דילוג לתוכן

סקר TGI לתפוצת העיתונים, 2015 לעומת 2014: "ידיעות אחרונות" ו"ישראל היום" בעליה, "הארץ" איבד 8.7% מקוראי גיליון סוף השבוע

ינואר 28, 2016

אתמול (יום ד') התפרסם הסקר החדש של חברת הסקרים TGI הבודק את תפוצת התקשורת בישראל.

קבלו את הנתונים לגבי העיתונים היומיים הגדולים – "ישראל היום", "ידיעות אחרונות", "הארץ", "מעריב" ו"גלובס", והמוספים הכלכליים.

הסקר נערך בציבור היהודי בלבד.

גליונות בימי השבוע:

מעריב הגיע ב-2015  לתפוצה המקיפה 5.5% מכלל הקוראים. אין נתונים המתייחסים ל-2014.

ידיעות אחרונות הגיע ב-2015 לתפוצה של 35.4%, לעומת 34.9 ב-2014. עליה של חצי אחוז.

ישראל היום ממשיך להוביל עם תפוצה של 39.5% לעומת 39.3% ב-2014. עליה של 0.2%

הארץ הגיע ל-5.2% ב-2015, לעומת 5.3% ב-2014, ירידה של עשירית האחוז.

גלובס ירד ב-2015 לתפוצה של 4.2% מ-4.6% ב-2014. ירידה של 0.4%.

*****

גליונות סוף השבוע (לנתונים בסעיף זה יש משמעות רבה, משום שבימי השבוע מחולקים רבים מגליונות ידיעות אחרונות ומעריב בחינם, ואילו הארץ מקדיש את מאמציו העיקריים לשיווק גליונות סוף השבוע):

מעריב הגיע ב-2015 לתפוצה של 5.5% בסוף השבוע. אין נתונים הנוגעים ל-2014.

ידיעות אחרונות הגיע ל-39.0% מהקוראים ב-2015, עליה של 0.3%, לעומת 38.7% ב-2014.

הארץ ירד ל-6.3% ב-2015, לעומת 6.9% ב-2014. ירידה נומינלית של 0.6%, שפרושה הוא שהעיתון איבד בתוך שנה 8.7% מקוראי סוף השבוע שלו.

ישראל היום הגיע ב-2015 ל-36.7 מהקוראים, לעומת 34.0% ב-2014. עליה נומינלית של 3.7%, המבטאת עליה של 10.9% במספר הקוראים בסוף השבוע.

גלובס ירד ל-2.7% מכלל הקוראים ב-2015, לעומת 2.9% ב-2014.

*****

דה מרקר וכלכליסט (הארץ וידיעות אחרונות משווקים את מוספיהם הכלכליים גם כעיתונים עצמאיים)

דה מרקר מקבוצת הארץ ירד ב-2015 ל-4.9%, מ-5.5% ב-2014. ירידה נומינלית של 0.6% המבטאת ירידה של 10.9% בכמות הקוראים.

כלכליסט של ידיעות אחרונות עלה ל-10.5% בשנת 2015, לעומת 9.6% ב-2014. עליה נומינלית של 0.9%, המבטאת עליה של 9.4% במספר הקוראים.

 

From → תקשורת

14 תגובות
 1. חבל. כמו תמיד העיתונות הטובה שמטבע הדברים יקרה יותר, חוטפת.

  אהבתי

  • אילן permalink

   הארץ הוא עיתון מצויין עם כתבות עומק בדרך כלל לא ניתן למצוא במקום אחר אבל שאתה קורא מאמרים אנטי ישראלים ושונאי ציונות של כתבים עם אג׳נדה מאוד מסויימת. זה פשוט מרתיח אותך. לא פלא שהארץ מצליח כמו שאומרים לשפוך את התינוק עם המים. המשך המגמה הזאת יגרום בסופו של דבר לסגירת העיתון. באמת חבל כי אנחנו זקוקים בישראל לעיתונות איכותית שחסרה פה. אני מייחל שמישהו שם בן בעלי העיתון יעיף מספר קטן של כתבים עוכרי ישראל בעיקר יקח את המושכות מידיו של עמוס שוקן שאולי לא מסוגל או לא רוצה או שלא יכול לשנות את המגמה הזאת.

   אהבתי

   • אנונימי permalink

    נוטה להסכים אתך, אילן. הבעייה של "הארץ" איננה "שמאלנות" אלא לאומנות ימנית קיצונית… פלסטינית. לא בכדי מכנים אותו "אל ארד". אם הוא עיתון שמאל אמיתי, לא עיתון "הלאה הבבונים הערסים שגנבו לנו את המדינה", היו לו הרבה יותר קוראים.

    אהבתי

  • נראה, עמירם, שחלק ניכר והולך מאלה שאוהבים עיתונות טובה לא מוכנים שיחרפו ויגדפו אותם מעל כל עמוד רענן בעיתון הזה. אפשר לחשוב על עיסוקים סבירים יותר על הבוקר. לדוגמא, מה אמור לעשות אחד שגם אוהב עיתונות טובה, וגם את מאמן הכדורסל דיוויד בלאט? יכוך לקרות כדבר הזה? והנה, רק אתמול התבשר אותו קורא מוזר, שהוא פאשיסט! 11 הטיות של המילה פאשיזם בטור ביקורת בן 300 מילה, מאת כתב שכבר לפני שנה ויותר סיפר שהוא צריך לעזוב פה. והכל בגלל שהוא מתעניין בגורלו של בלאט ובקריירה האמריקאית שלו! זה בעיניך עיתונות טובה?

   אהבתי

  • אנונימי permalink

   עמירם – יש לך פה שגיאה לוגית פשוטה. גם אם נכון שעיתון טוב יותר הוא יקר יותר – מה שמוטל בספק גדול כשלעצמו – אין זה אומר שעיתון יקר יותר הוא טוב יותר. אחרת, אפשר היה להפוך כל עיתון למצויין רק ע"י העלאת מחירו לשמיים. בפרט, "הארץ" העלה מחירים לא בגלל הסכומים המפולפלים שדורשים כותביו ענקי הרוח עבור הגיגיהם העמוקים, אלא פשוט כי תפוצתו והכנסתו ממודעות ירדה, כפי שהוא בעצמו מודה.

   אהבתי

 2. אילן, מי מבין בעלי העיתון אמור לדעתך לקחת את המושכות מידי עמוס שוקן? הבעלים הגרמני, בית ההוצאה לאור דאומונט-שאוברג, שלפי השמועות רוצה לברוח? או המיליארדר מחבר העמים, נבלזין? אין מצב. העיתון בתהליך גסיסה.

  אהבתי

  • אילן permalink

   המצב הנוכחי מאוד כואב לי כי עיתון הארץ הוא סוג של יהלום מבחינת איכותו ואני חושש שאם העיתון יעלם אין סיכוי שמשהו יחליף אותו. אני יודע שזה מטופש אבל אני באופיי אופטימי ומאמין שמשהו ישתנה שם בגישת העורך.
   לדעתי הארץ הוא סוג של מייצג של קליקות המשפט תקשורת ואמנות בארץ. בקהלים הללו יש היום סחיפה ימינה וזה מה שבסופו של דבר יביא את השינוי.

   אהבתי

   • אילן, תקוותך תקוותי. חבל שייעלם. הכתיבה הביקורתית שלי על "הארץ", בדיוק כמו סוג הכתיבה הזה על נתניהו, למשל, בא מתוך רצון שיחול אצלם שינוי לטובה.

    אהבתי

 3. אנונימי permalink

  אכן, אבל "הארץ" דווקא התאושש בחצי שנה האחרונה של 2015, מן הסתם הוא הרוויח מסגירת ה"פוסט ". השאלה, האם זה dead cat bounce, כמו שאומרים באנגלית, או עליה אמיתית. בנוסף אינני בטוח שכשמדובר על מספרים קטנים יש משמעות כ"כ גדולה לעליה או ירידה היחסית. כשיש לך 5 אחוזי שוק, שינוי ל 4 או 6 אחוז איננו משמעותי כמו שינוי מ 50% ל 60% או 40%, מסיבות רבות.

  אהבתי

  • אנונימי, אני מסכים איתך בהחלט שאין לייחס משמעות רבה מדי לשינויים בשברירי אחוזים לגבי עיתון שתפוצתו מסתכמת באחוזים בודדים (המדגם של TGI עומד על קצת יותר מ-5,000 נסקרים, מה שאומר שתנודה של אחוז לכאן או לכאן מייצגת 50 נסקרים. זה די הרבה, אגב, לעומת מה שמקובל בסקרים פוליטיים, שלעתים תכופות מדי מתבססים על מדגם העומד על 10% מזה). אבל בוודאי שיש לתוצאות משמעות בכל מה שנוגע למגמות, במיוחד אם מדובר במגמות המסתמנות לאורך זמן (שנים), והמגמה באשר ל"הארץ" ברורה למדי.

   אהבתי

 4. קמיליה permalink

  שתי הערות:

  א. הדיון מתמקד רק בהארץ. בעיני מעניין לא פחות להבין כיצד ידיעות אחרונות גובר בסדרי גודל על מעריב. מה עוד שכיום מעריב מאוחד חלקית עם מקור ראשון האיכותי. השאלה המענינת בעיני היא האם מעריב יצליח להתעשת ולהתגבר על התוצאות הקטלניות של כל הזיגזגים שנעשו בו.

  ב. לעיתון הארץ בעייה נוספת: הגיל הממוצע הגבוה של מנויי העיתון.
  . זכורה הבדיחה העגומה שכל פעם שנשמעת בצפון ת'א, ברחביה ובכרמל סירנת אמבולנס, ניתן להתחיל להתאבל על מנוי נוסף של הארץ שהלך לעולמו.

  אהבתי

 5. קמיליה, קריאת עיתונים היא הרגל מוקנה. מעריב עבר תהליך של שנים שבו איבד, לפעמים בהדרגה ולפעמים במהלומות את קוראיו, וקשה מאוד לחדש את ההרגל. מה גם, שמה שאת כותבת לגבי קוראיו המזדקנים של "הארץ" נכון גם לגבי מעריב. ובאשר לדמותו הנוכחית של העיתון, מאז נרכש על ידי קבוצת עזור, כבר כתבתי כמה פעמים את דעתי – יש לו בעייה קשה של עריכה. חוסר כל יחודיות. ביומיום ועוד יותר בסופ"ש נראה העיתון כקונפדרציה רופפת של כותבים, שלא לגמרי ברור מדוע ולמה הם נחתו על אותם דפי נייר ומה הם מחפשים שם.

  אהבתי

 6. תם permalink

  לאחר שהייתי מנוי על הארץ עשרות שנים, הפסקתי כאשר הוא הפך, לדעתי, לעיתון אנטי ציוני ופרו פלשתינאי. אגב, אינני מכיר אף אדם, שגילו נמוך מ65 ,אשר מנוי כיום על העיתון הזה.

  אהבתי

  • טוב, תם, זה לא אומר, נכון? איני מכיר לעומק את החוגים החברתיים שלך, אבל ייתכן שפריסת המינויים של הארץ רחבה יותר, מבחינה גילית, מאשר פריסת החברים שלך, כך שבכל זאת יש להם, אולי, אי-אילו מנויים גם מתחת לגיל שציינת. ובאשר לפתיח שלך, ברור שמדובר בעיתון שאינו רואה כתפקידו הראשון את שירות הקוראים, אלא כמרכבה להעברת המסרים התעמולתיים של בעלי העיתון ועורכיו. שום דבר חדש שלא נראה במקומותינו. דבר, על המשמר, הבוקר, קול העם ועוד ועוד. כמוהם, הארץ הוא עיתון מפלגתי (של מרצ והמשותפת), והתוצאה היא התמעטות נמשכת בהכנסות העיתון, בהתאם להתמעטות בסבירות של הסחורה התעמולתית המשווקת.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: