Skip to content

סטטוסים/ עודה בשראת והקוד המוסרי של החמאס, במי ראוי להחליף את מנגיסטו, ביכורי המוסקט וממשלה המתעללת באזרחים

יולי 13, 2015

סטטוסים שפרסמתי בפייסבוק בימים האחרונים

הקוד המוסרי של השימוש באזרחים חפים מפשע

כמעט בכל שבוע אני קורא את מאמריו של עודה בשראת ב"הארץ", וכמעט תמיד נהנה. יש לנו עניין עם איש מוסר רציני, המצליף בתבונה ובחריפות בחברה הישראלית הגולשת למחוזות פסולים, הדמוקרטיה המתנדנדת שלנו, הקנאות הדתית החשוכה וכן הלאה. לפעמים גם בלוויית פתגמים ערביים מתאימים ומאלפים.

מה שטיפה מפריע לי קצת בכל ההתקדשות המוסרית הזאת, היא הידיעה המציקה, שהבעל-סופר עצמו שימש פעם כמזכ"ל חד"ש, וככל הידוע לי הוא עדיין קרוב למפלגה הזאת.  והנה, במפלגה העיקרית של חד"ש, הלוא היא מק"י, אומרים שההתלבטות בין התמיכה ברוצח ההמונים בשאר אל אסאד הסורי ובין אי-התמיכה בו, ההתלבטות הזאת  היא אות ומופת לדמוקרטיה סוציאליסטית.

אז כשמהזווית המיוחדת הזאת בא עודה החביב להטיף לנו  על דמוקרטיה ומוסר, זה מעורר אצלי קשת רגשות הנעות בין אי-נוחות קלה ובין שעשוע גדול.

והנה ממש היום הפתיע אותי בשראת. את המאמר המוסרני הוא הקדיש אמנם, לפרופ' אסא כשר ואבחנותיו המוסריות בעניינים האחרונים שעל סדר היום, שאינן מקובלות על הכותב.

אבל הסיומת – הסיומת היתה מיוחדת מאוד.

במיוחד כשמדובר באכסניה.

בשראת מתייחס למו"מ המתנהל עתה בין ישראל והחמאס, ובמרכזו שני האזרחים הישראלים האומללים שנקלעו לרצועת עזה, והחמאס מבקש עכשיו לחרוש על גבם. שימו לב לדבריו של בשראת:

"האם לפי הקוד האנושי, לא זה של פרופ' כשר חלילה, מותר להשתמש באזרחים בפעולות מיקוח? הרי לשני אזרחים מוכי גורל אלה אין שום מעורבות צבאית בסכסוך. ולפי כל האמנות הנורמליות והאתיות באמת, מקומם בבית ולא על שולחן המו"מ. ועל כן חמאס צריכה לגלות מנהיגות בעניין זה ולהחזיר את השבויים…בישראל שולט קוד אסא כשר, שאינו מוסרי בעליל. הפלשתינים חייבים לאמץ קוד אחר, הכי רחוק מכשר."

דברים כדורבנות. מיוחדים מאוד ב"הארץ", עיתון שבו אפשר לקרוא ביקורת על התנהלותה הנתעבת של הנהגת החמאס, בעניין הזה כמו בעניינים אחרים, רק אם איזה כתב או עורך חדשות או עורך מאמרים יצא זמנית מדעתו.

והנה, מה רוצה המזל? שגם ב"ידיעות אחרונות" הופיע היום מאמר בענייני מוסר מלחמה והחמאס, זה מפרי המקלדת של בן דרור ימיני. אותו סיפור שעל סדר היום, בדבר המג"ד הנחקר משום שב"צוק איתן" ירה מטח "של כבוד" לעבר מרפאה ריקה של אונר"א. ובכן, ימיני מזכיר כי מכרוזים והוראות שהתגלו בשטח, מתברר כי בתקופת המלחמה בעזה התבקשו החיילים החמושים של החמאס –

"להסתתר בריכוזי אוכלוסיה אזרחית לצורך ביצוע תקיפות…כיוון שצה"ל ממעט לפגוע באזרחים וכיוון שהביקורת על ישראל כשהיא פוגעת באזרחים רק מתעצמת – האינטרס של החמאס הוא למשוך את האש לעבר אזרחים."

אני חוזר, לטובת איש המוסר עודה:

"האינטרס של החמאס הוא למשוך את האש לעבר אזרחים."

אז מה אגיד לכם? קצת מצחיק אותי שעודה בשראת שלנו מודאג מהתנהגותו של החמאס כלפי שני אזרחים ישראלים "מוכי גורל", כפי שהוא קורא להם – בשעה שאותו חמאס מבקש לגרום בכוונת מכוון לטבח את אזרחים פלשתינים, מבני עמו, כדי להביא לביקורת על ישראל, כמי שפוגעת באזרחים חפים מפשע.

קצת מצחיק אותי שבשראת חושב שהחמאס מסוגל "לאמץ קוד אחר, הכי רחוק מכשר."

איפה הוא חי.

להחליף את מנגיסטו בישראלים שלא אכפת להם איפה הם גרים

ברור שהישראלי האומלל שממשלת החמאס מתעללת בו, אברה מנגיסטו, נמצא במצב שבו לא אכפת לו איפה הוא נמצא. עזה או ישראל – אותו דבר מבחינתו.
אולי בתקופות ששהה איתנו, נהג מנגיסטו לקרוא את עמוד המאמרים ב"הארץ". כי לפי הכתוב שם, באמת סביר להתלבט בין מדינה פאשיסטית, אפרדהיידיסטית, אנטי-דמוקרטית, חשוכה ונתונה לשלטונו של מיעוט דתי קנאי, כמו ישראל- ובין רצועת עזה, שהיא, כולה, הקורבן המסכן של המדינה מהמשפט הקודם, וממשלתה עושה ימים כלילות למען רווחתם של תושביה. תקראו למשל את ע. הס ואת ג. לוי.
מכל מקום, הנה הצעה קונסטרוקטיבית לפתרון המשבר: יוחלף אברה מנגיסטו ויוחזר לישראל, תמורת כל מספר שהוא של ערבים פלשתינים מאזרחי ישראל הנמצאים במצבו של אברה או קרוב לכך – כלומר, שלא אכפת להם אם הם מתגוררים בעזה או בישראל.
אתם אומרים שאין פלשתינים שהם עד כדי כך לא-אכפתיים בקשר למקום מגוריהם, שיעדיפו את עזה על פני מקום מגוריהם הנוכחי בישראל? אולי קשה להם עם העברית הגבוהה של עמוד המאמרים ב"הארץ"?
יתכן שהצדק איתכם.
ובכן, אולי אפשר לזרוק לעיסקה כמה יהודים שמאמינים למה שכתוב בעמוד המאמרים של "הארץ", ולהחליף אותם תמורת אברה מנגיסטו.

המוסקט הגיע לשוק

שמח מאוד לבשר שמצאתי בשוק את ביכורי המוסקט, מהפחות מהונדסים בין זני הגפן. שילמתי 9 ש"ח לקילו ויצאתי מרוצה. המתיקות כדבש, והמרירות עוקצת כדבורה. מחיר הדובדבנים כבר ירד ל-8 ש"ח הקילו לנואשי יום השישי. שמעתי ברדיו השבוע תלונות, שבסופרמרקטים עלה מחיר הפרי והירק לשמיים. בשוק המחירים הם על הארץ. כשיושבי השמיים מתלוננים על כך שהמחירים אצלם בשמיים, זה מזכיר לי את הלורד מהמותחנים הזולים שאני נוהג לקרוא, שמספר לחבריו במועדון, שיוקר המחיה עלה השבוע השמיימה. ולראיה: רק אמש דרש הנהג של הרולס, להצמיד את שכרו לשכר הבאטלר, בטענה שנודע לו שהחדרניות קיבלו לאחרונה העלאה (אנחה משותפת).

ממשלה המתעללת באזרחים

משיטוט שטחי בערבות הפייסבוק למדתי לדעת, שאין שום בעייה עם ממשלה שכנה כלשהי, המתעללת במכוון ביהודי אומלל, באשר הוא יהודי, ובישראלי אומלל, באשר הוא ישראלי, בתקווה להפיק מכך כל מיני תועלות מפוקפקות לעצמה.

אפילו לא טורחים להזכיר בפייסבוק את ההתנהגות הנתעבת הזאת מצד הממשלה השכנה.

אני מניח שזה משום שאם רק רוצים, אפשר למצוא להתנהגות הזאת מצד הממשלה השכנה הסברים מדעיים, סוציו-אקונומיים כלשהם.

כל זה, ההתנהגות השכונתית בקשר ליהודי האומלל, לא מפתיע, כי אותה ממשלה שכנה התעללה לפני שנה במיליונים מבני עמה שלה, שהיא סחרה בדמם כדי להפיק תועלות מפוקפקות מאותו סוג כמו עכשיו.

והרי גם זה לא הוזכר כלל על ידי בעלי המוסר מהפייסבוק, כי גם להתנהגות הנתעבת הזאת ניתן למצוא הסברים מדעיים כלשהם, המצדיקים אותה.

לעומת זאת, גיליתי בערבות הפייסבוק חיש-קל את האשמים האמיתיים בכל פרשה, כולל בנוכחית –

– אלה הם הקורבנות המיועדים של הסחטנות הנתעבת הזאת מצד הממשלה השכנה. למעשיהם של אלה אין שום הצדקה מדעית והם לא ניתנים לשום הבנה מבחינה סוציו-אקונומית. אי אפשר למחות את פשעם. הם יהודים, וכאלה הם היהודים. גזענים, נצלנים, רעים מטיבעם.
קביעה כזאת, אגב, אינה גזענית כלל. מדובר בהבחנה מדעית.

 

 

 

מודעות פרסומת

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: