דילוג לתוכן

גזל הגז: המיליארדרים של הקרן החדשה לישראל נגד המיליארדרים של נובל אנרג'י

דצמבר 8, 2015

לפני ימים אחדים נשאלתי על ידי אזרחית מבולבלת אם אני יכול להסביר לה בקיצור את פרשת מתווה הגז.

בקלות, אמרתי לה, תני לי בבקשה את הארנק שלך, ותמורת זאת אסביר לך ברצון כמה זה טוב בשבילך, שהארנק שלך יישאר אצלי.

עכשיו, בכנסת, מגיעה הפארסה של גזל הגז לשיאה, בברברת המקושקשת של ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבה של ועדת הכלכלה של הכנסת, באווירה המחוייכת שם, צחוקים ודחקות.

נתניהו מסביר שהאסדות יותר חשובות מהצינורות, מגלה לנו שהכי טוב להיות חזקים, פגישות עם הטורקים ועוד בלה-בלה אופייני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, היום בוועדת הכלכלה: הקשקשת של מי שמעביר את הארנק שלנו לידי חבריו, המיליארדרים האמריקאים

ראש הממשלה בנימין נתניהו, היום בוועדת הכלכלה: הקשקשת של מי שמעביר את הארנק שלנו לידי חבריו, המיליארדרים האמריקאים

בעיקרון הסיפור מאוד פשוט וכל מה שמסביב מסכי עשן: מול חופי ישראל "במים הכלכליים" של המדינה, התגלה המון גז. בשווי מאות מיליארדים, כמות שיכולה לספק את צרכי המדינה ואזרחיה למשך שנים רבות. האוצר הזה שייך לאזרחי המדינה, למקטן ועד גדול. מן התינוק שזה עתה נולד ועד לזקן על ערש דווי. זה שלנו.

מכיוון שיש פה ממשלה, הנבחרת וממונה כחוק, היא זו שאמורה לייצג את אזרחי המדינה, ולדאוג לכך שכולנו נהנה מן האוצר שלנו.

אלא שלממשלה הזאת יש חברים טובים יותר. אנחנו נהנה מעט מאוד מן האוצר הזה, אם בכלל. הנהנים העיקריים יהיו החברים הטובים של הממשלה.

בעיקרון, שוד הגז מהווה הדגמה תמציתית של מה שנקרא "שלטון דימוקרטי", שבתיאוריה הוא "שלטון העם על ידי העם ולמען העם", ובפועל הוא שלטון החזירון העליון, למען החזירון העליון ועל ידי החזירון העליון.

חבורת מיליארדרים, מקומיים וזרים, השתלטה על הגז השייך לכולנו וכל עניינם הוא להוציא אותו מהאדמה מהר ככל האפשר, למכור אותו במחיר הכי מופקע שהם יכולים, לנו ולכל לקוח שהם יכולים. בכך עוזרת להם חבורה של "פוליטיקאים", "עיתונאים", "שתדלנים" וכו', שהם בפועל סנג'רים של המיליארדרים מתחילת הפיסקה.

תמצית הסיפור היא המחיר: המיליארדרים מוציאים את הגז מהאדמה בעלות של 0.56 דולר ליחידת אנרגיה, שאותה הם מבקשים למכור לנו במחיר של בערך פי 9, רווח בלתי סביר בעליל של יותר מ-800 אחוזים. זה ההסכם שעליו הסכימו בשמנו הפוליטיקאים האמורים לייצג אותנו, ובעצם הם משחקים לידי המיליארדרים. הם לוקחים מהאזרחים המבולבלים את הארנק, מעבירים אותו למיליארדרים, ומסבירים לנו כמה זה טוב בשבילנו.

כל התרוצים שלהם לא מחזיקים מים. לפני כמה ימים קראתי את אחד הסנג'רים כותב, שאין זה נכון להשוות את המחיר המופקע שבו מאלצים אותנו לקנות את הגז שלנו, למחירים זולים יותר במקומות אחרים. זה כי מחיר העלות של הפקת הגז והובלתו במקומות שבהם המחיר זול בהרבה, נמוך מעלות ההפקה וההובלה אצלנו.

הוא שכח, המסכן, שעד כה תירצו לנו את המחיר הגזלני בשיטה אחרת. הסבירו שהמחיר הוא כה גבוה, כי 60% מרווחי הבעלים עומדים להגיע לידינו (אז מה שייך לכאן מחיר ההפקה וההובלה היקר אצלנו). אלא שגם זה בלוף. כי לצורך חישוב חלקנו בהכנסות, יורשו חברות הגז לנפח כהנה וכהנה את סעיף ההוצאות, כדי שהחלק של המדינה בהכנסות הגז יהיה נמוך בהרבה מאותם 60% מובטחים. אולי 20%, זה מה שישאר, לפי חשבונו של מי שהיה חשב האוצר, הפרופ' ירון זליכה. וגם זה בעוד שנים.

שודדים אותנו, ומספרים לנו שזה טוב בשבילנו.

שלא לדבר על זה, שאין כלל ספק שאותם תמלוגים ומיסים מתקבולי הגז, שיגיעו אל השודדים שבשלטון ("ממשלה") , לא יתחלקו באופן צודק בין אזרחי המדינה.

הם יתחלקו כרגיל: חלק הארי לחזירון העליון – והיתר בתור נדבות לקבצנים בתשעה העשירונים התחתונים.

בפוסט קודם שהקדשתי לפרשת גזל הגז, סיפרתי על חברת "נובל אנרג'י" האמריקאית, השותפה של המיליארדר הישראלי יצחק תשובה, מי שמקפיד לרפד את החברות והתאגידים שבבעלותו בהמוני סנג'רים מפליטי השלטון כדי להחליק ולשמן את דרכו אל הכסף שלנו.

את המידע על "נובל אנרג'י", ששאבתי משיטוטי בגוגל, לא מצאתם בשום כלי תקשורת, לא עד אז, וגם לא מאז. מעניין למה. סוד מדינה?

גיליתי שבעלי המניות של החברה האמריקאית, שאליה מעבירה הממשלה שנבחרה על ידינו את הארנק שלנו, הם כמה עשרות חברות ,מהגדולות בארה"ב ובעולם. קבלו רשימה מקוצרת: מייקרוסופט (תוכנה) בנק מאלון, מורגן, וולס פארגו, אמריקן אקספרס, דודג' וקפיטל (פינאנסים), בואינג, לוקהיד מרטין (תעופה ונשק), ג'נרל אלקטריק (אלקטרוניקה ונשק ועוד מגוון גדול של עיסוקים, החברההגדולה בעולם), פוקס המאה ה-20, טיים-וורנר, אמזון, גוגל (סרטים ותקשורת) הוולט פקארד (מיחשוב ועוד), פייזר (תרופות) הום דיפו, קוקה קולה ועוד.

עכשיו קבלו קצת מבעלי המניות של החברות האלה.  האנשים שאותם מעדיפים נתניהו  ושרי ממשלתו על פני אזרחי המדינה, שלהם שייך הגז. אלה האנשים שירוויחו מיליארדים רבים על חשבוננו, בתיווכה של ממשלת החזירון העליון:

ביל גייטס, המיליארדר מס. 1 ברשימה פורבס, עם 79.2 מיליארד דולר כהון אישי, בתוקף שליטתו במייקרופוסט. וכן שותפיו שם, סטיב באלמר, מיליארדר מס. 35 עם הון אישי של 21.5 מיליארד דולר, ופול אלן, מיליארדר מס. 51 עם הון אישי של 17.5 מיליארד.

ג'ף בזוס, מיליארדר מס. 15 בעולם, עם הון אישי של 34.8 מיליארד דולר, השולט באמזון ובוושינגטון פוסט.

לארי פייג' וסרגי ברין, מיליארדרים מס. 19 ו-20, עם הון אישי של 29.7 ו-29.2 מיליארד דולר בהתאמה – מבעלי גוגל, וכן שותפם לחברה אריק שמידט,  מספר 137 בעולם עם הון של 11 מיליארד דולר.

וורן באפט, מיליארדר מס. 2 בעולם, עם הון אישי שך 72.7 מיליארד דולר, ושותפו בחברת קפיטל, מבעלי "נובל אנרג'י", חורחה פאולו לימאן, מיליארדר מס. 26 בעולם.

רופרט מורדוך, מיליארדר מס. 51, עם הון אישי של 17.5 מיליארד דולר, בעל חברת פוקס וטיים-וורנר (כולל הוול-סטריט ג'ורנל), ושותפו ג'ון מלון, מיליארדר מס. 162 בעולם עם הון של 8.3 מיליארד דולר.

אביגיל ג'ונסון, מיליארדרית מס. 85, עם הון של 13.4 מיליארד דולר, ואביה אדוארד ג'ונסון, מס. 220 בעולם, עם הון אישי של 7.9 מיליארד דולר, בעלי חברת "פידליטי" השותפה לנובל ארנג'י.

אלה מקצת החברים הטובים שלהם דואגים ראש הממשלה בנימין נתניהו והקיביצר הנוכחי שלו בוועדת הכלכלה, השר יובל שטייניץ.

ועכשיו לצד השני של החזית בפרשת שוד הגז – המחאה.

סמוך מאוד לפריצתה של המחאה החברתית של קיץ 2011, התעוררו אצלי ספקות כבדים ביותר באשר לסיכויי ההצלחה של אותה מחאה, שבמקורה, כזכור, נקראה "מחאת האוהלים", וכוונתה היתה להביא לפתרון בעיות הדיור של שכבה חברתית רחבה בישראל, ולגרום להורדת מחירי הדיור.

הספיקות שלי התעוררו בגלל שהתברר לי שעל המחאה השתלטה  הקרן החדשה לישראל – מיזם של מיליארדרים ומיליונרים אמריקאים, שמגמתו להפוך את ישראל למעין "אמריקה קטנה", סוג של בבל בזעיר אנפין, מין "מדינת כל אזרחיה", שהיא מבנה חברתי אידיאלי מבחינת ההון הגדול ויכולות התמרון והמניפולציה שלו בכוח האדם משתי בחינותיו: כע(ו)בדים וכצרכנים.

הספיקות שלי נבעו גם מניסיון קודם, כאשר תנועת המחאה של "מושחתים נמאסתם" מתחילת הניינטיז נחנקה על ידי חבורה דומה לזו ששיגרה "הקרן החדשה" כדי להשתלט על המחאה של 2011.

ואמנם, "מחאת האוהלים" לעניין הדיור, הפכה חיש קל למופע אופוזיציוני פוליטי כוללני ביותר. עניין הדיור נדחק והפך לתת-נושא באחד מתשעת "הוועדות" של "המומחים" שהקימו סוכני הקרן החדשה מהאקדמיה ומהאגף השמאלי המרוחק של הפוליטיקה הישראלית. חיש קל התברר שמה שמעניין את מי שמשך בחוטי המחאה לא היה דאגה לעם ישראל, אלא הרצון לסלק את הימין מהשלטון.

זה כמובן לא התרחש. לא ב-2013 ולא ב-2015.

זה מה שקורה, כשמתוך שלא לשמה יוצא שלא לשמה.

ואותו דבר קרה עכשיו למחאת הגז. הקרן החדשה ועמותותיה שוב השתלטו על העסק. אותה גרפיקה ברשת ובמודעות, אותם אנשים, אותן הפגנות, אותו נראטיב. לא מחאה בעלת מטרה ספציפית ומוגדרת, אלא מיזם פוליטי כללי אנטי-נתניהו ואנטי ימני.

והציבור הישראלי, שבע ניסיון, כבר לא הגיע בהמוניו. ונא לא להתרשם מהמספרים המנופחים של ההפגנות בתקשורת (מנופחים בין פי 2 לפי 5, כפי שאפשר לראות בקלות בכל השוואה עם תצלום כלשהו)

הציבור הישראלי מפסיד שוב, כתוצאה מתנועת המלקחיים הזאת של המיליארדרים האמריקאים.

אלה ששודדים את הגז.

ואלה ששדדו את המחאה.

אלה של נובל אנרג'י.

ואלה של הקרן ל"ישראל חדשה".

חדשה, אלק.

 

 

 

 

 

8 תגובות
 1. השורות הראשונות המתארות את מתווה הגז, הן הפירוש המדויק והממצה ביותר. לגבי ההפגנות החברתיות חלוקים. נושא רב שנים לוויכוחים בינינו. ללא שכנוע הדדי.

  אהבתי

 2. אילן permalink

  טוב תראה אז ככה. יש הרבה קשקשת בנושא הגז. כמו כאלה שאומרים שהגז של כולנו. המדינה נתנה זיכיון והמשקיעים כולל קרנות הפנסיה השקיעו הרבה כסף בסוג של הימור. שמן קדחו ומצאו קדחת. נדה. כלום והכסף עף ברוח. לתשובה ולנובל אנרגי היה פשוט מזל. תקציב המדינה ברובו קשיח. 95% . ואי אפשר לגעת בו. צריך הכנסה נוספת ליצור דברים חדשים וחבל שכל נושא הגז מתעכב פה וכל יום שעובר בלי החתימה הזאת גורם להפסד אדיר לכולנו. חבל חוץ מזה שזה פשוט מסוכן להשאיר את המדינה תלויה בצינור עלוב שכבר היום לא מספיק לכול תצרוכת הגז הדרושה

  אהבתי

 3. איתי permalink

  למאפיהו תיקון טעות קטן זו טעות להגדיר אתhp כחברה שמייצרת מדפסות.מדובר בחברת ענק שמתעסקת כמעט בכל תחומי המחשוב והטכנולוגיה העילית. חטיבת המדפסות שלה היא פן אחד של פעילותה וממש לא העיקרית שבהן.

  אהבתי

 4. אני לא אוהב את יצחק תשובה. נראה לי שמדובר באדם שהוא בור ללא תחתית של גרגרנות חזירית. עם זאת, כשאני רואה את אלה שמתנגדים לו, החל ב"פעילי השטח" עם שפת הביבים המתבכיינת וכלה בח"כים שאפילו לא טורחים להסתיר את חוסר הקונסיסטנטיות בין השקרים השונים שהם מספרים, ממש מתחשק לי ללבוש חולצה עם הדפס של תשובה מעשן סיגר עבה. וכשאני רואה מי הם הארגונים שמתנגדים למתווה הגז אני לא יכול שלא להגיע למסקנה שזהו כנראה מתווה גאוני, כזה שיביא רק ברכה על ישראל, האיזור והעולם כולו.
  לכל אלה שמרגישים ששודדים אותם וגוזלים מהם, שאוכלים להם ושותים להם, אני מציע פשוט להתנתק לכמה דקות מהתקשורת הממוסדת שממילא משדרת רק חרטבונה תעמולתית בנוסח "מגש הכסף" ופשוט לבדוק בעצמם את העניין. הנה למשל סקר המחירים של ארגון הגז העולמי:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל IGU%20Whole%20Sale%20Gas%20Price%20Survey%20Report%20%202015%20Edition.pdf


  אגב, מי שלא מתחשק לו לקרוא יכול לקפוץ ישר לעמוד 22, שם הוא יגלה שהמחיר בישראל אמנם יקר יחסית למקומות כמו טורקמניסטן וטרינידד, אבל זול משמעותית ביחס לרוב המדינות שאפשר לכנות "מתוקנות" (הסקר הזה מנסח בנימוס מופלג גם חלק מהסיבות להבדלים במחירים בין מדינות נורמליות לבין, נניח, ונצואלה).

  אהבתי

  • איתי permalink

   יונתן ממש הוצאת לי את המילים מהפה. אני לא מבין גדול בענייני הגז ודי מבולבל מהררי הדיאגרמות והמספרים שנשפכים על ראשנו בתקופה האחרונה אבל אני יודע דבר אחד כמעט בוודאות. כאשר התקשורת הישראלית ברובה המוחלט מתייצבת נגד המתווה אני כנראה צריך להיות בעדו. נכון שזה נשמע קצת מגוחך אבל זה עובד תאמין לי והבחירות האחרונות יוכיחו

   אהבתי

 5. שפו לבעל הבלוג!
  הקרן החדשה לישראל תומכת מזה שנים בעשרות ארגוני איכות הסביבה, לרבות "אדם טבע ודין", "אזרחים למען הסביבה בגליל", "חרדים לסביבה", "מכון הערבה לסביבה", "מגמה ירוקה", "מרכז השחר", "מרכז השל" ועוד. הארגונים נאבקים ללא לאות במישור הארצי והמקומי למען הקטנת זיהום סביבתי וזאת במישורים הציבורי, המנהלי המשפטי וכיוב'. הודות לפעילות זו רוב המפעלים מקטינים באופן משמעותי את השפעתם על הסביבה ומפעלים מזהמים במיוחד נסגרו. לכן המסקנה שהקרן החדשה לישראל נועדה להשתלט על המדינה, נכונה!

  אהבתי

  • בחייך, דורון, האם כל ה"דעווה" הזאת של הקרן (מערכת השירותים החברתיים שגם ארגוני טרור כמו החמאס או החיזבאללה מקיימים כדי לגייס פעילים ולהבטיח בסיס חברתי לפעילותם העיקרית) אמורה לנחם אותי, על התמיכה והמימון של הסוכנים הזרים העוסקים יום וליל בהכפשת ישראל, בסיוע ל-BDS ושאר טובין? עם מי אתה חושב שיש לך עסק? יש לנו פה עם עתיק וחכם. לא תעבדו עלינו. ועוד לא דיברתי על קרן פורד האנטישמית, המנוע הפינאנסי העיקרי של הקרן החדשה, ובאותה עת של ארגוני "ועידת דרבן" שכוונתם ברורה וידועה.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: