דילוג לתוכן

מחיר הדירות לא יורד, וגם לא רמת הצביעות

מרץ 3, 2016

מחירי הדירות והצביעות. היום שוב הגיח לרגע הסיפור של מחירי הדיור. עמית סגל שאל בגלצ את שר האוצר מ. כחלון אם יתכן, שבעצם כל תכניותיו הגדולות אמורות להוריד את מחיר הדיור ב-5% בלבד. כחלון השיב בכן אינסטיקטיבי, ובמקצה תיקונים מאוחר טיפס עד ל-10% של ירידה, אבל הסביר שירידה תלולה של מחירי הדירות תביא למשבר במשק.

2015-01-22 16.48.18

והנה האמת על מחירי הדירות שלנו: סביר שלא ממש ירדו. למה? כי יש בעניין הזה (בניגוד ליללות הנשמעות) אחדות אינטרסים (מדומה) בין רוב גדול בציבור ובין העשירון העליון. כי שבעה מכל עשרה ישראלים גרים בדירה משלהם. אצל רבים מאוד (ככל שגולשים במורד העשירונים) הדירה היא הנתח העיקרי ברכושם, לפעמים היחיד.

המון ישראלים, בזכות הדירה היקרה, מרגישים עצמם "מיליונרים", או לפחות מיליונרים-לעתיד, כאשר הדירה שלהם באיזה חור בפרובינציה תגיע גם היא למיליון הנכסף. אתם חושבים, שחולמי העושר הרבים באמת רוצים שמחירי הדירות ירדו?

אז נכון, הצעירים סובלים. אז מה? אנחנו לא סבלנו? שימצאו סידור בשבילם בלי להוריד את מחירי הדיור.

ברור שהגישה הזאת של העם מסתדרת יופי עם האינטרסים של העשירון העליון (והדימוקרטיה היא שלטון העשירון העליון, על ידי העשירון העליון ולמען העשירון העליון), ובתוכו ראשי כל המפלגות, מהקואליציה ומהאופוזיציה. מה, נתניהו יספוג ירידה של מיליוני שקלים בשווי הנדל"ן שלו? או לפיד? או הרצוג? או לבני? או גלאון? או בעלי הארמונות מהמשותפת? הצחקתם אותי.

ומצחיק היה גם לשמוע את הח"כ איציק שמולי מתבטא בעניין.  מי שהגיע לכסאו בזכות המחאה החברתית. זו שהחלה כמחאת הדיור (זוכרים? דפני ליף נטעה אוהל בשדרה בגלל מחירי השכירות שבשמיים), עד שהשתלטו עליה נציגי העשירון העליון , בדמות הפרופסורים השמאלנים האופוזיציונים אלק, שבזכותם הפך עניין הדיור לתת-סעיף (בקו-פרודוקציה עם התחבורה) באחת מתשע "ועדות המומחים". לכמה מהפרופסורים האלה, אתם חושבים, אין דירה (אחת לפחות) או וילה בשווי של 2-5 מיליוני שקלים?

ברור, אגב, שמבחינת העשירונים שמתחת לעליון, אלה שגם גרים בדירה שמהווה את הונם הגדול, מדובר בעושר מדומה (אלא אם כן הם חולמים לעבור לחו"ל, מהלך פינאנסי טיפשי מאוד לדעתי, כי לעומת ישראל, מחירי הדיור ברוב האתרים המבוקשים בעולם כל הזמן יורדים, ובאירופה בכלל צפויה מפולת מסיבות ידועות). בעלי הדירות מהעם לא ייפגעו באמת אם ירדו מחירי הדיור גם בצורה תלולה, כי הדירה שימכרו בזול יחסית, תאפשר להם לשפר דיור בזול יחסית. אבל הפסיכולוגיה עובדת. זה בתמצית מה שכתוב בלינק המצורף, למי שרוצה לדעת עוד.

8 תגובות
 1. מחיר הדירות שהגיעו לשמים הן הערבות של הבנקים על המשכנתאות. ירידה בערך הדירות תהווה פגיעה ישירה בערך הערבות. זאת לבד סיבה למניעת מחירי הדירות בצורה משמעותית באזורים, שכל אחוז מערך הדירה מתבטא בסכום שיכול לתקצב מדינה קטנה.

  אהבתי

  • אנונימי permalink

   כאשר הציעו בוורסאי אחרי מלחה״ע הראשונה לאפשר לגרמניה ״נשק הגנתי״, אמר הנציג הצרפתי שאם נשק הוא הגנתי או התקפי תלוי מאד באיזה צד שלו אתה נמצא. גם פה, אך הורדת מחירי הדירות זה טוב או רע תלוי מאד באיזה צד אתה נמצא, מוכר או קונה. ואגב: נכון שנתניהו עשיר לא קטן, אבל יחסית לראשי המדינות אפילו באירופה, שלא לדבר על ארה״ב ובכלל שלא לדבר על האיזור שלנו, הוא יכול היה להיות נער שליח. רוב ראשי הממשלות באירופה מליונרים, הקלינטונים מליונרים כבדים, טראמפ מיליארדר, ואין ראש מדינה ערבי אחד שאיננו כמוהו. ״העשירון העליון״ אכן שליט, אבל זה עדיף על האפשרות של האלפיון העליון, מה שקורה ברוב הדיקטטורות.

   אהבתי

 2. אנונימי permalink

  מצד שני, יש לזכור שמחירי דיור גבוהים בד״כ גם מציינים שיש ביקוש, וזה כשלעצמו דבר טוב. להבדיל, בסוריה או מדינות רבות באפריקה אפשר לקנות דירות הרבה יותר בזול, כי לא רוצים לגור שם. כשהיו בישראל כמליון איש או שני מליון איש, דירה היתה זולה. כיום כשיש כ 8.5 מליון (עלי לבדוק קודם בלמ״ס שמא אין יותר, או שאלפר רוגל יגיד שאני פשיסט…) ברור שהדיור יקר יותר. אני חושש מרגולציה והתערבות ממשלתית מוגזמת בשוק הדיור כי יש לרגולציות כאילו נטייה בכל תחום פשוט לתת גושפנקה לגזל של החזקים את החלשים בגלל קשרי הון-שלטון.

  אהבתי

 3. אילן permalink

  ושכחת את כל המאות אלפים שהשקיעו במסלול של קניית דירה אחת או שתיים שמהוות מעיין פנסיה של ציבור מסויים. אם ירד הביקוש לדירות ותהייה ירידה במחיר הדירות אז הם יפגעו ולכן הם נגד ירידת מחירים מהסוג הנ״ל.

  אהבתי

 4. אנונימי ואילן: כמעט שהצלחתם לשכנע אותי שזה סבבה ואחלה לאנשים צעירים, שאו שישלמו שליש עד מחצית מהכנסתם על שכר דירה, או שייגייסו את החסכונות של הוריהם ועוד ייכנסו לחובות לעשרות שנים ("משכנתא") כדי שיהיה להם גג לראשם. וכנ"ל עניים וחיות אחרות. וכל זה כדי שה"מפרנסים" מהעשירון העליון ישתמשו גם בטריק הזה כדי להגדיל את הפער ביניהם ובין הפיונים. לכל ידוע מה מקומה של ישראל במדד אי-השוויון על פי ג'יני. מה שאומר שההנהלה במדינתנו המפותחת גובה עבור שרותיה עמלה גבוהה מהמקובל בשוק העולמי, בלי שיהיו הוכחות ברורות לכך, שהם שווים את הכסף.

  אהבתי

  • אילן permalink

   תראה יקירי. זה שלא מוצא חן בעינך שהמחירים גבוהים. זה סבבה אבל כנראה המציאות לא ניראת לך זה בסדר. מעניין שבארצות הברית באיזורים חזקים כמו ניו יורק או סן פרנסיסקו המחירים של הנדל״ן גבוהים ביותר ורק לעשירים יש שם כסף לקנות דירות או מדינות עשירות כמו שבדיה או הונג קונג המחירים בשמיים. שלא לדבר על חניות למכוניות שנמכרות ביוקר בהונג קונג. ככה זה שהכלכלה חזקה. מה לעשות שאי אפשר להחזיק את המקל משני הצדדים. שיהיה פה מיתון בעזרת השם. טפו טפו אז אולי המחירים ירדו ואתה תהיה מאושר כי אז זוגות צעירים יוכלו לקנות דירות. אולי אז … בישראל יש גידול באוכלוסיה של מיליון כל שבע שנים שזה מטורף ושגשוג כלכלי מספר שנים עם ריבית אפסית ולכן קשה לתת לכולם דירות במחיר סביר וגם ראש ממשלה שהוא לא אריק שרון שהיה בולדוזר. ביבי טוב בתחומים אחרים ושם חד לו יתרונות. אין עולם מושלם. ככה זה

   אהבתי

 5. אילן, נא לא להיתמם. מחיר הדיור בשמיים לא בגלל ש"קשה לתת לכולם דירות במחיר סביר", כדבריך (האדונים "נותנים" דירות לפיונים. מתנה, אלק), אלא בגלל שזה הכי משתלם לחזירון העליון. יתכן שזה ייגמר רק ביום שיקום הנוער שוב, והפעם לא יתן לחבורה של פרופסורים מכנסיית השכל והשמאל המזוייף לגנוב את המחאה, כמו שקרה ב-2011.

  אהבתי

  • אילן permalink

   תכף אני אתחיל לשיר את האינטרנציונל. נו באמת. חשבתי שאתה יותר חכם ופחות ריגשי. לא מתאים לך האמירות על האיליטות. יש סיבות לכך שבישראל נולדים פי שתיים מאשר באירופה וגם יש הגירה חיובית וכך יש לחצים גדולים. קראתי מאמר שטען שמשרד השיכון צריך לתכנן עוד שתי ערים חדשות בגלל הגידול המטאורי באוכלוסיה. תראה לי מדינה באירופה עם גידול כזה. מדינת ישראל היא כמעט בגודל של שבדיה עכשיו. זה מדהים. ולכן קשה להוסיף דירות ביחוד שלא הייתה ממש ממשלה בקשר לדיור במשך שתי הקדנציות הקודמות. ודיור כידוע לך דורש המון תיכנון של הרבה גופים שלפעמים יש להם אינטרסים מנוגדים. זה לא כל כל פשוט כמו שאתה מתאר את זה

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: