דילוג לתוכן

הפיליטוניסטים של האפוקליפסה

נובמבר 26, 2015

רציתי להפנות את תשומת לבכם לכך, שכבר המון שנים, אולי עשרות, שהז'אנר הרווח ביותר של ההומור הישראלי לובש צורה של פיליטון, שאקרא לו בקיצור פיליטון ה"הלך עלינו".

הצורה הכללית של הפיליטון היא זאת:

לוקחים מקרה או שניים או שלושה מן היממה האחרונה (נניח, להדגמה, הח"כ המעליבן חזן והח"כ החרמן מגל).

מזכירים עוד מקרה או שניים מהזמן האחרון, וכן את ההקשרים הכלליים – נניח "ההתבהמות", או "הכיבוש", או "המקרתיזם", או "האפרטהייד".

מתארים את המסלול הברור – "הדרדרות במדרון החלקלק", או "נפילה לתהום" או "התרסקות לרסיסים" וכן הלאה.

והמסקנה: אנחנו – שזה כל המדינה הזאת על אזרחיה ותושביה למקטן ועד גדול – מצויים "בפיתחה של", או "רגע לפני", או "ממש בעיצומה", או "כפסע בינינו ובין" – "האבדון", "הסוף", "הקץ", "ההתמוטטות" וכן הלאה.

מה שמעניין, שכל נבואות הזעם המאכלסות את הפיליטונים האלה, המתפרסמים כבר שנים בלבושם זה, אינן מתגשמות מאיזו סיבה מוזרה, שהרי כולנו עדיין פה, הפאשיזם לא קרוב היום יותר מאשר לפני חמש שנים, הסוף גם הוא נראה רחוק באותה מידה, ובקיצור, השמש זורחת, הגשם נוטף, והדגים לא עלו על העצים.

ואם לא די בכך, דומה שגם הפיליטוניסטים עצמם לא מתייחסים ברצינות כלשהי לנבואות הזעם שלהם, שכן גם הם לא מזיזים ציפורן. רגע אחרי שפיליטוניסט נסער א' או פיליטוניסטית נזעמת ב' גמרו לכתוב לנו שהסוף מגיע בעוד רגע או יום, זה לא שהם שולפים את הדרכון הזר מתחת למזרון ורצים לקנות כרטיסים לחו"ל לעצמם ולמשפחה. יותר סביר שהם יורדים לקפה בפינה, אחרי שבדקו אם המשכורת מהמו"ל או מהעמותה נכנסו כבר לבנק.

וזו גם אחת הסיבות לבטחוני הגמור שמדובר בפיליטונים הומוריסטיים.

סוג של הומור ישראלי מפותח.

3 תגובות
  1. איתי permalink

    מאפיהו אתה נהדר כמו תמיד. אפרופו דבריך על מנבאי השחורות ובעלי הדרכונים הזרים שמאיימים השכם והערב בעזיבת הארץ. רוגל אלפר שלפני יותר משנה הסביר לכולנו עד כמה נורא כאן ושהוא ממש חייב לעוף מפה קרא השבוע ליהודי צרפת לא להגיע לכאן משום שהמדינה הפכה לפשיסטית אפרטהיידיסטית וכל הבלה בלה בלה הידוע. מה שאפשר ללמוד מכך שמי שבאמת רוצה ללכת מכאן פשוט עושה את זה בלי יותר מדי רעש אך אנשים מסוגו של אלפר בסה"כ מנסים למצב עצמם כנאורים שאינם יכולים לשאת עוד את המחייה בין עדר הבבונים לשיטתם אבל בסוף אינם מממשים את איומיהם משום שהם מבינים שאף אחד לא באמת מחכה להם שם בחו"ל.

    אהבתי

  2. הכל נכון חוץ מפעילות נשואי הפיליטון. פורסם כי לוביסט של שודדי המחצבים בים המלח, נפגש במסדרון עם אורן חזן. איך אורן חזן פעל, איננו יודעים. מאז צילום נאסר במקום הכי ציבורי במדינת ישראל בכנסת. לא מדובר על המליאה, אלא המקומות שבהם נקבעים הדברים, המסדרונות. לא מאמינים, שאלו את קצין הכנסת. האיסור מטעמו.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: