Skip to content

הסכם הגרעין/ איך ויתר הקלפן הכושל אובמה על ארבעה אסים כדי לאפות שטרודל וינאי מקולקל

יולי 19, 2015

הטיעון העיקרי של הנשיא האמריקאי ברק אובמה בזכות ההסכם המוזר מווינה הוא זה:

בגלל הנסיבות לא היתה ברירה. ההסכם אולי אינו מושלם, אך זה הרע במיעוטו ואין למתנגדי ההסכם הצעה יותר טובה. הסנקציות לא הועילו ואיראן כבר היתה קרובה מאוד להשגת פצצה גרעינית, אך אנחנו הצלחנו להשיג בווינה הסכם המעכב אותם לשנים רבות ואולי אף מונע את הפצצה האיראנית.

זה מה ששומעים מכיוון הבית הלבן ומהמימשל, וכמובן ממעצמות המערב והמזרח שאפו את השטרודל הווינאי המקולקל הזה.

אלה הנימוקים ששומעים גם באותו חלק (גדול) של הפוליטיקה ובמיוחד התקשורת הישראלית, ששונא את נתניהו ואוהב את אובמה.

והנימוקים כמו ההסכם.

אי אפשר להצדיק הסכם גרוע על ידי נימוקים טובים.

הרמייה וההטעייה זועקות לשמיים.

*****

הנשיא האמריקאי ברק אובמה, על פי הביוגרפיה שלו, נחשב לפחות בעיני עצמו לשחקן קלפים (פוקר) מוכשר. לכן בחרתי לתאר את דרכו אל ההסכם עם האיראנים תוך שימוש במשל מתחום משחקי הקלפים.

כמעט כל משחקי הקלפים, מפוקר עד ברידג', מקנסטה עד רמי, הם משחקי מלחמה. מטרת השחקן היא לנצח. הניצחון מביא רווח כספי, או נקודות וסיפוק. וברור שבמקום שבו יש מנצח, יש גם מפסידים.

ואיך מנצחים? בדרך כלל מנצח מי שבידו הקלפים הגבוהים יותר.

והנה, כשהתברר שהאיראנים הולכים על נשק גרעיני, היו בידי הנשיא האמריקאי ברק אובמה הקלפים הטובים ביותר בחפיסה.

ארבעת האסים.

ומה הוא עשה, למרבית ההפתעה?

הוא החליף אותם בקלפים נמוכים בהרבה.

*****

אלוף עלה: הכוח הצבאי

אלוף עלה: הכוח הצבאי

הקלף הגבוה ביותר בחפיסה הוא האס (האלוף)  ספייד (עלה, אבל בעצם – את חפירה). במקרה שלנו, זהו כוחה הצבאי  של ארה"ב, שמאז פרוקה של בריה"מ היא ללא ספק המעצמה האדירה בעולם.

ומה עשה הנשיא ברק אובמה, במסגרת המו"מ עם איראן?

הוא ויתר, למעשה,  על השימוש באס ספייד, האלוף עלה.

אובמה הבהיר לכל שהוא מאמין אך ורק בדרך הדיפלומטית. אמנם, כדי לצאת ידי חובה, הוא הזכיר פה ושם כי אינו מוותר לחלוטין על השימוש בכוח צבאי במקרה של אין-ברירה ובעתיד שאינו נראה לעין. אבל היה ברור לגמרי שליבו אינו שם. שהוא מבקש לוותר על המקל. נראה שהבהיר זאת היטב בחליפת המכתבים הארוכה שלו עם המנהיג האיראני העליון, הייאטוללה עלי חמינאי. זה היה ברור לאיראנים מדיבוריו הרבים על כך שאינו רוצה כי חיילי ארה"ב ילחמו במזרח התיכון. זה היה ברור כשהוא הגיע להסכם הדיפלומטי על איסור השימוש בנשק הכימי בסוריה אחרי שפלט איום סרק בהפעלת כוח אווירי (ובשאר אל אסאד ממשיך לטבוח את אזרחי ארצו בנשק כימי, תוך התעלמות מוזרה מצד התקשורת והפוליטיקאים).

לאיראנים היה ברור שהם מקבלים מאובמה חסינות.

את האלוף עלה, הקלף החזק ביותר שהיה בידו החליף אובמה בקלף נמוך יחסית כמו 6 או 7 – אמירה מעורפלת בדבר פעולה היפותטית בכוח אי שם בנבכי העתיד אם וכאשר. סתם בלה-בלה.

*****

האלוף לב: הצידוק המוסרי

האלוף לב: הצידוק המוסרי

הקלף השני בטיבו בחפיסת הקלפים הוא האלוף לב.

במקרה שלנו מדובר בצידוק המוסרי למאבק נגד הגרעין האיראני.

כל גנרל יודע שכדי לנצח, לא די במיטב החיילים ובמיטב כלי הנשק. לא פחות חשוב מאלה הוא המורל. אמונתם של החיילים בצדקת הדרך. ביטחונם במפקד המוליך אותם למערכה.

האלוף לב היה בידו של אובמה. המשטר האיסלאמי הקנאי של ההייאטוללות בטהראן אשם בפשעים חמורים ביותר נגד האנושות,  נגד שכניו, נגד עמו שלו. זהו המשטר הרצחני והתלייני ביותר בעולם בעשורים האחרונים, המפזר איומי השמדה נגד מעצמות ומדינות, בעולם ובאזור, כולל ארה"ב, כולל בריטניה וצרפת, כולל ישראל. בהינתן אלה, לכל אדם בעולם ברור עד כמה חשוב ומהותי למנוע מהמשטר הזה השגת פצצה גרעינית.

אובמה ויתר על האלוף לב. הוא הבהיר שאינו מייחס חשיבות לאיומים הנשמעים מאיראן כלפיו וכלפי בעלי בריתו. הוא נמנע מלתמוך באיראנים שהפגינו נגד המשטר ותבעו דמוקרטיה (הפוך מהמדיניות שנקט במצרים כשהאחים המוסלמים התקוממו נגד מובראק). הוא ואנשיו טענו ל"רציונליות" של המשטר בטהראן, שבראשו עמד נשיא כמו אחמדינג'אד, שראש לשכתו טען כי הוא מקבל הוראות מהאימאם של השיעה ששב והתגלה לו אחרי מאות רבות של שנים של היעלמות.  אובמה התנצל ושב והתנצל על הפשעים של מדינתו נגד האיסלם. הוא מוטט את היתרון המוסרי המוצדק שהיה לו במאבק נגד הגרעין האיראני, והעביר את היתרון לגמרי מרצונו לצד השני.

את האלוף לב החליף אובמה באחד הקלפים הנמוכים ביותר בחפיסה. למעשה, הוא ויתר על היתרון המוסרי.

*****

האלוף יהלום: הסנקציות הכלכליות

האלוף יהלום: הסנקציות הכלכליות

האלוף יהלום היה בידו של אובמה.

האס דיאמונד מייצג את הכסף.

הכוח הכלכלי.

במקרה שלנו – הסנקציות הכלכליות שהופעלו נגד משטר ההייאטוללות. את הסנקציות האלה הפעיל הקונגרס האמריקאי למרות רצונו של אובמה (אחר כך הוא ניסה לנכס את ההישג לעצמו. אך ברור שהמניע העיקרי להטלת הסנקציות היה האיום הצבאי הישראלי נגד הגרעין האיראני).  הסנקציות היו יעילות ביותר. הן אלה שהביאו את האיראנים לשולחן המשא והמתן.

אך הסנקציות עשו הרבה יותר מזה. עכשיו מספרים אובמה ועושי דברו שהסנקציות לא היו יעילות, שעובדה שהאיראנים התקדמו לקראת הפצצה למרות הסנקציות ועוד. זהו סתם שקר גס וחצוף. ברור לחלוטי-חלוטין שאלמלא הסנקציות ואלמלא האיום הצבאי הישראלי (הנמשך, וחשוב מאוד שיימשך) כבר היו היום לאיראן כמה וכמה פצצות גרעיניות. אך למשטר היה ברור שהתמוטטות כלכלית תשים לאל כל הישג בתחום הגרעין הצבאי, ולכן האטו את תכניתם, ולא הגיעו להרכבת פצצה.

וגם על האלוף יהלום ויתר אובמה כבר מזמן. ברגע שהוא הבהיר שוויתר על האלוף עלה (הכוח הצבאי) ועל האלוף לב (הצידוק המוסרי) והסביר לכל מי שמוכן לשמוע שבדעתו להגיע להסכם בכל מחיר, הוא פתח את התחרות בין המעצמות הצבאיות והכלכליות של המערב והמזרח, על ליבה הכלכלי של איראן. מרגע שהיה ברור שהסנקציות יוסרו כשיושג הסכם – ושהוא נחוש להשיג הסכם – נשמט מידו של הקלפן הכושל מוושינגטון האלוף יהלום.

*****

האלוף תלתן: האחדות נגד איראן

האלוף תלתן: האחדות נגד איראן

האלוף תלתן – CLUB (מועדון) הוא המסמל את האחדות.

המעצמות ממערב וממזרח כאחד, כולל רוסיה וסין, כמו בעלי ברית רבים אחרים של ארה"ב, שהכירו בסכנתו של הגרעין האיראני,  ניהלו את משטר הסנקציות בהסכמה ובנחישות לאורך שנים. מטרתן היתה להביא את המשטר המסוכן לאנושות מטהראן לוותר על חלום הפצצה שלו. ומה עשה אובמה? את מועדון החברים הזה הוא הסב לצידו – ולצד האיראנים. מי שהיו נגדם, הם עתה בעדם.

את המועדון שהיה אמור לפקח ולשמור על העולם מפני האפשרות הנוראה של פצצה גרעינית איראנית, הפך אובמה למועדון של מעצמות ומדינות המתחרות על נתחים בשוק האיראני, על נתחים מן הנפט האיראני ועל חלקם בחימושו של הצבא האיראני. מועדון שנתן לאיראן היתר ואמצעים להמשיך במאמצי ההשתלטות שלהם על המזרח התיכון, תמורת הבטחה מעורפלת ובלתי ניתנת לפיקוח (על פי ההסכם המקולקל מווינה) להשהות את תכניות הפצצה הגרעינית שלהם.

אחד השיאים של ההיפוך, אולי, היא ההתחייבות של המעצמות שחתמו עם איראן להגן על תכנית הגרעין האיראנית מפני חבלות.

*****

המלכים והנסיכים של המזרח התיכון: איבדו אמון

המלכים והנסיכים של המזרח התיכון: איבדו אמון

לצידו של אובמה במאבק מול הגרעין האיראני, עמדה כל המשפחה המלכותית של חפיסת הקלפים.

הממלכות, המלכים והנסיכים של המזרח התיכון.

היום הם כבר לא איתו. הוא איבד את אמונם. כן, הם באים להתארח בבית הלבן (אם אינם מצליחים להתחמק), וכן, הם יקנו ממנו נשק. הם ידברו בנימוס ויכבדו אותו בלחם ומלח כשיבוא לאוהליהם.

אבל הם כבר לא מאמינים בו, ולא מאמינים באמריקה. ישראל, מצרים, טורקיה, ערב הסעודית ומדינות המפרץ, הכורדים או הקופטים, הדרוזים או היזידים של המזרח התיכון – מבחינת כל אלה אובמה הוא כקש הנשבר. משענת קנה רצוץ.

*****

אז כאשר אובמה ודובריו משמיעים את האמירות שלהם על "הרע במיעוטו", על "לא היתה ברירה", על "ההסכם הכי טוב בנסיבות הנוכחיות" – מדובר בסתם קשקושים בקומקום.

"הנסיבות הנוכחיות" לא היו גזירת גורל. "הנסיבות הנוכחיות" נוצרו במהלך מודע ומכוון על ידי הנשיא האמריקאי, שוויתר בזה אחר זה על כל הקלפים שבידו, כדי להגיע להסכם שהוא בדיחה או מעשה רמייה, או אולי פארסה או מהלך מטורלל (לפי הפרשן האמריקאי צ'ררלס קרוטהאמר).

———————————————————————————————

בפוסט הבא: אז מה עושים עכשיו, כשההסכם הגרוע הזה הוא (כמעט) עובדה מוגמרת.

 

 

 

 

מודעות פרסומת

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: