דילוג לתוכן

על מי חושב (אולי) ארי שביט כשהוא טוען שהשמאל הרדיקלי מתאבד?

אוגוסט 29, 2016

מי כתב את הדברים הבאים, מתי ומדוע:

'"הארץ" מתאבד כשהוא מתנתק מהמציאות… הסירוב להתמודד עם העובדה שהמזרח התיכון ברוטלי והגוף הפוליטי הפלסטיני אינו מתפקד, גרם לכך ש"הארץ" נתפש בישראל כמעופף…

"הארץ" מתאבד כשהוא מתנתק מהגאווה הישראלית. רוב הישראלים גאים במדינתם. אמנם קשה כאן ויקר וצפוף ויש סכסוך, אבל בכל זאת קמה כאן אומה. הישראלים אוהבים אותה. לכן כשה"הארץ" אומר להם שהם מכוערים ודוחים ומצחינים — הם אינם מתלהבים מהמסר, וכשהוא אומר שהכל רע כאן — הם לא קונים את הסחורה. הם כועסים על חמוצי הפנים, שאינם מרשים לא לעצמם ולא לאחרים לחגוג את ישראל ואת הישגיה.

 "הארץ" מתאבד כשהוא מתבטל בפני הפלסטינים. נכון: אין סימטרייה בין עם כובש לעם נכבש, וישראל נושאת באחריות העיקרית לכיבוש. אבל מה ביחס להנהגה הפלסטינית? גם ב–1937 וגם ב–1947 היה אפשר להקים מדינה פלסטינית ולמנוע את הנכבה, אבל הפלסטינים אמרו "לא". גם ב–2000 וב–2008 היה אפשר להקים מדינה פלסטינית ולסיים את הכיבוש, אבל הפלסטינים אמרו "לא"…האם תקף אותם "הארץ" באותה חמת זעם שבה הוא תוקף את ממשלות ישראל?…

ההתנתקות מהמציאות ומהישראליות וההתרפסות בפני הפלסטינים גורמות כעת ל"הארץ" להסתער אפילו על המושג של מדינה יהודית דמוקרטית…

בעבור "הארץ", הסכסוך הישראלי־הפלסטיני התחיל עם הכיבוש ונסוב אך ורק עליו. מבחינתו, התביעה שהפלסטינים יכירו בכך שיש כאן עם יהודי היא סדיזם. לשיטתם, זכויות לאומיות מוצהרות בארץ יש אך ורק ללא יהודים.'

ובכן, מי?

 טוב, האמת, עשיתי לכם תרגיל מזוהם, כהרגלי.

החלפתי את המילים "השמאל הרדיקלי" או בקיצור "השמאל", במילה "הארץ". אבל הכל כתוב במאמרו מהיום של איש מערכת "הארץ" ארי שביט, בעיתונו "הארץ", תחת הכותרת "השמאל הרדיקלי מתאבד"

וזה מה שיצא. ששביט מתאר בעצם את הקו המערכתי השולט בעיתונו, ומסווה את המתקפה הנועזת שהוא עורך על הקו הזה, כאילו מדובר במתקפה על עמדות "השמאל הרדיקלי" ותו-לא.

*****

הנה קטע מתוך הלינק המצורף כאן, שכתבתי בתחילת אוגוסט 2014.

"הבעיה היא, שלא מחסור בכסף מביא את "הארץ" לירידה בתפוצה.  הקוראים נוטשים אותו בגלל עמדותיו האנטי ישראליות, המתבטאות גם בגירסה העברית, אבל ביתר שאת בגירסה האנגלית.

dscf6983

כתבתי כאן מספר פעמים, שעיתון היוצא נגד האינטרסים הבסיסיים ביותר של קהל קוראיו, הוא בחזקת אנומליה שאינה יכולה להחזיק מעמד לאורך זמן. מקריאת מאמרי המערכת של "הארץ" ועוד חלקים של העיתון, או מהאזנה לכתביו הבכירים, נודע לרוב הישראלים  שהם גזענים מטיבעם, לפעמים גם מטורפים שראויים לאשפוז,  פושעי מלחמה אכזריים ונתעבים, שאין להם מקום במשפחת העמים, שהם בנים לעם מומצא, שהדת שלהם היא החשוכה בדתות, וכן הלאה.

אפשר היה להבין איכשהו את תהליך ההתאבדות הזה של "הארץ", אילו היה מדובר בדברי אמת.  במקרה הזה, יתכן ש"הארץ" היה אף ראוי לצל"ש על עמדותיו המוסריות והעקרוניות. אבל איזו אמת ואיזה נעליים?"

ורק שתדעו: לפי הסקר של מכון GTI, עמדה החשיפה של "הארץ" לקהל הקוראים בין ינואר לסוף יוני 2012 על 7.0%.

ארבע שנים אחרי, בחודשים המקבילים, לפי אותו סקר, השנה, 2016, ירדה החשיפה של "הארץ" לקהל קוראיו ל-3.9%.

ירידה של 44% בתוך 4 שנים.

גם אחרי שמקזזים את אי-האמון בסקרים, את המנויים הדיגיטליים שנוספו וכו', המגמה ברורה.

התאבדות.

אגב, למי שטורח להיכנס ללינק המצורף, כדאי להגיע ל"תגובות", שם ניהלתי דו-שיח עם מנכ"ל קבוצת הדיגיטל ב"הארץ", ליאור קודנר, אשר הודיע לי אז, באוגוסט 2014, כי:

"לכן, אני נאלץ להפריך את התיאוריה שלך ולהצהיר שמספר האנשים שנחשפו השנה לתכני הארץ הוא הגבוה ב-95 שנות קיומו של העיתון."

בדיוק מה שהודיע המו"ל עמוס שוקן לאחר פרסום הנתונים האחרונים של  GTI לגבי ינואר-אוגוסט 2016. שמעולם לא היה מצבנו טוב יותר.

אבל אז, חודש אחרי הודעתו האופטימית של קודנר, בספטמבר 2014, הודיע שוקן על שורה של פיטורים וקיצוצים ב"הארץ" וב"דה מרקר", שבוצעו למרבית הצער.

הבה נחזיק כולנו אצבעות לעובדי העיתון ונקווה שזה לא יקרה גם בספטמבר השנה.

 

 

2 תגובות
  1. G jf permalink

    זה פשוט חולני שאתה כותב את כל זה על בסיס פרסום *בהארץ*. לך להבדק.

    אהבתי

    • נראה שמישהו התעצבן למעלה ממה שיפה לו. בטח דרכתי על איזו יבלת.

      אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: