Skip to content

ליברמן נגד אובמה ונתניהו באמצע: האם הסכם הגרעין עם איראן כמוהו כהסכם מינכן?

אוגוסט 8, 2016
תחילה הרשו נא לי לסכם בקצרה קצרות מה שהבנתי מהמשבר הדיפלומטי-מדיני-פוליטי-בטחוני האחרון שפרץ בין ארה"ב לישראל, במשולש שבו משחקים נשיא ארה"ב ברק אובמה, שר הבטחון הישראלי אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו:

במסיבת עיתונאים שקיים ביום שישי בבוקר הנשיא האמריקאי הוא טען שהסכם הגרעין עם איראן מיושם במלואו, איראן לא מרמה את המערב, לא מממנת טרור – על פי התכנון. ואפילו ישראל, שכה התנגדה להסכם "מכירה בכך שכללי המשחק שונו ואיראן אינה מסוגלת עוד לפתח נשק גרעיני".

בתגובה לכך פרסם "משרד הבטחון הישראלי" (כלומר, ליברמן) הודעה הדוחה את מסקנתו של הנשיא, משווה את הסכם הגרעין של וינה ל"הסכם מינכן" הידוע מ-סוף ספטמבר 1938, ומצביעה על הסכנות הנשקפות מאיראן.

בתגובה להודעה זאת, התנער ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, בתפקידו הפעם כ"שוטר הטוב", מהודעת משרד הבטחון הישראלי והודיע לשגריר האמריקאי בישראל כי לא הוצאה על דעתו.

בעקבות הארועים המסעירים האלה, היתה חגיגה גדולה בתקשורת הממוסדת שלנו, כולל ספקולציות, תיאוריות קונספירציה, סברות כרס והברבורים הרגילים, שכולם עד אחד נגעו להתנהגותם ולדבריהם של השחקנים הישראלים בהתרחשות.
ואף לא שאלה אחת על דבריו של אובמה.
אז אני, לא עומדים לרשותי המקורות המודיעיניים העומדים לרשות הנשיא האמריקאי.
אבל אצבעות עדיין יש לי, ומקלדת גם, ותראו מה הפקתי מהמקור המודיעיני שלי – גוגל 007 – בתוך כמה דקות, בכל מה שנוגע להקפדה האיראנית על קיום ההסכם, כדברי אובמה.

יולי 2016: דו"ח מיוחד של האו"ם: "האיראנים מפירים את ההסכם"

ב-18.07.2016, הגיש מזכ"ל האו"ם באן קי מון דו"ח מיוחד למועצת הבטחון של האו"ם, "ממנו עולה כי האיראנים מפירים את הסכם הגרעין עליו חתמו מול המעצמות הגדולות (בווינה)". מתברר כי בניגוד גמור ומוחלט להסכם, עורכים האיראנים באופן קבוע ניסויים בטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים.  בידיעה נאמר כי אחד הניסויים האלה התקיים כשבוע לפני הגשת הדו"ח.
התגובה האמריקאית לדו"ח: אין.

יולי 2016: הקנצלרית אנגלה מרקל מגנה את מאמציה החשאיים של איראן לרכוש טכנולוגיות גרעיניות

כמה ימים קודם לכן, ב-10.07.2016, פורסם דו"ח מטעם ה-BFV הגרמני (המשרד להגנת החוקה), כי
המודיעין הגרמני: האיראנים מנסים לרכוש טכנולוגיות גרעיניות וטיליות

המודיעין הגרמני: האיראנים מנסים לרכוש טכנולוגיות גרעיניות וטיליות

נחשפו ניסיונות של גורמים איראניים לרכוש בגרמניה טכנולוגיות שיכולות לסייע לתכנית הגרעין האיראנית (הצבאית). צויין בהודעה כי "למרות הסכם הגרעין" האיראנים ממשיכים לרכוש "בכמות גדולה" מיני רכיבים, "במיוחד כאלה שניתן לעשות בהם שימוש בתחום הטכנולוגיה הגרעינית"
כמו כן נאמר בידיעה העיתונאית:
"קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה ביום חמישי את מאמציה החשאיים של איראן בתחומים אלה. במהלך דיון בפרלמנט הגרמני מרקל ציינה כי תוכנית הטילים של משטר האייתוללות ממשיכה 'ללא הפוגה", אף שהיא מתנהלת 'בניגוד ברור להחלטות רלוונטיות של מועצת הביטחון של האו"ם'".
התגובה האמריקאית: בדו"ח הגרמני "אין הבחנה" בין נסיונות הרכש האסורים מצד איראן לפני ההסכם ואחריו (חה-חה).

מרץ 2016: מכתב של ארבע מעצמות לאו"ם: לדון ב"תגובה ראויה" להפרה האיראנית

ב-30.30.2016 שיגרו המעצמות המערביות החתומות על הסכם הגרעין מכתב למזכ"ל האו"ם, ובו טענו כי הניסויים בטילים הבאליסטיים שמבצעת איראן מהווים הפרה של הסכם הגרעין, שכן "מדובר בטילים שמסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיני". המעצמות ביקשו דיון מיוחד במועצת הביטחון, כדי לדון ב"תגובה ראויה" להפרה האיראנית.
המעצמות המערביות מבקשות דיון במועצת הביטחון בהפרות האיראניות: וכלום לא יצא מזה

המעצמות המערביות מבקשות דיון במועצת הביטחון בהפרות האיראניות: וכלום לא יצא מזה

המכתב של המעצמות בא בתגובה לשני שיגורים שערכו משמרות המהפכה של איראן בתחילת חודש מרץ,  כאשר על הטילים נכתב  "חייבים למחוק את ישראל" , ומפקדי משמרות המהפכה איימו להשתמש בהם נגד "המשטר הציוני".

ומה יצא מהדרישה הנמרצת הזאת?

שום דבר.

מרץ 2016: האיראנים מאיימים

(מימין לשמאל: סלמאן מלך סעודיה, אבו באכר אל-בגדדי החליף של דאעש, הנשיא האמריקאי ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו, אזוקים ותלויים זה לצד זה בחגיגות "יום ירושלים" בטהראן השנה.

(מימין לשמאל): סלמאן מלך סעודיה, אבו באכר אל-בגדדי החליף של דאעש, הנשיא האמריקאי ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו, אזוקים ותלויים זה לצד זה בחגיגות "יום ירושלים" בטהראן השנה. (הצילום מממר"י)

הפרסומים במערב על הפרות ההסכם על ידי איראן הביאו גם לתגובה איראנית. ב-10.03.2016 אמר סגן שר החוץ האיראני, עבאס האראצ'י לסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית כי  "אם האינטרסים של איראן לא יישמרו,  איראן לא תהייה מחויבת להסכם הגרעין" ועל האיום בסנקציות מצד ארה"ב אמר סגן השר: "על הצדדים האחרים החתומים ומחוייבים להסכם הגרעין לדעת שאם יפרו אותו, יהיה לכך מחיר."

מרץ 2016: דיפלומט צרפתי: ניסויים מדאיגים

ב-08.03.2016  אמר דיפלומט צרפתי כי הניסוי שערכה איראן בטילים המסוגלים לשאת ראש נפץ גרעיני הם "מדאיגים ועלולים להוות הפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם". המקור הדיפלומטי הצרפתי הוסיף כי "זה עדיין מוקדם מדי לדון באמצעים שיש לנקוט באם יתברר שהניסוי אכן התקיים באיראן".

האיראנים מצידם הודיעו באמצעות סוכנות הידיעות רויטרס כי  "המבחן נועד להראות את כוח ההרתעה של איראן ואת היכולת שלה להתמודד עם כל איום נגד משמרות המהפכה, המדינה וריבונותה."

ומה שיצא מכל זה, כבר דיווחתי.

דצמבר 2015, ינואר 2016, איך צצו וגם נעלמו "הסנקציות" של אובמה

ב-31.12.2015  מסרו "מקורות בוושינגטון" כי ממשלו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, מכין סנקציות על חברות בינלאומיות ואישים, בגין תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן.

זה בעקבות דו"ח שהכין צוות פקחים של האו"ם ובו נקבע  כי הניסוי שביצעה איראן ב-10 בדצמבר בטיל לטווח בינוני "עימאד", היה ניסוי בטיל בליסטי עם יכולת לשאת ראש נפץ גרעיניי כלומר: הפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם.  ה"וול סטריט ג'ורנל" אף ידע לנקוב בשמות החברות והאישים שנגדם יופעלו הסנקציות האמריקאיות.

אחרי ההודעה על הסנקציות הצפויות, הודיע המשטר האיראני שתכנית הטילים שלו תורחב. לדברי המשטר, יהוו הסנקציות "הפרה בוטה" של הסכם הגרעין.

ומי נבהל?

כל סיפור הסנקציות מצד ממשל אובמה התמוסס תוך ימים אחדים. בתשובה לשאלות בתחילת ינואר 2016 סירבו אנשי ממשל אובמה להגיב, והרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים אף גינה את אובמה על חולשתו ביישום הסכם הגרעין.

דצמבר 2015: גורם אמריקאי רשמי: איראן מבצעת "הפרה של החלטות מועצת הביטחון"

ב-09.12.2015, אישר גורם אמריקאי רשמי שאיראן ערכה ב-21 בנובמבר ניסוי בטיל בליסטי, המהווה "הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם". ועוד אמר הגורם כי איראן ערכה כמה ניסויים נוספים מוקדם יותר באותה שנה – "אך אלה לא פורסמו". בארה"ב מעריכים כי "הקיצונים בטהרן שמתנגדים להסכם הגרעין מנסים להשתמש בניסוי כאמצעי התגרות שיוביל לסנקציות חדשות נגד איראן ועליית המתיחות בין וושינגטון לטהרן".  גורמי מודיעין מערביים יודעים לספר שהניסוי התבצע ליד שבהאר, עיר נמל בדרום-מזרח איראן, ליד הגבול עם פקיסטן.
יש לציין כי החלטת מועצת הבטחון האוסרת על ניסויים בטילים בליסטיים מהסוג הזה, התקבלה בעקבות החתימה על הסכם הגרעין בווינה.
שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאואר אמרה כי "ארה"ב מנהלת בחינה רצינית של האירוע."(חה-חה)
ואילו הנשיא אובמה במסיבת עיתונאים כי הדבר לא יפגע בהסכם הגרעין עם המעצמות. "מה שנעשה זה לבחון – כפי שעשינו בעבר – כל הפרה של החלטות האו"ם, ונדון עמם כפי שעשינו בעבר." (חה-חה)

אוקטובר 2015: האו"ם מודיע על הפרה איראנית

הפרה של ההסכם כבר באוקטובר 2015: שום תוצאות

הפרה של ההסכם כבר באוקטובר 2015: שום תוצאות

כבר באוקטובר 2015 ערכה איראן ניסוי בטילים לטווח בינוני.  האו"ם מיהר להודיע כי התרגיל שבוצע לאחר החתימה על הסכם הגרעין  בין איראן לבין המעצמות, הפר את החלטת מועצת הביטחון, שאסרה על איראן לבצע ניסויים בטילים בליסטיים גרעיניים. ההחלטה הקודמת של האו"ם בעניין זה פגה עם החתימה על עסקת הגרעין, אבל לאחר החתימה נכנסה לתוקפה החלטה אחרת הקובעת כי איראן נדרשת לא לבצע ניסויים בטילים שנועדו להיות נשק גרעיני.

ומה יצא מהודעת האו"ם?

כלום.

*****

הסיפור לגמרי ברור. הנשיא האמריקאי ברק אובמה מתייחס להפרות האיראניות הברורות והבוטות להסכם הגרעין כאילו לא היו ולא נבראו. לא רק לניסויים בטילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני, אלא גם לניסיונות האיראניים להצטייד במה שדרוש להם כדי להמשיך כסידרה את תכניתם הגרעינית. הוא מנסה לשכנע את עצמו ואת מאזיניו שהסכם הגרעין הוא סיפור הצלחה, בשעה שעמדתו של המשטר האיראני כלפי ההסכם ידועה היטב.  האיראנים ביצעו את חלקם, לגבי כל מה שהיה ידוע למעצמות על מלאי האוראניום המועשר שהיה בידיהם, ועל מתקני ההעשרה שהפעילו. יש להניח שימשיכו להיות "ילדים טובים" בעניין זה עד שלא יועברו לידיהם במלואם סכומי הכסף שהובטחו להם – ואחר כך נראה.

כל זה לא אומר, ש"משרד הביטחון" הישראלי לא הגזים בהשוואה בין הסכם הגרעין בווינה ובין הסכם מינכן מסוף ספטמבר 1938, שבו הפקירו המעצמות של מערב אירופה את בעלת בריתם צ'כוסלובקיה. אדולף היטלר השלים את כיבוש שכנתו הדרומית כעבור כמה חודשים, באביב של 1939. גורלו של הסכם הגרעין עם איראן עדיין לא ידוע. אם ממשיכו של אובמה בבית הלבן יגיב כמוהו על ההפרות האיראניות צפוי אסון לאזור. גרוע אף יותר מהאסון שההמזרח התיכון נקלע אליו במידה רבה מאוד בגלל מדיניותו של אובמה. אם ינהג הנשיא הבא בתקיפות, יתכן שהתוצאות יהיו סבירות יותר. לכן, זה עדיין לא הסכם מינכן.

סתם הסכם מפוקפק ביותר.

הימור  פרוע, שתוצאותיו אינן ידועות עדיין.

מודעות פרסומת

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: