Skip to content

מתווה הגז, דו"ח המבקר/ הגז הזה שלנו, ואנחנו רוצים אותו בחזרה

יולי 20, 2015

הבה נתייחס לרגע ברצינות לדו"ח מבקר המדינה בעניין "מתווה הגז" (בעצם שוד הגז). מהדו"ח נותר רושם של רשלנות מצד הממשלה, משרדיה, שריה ופקידיה.

חובבנות מוחלטת. חוסר איכפתיות גמור.

11 ישיבות של איזו ועדה ללא תוצאות.

לא בודקים מה נעשה במדינות אחרות בתחום הזה.

נותנים לחברת הענק האמריקאית ולשותפיה הישראלים מה שהם רוצים, וכולנו משלמים את החשבון.

מימשל ישראלי שהוא בדיחה עגומה ונלעגת בתקופת כהונתם של הדוקטורים לנדאו ושטייניץ ומר שלום כשרי האנרגיה. האדונים האלה התייחסו לאחד מאוצרות הטבע הגדולים ביותר של המדינה – אוצר שהוא רכוש כולנו – כאילו מדובר בערימת זבל שלמי בכלל אכפת ממנה.

זו התמונה הניבטת מהדו"ח.

אם יש בה ממש, כל הפוליטיקאים והפקידים שהיו מעורבים בהפקר-פטרושקה הזה, צריכים להיעלם לנו מהעיניים. לארוז מה שיש להם במגירות במשרדים וללכת ישר הביתה.

וזה, כמובן, המקרה הטוב. כלומר, המקרה שבו כל הזלזול הזה באוצר של כולנו היה תוצאה של סתם רשלנות ישראלית אופיינית. חפיפיניקיות ותו-לא. אבל מתעוררת השאלה: מה אם "נובל אנרג'י" מאמריקה ויצחק תשובה מישראל קנו את החפיפניקיות הזאת? הרדימו את הממשלה, שריה ומשרדיה במשך כמה שנים טובות, תוך שימוש בחומרים מאלחשים, שכל אחד יכול לנחש מה טיבם?

מה אז?

ואגב – איפה היו מבקרי המשרדים הממשלתיים השונים כשכל הבלגן המחריד הזה התרחש? איפה היה משרד מבקר המדינה עד כה?

טוב שהתעורר ברגע האחרון.

בקיצור, אסור לתת לשודדי הגז את מבוקשם. זה שלנו. לא בא בחשבון שרק הם ירוויחו עליו, והפוליטיקאים יתחלקו עם מקורביהם בקצת שאריות שיזרקו להם נובל ותשובה. שנא יורידו בצורה משמעותית את מחירי הגז (שלנו) לחברת החשמל ולתעשייה, ושנא ידאגו בקפדנות ולאורך זמן שהורדת המחירים הזאת תגולגל במלואה, במלואה, במלואה ושוב במלואה, לידי הציבור.

ואם הם לא מוכנים לעשות זאת, צודק הפרופ' ירון זליכה: עדיף שהאוצר הזה יישמר באדמה עד שתהיה ממשלה של העם, ולא ממשלה ששודדת את העם בשותפות עם המליאנים.

מודעות פרסומת
10 תגובות
 1. כל מי שהתעניין בתקופה האחרונה במתווה הגז, היה מגיע למסקנות של פרופ' זליכה, כפי שמאפיהו מצטט. היות והשאלה האקטואלית היא מחיר הגז, ולא שמירתו באדמה, אל תוותרו, תגיבו. אם תשתקו זה יעלה לכם ביוקר. בדיוק כמו מחיר המים מאז פרוץ התאגידים.

  אהבתי

 2. הוספתי פה את צורת ההחלטה של הממונה על ההגבלים. אם המאמר נכון אז זו חובבנות ולא כל ההתלהמות מסביב. תקרא ואז תגיב. אשמח לשמוע את תגובתך בצורה תרבותית

  אהבתי

  • אילן, אין לי שום סימפטיה לממונה על ההגבלים העיסקיים, וגם את מבקר המדינה אני לוקח בערבון מאוד מוגבל. מעניינת אותי השורה התחתונה: הציבור, שהגז הזה הוא שלו, משלם יותר מדי ביוקר, כתוצאה מכלל המהלכים הממשלתיים, שהמבקר והממונה הם חלק מהם. כל המערכת הזאת, שנתנה ל"נובל" ולתשובה לשדוד מאיתנו את הגז היא רקובה. וכבר לפני עשרות בשנים עייפתי מאפולגטיקה שטחית של ההון הגדול ושל הקפיטליזם החזירי מהסוג המתפרסם ב"מידה".

   אהבתי

   • תראה. אז ככה. אם בארצות הברית משהו מוצא נפט או גז זה שלו והוא מוכר באיזה סכום שהוא רוצה. ואם הוא ימכור לך לא תשאל כמה עלתה לו ההפקה כי זה לא עניינך. פה הייתה קבוצה שהשקיעה הרבה כסף ומצאה מה שמצאה וזה שלהם. נקודה. עכשיו אם הגז יתחיל לזרום לארץ. טפו טפו.😀. מי שיקנה אותו יעשה את החשבון אם שווה לו לקנות יקר או להשתמש באמצעי אנרגיה אחר. כעבור זמן לא רב מדינת ישראל תקבל תמלוגים גבוהים מאוד ותוכל לעשות עם זה דברים לכולם. מכירת גז לירדן ומצרים היא אמצעי לריסון הממשלים שם וזה טוב לנו. ובינתיים בקפריסין מוצאים גז ומוציאים אותו ומחיר עסקאות יהיה יותר נמוך. ואצלנו ממשיכים לדבר ולדבר והצדקנות עולה לשמיים ואנחנו לא מתקדמים. ביבי מנסה למרות מאמצים ניכרים להעביר את המתווה שכל המומחים הסכימו עליו למעט גילה שלא יכול להסכים כי הוא בעצמו לא יודע למה לא טוב. אני מקווה שזה יעבור והתעשיה הישראלית תקבל מקור אנרגיה זול ותוכל להתחרות בצורה מוצלחת בשווקים בחו״ל למרות השקל החזק. אמן. ואין לי שום מניה או עסק בחברות הגז. דרך אגב גם הפנסיות של עשרות אלפי עובדים מושקעות חלקם בגז וזה יהיה רווח ישיר להמון אנשים

    אהבתי

 3. אילן, א. למה לקחת דוגמא מארה"ב, מדינה שמובילה את הקפיטליזם החזירי (מקום ראשון במדד אי השיוויון בין המדינות המפותחות), סדום חברתית, עם הפרטה של ההוצאות להורג של אזרחים על ידי אזרחים אחרים נושאי נשק, שיא של מספרי האסירים ועם שיא של גידול בחוב הלאומי? אבל אפילו בארה"ב, ראה זה פלא, מחיר הגז מגיע רק ל-4 דולר ליחידת אנרגיה, שהשודדים פה רוצים חמישה וחצי? ב. כדאי שתלמד את הנתונים. זה לא בעלי הזיכיון ש"הסתכנו" וש"הימרו" ומצאו את הגז, אלא גורמים עסקיים אחרים. נובל ותשובה זכו לא משום שהם אלה שהימרו, הסתכנו וזכו, אלא בגלל הקשרים החשודים שלהם עם הפוליטיקאים. דיבורים על "צדקנות" ועל "מאמצים ניכרים" הם סתם דמגוגיה. העובדה היא שהאזרחים בישראל שהם בעלי הגז, נדרשים לשלם עליו יותר מאשר בכל מדינה אחרת שבה נמצא הגז קרוב מאוד לחופים או בתחומי המדינה. הרבה יותר אפילו מאשר נדרשנו לשלם עבור הגז המצרי. מנסים לשדוד אותנו, אילן, תכניס את זה לראש. ולכן עדיף שהגז יישאר באדמה ויחכה לממשלה פחות גזלנית, שהלשון שלה לא נעוצה בצינורות של תשובה ונובל ודומיהם.

  אהבתי

  • אז ככה. אני אגיד את זה פעם נוספת. הגז שייך למי שקיבל זכיון וסיכן כסף לחפש אותו. כל הפילפולים שלך לא יעזרו לך. זאת דעתי האישית. ואולי הרבה יותר זול להפיק בארה״ב גז מהאדמה מאשר מעומק של מספר קילומטרים בים ואולי עלות ציוד ההפקה היא סדר גודל של 10 מליארד דולר בערך. אולי…. לי חשוב שהתעשייה הישראלית עתירת אנרגיה תוכל לייצר פה דברים שיוכלו להיות מיוצאים לאיזור ולהתחרות במוצרים שמגיעים מסין והמזרח אך דורשים שינוע יקר. כן. להביא סחורה מסין ותאילנד עולה כסף וייצור זול יותר בארץ מביא עבודה וכסף וכבוד לעובדים. כבר היום ישראל מייצאת לארצות שכנות בהרבה כסף ואפשר להגדיל את הסכומים. למה לא. אתה יודע שאוניות עם מכולות נעות לאט יותר מפעם כי זה חוסך להם כסף בשינוע. לפעמים חיסכון של כמה אגורות במוצר מביא ריוחיות ואנרגיה זולה יותר תוכל להוזיל את מוצר. נוכל להניע אוטובוסים עם גז ומחיר התחבורה הציבורית יהיה זול יותר. זה יכול להיות בעוד 4 שנים או 20 שנה. איך אמרת. שהגז ישאר באדמה. אני רוצה גז עכשיו כי היתרונות כל כך גדולים לישראל בכל תחומי החיים. אני מירושלים ואולי גם מחיר החימום ירד כי תהיה תחרות לגז פחמני מעובה שיש היום.

   אהבתי

   • ועוד נקודה למחשבה. לאחר שיגמרו לפתח את האתר על כל מ״ק גז היזם ישלם תמלוגים גבוהים למדינה. 60%. אולי אם זה היה כמו לפני 5-6 שנים ותמלוגים היו רק 15% או פחות היזם יכל לקחת 4$ למ״ק אבל המדינה מרוויחה יותר והיזם צריך גם להרוויח ולכן המחיר גבוה יותר מאשר בארה״ב. מפעלי ים המלח הם מונופול על המינרלים של ים המלח ולא ראיתי מישהו שאומר להם שהם לא יכולים לעשות מה שהם רוצים עם הפוספטים שלנו. זה מזכיר את מערכת הבחירות האחרונה שהתנהלה רק על הצד הריגשי ולא היה שום ויכוח אמיתי. הכל היה רק לא ביבי ושום דבר אחר. ממש לא רמה שאפשר להתייחס אליה.

    אהבתי

 4. אילן, לא רק שאינך מביא שום דבר חדש, כדבריך, אלא שאתה גם חוזר על השקר, כאילו אלה שקיבלו את הזיכיון סיכנו משהו מכספם. ועכשיו, ככל שאנחנו יודעים יותר על ההסכם המביש עם אנרג'י ותשובה, ברור שקרה אחד משני דברים: או שמצד הממשלה, שריה ופקידיה, נעשתה עבודה כה רשלנית שכל האחראים לה צריכים להתפטר – או שהיה כאן מקרה של שחיתות הראוי לחקירת המשטרה. אין דרך אחרת להסביר את ההסכם המחפיר המנשל את הציבור הישראלי מזכויותיו.

  אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: