דילוג לתוכן

סטטוסים/ מי שומר על המליאנים, נתניהו והעימות הטלוויזיוני ומלחמת עסקני התרבות על הקופה הציבורית

ספטמבר 26, 2016

פוסטים מהפייסבוק בימים האחרונים

הדמוקרטיה ומיסוי הדירה השלישית

(מהיום) אין כרגע המחשה יותר בולטת לטיבה האמיתי של הדמוקרטיה שלנו, כשלטון העשירון העליון, על ידי העשירון העליון ולמען העשירון העליון, מאשר ההתנגדות לחוק המיסוי על הדירה השלישית.

כולל הגילוי האחרון של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המנסה למצוא דרך להתחמק מתמיכתו המאולצת בחוק בתואנה של "ניגוד אינטרסים" לכאורה (שרת המשפטים מיהרה להוריד אותו מהסוס).

שכן החוק הזה פוגע בול בעשירון העליון. איפה שיושב נתניהו, איפה שיושב יאיר לפיד, איפה שיושבים אדוני המפלגה החרדית, ועוד בעלי עניין המיוצגים יפה בכנסת.

ושלא יספרו לנו סיפורים, כמו ששמעתי את יו"ר הקואליציה מהליכוד, ואחרים, על "עצמאים קטנים" שבחרו ברכישת דירות כדי לסדר לעצמם פנסיה.

"עצמאים קטנים" ששמו בצד חמישה-שישה-שבעה מיליוני שקלים כדי לקנות שתיים-שלוש-ארבע דירות…

ושלא יספרו לנו העשירים והסנג'רים שלהם על "אי-הצדק" שבכך, שבעליהם של שלוש דירות קטנות בירוחם ישלם מס, בעוד שבעליהן של שתי וילות בכפר שמריהו יהיה פטור.

דווקא הדירות הקטנות והזולות (יחסית) שישוחררו לשוק בעקבות החוק, הן שמעניינות את הזוגות הצעירים, ולכן את יוזם החוק שר האוצר משה כחלון, הרבה יותר מהווילות בכפר שמריהו.

ושלא יספרו לכם על זה שבעקבות החוק דווקא יעלה שכר הדירה, כי בעלי הדירות יגלגלו את המס על השוכרים.

בעלי הדירות האלה מתחרים בשוק ענק, שבו יש הרבה יותר בעלי שתי דירות או דירה אחת להשכרה, שאין להם צורך דחוף להעלות את שכר הדירה, כי המס לא חל עליהם. ולכן, החייבים במס לא יוכלו להעלות את שכר הדירה כטוב בעיניהם כדי להטיל על השוכרים את עולו של המס. הם יצטרכו לשלם את המס, או להיפטר מעודפי הדירות שלהם.

את זהותם האמיתית של מרבי הדירות האלה מן העשירון העליון, מגלים הנתונים על הכנסותיהם.

יש בישראל 54 אלף משקי בית שבעליהם מחזיקים בשלוש דירות או יותר.

והכנסותיו הממוצעות של משק בית כזה, של החייבים במיסוי על פי כחלון, מגיעות ל-46 אלף ש"ח בחודש.

שזה עמוק בתוככי העשירון העליון.

ופי 2 מהכנסות משק בית בעשירון התשיעי.

פי 3 מהכנסות משק בית בעשירון השביעי.

פי 4 מהכנסות משק בית בעשירון החמישי.

פי 5 מהכנסות משק בית בעשירון הרביעי.

פי 9 מהכנסות משק בית בעשירון השני.

פי 17 מהכנסות משק בית בעשירון הראשון.

ועל המליאנים האלה מגינים יו"ר הקואליציה דוד ביטן וחבריו, כולל ראש הממשלה החמקן וגם כמה אופוזיציונרים דגולים.

דמוקרטיה.

שלטון העשירון העליון, על ידי העשירון העליון ולמען העשירון העליון.

נתניהו כיועץ עימותים טלוויזיוניים

(מאתמול) את הצחוק היומי סיפק לי בועז ביסמוט, המסקר מוושינגטון את מערכת הבחירות האמריקאית. בעמוד 7 ב"ישראל היום" מספר ביסמוט על העימות המתקרב בין הדימוקרטית הילארי קלינטון ובין הרפובליקאי דונלד טראמפ, ומסיים את כתבתו במילים הבאות:
"שני המועמדים נפגשים היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. יש להניח שהוא היה יכול לתת להם עצה או שתיים לפני העימות".
ולמה זה מצחיק? כי אחרי העימות הטלוויזיוני האחרון שלו מול יצחק מרדכי (מועמד מפלגת המרכז, שלבסוף הסיר את מועמדותו ופינה מקום לאהוד ברק שזכה בבחירות), לפני כ-17 שנים, לא הסכים נתניהו להופיע בשום עימות טלוויזיוני – ובצדק. ולכן לא נראה לי שהוא "היה יכול לתת עצה או שתיים" לקלינטון או לטראמפ.

רגב, דרוויש, ומלחמת הבירוקרטים של התרבות

(משלשום) נותן שלושה ימים מקסימום וקצת שאריות גם אחר כך, לתגרת ההתבטעויות רגב-דרוויש, עד שתגיע ההתבטעות הבאה או סיכומי השנה לרגל החגים ומתכונים מהממים לחריימה ו/או לגפילטע פיש.

לרוב אני מוצא את עצמי מסכים בעיקר לגינויים שחולק כל צד לצד השני.
בעיקרון אני חושב שכל צד רשאי לומר כל מה שהוא רוצה אפילו במילים חריפות. המילה הכי נוראה טובה מהסכין הכי קהה, שהרי אפשר להשיב לה במילה נוראה אחרת, או בשעת הדחק – זהה. ואף זה טוב מאגרוף בכתף. בעוונותי מצאתי את עצמי פעם מגן וירטואלית על פרנסתו של אחד שטען בהתבטעות אופיינית לו , כי חובתם של הפלשתינים לרצוח יהודים, אף בצורה שפלה. אז אמר. עוד התבטעות.
האדם מועד לטעויות ולהתבטעויות משחר ימיו ומספר הטועים אינו נופל ממספר הצודקים ושני הצדדים טוענים שהם הצודקים בכל והאחרים – טועים בכל. כלומר, שני הצדדים זהים. שתי הכנפיים של אותה ציפור.

ברור שמדובר גם הפעם בהתכתשות ביו שתי חבורות של בירוקרטים, במסווה של "מלחמת תרבות".
הבירוקרטים של התרבות (האקדמיה, התיאטרון, הספרות וכו'), השמאלית בעיקרה, מול הבירוקרטיה הממשלתית-ימנית ובראשה השרה.
נראה שנוצרה מסה קריטית של עסקני תרבות מהימין שמחפשת להתחבר אף היא למטמון הכספים הממשלתי, והבירוקרטיה הנוכחית של "התרבות" מנסה לשמור על הלטיפונדיות שלה מפני השרה וצבאותיה.
הכל למטרות כשרות, מה שנקרא "אידיאולוגיות", להגנה ולקידום של איזם זה או אחר: כל אחת מקבוצות העסקנים דורשת את מקומה ליד הקופה כדי לשדר לעם הטיפש הניתן להינדוס מוחין את ה"נראטיב" שלה.
שהוא ה"נראטיב" של הצודקים שהוזכרו למעלה.
ושני הצדדים נחושים בדעתם, שעליהם לעשות זאת דווקא על חשבון המיסים שמשלמים הטיפשים מן העם מהונדס המוחין.
בקיצור ולעניין: עוד מלחמה על השלל בעשירון העליון וסביבותיו, על חשבון העם שלמרגלותיהם. הלוואי שיהיה הפעם מעניין יותר מאשר בפעמים הקודמות ויהיו חידושים, זיקוקים והפתעות.
כי בינתיים זה די דלוח, כרגיל, בשביל צד לא מעוניין מסוגי, שלא מבין למה מהמיסים שהוא משלם מממנים פה כל כך הרבה תעמולה שקופה וזולה, מימין או משמאל, בתואנה של "אמנות" או "תרבות".

5 תגובות
 1. אילן permalink

  מדינת ישראל לידיעתך היא מדינה מאוד עשירה. אנשים ולא איליטות עושים כסף. לא כסף מזוהם. סתם רווחים או פשוט קבלו ירושה או פיצויים ומחפשים במה להשקיע. יכולים להשקיע בזהב או במניות טבע ומשלמים מיסים על קניה ומכירה. יש פה סוג של צביעות. מה ההבדל בין דירה ל-20 ק״ג זהב או מניה של גוגל. אתה פשוט צבוע ולא אמיתי. יש פה בעיה שאתה משלם את כל המיסים ועכשיו אומרים לך. דירה זה לא אותו דבר. תשלם קנס נוסף. למה אם רשום שיש לך 2 מליון במניות טבע או יש לך מרצדס תשלם עכשיו מס נוסף. למה לא.
  עד שהריבית לא תרד ולא יהיה אפיק השקעה יותר אטרקטיבי ימשיכו אנשים לקנות דירות. לא יעזור שום דבר וחוץ מזה אחוז בעלי הדירות בארץ דומה להרבה מדינות בעולם. מצחיק ששתי שרי אוצר נכנסים לפינה עם חוקים הזויים. לא יודע מה יותר עקום. חוק מע״מ או מיסוי דירה שלישית. אחד יוצר מנגנון נוסף של בקרה על מע״מ עם פטורים והקלות. או חוק מיסוי נוסף של רכוש של אזרחים.

  אהבתי

  • אילן,
   א. ההערה האידיאולוגית שלך בפתיחה אינה לעניין, כפי שתיכף תבין.
   ב. הניסיונות שלך לחזק (גם הפעם) את האין-טיעונים שלך בעזרת גידופים ריקים כלפיי ("אתה פשוט צבוע ולא אמיתי" ועוד) הם פתטיים ולא חדשים. זה גם הנשק הקבוע של המגיבים מן השמאל המזויף, שהשקר הוא ברירת המחדל שלו.
   ג. ההבדל בין דירה ובין אונקיית זהב או מניה של גוגל, הוא אדיר, ולא מפתיע אותי שאתה לא מבחין בו. דירה היא מקום מגורים לאנשים, וזו חרפה לספסר במחירה כדי להקשות עליהם ולגרוף רווחים מופקעים על חשבונם, בשעה שבעלי השליטה במשק, הם עצמם יצרו את המחסור.
   ואילו אונקיית זהב ומניה של גוגל מעניינים כל מיני ספסרים עשירים, וישתעשעו כרצונם. אין לי ספק שירידה במחירי הדיור תגרום להסרת המס הזה, שיהיה אז מיותר
   ג. הגיע הזמן שתבין שהמקורות והבסיס של הביקורת שלי אינם באים מאידיאולוגיה מתחרה לזו שלך או של מי שמנהל את הממשלה. קפיטליזם וסוציאליזם, כמו ימין ושמאל, הם בעיני שתי הכנפיים של אותה ציפור.
   ד. כבר הבאתי בפוסט קודם לינק המוכיח שבמדינות רבות אחוז הריבית כמו אצלנו, ולמרות זאת מחירי הדיור במדינות האלה סבירים בהרבה מאשר אצלנו. מדוע?
   ה. אתה טוען כי אחוז בעלי הדירות פה זהה ל"הרבה מדינות בעולם". מה זה הרבה? 10%? 60%? אבל אפילו אם נניח שהאחוז הזה דומה לממוצע במדינות המפותחות (בחיים לא) עדיין נשארת השאלה בעינה: מדוע אצלנו הדירה יקרה הרבה יותר?
   כך שגם הטיעון הזה נופל.
   ו. לסיכום, הנה הביקורת שלי בתמציתה. העשירון העליון שלנו חמדן יותר מאשר במדינות אחרות הדומות לנו במשטרן הכלכלי, באחוזי הריבית ובשיעור מחזיקי הדירות ועוד. והתוצאה היא סבל לתשעה העשירונים שתחתיו, המשלמים יותר מדי ו/או משתכרים פחות מדי (דיור ושורה ארוכה של מוצרים ושרותים יקרים פה בהשוואה לעולם). את זה מבין שר האוצר משה כחלון, שאינו חשוד במהפכנות. הוא כבר הוזיל את מחירי התקשורת הטלפונית והקל מאוד על מיליוני אנשים (ולכן הצבעתי בשבילו. אני לא מצביע בעד פוליטיקאים מתוך תקוות הנוגעות לעתיד, אלא תמורת פעולה מוכחת שעשו).
   ועכשיו רוצה להוזיל גם את מחירי הדיור.
   תשעה עשירונים מפסידים במצב הקיים, של 1 נגד 9, כפי שמוכיחים הגראפים המודדים את אי השוויון בהשוואה לעולם. ורק אותו עשירון חמדן אחד מרוויח. יותר מעשירוניו המקבילים כמעט בכל מדינות העולם.
   במה חטאנו שיש לנו שלטון תמאי שכזה?
   לזה קוראים שליטינו, כולל הרבנים המקבלים משכורת ממשלתית, וגם יו"ר ועדת הכספים החרדי, התנהגות נאותה ב"מדינה יהודית"? זה "כל ישראל ערבים זה לזה"?
   אם יצליח שר האוצר במזימותיו האפלות בתחום הדיור ועוד, יוקל לתשעה העשירונים התחתונים. עשירון אחד יפסיד קצת ועדיין יישאר לו ליאכטה ול-4X4 חדש כל 18 חודש. אבל מה שמבין כחלון מסרבים להבין נתניהו ודומיו, שומרי החומות של העשירון העליון החמדן שלנו והאינטרסים שלו.

   אהבתי

 2. החוק למיסוי דירה שלישית הוא לא חכם ולא צודק. לא חכם כי הוא לא יוריד את מחירי השכירות באגורה שחוקה אחת ולא צודק כי כל כולו נובע מצרות עין וקנאה באנשים שמרוויחים 46 אלף שקל. ובכן, אנשים שמרויחים סכומים כאלה הם בדרך כלל אנשים ששוים את הסכומים האלה (אני לא מדבר על עובדי מדינה כמובן אלא על כל השאר) ואין שום סיבה למסות אותם על חריצותם וכשרונם.
  גילוי נאות: אין לי שלוש דירות וגם לא חצי דירה

  אהבתי

  • יונתן, ראה תגובתי לאילן.

   אהבתי

   • אילן permalink

    באתר מידה יש כתבה עכשיו בדיוק על כך. אנשים משקעים ומקבלים בדרך כלל כ-2-3% על כספם. תשואה נמוכה אבל סבירה ויש המון אנשים שלא מעוניינים לקנות דירות.
    הגישה צריכה להיות שמי שמתאמץ מרוויח ומה יוצא מהמס הזה שנובע מסוג של צרות עין שמי שהשקיע במניית טבע או במניות של הגז הוא בסדר אבל מי שהשקיע בדירה הוא חמדן וגזלן. נו …. באמת. תראה לי בכל הגרפים שלך מדינה שבתוך 15 שנה הכפילה את התל״ג שלה. תראה לי בתוך הגרפים שלך מדינה עם גידול טבעי כל כך גדול. עוד שנתיים 9 מליון. רק העולים השנה דורשים 5000 דירות חדשות. דווקא כחלון עד עכשיו עשה המון צעדים טובים והוציא המון יחסית דירות אבל מדובר על תהליכים של שנים.
    צריך לדעתי לשחרר הרבה יותר קרקעות ולהביא חברות בנייה או פועלים מחו״ל ואז באמת תהייה ירידה במחירים.
    מהפכות שקורות לאט הם הנכונות ולא כל מיני רעיונות הזויים שכל הכלכלנים נגדם.
    גם איך תקבע את שווי המס. ערך דירות באותו רחוב שונה לחלוטין. השמאים יחגגו. המדינה תביא שמאי אחד. בעל הדירה יביא שמאי ב׳ ואז יביאו שמאי בורר. בקיצור הרבה כסף שיבוזבז על כלום.
    מה יקרה עם בעל מספר דירות שנותן לילדים שלו לגור בדירות שלו בלי להעביר להם בעלות ובלי שהם משלמים שכר דירה. עכשיו מי ישלם את המס.
    אני בכלל לא רוצה להכנס לערך הדירות כי דיברו על זה מספיק.
    סליחה עם פגעתי בך. זאת לא הייתה הכוונה

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: