דילוג לתוכן

בעקבות סקר צמח ושקר ברקאי: קצת נתונים על הגזענות ההדדית היהודית-ערבית

אפריל 10, 2016

אני לא יודע אם זה סתם נדמה לי, אבל כשהאזנתי הבוקר לגלצ, הגעתי למסקנה שרזי ברקאי, אולי לרגל תכניתו החדשה של אראל סג"ל שאחריו, החליט לנער מעליו את המחלצות האחרונות המיותרות של מקצוע העיתונאי. ולכן הוא הביא הופעה נטו של תועמלן פוליטי, שעניינו העיקרי כרגע, כמנהג האופנה האחרונה בחוגיו, להוכיח את גזענותה של ישראל.  לצורך כך הביא רזי לתכנית את עורכת הסקרים מינה צמח. זה לרגל הפרסום, אמש, של  סקר בנושא הזה בניהולה, שנערך בהזמנת ערוץ 2.

לפי הסקר של צמח,  מתנגדים 49% מהיהודים למגורים משותפים עם ערבים, ו-42% – בעד. צמח גם ציינה שהתוצאות מסתדרות עם סקרים קודמים בנושא. יופי.

ועכשיו, שאל אותה ברקאי, מה בקשר לעמדת הנשאלים הערבים בסקר? ובכן, הפתעה הפתעה. אלה לא נשאלו כלל! למה? צמח גימגמה משהו, זכרה-לא-זכרה משהו מאותם "סקרים קודמים" – אבל התחמקה.

התשובה האמיתית ברורה: ערוץ 2, מזמין הסקר, רוצה להוכיח את גזענותם של היהודים. אז למה לו לקחת סיכונים מיותרים שיוכלו לקלקל את התמונה השחורה משחור?

ובכן, להשכלת מאזיניו של רזי ברקאי,  וכדי לרענן את זכרונה של הסוקרת צמח, קבלו תוצאות של סקר מקיף שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהזמנת מכון אבי חי, ושפורסם לפני כחמש שנים. אני משער שזה אותו סקר מהעבר שעליו הסתמכה צמח, כשאמרה שהתוצאות של הסקר שלה מסתדרות עם תוצאות של סקרים קודמים.

grafisr2010

כפי שאפשר לראות בגרף שלמעלה, שיעור הגזענות הגבוה ביותר בציבור היהודי – נגד משפחה ערבית שתגור בשכנותם – מגיע ל-46%. ואילו ששיעור הגזענות הנמוך ביותר בציבור הערבי – נגד משפחה של עובדים זרים – הוא 48%.  מכאן שאפשר לומר ששיעור הגזענות הגבוה ביותר בציבור היהודי, הוא נמוך יותר משיעור הגזענות הנמוך ביותר בציבור הערבי. כלומר, היהודי הכי גזעני, הוא פחות גזעני מהערבי הכי נאור. וכמו כן: לעומת 46% של יהודים המתנגדים לשכנים ערבים, 50% מהערבים מתנגדים למשפחה יהודית בשכנותם.  תוצאה הגרועה ב-8.5% מהגזענות האנטי-ערבית במגזר היהודי. ואילו האחוזים המצטברים של הגזענות הערבית – 573%, גבוהים פי 2.37 מאחוזי הגזענות המצטברים באוכלוסיה היהודית – 237%.  מה שאומר, כפי שכבר ציינתי, ששיעור הגזענות בציבור היהודי הוא כמחצית ופחות מזה לעומת הגזענות בציבור הערבי שלנו.

אבל לעולם לא תמצאו "עיתונאי" מסוגו של ברקאי מאשים את הערבים בגזענות חמורה (פי 2-3 מהיהודים הנוראים, שוחרי האפרטהייד, הפאשיסטים, היודו-נאצים!). בעניין הגזענות הערבית, אם הנקודה לא תצונזר כליל (כמו הבוקר), תשמעו תמיד שורה ארוכה של הצדקות סוציו-אקונומיות, אנתרופו-אוריינטליסטיות, פוסט-קולוניאליסטיות וכן הלאה, שכמובן אינן תקפות לגבי היהודים שהם רעים מטיבעם, כפי שיודע כל אנטישמי האמון על הפרוטוקולים של זקני ציון, כולל אנטישמים יהודים.

ובאשר לגב' צמח ולתוקף של הסקרים שלה, אבקש להזכיר כי בסקר האחרון שלפני הבחירות האחרונות לכנסת, מפרי המכון שלה, קיבלה מפלגת המחנה הציוני 26 מנדטים (טעות של 2מנדטים), והליכוד – 22 מנדטים (טעות של 8 מנדטים). בסף הכל טעות ב-10 מנדטים, שלגבי 48 המנדטים שעמדו לחלוקה באותו סקר, היא טעות של 21%. מצחיק שעוד יש מי שמשלמים כסף כדי לקבל תוצאות מפוקפקות שכאלה.

5 תגובות
 1. אנונימי permalink

  צביעות מרגיזה, כרגיל בתקשורת, אבל עד כמה סקרים אילו באמת אומרים משהו? מנסיון, אנשים שונאים את "הערבים" או ה"דוסים" או מי שלא יהיה במופשט… משמעותית פחות את מוחמד או משה שהם מכירים אישית.

  אהבתי

 2. אני די מסכים איתך. תפקידם של רבים מהסקרים, במיוחד כשהם נערכים למען מפלגות או כלי תקשורת בעלי עמדות ידועות, הוא לשרת את הפוליטיקה של "הפרד ומשול", החביבה על המניפולטורים של דעת הקהל. ביומיום תשעה מכל עשרה יהודים ופלשתינים (אם לא למעלה מזה) משני עברי הקו הירוק מסתדרים יופי טופי.

  אהבתי

  • אנונימי permalink

   סבתא שלי ז״ל שנאה את כל בני העדות / קבוצות / צבעי עור השונים שהיה אפשר לדמיין… *פרט* לאותם שהיא הכירה אישית. ״יוסי כהן״ – היתה אומרת בכל הכנות – ״הוא לא כמו שאר התימנים״ (למשל) – ו״יוסי כהן״ היה בד״כ התימני היחיד שהיא הכירה. עדיף בהרבה על ההפך: כל אותם ״נאורים״ שמאד מאד אוהבים את הערבים או הפלסטינים או המרוקאים או הסודאנים או מי שלא יהיה… עד שאחד מהם עובר לגור בבניין *שלהם*. אז, הם מוצאים כל מיני סיבות נורא נורא אובייקטיביות ש״אין לי שום דבר נגד אתיופים, אבל לצערי, ערך הדירה / רמת בית הספר / העתיד של השכונה / הנקיון / ה…״.

   אהבתי

 3. לצערי אני לא מאמין לסקרים של מינה צמח, אחרת הייתי משתכנע מתוצאות הסקר הזה שהחברה היהודית היא החברה הכי פחות גזענית בעולם: כבר 100 שנה שיש מלחמה לחיים ולמוות בין יהודים לערבים, ובכל זאת רק 49% מהיהודים לא מוכנים לגור ליד ערבים? זה נשמע יותר מדי טוב מכדי להיות מציאותי. אגב, רק טמבל כמו רזי ברקאי יכול לפרש את הנתונים הפנטסטיים האלה כ"גזענות".
  עוד הערה: נדמה לי שפיספסת בפרשנות שלך לגבי הפער בין היהודים לערבים שעולה מהסקר הזה. לדעתי הסיבה לכך שיותר ערבים אומרים שהם לא יסכימו לגור בשכנות ליהודים היא פשוט שהערבים הם פחות "פוליטיקלי קורקט" ופחות מתביישים להגיד לסוקר את מה שהם חושבים באמת.

  אהבתי

 4. אנונימי permalink

  ח׳שב שאתה צודק עם כך שהערבים פשוט יותר ישרים פה… מה שלא סותר מה שאמרתי על כך שסקרים כל חוסר מוכנות לגור ליד ״הערבים״, למשל, בד״כ לא מתבטא בחוסר מוכנות לגור ליד מר מוחמד קרא העו״ד החדש בשכונה, וכנ״ל ההפך.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: