דילוג לתוכן

התקציב החדש ו"חוק ההסדרים" – עבודה עיתונאית למופת

אוגוסט 30, 2016

"חוק ההסדרים". קבלו את אחת מעבודות העיתונות הטובות ביותר שהזדמן לי ליהנות מהן לאחרונה.

בלי להביא בחשבון הספדים על נעורינו הדמוקרטיים האבודים, סיכומי חייהם של גיבורי תרבות חיים ומתים בארץ ובעולם, ועיונים בשאלה אם ראש הממשלה הוא מלאך או שטן.

העבודה עיתונאית הטובה הזאת קרתה ממש היום, בין השעה 17.00 ל-18.00 בגלצ (הרבה יותר קרוב ל-17.00), כאשר ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו ראיינו את הח"כ (כולנו) רועי פולקמן, בעניין הצבעתו הצפוייה (בעד) על "חוק ההסדרים".

כשברקע התבטאות חריפה של יו"ר הכנסת בעניינו של החוק המפוקפק.

תזכורת קצרה: החוק נשוא העניין בא לעולם בעקבות ההרפתקה הפינאנסית האדירה – בעצם תרגיל העוקץ – של תחילת האייטיז.

 

התפתחות האינפלציה בשנות השמונים העליזות

התפתחות האינפלציה בשנות השמונים העליזות

עם מנכ"ל בל"ל בתפקיד פול ניומן ושר האוצר בתפקיד רוברט רדפורד, בנק ישראל בתפקיד הקיביצר, ובתפקיד הנבל המרומה – הציבור הרחב.

כאשר כמה בעלי בנקים וסתם מליאנים הריצו  את מניות הבנקים, בקצב שהתחרה בקצב שבו זייפה ממשלתנו האהובה את שער השקל (מה שנקרא בלשון המכובסת של הפוליטיקאים, העיתונאים, האקדמאים, המשפטנים, ואם איני טועה גם הרבנים, בשם "ויסות מניות" מצד החתן הבנקאי, ו"אינפלציה" מצד הכלה הממשלתית. ואילו קריסת הפירמידה הנכלולית נקראה "משבר המניות הבנקאיות").

כך, בשנת 1980 עלו שערי הבנקאיות ב-190%, 40% מעבר לקצב הזיוף של השקל ("אינפלציה").

ב-1981 הוקפצו המניות ב-135%, 33% מעל לאינפלציה.

ב-1982 הגיעו מקפיצי המניות לשיאם, עם 250%, 29% מעבר לאינפלציה.

ובשנת 1983 הכל נפל.

תעלול הפירמידה התמוטט, כאשר נודע, שכדי שיוכלו מניות הבנקים להתחרות בקצב הזיוף של השקל (שעלה מאוד – 460% במרוצת השנה),  נאלצו  הבנקאים לייבא דולרים מחו"ל כדי לבלום בולמוסי מכירות מצד בעלי המניות שלהם, כך ששערן לא יתמוטט, הבורסה לא תקרוס, ומיליארדים רבים לא ייבלעו בחור השחור.

כלומר: הבלוף התגלה. כל האסונות קרו בעקבות הידיעה על יבוא הדולרים. התוצאה: מפולת המניות הבנקאיות, חקירות, משפטים, תביעות ייצוגיות,  ועדת חקירה, מסקנות, עונשים (שום בנקאי או שר לא הגיעו לקלבוש, באדיבות בית המשפט העליון), חורבן כלכלי להרבה אנשים, התנועה הקיבוצית שהתגלתה כפתי העיקרי (חוץ מהאזרח הקטן) שעדיין משלמת את המחיר עד היום, הבנקים איבדו זמנית את עצמאותם, ועוד שישו ושמחו.

ותחת הרושם העז הזה, הואיל אז אוצר המדינה לחדול, בהדרגה, מתהליך הזיוף של השקל (מה שאיפשר עד אז גם לנהל יקרה מלחמה בלבנון, גם להיטיב עם העם מצד ההקצבות הממשלתיות, וגם לגנוב אותו באותו קצב על ידי זחילת השכר הרחק מאחורי דהירת קצב הזיוף ("האינפלציה": חסר כסף? מה הבעייה? פשוט מדפיסים עוד).

לצורך כך היה צורך לחמוס את כל משלמי המיסים – הישירים והעקיפים – כדי להחזיר ללקוחות (בעלי המניות הבנקאיות, שלפתע היו שוות הרבה-הרבה פחות) חלק ניכר מהפסדי תרגיל העוקץ של הבנקאים.

כדי לזרז את התהליכים של כיסוי העיקבות וכיסוי הערימות הקטנות והמבאישות שהותיר אחריו מחנה הבנקאים הפרטיים והזייפנים הממשלתיים במגרשי הפינאנסים, הוכרז מיד על שעת חרום, ונחקק חוק לשעת חרום, הוא-הוא "חוק ההסדרים".

אמצע שנות השמונים זה היה. לפני שלושים שנים ומעלה. לטשטוש הזה של קריסת הפירמידה קראו "התכנית הכלכלית החדשה".

ואילו עכשיו מסתובב ראש הממשלה שלנו בנימין נתניהו, ובמסגרת הופעות סטנד-אפ לפני חבורות של עיתונאים, הוא מסביר שמבחינה כלכלית, מצבנו מעולם לא היה טוב יותר. ועל כך מצביעים הנתונים, המספרים, הגרפים, ההשוואות הבינלאומיות, התחזיות המוסמכות, הניתוחים של קרן המטבע והמשלחות של ה-OECD.

אז בשביל מה צריך עדיין חוק לשעת חרום?

או, על זה שאלו השדרנים וילנסקי וברדוגו את הח"כ פולקמן. צריך לשמוע כדי להאמין. משעשע ביותר. מאלף ודוקר. ספוילר: משתמשים בחוק הזה כבר שלושים שנה, כדי להעביר את השירקעס. זה ההיגיון של החוק. איך מחליקים את כל הגועל נפש. איך מזרימים את המיליארדים מידי הרבים לידי המעטים בלי חקיקה, בלי דיון ובשקט-בשקט.

לפני 30 שנה הביאו הפוליטיקאים והמליאנים לעולם את "חוק ההסדרים" כדי לכסות על עקבותיהם וליישר את המאזנים כשתרגיל העוקץ שלהם התמוטט והיתה "שעת חרום".

וגם  עכשיו שנה אחריי שנה, משתמשים אותם החברה'לך (כמו שהפריאיירים לא מתים, רק מתחלפים, ככה גם אלה שמרמים אותם לא מתים, רק מתחלפים) באותו חוק כדי לכסות על עקבותיהם וליישר את המאזנים, כשהכל דווקא בסדר, אין שעת חרום ואין סכנת התמוטטות.

"חוק ההסדרים" באש ובמים.

עד כאן הספוילר.

הנה לינק לתכנית המוקלטת. החגיגה מתחילה בערך בדקה ה-15.

 

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: