דילוג לתוכן

הסכם הגרעין עם איראן (1)/ מה רוצה משטר ההייאטוללות?

יולי 5, 2015

לכאורה יכול הנשיא האמריקאי ברק אובמה להרים טלפון לראש הממשלה שלנו בנימין נתניהו, ולסתום את טענותיו במילים הבאות:

מדוע אתה בא אלי בטענות על שאני הולך לחתום על הסכם מפוקפק כזה עם המשטר החשוך של איראן? אתה לא היית רוצה לחתום על הסכם מפוקפק כזה עם החמאס החשוך בעזה? אפילו אם תחולת ההסכם תחזיק מעמד רק עד סוף הכהונה שלך?

ואתה בעצמך, ראש הממשלה, לא נותן בעצם חסינות למשטר של החמאס בעזה – אפילו ב"צוק איתן" לא היה מדובר ב"מיטוט שלטון החמאס"? ככה שהם יודעים שהם יכולים לצפות לפעולה קרקעית בשוליים, אבל לא ממש במרכז, כדי להכריע?

ובכן, במה וכמה זה שונה מהמדיניות שלי – "בלי נעליים על הקרקע"?

או זה שאיני פועל למיטוט המשטר האיראני?

והרי לכל ידוע מדוע אינך רוצה למוטט את שלטון החמאס, ידידי נתניהו: משום שזה נוח לך שיש מצד אחד שלטון של הרשות הפלשתינית בגדה, ומצד שני שלטון של החמאס בעזה. זה מבטיח שהיריב שלך יהיה חלש יותר. הפרד ומשול. מרחיק את סכנת המדינה הפלשתינית שכנראה אינך רוצה בה.

אז איזה טענה יש לך אלי, שאני בעד מעצמה שיעית חזקה – איראן, ובעד מעצמה סונית חזקה – טורקיה? או כמה – גם סעודיה, למשל,  ושאף אחת לא תניח לאחרת להשתלט על כל האזור? זה לא עובד עכשיו יפה בסוריה? ניטרול הדדי?

לך יש טענות אלי, שאני הולך להסכם עם משטר המאיים על מדינתי ועמי – "השטן הגדול" – בהשמדה?

ומה איתך? האם החמאס לא מאיים בהשמדה על ישראל?

*****

השיעה האיראנית: פיוז'ן זרתוסטרי-איסלמי (צילום של זרתוסטרא, מייסד הדת הפרסית)

השיעה האיראנית: פיוז'ן זרתוסטרי-איסלמי (צילום של זרתוסטרא, מייסד הדת הפרסית)

עד כאן דברי אובמה באוזני נתניהו.

רק שיש כמה בעיות עם הטיעון ההיפותטי הזה של אובמה.

*****

לא קשה להבין  מה מטרתם של האיראנים במו"מ על הסכם הגרעין. המנהיג העליון, הייאטוללה עלי חמינאי, מנהל את המו"מ, ועושה זאת היטב.

הנה בנק המטרות האיראני:

א. להשיג הסרה מהירה ככל האפשר של כל הסנקציות.

ב. בלי לפגוע בתכנית להצטייד בנשק גרעיני תוקפני, מכסימום השהייה קצרה ככל האפשר.

ג. ובלי לשכוח שכל הסכם עם הכופרים אינו יותר מ"הודנה", הסכם נכלולי מלכתחילה, שמצווה על המוסלמי המאמין להפר אותו בהקדם האפשרי ובשעה שתראה לו נוחה.

ד. ובלי לשכוח את מטרת המהפיכה – להשליט את האיסלם בנוסח הפרסי-זרתוסטרי-שיעי על העולם, כמתואר בסמלי הארגונים הצבאיים והמחתרתיים האמונים על המלאכה ברפובליקה,  וכאמור בכתבי חכמי הדת, החדית' והקוראן הקדוש.*

כלומר, להשמיד את אחרימן-השטן הגדול, ארה"ב והמעצמות האירופאיות) ואת אחרימן הקטן – ישראל.

הרי בהפגנות בראשות אדוני המשטר מדובר על כך לגמרי בגלוי ובקול גדול. בעל פה ובכתב ועם פסלים להמחשה, למשל הנשיא האמריקאי וחבל תלייה לצווארו.

צריך להיות דביל ברמות-על, בשביל לחשוב שההמונים המזדעקים בכיכרות, וחכמי הדת שבשלטון (או גם פוליטיקאים מימין ומשמאל), השומעים את הקהל משמיע את הסיסמאות שבעצם הם עצמם כתבו, אינם מתכוונים בכל הרצינות לכל מילה.

השיעה האיראנית: מלחמת בני האור בשטן. (ציור םרסי מהמאה ה-16, המתאר את עלית מומד לשמיים על סוסו הפלאי אל בוראק).

השיעה האיראנית: מלחמת בני האור בשטן. (ציור פרסי מהמאה ה-16, המתאר את עלית מוחמד לשמיים על סוסו הפלאי אל בוראק. הציור מהוויקיפדיה).

ההיסטוריה של המלחמות גדושה ומלאה בהתעלמויות דביליות כאלה מתאוות הרצח של הקנאים למיניהם.

אבל יש לא מעט מלומדים, פוליטיקאים, עיתונאים ואפילו אנשי ביטחון מזן מסויים, בכל רחבי ה"העולם החופשי", שיש להם כישרון מוכח לדביליות מהסוג הזה.

כנסיית הסכל.

היטלר? סטאלין? מאו? פול פוט?

כל אלה היו לגמרי "רציונלים" בעיני חכמי כנסיית הסכל המערבית.

ולא רק המערבית.

מה עשה משטרו המהפכני של הייטאוללה חומייני למפלגה הקומוניסטית האיראנית (הטודה) שחשבה בטעות שהיא העקרב שבמשל, ואילו המהפכה האיסלאמית היא הצפרדע – והתברר לקומוניסטים, מאוחר מדי, שהיפך הוא הנכון.

מה אמר ויאצ'סלב מולוטוב, שר החוץ הסובייטי, כשחתם על ההסכם הסובייטי-נאצי על חלוקת אירופה המזרחית עם עמיתו הנאצי יואכים פון ריבנטרופ, ואיפשר בכך את פתיחתה של מלחמת העולם השניה לפי תכניותיו של היטלר – צרפת תחילה?

הוא אמר ש"פאשיזם זה עניין של הגדרה."

כלומר, הדוגמה המרקסיסטית מאפשרת התייחסות אל הנאציזם כרציונלי, יוצא מכלל הפאשיזם השטני של כל השאר.

כמו שהדוגמה הפוליטיקלי-קורקטית  מאפשרת התחמקות מן השימוש בצמד המילים "איסלם קנאי" כשמדובר במשטר הרצחני של ההייאטוללות באיראן, או ברוצחים של דאעש.

*****

באיראן יש משטר איסלאמי קנאי. יש לו מטרת ברורות ומוצהרות. הנשיא האמריקאי מקווה לשינוי בעקבות חתימת ההסכם והסרת הסנקציות. יש סיכוי של 50% לפחות (לדעתי הרבה יותר) שאחרי חתימת ההסכם האיראנים יורידו כפפות בעיראק, בסוריה, בתימן ואולי גם על גבולנו.  בינתיים, כל עוד אין הסכם, הם מתאפקים.

לכן מפוקפק מאוד בעיני הטיעון של אובמה, שאפשר ללמוד על נכונותם של האיראנים לכבד הסכמים על פי התנהגותם עד כה (מה גם, שוועדות פיקוח מטעם האו"ם חושבות הפוך מאובמה)

*****

כדי להשיג את המטרות המתוארות למעלה, צריך ההסכם, מבחינת האיראנים, להיות מנוסח בצורה הבאה:

ניסוחו של הסעיף המעניין את האיראנים – מה שהם אמורים לקבל, יהיה חד, ברור, חד משמעי ובלתי ניתן לפרשנויות.

והיפוכו של דבר בכל העניינים האחרים, הנוגעים למה שצריכים האיראנים לתת. שם צריכים הניסוחים להיות מטושטשים ומעורפלים, עמוסי סתירות, וניתנים לפירושים רבים, במיוחד בסעיף לוחות הזמנים.

לפי מה שיוצא עד כה  מהשיחות לעיתונות – האיראנים בדרך הנכונה.

*****

ברור כי נקודת התורפה של התכנית האיראנית הזאת. מצויה באגף הפיקוח.

על פי מה שהבנתי עד כה ממה שיצא לתקשורת בסעיף הזה – אין מצב שיהיה פיקוח יעיל ולאורך זמן על כיבוד ההסכם מצד האיראנים. אם הם חוסמים אזורים מסויימים מפני כניסת המבקרים – ברור לגמרי שבדיוק במקומות האלה יתבצעו ההפרות.

שהרי זאת מטרתה של יצירת האזורים האסורים לכניסה.

ואם  יתנו להם השהייה מספקת עד ביצוע הביקורות, מרגע ההודעה על הצורך לבצען – ברור לכל שהם ישתמשו בהשהייה הזאת כדי לטשטש עיקבות.

שהרי זאת מטרת ההשהייה.

אם הנשיא האמריקאי יחתום על הסכם מהסוג הזה עם המשטר הרצחני של איראן, הוא יהיה אשם בפשע כבד נגד האנושות. התקוות שלו שהסרת הסנקציות והחיים הטובים שיגיעו מכאן לאיראנים יביאו לשינוי מהותי במשטר ובכוונותיו, הןא לא פחות ממצחיקות.

אגב – כמה הייתי רוצה להתבדות לגמרי ולאכול 10 כובעים! ושאובמה יצא צודק! שההיטואללות והמימסד הביטחוני השותף להם ירדו מחלומות ההשתלטות שלהם על העולם  והמזרח התיכון תחילה, מתוך התחשבות באזרחים האומללים של איראן!

הלוואי.

רק שמתעוררת השאלה – איך זה שהם נתנו לסבל הזה להימשך שנים כה רבות, אם לא היתה להם תכנית להצטייד בפצצה? סתם ככה, כי בעצם הם שונאים את בני עמם?

ואם יש בדעתם להיפטר מתכניותיהם האימפריאליסטיות, מדוע לא עולה על דעתם לרגע לוותר על משחקי הכס בעיראק, בסוריה, בתימן וגם במדינות אפריקאיות?

ומדוע הם מתעקשים על הסכם שייאפשר להם, אחרי השהייה, להמשיך בדרך אל הפצצה?

בפוסט הבא: מה רוצה אובמה?

—————————————————————————————————————————-

* הגירסה האיראנית-פרסית לשיעה האיסלאמית חדורה לעומק ולרוחב בעקרונות האמונה הזרתוסטרית העתיקה של פרס, ובבנותיה, המיתריאנית והמאניכאית.. אפילו ראש השנה נחוג על פי המסורת הזרתוסטרית.  מהדתות האלה נלקחה החלוקה ההירארכית  בין "חכמי הדת" העיקריים (ההיאטוללות) ובין שאר המאמינים מן השורה. במיוחד ניכרת ההשפעה הזרתוסטרית בהתייחסות אל מלחמת "בני האור" של המשטר נגד "השטן הגדול" ו"השטן הקטן".

 

 

 

 

 

 

מודעות פרסומת
One Comment
  1. המטרות של האיראנים ברורות. גם לאובמה יש את סדר העדיפויות שלו, שלא בהכרח זהות לישראליות. את שני הצדדים לא עשו באצבע.
    אם אובמה אנושי, הוא דופק את ישראל בגלל התרגיל שנתניהו עשה לו. תענוג קטן של סוף קדנציה.

    אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: