Skip to content

הסכם הגרעין עם איראן/ גם שר החוץ הבריטי מנסה לעבוד עלינו בעיניים

יולי 16, 2015

בפתח הפוסט הקודם חיפשתי את המילים העדינות ביותר כדי לתאר את דעתי על ההסכם.

הגעתי למילים כמו "בדיחה" וכמו "מעשה רמייה" וגם "עבודה בעיניים".

מי שברר במילים פחות ממני, הוא הפרשן האמריקאי הוותיק צ'רלס קרוטהאמר.

את הסעיף על ההשהייה בת 24 הימים לפני בדיקה בשטח שהצליחו האיראנים לסחוט, כינה קרוטהאמר "פארסה".

על פי המילונים, פארסה היא קומדיה תיאטראלית, שמטרתה לבדר את הקהל באמצעים של אירועים ראוותניים בעלי סבירות נמוכה, תוך שימוש בתחפושות, טעויות בזיהוי, הומור מילולי, משחקי מילים וקצב מסחרר של העלילה.

ברור שקרוטהאמר צודק. הבית הלבן ושותפיו בפוליטיקה ובתקשורת המערבית עסוקים מאז הסכמת ההסכם במופע זיקוקי-די-נור אדיר שמטרתו אחת: לטשטש את  מוחם של הצופים והמאזינים בהמוני מילים רמות ומשפטים מצוחצחים, כדי שלא יבינו שמרמים אותם.

שכל ההסכם הזה הוא עבודה בעיניים.

ואילו כאשר התייחס קרוטהאמר לפרטי ההסכם שהושג על ידי הנשיא ברק אובמה ולמשמעות שלהם בשטח, בחר קרוטהאמר במילים חריפות עוד יותר:

"זה מטורלל למדי," הוא אמר. "This is quite insane"

כלומר, לא סתם פארסה.

אולי פארסה עם סימנים של אי-שפיות.

פרשן קרוטהאמר: הסכם מטורלל למדי

פרשן קרוטהאמר: הסכם מטורלל למדי

קרוטהאמר גם טען שמימדי ההתקפלות של אובמה מול האיראנים פשוט מהממים.

מכל הבטחותיו של הנשיא האמריקאי בדבר גורלו הצפוי של הגרעין הצבאי האיראני לא נשארה אבן על אבן.

*****

ואילו שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, נשלח לישראל מטעם המעצמות שחתמו על ההסכם המגוחך הזה – כמעט בדיחה לקרוא לו "היסטורי" (האם הסכם הגרעין עם קוריאה הצפונית היה היסטורי?) – כדי להתחיל לרכך את דעת הקהל הישראלית.

הוא רואיין במהדורה של יום ה' בערב על ידי הכתב המדיני של ערוץ 2, אודי סגל.

קבלו את האמונד מנסה להסביר את הפארסה.

כשנשאל על תנאיו הלא מספקים של ההסכם, השיב האמונד שלא היתה ברירה: הסנקציות לא עבדו. האיראנים התקרבו לפצצה למרות הסאנקציות.

שקר גס ועלוב.

הסנקציות עבדו ועוד איך. בזכותן הסכימו האיראנים להתיישב אל שולחן הדיונים והשהו את דרכם אל הפצצה. בזכותן וגם בזכות האיום הצבאי הישראלי שרבים כל כך ממשיכים לזלזל בו, אין לאיראנים פצצה גרעינית עד היום. היה להם ברור שאם יתקרבו מדי אל הפצצה הגרעינית הם יותקפו, והם העדיפו להשהות לזמן מה את תכניותיהם כדי לצאת מהחנק הכלכלי של הסנקציות.

היתכן שמישהו אינו יודע שאלמלא הסנקציות והאיום הצבאי, כבר היו לאיראנים כמה פצצות גרעיניות?

ולכן, כששר החוץ הבריטי (וגם הנשיא אובמה משתמש בטיעון הזה למרבית המבוכה) אומר שהסנקציות לא עבדו, או שהוא קצת מטורלל, על פי עולם המושגים של צ'רלס קרוטהאמר –

או שהוא משקר ביודעין.

אודי סגל מראיין את פיליפ האמונד: קריאות בכיכרות

אודי סגל מראיין את פיליפ האמונד: קריאות בכיכרות

סגל גם שאל את  האמונד לגבי ההשהייה בת 24 הימים שקיבלו האיראנים, בתור חסינות מפני בדיקה יעילה בשטח של ההפרות שלהם. התשובה של האמונד היתה, שהיום, בעידן הלוויינים המסיירים בשמיים ומצלמים הכל, כבר לא ניתן להעלים הפרות (וגם זה טיעון שאפשר לשמוע מאובמה).

תשובה מצחיקה. חלק מהפארסה.

כי אם האמונד צודק, לשם מה זקוק מישהו לפיקוח ובדיקה בשטח? ולא חשוב כלל אחרי כמה זמן – 24 דקות או 24 ימים? למה לא לוותר על השטות הקרקעית הזאת?

הכל יודעים למה.

בגלל שצילומי לוויין נתונים לפרשנויות מכאן ועד הודעה חדשה. ההוכחה היחידה שאפשר לפעול על פיה – להחליט אם יש להחזיר את משטר הסנקציות או לא – וזה הרי מקובל גם על המעצמות וגם על האיראנים – היא הוכחה מהשטח.

אז אם מעכבים ב-24 ימים את הגעתם של הפקחים לשטח, ברור שכל הפיקוח הוא סתם בדיחה.

בדיחה אנגלית של האמונד על חשבוננו.

ולבסוף התייחס האמונד לקריאות הנשמעות באיראן להשמיד את ישראל, את בריטניה, את אמריקה וכו'.  איך אפשר לעשות הסכם עם מדינה כזאת, שאל סגל את שר החוץ.

ותשובת שר החוץ: יש להתייחס למעשים של המשטר האיראני, הוא אמר, לא לקריאות הנשמעות בכיכרות.

מה, באמת? למשל העובדה שהאיראנים שולטים עכשיו בבגדד, בדמשק, בביירות ובצנעה, ולא ויתרו גם על עזה – והמחירים נמדדים באלפים רבים של הרוגים – אלה קריאות בכיכרות, או מעשים של המשטר? עשרות אלפי טילים המכוונים לישראל – קריאות בכיכרות? העובדה שבמשך שנים ארוכות הפרו האיראנים כל חוק וכל התחייבות בדרכם אל הפצצה – מעשים או קריאות בכיכרות?

כאילו שהאמונד אינו יודע שכל ההפגנות בכיכרות באיראן וכל הקריאות הנשמעות בהן מוזמנות על ידי המשטר. שום שלט  ברחוב אינו "ספונטאני".  מה שכתוב בשלטים ומושמע בכיכרות הוא חזרה מדוייקת על דברי המטיפים במסגדים, מהכת השיעית השלטת. המנהיג על הבמה שומע את רעיונותיו ומאווייו נזעקים על ידי ההמון המריע ומחייך בסיפוק מתחת לשפמו. חוסכים ממנו את הצורך להגיד את הדברים בעצמו מול המצלמות.

בקיצור: שר החוץ הבריטי?

עוד אחד שבא לעבוד עלינו בעיניים.

*****

שמעתי את ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס בכנסת לנקודה העיקרית, לדעתי, בהסכם הזה – זו שהופכת אותו לנייר נטול ערך, לסתם בדיחה – ההשהייה בת 24 הימים בין ההתראה בדבר הפרה של ההסכם, ובין הפיקוח בשטח.

גם הנשיא אובמה התייחס לנקודה הזאת, בראיון-וידיאו  שהעניק לידידו הטוב תומס ל. פרידמן מה"ניו יורק טיימס" וגם בהזדמנות אחרת.

ההסבר שסיפק אובמה התנהל על פי כללי הפארסה. איזה סיפור על שר האנרגיה האמריקאי שהשתתף בשיחות בווינה, מילמולים על שיעורי הפיסיקה הנשכחים שלו עצמו בבית הספר התיכון, על כך ש-24 ימים אינם מספיקים כדי למחות עקבות של פעילות רדיואקטיבית ועוד שטויות מהסוג הזה.

האם האיראנים לא מכירים את חומר-הלימודים של הנשיא אובמה בשיעורי הפיסיקה הנשכחים? האם אין להם ניסיון ארוך שנים בפעילות חשאית מתחת לאפם של פקחי האו"ם, שבמהלכן הצליחו לבנות את כל האופרציה הגרעינית שלהם? האם חסרות פעילויות הנוגעות להרכבת פצצה גרעינית שלא מעורב בהן שימוש בחומר רדיואקטיבי? גוף הפצצה? התושבת שלה? המרעומים?

ואם אין להשהייה שום משמעות, לטענתו של הנשיא, מדוע כל כך התעקשו עליה האיראנים? מדוע הם אינם מוכנים לסבול בדיקה מיידית של כל חשד להפרה? ומה לדעתו של הנשיא הם עומדים לעשות בשטח ב-24 הימים שהוא הואיל להקצות להם לפי דרישתם  כדי לטשטש את עקבותיהם? לשחק פוקר? או בייסבול?

זאת אומרת, על מי בא אובמה לעבוד עם סיפורי הצוונציג שלו על שיעורי הפיסיקה בתיכון ועל שר האנרגיה בווינה?

סתם פארסה.

עבודה בעיניים:

תן לנו 24 ימים להעלמת ראיות מהשטח ומותר לך לקרוא לזה פיקוח אם אתה מתעקש, אמרו לו האיראנים, ואובמה הסכים.

אגב הפיקוח, פרט מעניין: האיראנים הסכימו בווינה להגדלת מספר הפקחים מטעם האו"ם על אדמתם עד ל-150.

מכיוון ששטחה של איראן עומד על 1.65 מיליון קמ"ר, פרוש הדבר שכל פקח של האו"ם על אדמת איראן, אמור לפקח בממוצע על שטח של 11 אלף קמ"ר.

שזה מחצית משיטחה של מדינת ישראל בגבולות הקו הירוק.

רק שתבינו איזה פיקוח הולך להיות.

—————————————————————————————–

בפוסט הבא: על הטיעון המרכזי של הנשיא אובמה: בגלל הנסיבות לא היתה ברירה. זה הרע במיעוטו ואין למתנגדי ההסכם הצעה יותר טובה.

 

מודעות פרסומת
2 תגובות
 1. אגוזי. permalink

  אני מעוניין להפנות אותך לראיון שנתן ב"דיילי שואו" ארנסט רואיז, הליצן שמכונה "שר האנרגיה" של ארה"ב. ניתן לראות את התסרוקת המגוכחת שלו בכל צילום של שולחן המשא ומתן:
  http://thedailyshow.cc.com/extended-interviews/to626x/exclusive-ernest-moniz-extended-interview

  "אנחנו לא צריכים לסמוך עליהם, יש לנו את הכלים לעקוב אחריהם, ואם הן ינסו משהו, אנחנו נדע", זה מה שהוא אומר בגדול.

  אהבתי

 2. אגוזי, ניסיתי לראות בלינק שסיפקת וגם באחרים ולא הצלחתי.

  אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: