Skip to content

הסכם הגרעין/ מה בעצם אומרים לנו האדונים מווינה

יולי 19, 2015

ניסיתי לפענח, מה בעצם אומרים לנו בהסכם של ווינה האדונים שחתמו עליו.

במילה "לנו", אני מתכוון לרוב גדול מתושבי האזור הזה – המזרח התיכון הקצת מורחב, מפקיסטן עד תוניס ומערבה, מטורקיה עד קרן אפריקה.

ובמילה "האדונים", אני מתכוון למעצמות המערב והמזרח מצד אחד, ולמעצמה האזורית החדשה בהתהוות – איראן.

אז הנה מה שמסבירים לנו בעצם האדונים דנן בהסכם הזה:

התבוננו היטב סביבכם, תושבי אזור יקרים.

רואים את כל הכנופיות החמושות האלה סביבכם,  שיורות ומפוצצות והורגות, אונסות, משעבדות, מתעללות ותולות, צורחות ומפחידות?

ככה זה הולך להימשך.

מה שאתם רואים, זה מה צפוי לכם.

What You See Is What You Get

אולי אפילו יהיה גרוע יותר.

למעצמה האזורית  שחתמנו איתה יהיה מעכשיו הרבה יותר כסף.

ובעצם, מצידנו, שהמלחמה תימשך ברמה הנוכחית – לנצח.

אתם תושבים יקרים של האזור, תמכרו לנו את הנפט והגז שבאדמתכם.

וככה יהיה לכם מספיק כסף לשלם תמורת צעצועי המוות שאנחנו מספקים לכם,  בחפץ לב וכמעט בלי הגבלה.

צעצועים מסוג השתמש-והשתמש ומסוג השתמש-וזרוק. השני לאורך זמן הוא אפילו יותר ריווחי, כמו שכדאי למכור מדפסות בזול וצבע ביוקר.

אנו מניחים שהתוצאה של השימוש המוגבר בצעצועים המבריקים שאנחנו מוכרים לכם כבר מוכרת לכם, אומרים לנו האדונים, אבל אם זה מה שאתם רוצים  לעשות אצלכם באזור שלכם, אז זה עניינכם.

אנחנו בסך הכל סוחרי צעצועים. אומרים לנו האדונים מוינה. וחשבנו שלא הוגן להגביל יותר מדי את המעצמה האזורית בהתהוות, אירן.

זו משמעותו של הסכם וינה.

שחתומים עליו, כזכור, גם אובמה וגם פוטין וגם עוד.

הנשיא ברק אובמה: מעריך שהמרחק והגודל יצילו אותו

הנשיא ברק אובמה: מעריך שהמרחק והגודל יצילו אותו

טיפ כלכלי קטן: ששת האדונים שחתמו עם איראן בווינה אחראיות ל-79% מיצוא הנשק בעולם. 4 מכל 5 רובים, פצצות, מוקשים או מטוסים שאינם מתוצרת מקומית, מגיעים לכאן ממדינותיהם של האדונים מווינה.

וכדי שאנחנו, תושבי האזור, נדע מה מקומנו, ואיך מתייחסת אליהם הקואליציה אד-הוק של האדונים אובמה ופוטין ושות', כדאי שנבין נכוחה את המציאות של חיינו לטווח לא ידוע של שנים.

1. הבה נניח שהגרעין יצא מהתמונה. הוא כרגע בסוגריים.

בפועל תלוי עתידו של הגרעין האיראני ברצונו הטוב של המשטר בטהרן, מצרך יקר המציאות. בערבים הם כבר טבחו, וממשיכים לטבוח, מאות אלפים. וליהודים הם מבטיחים גורל דומה. זה מה שנתנו האיראנים. הבטחות.

2. נראה שגם ללא הגרעין, מצליחה המעצמה האזורית האיראנית לא רע. ציר אופקי של 4 בירות מהרמה הפרסית עד לגדות הים התיכון, עם תריזים אנכיים בהתהוות בעזה ובתימן.

ועכשיו, כשיהיה לה יותר כסף, ואחרי שהאדונים מווינה ישחררו לחופשי את אסטרטג המערכה שלהם,  הפילדמרשל סולימאני, נראה למה הם מסוגלים.

כדאי לזכור, שככל שילך לאיראנים יותר טוב עם הבירות, ילך לאדונים מווינה יותר טוב עם צעצועי המוות שימכרו לנו בכיף וביוקר.

כי גם הנפט שמוכרים להם – ביוקר.

כל זה לא אומר, תושבי אזור יקרים, שהאדונים עוזבים אותנו לנפשנו ונותנים לנו להילחם את עצמנו לדעת. לא-לא. הכל נשאר כמו שהיה גם בתחום הזה.

הכל לפי ההסכם. הרוסים והסינים ממשיכים לתמוך בצד האיראני, תוך חילופי קריצות עם מדינות מהצד השני. ואילו מעצמות המערב מתייצבות בדרך כלל לימין הצד השני, עם קריצות לאיראן. מה לדעתכם הולך עכשיו לעשות שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס בטהראן, חוץ מלהביא וואחד קריצה?

והנה האסטרטגיה המשותפת של הנשיאים אובמה את פוטין במזרח התיכון:

הם לא משתדלים לנצח. לא ממש.

הם רק עושים כמיטב יכולתם, ובמינימום השקעה של אכ"א, שהצד שלהם לא יפסיד.

מה שמבטיח, כמובן את התמשכות המלחמה האזורית.

שש הגדולות מתוך 10 יצואניות הנשק הגדולות בעולם לפי מכון שטוקהולם לשלום: ששת האדונים של הסכם וינה
6 הגדולות מתוך 10 יצואניות הנשק הגדולות בעולם לפי מכון שטוקהולם לשלום: ששת האדונים של הסכם וינה

אולי 350 אלפי הרוגים בשש השנים האחרונות, תקופת כהונתו של חתן פרס נובל לשלום, ברק אובמה.

כמו גם תקופת שיא ליצוא הנשק האמריקאי מאז מלחמת העולם השנייה. והרוב הולך למזרח התיכון. סטטיסטית, לכל תושב במזרח התיכון יש פי 10 יותר נשק מאשר לכל תושב באזורי העולם האחרים.

ומהסכם וינה ברור שככה זה הולך להימשך.

עם קצת סטיות תקן של הגרף, בעיקר כלפי מעלה.

מבחינת האדונים אנחנו גרפים וסטטיסטיקות.

*****

רק תחשבו מה היה הנשיא אובמה עושה, אם מאיזו סיבה שהיא היתה פורצת בארה"ב מלחמה בין אזור הדרום ובין אזור המערב התיכון, שבמסגרתה היו נהרגים ונרצחים מדי יום המוני אנשים. אלפים בכל חודש. הפצצות וטרור, כיבושי ערים וכפרים, הוצאות להורג וכן הלאה. מאות אלפי הרוגים תוך 4-5 שנים.

אני תוהה: האם במקרה כזה היה אובמה מרשה לחיילי צבאו להניח את מנעליהם על הקרקע?

אבל פה, הרחק ממחוזות הבחירה ("Constituency") של הנשיא מוושינגטון או ממוסקבה, לא כולם מבינים אנגלית או רוסית, כל מיני עממים ושבטים חצי פרימיטיביים, אז אם הם רוצים מלחמות, מי אנחנו שנפריע להם?

ולמה שלא נמכור להם את הצעצועים?

הרי אם לא אנחנו נמכור, מישהו אחר ימכור.

כאילו התרחקתי קצת מהנושא.

הסכם וינה.

בקיצור ולעניין:

1.הגרעין בסוגריים לפרק זמן לא ידוע (הסוגריים עלולים להיפתח החל מיוני 2016, כשיוסרו הסנקציות והכסף יזרום חופשי לאיראן – ואילך).

2. ואם ועד שיפתחו, ובטח ולא כל שכן אחר כך, היכונו להמשך המצב הקיים.

*****

ואילו אני מקווה מצידי בכל לב, שיצא שצדק הנשיא האמריקאי ברק אובמה בפרשנות שלו למאורעות.

פרשנות שהיא תוצר של חינוך מעולה במיטב האוניברסיטאות האמריקאיות, בקיאות בתיאוריות רבות במדעי החברה והרוח, שחייה באידיאולוגיות וגישה חיובית ואוהדת לדת עד כדי שירת מזמורים.

כי מבחינתו, ההסכם מווינה הוא פריצת דרך והוכחה לנכונותה. הוא מסיק שהוא בכיוון הנכון. בניו אייג'ית, הנשיא מאמין בגישה החיובית, אפילו כלפי האויב המר המאיים בהשמדתו ובהשמדת ארצו – ואולי דווקא עם האויב הזה יש לנקוט בדרך החיוב.

לחייך, להתנהג בנימוס ובכבוד, לכתוב מכתבים, לקנות בונבוניירה, וכך להגיע להסכם, ואז הסרת הסנקציות תעשה את שלה. לאיראן תבוא פריחה מסויימת, לעם יהיה טוב יותר, ומכיוון שלא ירצה לסגת בחזרה, יקטן הסיכוי שהמשטר יצליח לגרור אותו להרפתקאות מלחמיות מיותרות. כוחם של הליברלים יתחזק, ולאט לאט, לאט לאט…

נשמע מה זה הגיוני.

עבד ככה בהמון מקומות.

הצרה היא, שבהמון מקומות, רבים מהם סביבנו, השיטה הסוציו-אקונומית והפוסט-קולוניאליסטית ו/או סטרוקטורליסטית /או-או  מרקסיסטית, ממש לא עבדה.

כשאני אומר שאני מאוד מקווה ששיטת אובמה תעבוד, אני מתכוון לזה בכל לב. אני אפילו מתפלל. אם התעלול הסוציו-אקונומי הזה יצליח הפעם, הרי שבלי שום תלונה אתיישב לאכול שורה ארוכה של כובעים. לכנסיית הסכל אשוב ואקרא כנסיית השכל, לשמאל המזוייף אקרא השמאל הצודק וכן הלאה (וגם עד אז שיהיו כולם בריאים).

*****

טוב שהנשיא בעצמו מודה, שאף שהוא אינו מתייחס ברצינות רבה מדי לקריאות לחיסולו ולהשמדת ארצו הנשמעות בטהראן, זה אינו אומר שאחרים, החיים באזור, חייבים להתייחס לאיומים מטהראן באותה מידה של חוסר רצינות.

הפרשנות שלי לאמירה הזאת של הנשיא הולכת ככה: אובמה חושב שגם אם לא יעלו יפה תוכניותיו הסוציו-אקונומיות לגבי עתידו המתקתק של המזרח התיכון בהמשך להסכם וינה, הרי שבכל מקרה המרחק מטהראן והגודל של ארה"ב יצילו אותו מהגורל שמייעדים הקנאים מאיראן לכל הכופרים באשר הם.

זו ההערכה שלו.

אבל כבר יצא שהתבדו כמה מהערכותיו, לא?

מודעות פרסומת
8 תגובות
 1. אלעד permalink

  נפל לך בטעות חלק מהטבלה, או שאתה חושש שיראו שב"עשיריה הפותחת" מופיעה ישראל ואיראן לא. אם נתקנן יצוא בטחוני למספר אזרחים, ניקח את המקום הראשון בפער עצום.

  אהבתי

 2. לא נפל ולא בטעות. פרסמתי את כל הטבלה לא פעם ולא פעמיים. כאן הצבעתי על הזהות המוחלטת בין ששת סוחרות המוות הגדולות ביותר ובין המעצמות שחתמו על ההסכם בווינה המבטיח להן את המשך העסקים הטובים. אילו היתה גם ישראל בין החותמות, הייתי מביא את הטבלה עד למקום העשירי (שם נמצאת ישראל). צר לי שאינך קולט דבר כה פשוט, שגם מבואר ומוסבר בגוף הפוסט.

  אהבתי

  • אלעד permalink

   הבנתי, פשוט מציין שלא כלולות בו שתיים מהמדינות שהשפיעו על ההסכם – איראן וישראל שבמקרה רק אחת מהן מופיעה בחלק הטבלה שהשמטת. חוצמזה אתה קושר בין הפצת נשק לערעור יציבות איזורית (בצדק), וכך בעקיפין מבקר גם את ישראל שמייצאת הרבה יותר נשק מאיראן.
   אה וגם תתקן את החלק על סולימני, זה לא אותו אחד והספין הזה מביך.

   אהבתי

 3. אתה לגמרי טועה בקשר לסולימני. זה אותו אחד. הספין הוא של האמריקאים שניסו לטשטש אותנו עם שני סולימאני, שכביכול רק אחד מהם, הפחות מזיק, זוכה להטבות. הם כמובן שיקרו. ההסכם הזה מלא מעשי רמייה. וגם הספין הזה, בדיוק כדבריך, ממש מביך. http://news.walla.co.il/item/2872894

  אהבתי

  • אלעד permalink

   התחמקת יפה מהרישא, בנוגע למיודענו קאסם, אלו לא דברים שאמרתי על דעתי, אני נתלה באילנות גבוהים:
   http://m.maariv.co.il/news/israel/Article-489073
   נתניהו בעצמו טוען "הראשון הוא מוחסן פארחי א-זאדה, כך פורסם, אבי תוכנית הגרעין האיראני. השני, על זה יש ויכוח, אחד קאסם סולימאני"

   אהבתי

   • לא ברור לי מדוע אתה מדבר על התחמקות מצידי. לא שמעתי את דבריו של נתניהו ולא הייתי מודע להם. קראתי שיש עניין עם אחד קסאם סולימאני שמקבל שחרור מהסנקציות, ושהאמריקאים טוענים שאינו פילדמרשל הטרור. אחר כך קראתי ששני הסולימאני מקבלים שחרור, אחד קודם והשני אחר-כך, והשני הוא הטרוריסט הראשי. כל זה היה ידוע לי בשעה שכתבתי מה שכתבתי בפוסט שלעיל, שאתה טענת שעלי לתקנו בגלל טעות מביכה. ובכן, לא טעות ולא מביכה. הטעות היתה שלך, וזה קורה.

    אהבתי

   • אלעד permalink

    התחמקות מעניין היצוא הביטחוני של ישראל ו"תרומתו" לסכסוכים אלימים בעולם כמו דרום סודן, אריתריאה וכו'

    אהבתי

 4. אתה מקשקש. מה עניין היצוא הבטחוני של ישראל להסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן? באין לך טיעונים לעניין, אתה הולך אל היקב ואל הגורן ומעלה ככל אשר יעלה המזלג. סתם בלה-בלה. יש לך להגיד משהו לעניין? תגיד. עד אז, כמוך כטרול.

  אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: