי פרסום.

על כהן ודילן

לאונרד כהן בהופעה: "די טובה"

לאונרד כהן בהופעה: "די טובה"

לאוהדים מושבעים של לאונרד כהן. שווה לקרוא גם מה שיש לחתן החדש של פרס נובל לספרות לומר למראיין, דייויד רמניק, בניו-יורקר, על חברו הוותיק.

זה מתחיל בסיפור של כהן על אותה פעם שדילן לקח אותו במכוניתו ללוס אנג'לס, כדי להראות לו איזה נדל"ן שרכש. בדרך סיפר לו דילן על זמר-מחבר-שירים שפגש לאחרונה, ואמר לדילן: "אתה מספר 1 ואני מספר 2". ודילן, במכונית, אמר לכהן: "בשבילי, אתה מספר 1 ואני מספר 0." והפרשנות של כהן היא, שלדעתו של דילן השירה שלו-עצמו היא מעבר לסולם הציונים, ואילו של כהן, "די טובה".

עכשיו בסתיו

88-17-copy6

כל יום שעובר
עכשיו
הוא עוד מסמר
בארמון הקוצים של הסתיו
כל יום שעובר
עכשיו
הוא עוד שובל של ענן הסתיו

One Comment
  1. אמנם בגדול אתה צודק, הסכסוך כאן היה דתי מיומו הראשון, אבל הנסיון הנואל לצייר איזושהי סימטריה בינינו לבינם הוא לא מוצלח, אם להשתמש במלים עדינות. נכון, גם אצלנו וגם אצלם יש כל מיני פסיכים מהזן הדתי. ההבדל הוא שהפסיכים שלנו הם קומץ שולי של אנשים תמהוניים משולי החברה. מספרם נמוך ממספר האנשים שחושבים שהם נחטפו על ידי עב"מים והיחס אליהם דומה ליחס שאותו מקבלים אנשים שראו את אלביס פרסלי בקניון גבעתיים. לעומת זאת הפסיכים בצד השני מנהלים את בתי הספר, כותבים את ספרי הלימוד, מהווים את שדרת ההנהגה ונחשבים לאנשים מכובדים. אם מישהו אצלנו יגיד שהערבים מטמאים ברגליהם את הר הבית אז אנשים יחשבו שהוא ברח מבית משוגעים. אם מישהו אצלם יגיד את אותו הדבר אז הוא כנראה מנהיג העם הפלשתיני.
    ועוד משהו: אתה אומר שפועלים כאן ארגונים אנטי-איסלמיים. יש לך דוגמא לארגון כזה שפועל כאן? כי אני לא שמעתי על אף ארגון כזה למרות שאני די מעודכן.
    ועוד משהו קטן: אתה כותב שיש כאן גנרלים שמחרחרים מלחמה. תוכל לתת דוגמא לגנרל כזה? כי הגנרלים שאני שמעתי עליהם יותר מדי עסוקים בלזהות כל מיני תהליכים ולברבר על ניצני פאשיזם בשביל שיהיה להם זמן לחרחר מלחמה.
    ודבר ממש קטן ואחרון: אין שום אפשרות לכנס כאן אנשי דת נוצרים. פשוט, בכל מקום שבו שולטת הרשות הפלשתינית הנוצרים כבר טוהרו כמעט לחלוטין.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: