דילוג לתוכן

סטטוסים/ מה עובר על "הארץ", לאן יגיעו המיליארדים של איראן, מיהו הגמל העיוור והטיפש והשחיתות החשודה של שרת החוץ השבדית

ינואר 20, 2016

סטטוסים שפרסמתי בפייסבוק בימים האחרונים

לאנשים חושבים זה יעלה יותר

ראיתי שעיתון "הארץ" העלה השבוע את מחירי העיתון המודפס, והסביר את העלאת המחיר בירידה של קרוב ל-10% בהכנסותיו ממודעות בין 2013 ל-2015 (6% בשנה אחת ו-4% נוספים בשנה שלאחר מכן).

זה הזכיר לי שבתחילת אוגוסט 2014 כתבתי פוסט על ירידה של קרוב לשליש במספר קוראי העיתון לפי הסקרים של מכון TGI.12509277_10153298235821981_6097640289666159056_n

הירידה החדה ביותר נרשמה אז בששת החודשים שבין יולי לדצמבר 2013. בעוד שביולי הגיע העיתון ל6.1% מכלל קוראי העיתונים בישראל, הנה בדצמבר הסתפקו בו 4.8 מהקוראים, ירידה של 21.7% במספר הקוראים תוך חצי שנה.

הירידה בהכנסות ממודעות, שבה מודה העיתון עכשיו, נובעת, כמובן, מהירידה בתפוצה. המפרסמים נוטים לפרסם פחות בעיתון שתפוצתו יורדת, וגם מחירי המודעות יורדים. שילוב כזה של ירידה בהיקף ובמחיר הוא לא נעים.

באותו פוסט מקיץ 2014, כתבתי ש"הארץ" נמצא, למעשה, בעיצומו של תהליך התאבדות, מעבר לירידה הכללית בשוק העיתונות המודפסת.

בגלל עמדותיו האנטי-ישראליות.

כתבתי ש"עיתון היוצא נגד האינטרסים הבסיסיים ביותר של קהל קוראיו, הוא בחזקת אנומליה שאינה יכולה להחזיק מעמד לאורך זמן. מקריאת מאמרי המערכת של 'הארץ' ועוד חלקים של העיתון, או מהאזנה לכתביו הבכירים, נודע לרוב הישראלים שהם גזענים מטיבעם, לפעמים גם מטורפים שראויים לאשפוז, פושעי מלחמה אכזריים ונתעבים, שאין להם מקום במשפחת העמים, שהם בנים לעם מומצא, שהדת שלהם היא החשוכה בדתות, וכן הלאה."

וכידוע, הקו הזה של העיתון רק הולך ומתחזק מאז שנכתבו הדברים.

כמה חבל. הרי איני מסתיר את דעתי, שיש ב"הארץ" גם צדדים חיוביים מאוד, ואני עצמי נהנה כמעט בכל יום מקריאת חלקים נכבדים של העיתון.

נכון שמידי פעם אני מוצא שעשוע זול בחשיפת השקרים והטיעונים הכוזבים בחלקים הפחות נכבדים של העיתון, אבל הייתי שמח להסתדר גם בלי זה.

למי שיעשה שימוש בלינק המוצע פה, (הפוסט שכתבתי על הירידה בתפוצה, מאוגוסט 2014) מומלץ להמשיך לחילופי התגובות שהתנהלו שם ביני ובין האחראי על המהדורה הדיגיטלית של "הארץ", שניסה לשכנע אותי שבעצם מצב העיתון רק משתפר. ברור שלא קניתי את זה, ונראה שקלעתי גם לדעתם של מפרסמי המודעות בעיתון.

הפאשיסטים נגד הבוגדים ולהיפך

תתפלאו, אבל יש לי דבר במשותף עם דיירי השכונות והשמורות למיוחסים, מסוג רחביה או דניה, סביון או קיסריה: כמוהם גם אני מתייחס בביטול מוחלט להבחנה בין ימין ושמאל. עוד אחת משיטות ה"הפרד ומשול" שלהם. טקטיקה של הסחה הנהוגה גם אצל כייסים. נתקעים בעוצמה בכתף של הקורבן בשעה שמכייסים את ארנקו מאחורי המכנסיים. וככה עובדת גם שיטת החרפות והגידופים המוחלפים עכשיו בין שני האגפים, לפי נוסחת הגמל העיוור והטיפש שאינו רואה את דבשתו. אלה קוראים לאלה פאשיסטים, נאצים, אפרדהיידיסטים וכו', ומתעצבנים שהנקראים כך קוראים להם בוגדים. ולהיפך. ובינתיים משלמים הרבה יותר מדי על הדבש ועל הדלק, על השמן לסלט ועל שמן המכונות, על הבלטות של הדירה ועל האשליות בטלוויזיה. טמבלים ואהבלים על המשקל, מאה בדולר.

הסרת הסנקציות מאיראן, מי ירוויח ומי יפסיד

עכשיו, כשסכר נפרץ ומבול הדולרים עומד להגיע לידי המשטר הרצחני ביותר בעולם, מתעוררת השאלה: כמה מהדולרים האלה יגיעו לידי האזרחים התמימים של איראן וישפרו את רמת החיים העלובה שלהם במעצמת הנפט והגז הזאת (תמ"ג לנפש, כ-5,700 דולר לנפש בממוצע, כשישית מהתמ"ג לנפש בישראל) – וכמה מהדולרים האלה יופנו להמשך ואף להגברת הטבח המתמשך שעורך המשטר האיראני, שלוחיו ובעלי בריתו, בתושבי עיראק, סוריה ולבנון, בתימן, ואולי עכשיו גם בזירות נוספות. ברור שלאלה שחתמו על ההסכם עם איראן ומזרימים לה עכשיו את הדולרים, התשובה על השאלה הזאת לא ממש חשובה. הם נמצאים רחוק מפה, לדעתם. אבל לתושבי האזור הזה, לא מדובר ביום חג.

מה עובר על שרת החוץ השבדית

ממתין בקוצר רוח להסברי השמאל באשר לשרת החוץ השבדית שסרחה (קיבלה בפרוטקציה דירה זולה שלא הגיעה לה מהמאגר של הדיור הציבורי), דהיינו שאין להסיק מתפוח רקוב אחד – הגברת מרגוט וולסטרום –  על כל השמאל.

ובהמשך לתהיה הקודמת בענייניה של השרה מרגוט וולסטרום, אני גם שואל את עצמי אם נזכה עכשיו למאמר של עמירה  הס האמיצה, בו תנסה להגן על כבוד השרה בחן ובתבונה האופייניים לה ("בימבו בלונדינית מזדקנת", על משקל "הומו מזרחי מזדקן" מתוצרתה?), תצביע על העיתוי השקוף של הפרסומים על השחיתות הלכאורית (בדיוק כשוולסטרום תוקפת את ישראל!) ועל האופי הזניח של החשדות הקטנוניים לעומת מפעלותיה האדירים של השרה ושל העמותה שלה היא משתייכת (ממשלת שבדיה) בהגנה על הפלשתינים המדוכאים מפני קלגסי צה"ל.

בינתיים, אגב, הסקנדל שוולסטרום מסובכת בו הולך ומתעצם. היא אמנם טוענת "לא ידעתי", אבל הארגון הציבורי שהשכיר לה את הדירה המבוקשת טוען שידעה-גם-ידעה שהיא זוכה לפרוטקציה משתלמת ביותר. נעקוב בעניין.

19 תגובות
 1. קמיליה permalink

  עיתון הארץ החליט להעתיק את מרכז פעילותו לחו'ל.
  מכאן, קהל הקוראים הישראלי אינו במוקד העניין שלו, והצטמצמותו לא נחווית בעיני עמוס שוקן כהתאבדות איטית
  הוכחה לכך היא שוועידת הארץ (וועידה שלא מקיים אף עיתון ישראלי אחר) לא נערכה בכלל בישראל אלא בניו יורק

  אהבתי

  • אין מצב, קמיליה, שהעיתון יוכל להתפצות ממנויים בחו"ל על הפסדיו הכבדים בישראל. לדעתי תפקידה של הוועידה היה לחפש משקיעים אמריקאים, כי שותפיו הנוכחיים של שוקן מתחילים להתייאש לנוכח השקיעה שלא נראה לה סוף.

   אהבתי

   • קמיליה permalink

    לשניה לא חשבתי על המנויים מחו'ל. למרות שגם כאלה יש לו.
    חשבתי על גופים / משקיעים, המוכנים לממן הפסדים חודשיים נכבדים, העיקר שעיתון הארץ ימשיך לצאת
    גופים "נדיבים" שכאלו קל יותר למצוא בחו"ל. ראה גם המשקיעים הנוכחיים בעיתון

    Liked by 1 person

 2. איתי permalink

  נראה שההתרסקות אותה חווה כעת עיתון הארץ רק תקצין את עמדותיו עוד יותר כמו מאמיני הדתות ושאר האידאולוגיות והאיזמים למיניהם שככל שהולכת ומתבררת ריקנותה של האידאולוגיה בה הם מחזיקים כך מתגברת אחיזתם באותה אידאולוגיה.
  ב. מסכים לחלוטין עם קמיליה הארץ כבר מזמן אינו מיועד לאזרחי ישראל. לא אתפלא אם תיפול במערכת החלטה להשקיע יותר במהדורההאנגלית שמשמשת ראש החץ של התעמולה האנטי ישראלית במערב.

  אהבתי

  • איתי, אני לא חושב שמדובר בהתרסקות. נראה יותר כמו גסיסה איטית, רבת סבל ונמשכת. שוקן לא לגמרי טיפש. הוא מבין מה קורה, ולדעתי ינסה ל"אזן" קצת את המגמה ההתאבדותית של השמאל המזוייף אצלו. למשל העובדה שלאחרונה נקלט בעיתון כותב מאמרים כמו גדי טאוב (תוספת מבורכת). אני מניח שיהיו עוד מאותו סוג. אל תבין אותי לא נכון. אני לא בעד העלמותו של "הארץ", ובטח לא בעד סתימת פיות של השמאל המזוייף שם (אני קורא להם שמאל מזוייף, כי למעשה מדובר בעמדות מובהקות של לאומנית גזענית, פלשתינית/איסלאמית, אנטישמית במקרה הזה. ואנטישמיות, כפי שכבר הודיענו אוגוסט באבל, היא הסוציאליזם של הטיפשים). תקוותי שהעיתון יהיה פחות פמפלט אידיאולוגי מייגע של חד"ש-שמאל מרצ, ויותר עיתון, סתם עיתון ישראלי.

   אהבתי

   • איתי permalink

    אני בהחלט מסכים שלמעט האג'נדה הפוליטית הרדיקלית הארץ הוא הטוב שבעיתוני ישראל. לדעתי רק מקור ראשון משתווה אליו מבחינת הרמה האינטלקטואלית אם כי לצערי הוא שבועון ולא יומון. מתגעגע אל הארץ של מרמרי המאוזן וההוגן שלעיתים לא היסס למתוח ביקורת גם על הצד הערבי ולעיתים גיבה רחמנא לצלן את צה"ל או את הדרג המדיני

    Liked by 1 person

   • עיתון ישראלי? 'ישראל היום' של אדלסון, מעריב של דנקנר,, ידיעות של מוזס.

    אהבתי

 3. אנונימי permalink

  אהבתי כיצד העורך ניסה להשוות את *יולי* 2014 *בלבד* (אז היתה מלחמה..) ליולי 2012 כ״הוכחה״ שתפוצת ״הארץ״ האינטרנטי עלתה אחרי התחלת גביית התשלום. ביקשת ממנו להשוות חודש אחר – נאמר, יוני 2014 ליוני 2012 – והוא לא הסכים. כמובן שמתחילת הדיון הוא גם חילק לך ״ציונים״ על כמה החשיבה שלך לא ״לוגית״.

  ככה זה עם ״הארץ״. מה שנראה לאנשים פשוטים ו״לא חושבים״ כמו אי דיוק, הטעייה, ואפילו שקר גס – לגבי התפוצה כמו לגבי כל דבר אחר – הינו בעצם אמת צרופה. זה שהם, האספסוף, לא מסכימים, רק מראה על חוסר היכולת שלהם לחשוב בצורה *לוגית* ולהיות *מוסריים* מספיק. זוהי תפוצת ״הארץ״ החדשה. רק חכמים יכולים לראות כמה היא בעצם לא ירדה.

  אהבתי

 4. כן, אנונימי, זה מה שקורה כשאנשים המבקשים לחשוב עצמם כמתוחכמים ("חושבים") שוכחים אמיתות עממיות פשוטות, כמו זו ש"לשקר אין רגליים", או "המבקש לשקר ירחיק עדותו" (מה שמאוד קשה, בהתחשב בכך שאין לו רגליים). מה שמקל עליהם היא האמונה הפוסט מודרנית בכך שאין דבר כזה אמת, ושאין היא אלא "מחמאה שנותן אדם לאמונותיו". ואם יש לנו עניין עם פוסט-מרקסיסט, אז תמיד יש לו בכיס איזו לוגיקה "דיאלקטית" בתור חלק-חילוף להיגיון פשוט. "הארץ" מפוצץ בחוכמולוגים כאלה.

  אהבתי

 5. אנונימי permalink

  (נאנח) לצערי אתה צודק. למשל, היום הייתה כתבה ב"הארץ" ש"הציונות מתה" בחיפה — דבר עליו הכותב "שמח מאד" ואיננו "מתאבל" כלל, כמובן. ומדוע? הוא גילה שגרים שם ערבים ויהודים יחד — "סקופ" מדהים, בעיניו — ויש לו גם הסבר: זה בוודאי כי היהודים שם לא ציונים (הרי מהי הציונות חוץ מגזענותאפרטהיידשנאה?). מכאן הכותרת. למותר לציין שהוא לא טרח לשאול אף יהודי (או ערבי) חיפאי מה הם חושבים, או אם הם ציונים, לפני שפרסם את תובנותיו העמוקות.

  או עוד כתבה שתפסה את עיני היום: ביקורת על ספר שפרסמה אנתרופולגית / ארכיטקטית (לא זוכר) על "מרחב המחיה" של הבורגנות הישראלית (ערי הלוויין בגוש דן, בעיקר). הסקופ המדהים הפעם: הבתים בשכונות האילו נראים דומים זה לזה, והמשפחות באות מרקע דומה! זוהי, כמובן, הוכחה ניצחת ש"הבורגנות משעממת". תזה "עמוקה" זו (של ילד "מורד" בן 17) מובאת בסוף, במה שהמבקרת הנלהבת קוראת לו "משפט מחץ" ש"חותם כפטיש" את הספר. איך הראינו לבורגנים האילו, מה?

  אגב, דבר לא קשור: מה אתה חושב על ההצעה של הרשות למועה"ב שתכיר בהתנחלות כלא חוקיות? האם תעבור, בעידן אובאמה?

  אהבתי

  • אין טעם לנסות ולנחש מה תהיה עמדת אובמה, כי לפי דעתי הוא עצמו אינו יודע אותה. הגישה "המנהיגותית" שלו היא "להנהיג מאחור", שפרושו המעשי הוא להיגרר. אובמה יחכה ויראה לאן נושבת הרוח וינהג בהתאם.

   אהבתי

 6. איתי permalink

  מאפיהו היקר שאלה לי אליך מה עם איזו סקירה היסטורית או פילוסופית מעניינת כדוגמת הסקירה על הפוסט מודרניזם בחמישה חלקים שהייתה נהדרת ועשתה לי סדר בראש בכל הנושא הזה,או הסקירה ההיסטורית על נסיבות התמוטטותה של רומא(שלמיטב זכרוני לא השלמת אותה) אני חושב שזה הרבה יותר מעניין לעיתים ממי האפסיים של הפוליטיקה והאקטואליה
  אשמח לקרוא את תגובתך.

  אהבתי

 7. עמירם, תתעדכן, מעריב כבר לא של דנקנר. ובכל מקרה, מה הקשר להרכב הבעלות של עיתונים אחרים? למה אסור לי לקוות ש"הארץ" יהיה סתם עיתון ישראלי? (למרות ש-20% ממניותיו בידי הוצאה לאור גרמנית), ולא מרכבה שעליה הוא מסיע באנגלית לחו"ל את התרגומים המפוקפקים והשקריים שלו, לעתים תכופות מדי, בתור סיוע ל-BDS ולעוד אנטישמים?

  אהבתי

 8. לא נעים לאומר אבל אני מעודכן. הסיבה שהזכרתי את מעריב של דנקנר, כי האפשרות הזו קיימת עדיין, בכל עיתון. כאשר אתה מדבר על פשוט עיתון ישראלי, אתה צריך להסביר מה כוונתך עיתון ישראלי, עיתון שממומן ע"י איל הימורים אמריקאי. עיתון שבעליו בעל אינטרסים רבים אחרים כמוזס. לדעתי, יש ב'הארץ' הכותבים הישראלים גדעון לוי- עמירה הס זכאים לפרס פוליצר. אל תקפוץ ותספר לי שהוא לא ניתן לישראלים. האלגוריה ברורה. זאת מלבד רמת הכתיבה המעולה, התחקירים המצוינים, דרוקר, וייץ, ואחרים. ניתוחי הכלכלה התחקיריים על מתווה הגז וכו'. (אתה מבין בזה יותר מרוב הקוראים), שלא עושים חשבון לאף אחד. ועוד לא אמרתי מילה על איכות הכתיבה.

  אהבתי

 9. עמירם, סליחה, איזו אפשרות קיימת עדיין? שדנקנר יקנה מחדש את "מעריב"? זו רמת הקשר שלך עם המציאות? ואם אתה חושב שאנסה להגן על "ישראל היום", גם זה מראה שאתה קצת בעולם של חלומות. ובאשר לגדעון לוי, מי שכותב שזו "זכותם" ואף "חובתם" של הפלשתינים להרוג יהודים, גם בדרך של "רצחנות שפלה", (26.10.2014 ב"הארץ"), ומי שממליצה לרשות הפלשתינית, כמו עמירה הס, לשלוח ילדים לזרוק אבנים, וללמד בבתי הספר "איך להשתמש בווידיאו כדי לתעד את אלימות נציגי המשטר." (במאמר הידוע "התחביר הפנימי של מיידי האבנים" באותו פמפלט), כדי לספק את תאוות הדם הפלשתיני שלה ושל העיתונות המערבית הרקובה והמושחתת, ראויים לפרס הראשון של תעשיית הסנאף הבינלאומית (ביחד עם הסכינאים של דאעש) ותו-לא.

  אהבתי

 10. אני חולם לדעתך חלומות זועה. מסתבר שהעולם חולם את אותם חלומות מסיבות שונות משלך. ראה את תגובת ארה"ב לנעשה בשטחים, שרת החוץ השוודית, ומדינות אירופאיות נוספות.

  אהבתי

 11. אנונימי permalink

  כאילו כדי להוכיח את מה שכותב הבלוג אומר, ישנו היום מאמר ב״הארץ״: פיטורי בלאט ״מכה לפשיזם הישראלי״, מאת רוגל אלפר. ההוכחה ל״פשיזם״ של בלאט? הוא (בלאט) אמר ש״שבעה מליון״ ישראלים צופים בו, כאשר בארץ יש, לדברי אלפר, שמונה מליון איש. לכן, הוא בוודאי התכוון לכך שכמיליון ערבים ״לא באמת״ ישראלים.

  בחיי. זה הטיעון. בעיתון לאנשים חושבים. העיתון הישראלי החשוב בעולם.

  אגב, בדקתי: הלמ״ס טוען כרגע לכשמונה וחצי מליון איש. מדוע אלפר, הפשיסט הזה, אמר רק שמונה מליון? הוא בוודאי התכוון שכחצי מליון דרוזים לא באמת ישראלים.

  אהבתי

 12. אנונימי permalink

  לזכותו של ״הארץ״ ייאמר, שלשם שינוי 98% מהתגובות בטוקבקים למאמר של אלפר (פרט למספר מועט של תגובות סטנדרטיות של ״הפשיזם מגיע״, ״כל מילה בסלע״, ״אני בוכה מייאוש״, ״לברוח מיד״ וכד׳ שמופיעות אצלם בכל כתבה), הינם המקבילה של ״להצביע על המפגר שעושה פאדיחות בפומבי ולצחוק״. נכון שהאמהות של כולנו לנו כולנו אמרו לנו שזה לא שלא יפה לעשות, אבל במקרה זה, יש הצדקה.

  אבל איך העורך מאפשר דבר כזה? אני חושש, מר מאפיהו, שההתנהגות בשבועות האחרונים ב״הארץ״ – הוצאה פומבית מחוץ למחנה הנאור של אילנה דיין, ארי שביט, ובוז׳י הרצוג על אמירת דברי כפירה שאינם מסכימים עם מצע בל״ד; שימוש במילה ״פשיזם״, ״אפרטהייד״, ״רצח אזרחים״ וכו׳ לפח׳ת בחצי, אם לא 80% ממאמרי הדעה; ועכשיו גילוי הפשיזם אצל מאמן כדורסל שאמר ״שבע״ ולא ״שמונה״ – לא בדיוק מאששים את התזה, או יותר נכון התקווה, שלך שהעורך יתחיל לעצור את הקו האנטי-ציוני. אם בכלל, הוא הולך ומקצין.

  אהבתי

  • אנונימי, ראיתי את השפריץ האחרון של אלפר. ספרתי 11 פעמים "פאשיזם" בהטיות שונות בכתבה של כ-300 מילים, וזה בהתייחס לעניין שולי שכזה, שמה בינו ובין תורת המשטרים. אני שונא לערב הבחנות בעניינים נפשיים בכל מה שקשור בפוליטיקה, אבל בכנות, אני חושש לשלומו של אלפר. נראה שהמסכן עומד להתפוצץ מעודפי שנאה לכל הסובב אותו פה. נראה לי שהוא באמת "צריך לעזוב", כדבריו שלו, כבר לפני יותר משנה, לתועלת כולם, ובמיוחד לתועלתו שלו. יתכן אפילו שהוא מבין זאת, וזו דרכו לשכנע את מר שוקן לארגן לו משרת כתב מטעם "הארץ" באיזו מדינה דוברת אנגלית מעבר לים, ויפה שעה אחת קודם. או אפילו שתיים.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: