דילוג לתוכן

איראן וארה"ב, לא כוחות, ולכן קיבלו האיראנים מה שרצו, אך שום דבר לא סגור

אפריל 5, 2015

נשיא אמריקאי עמוס כוונות טובות. רוצה שלום עלי אדמות.

מנהיג דתי איראני שמחוייב למורשת של קודמו, האימאם רוחאללה חומייני: שלטון האיסלאם השיעי בעולם כולו.

לא כוחות.

לנשיא ברק אובמה יש תוחלת חיים פוליטית של 21 חודש.

עלי חמינאי האיראני יהיה בשלטון עד שימות. אין מי שיערער על שלטונו.

לא כוחות.

לאובמה יש חזון מדיני בעל טווח תפוגה של 10 שנים. אופטימיסטים טוענים: 15 שנים. אוטופיסטים סבורים שיתכן שמדובר ב-25 שנים.

אין שום הגבלת זמן על החזון המדיני של חמינאי והשיעה האיסלאמית. עוד שנה, פחות שנה, עוד יובל, פחות עשור – סופו של האימאם ה-12 הנסתר לשוב ולהופיע בבאר בעיר הקדושה קום. כל הכופרים, או שימותו או שיהיו ד'ימים – בני חסות של השליטים האיסלמיים. ובינתיים, גם בלי קשר לאימאם ההוא – כבר עובדים על זה.

לא כוחות.

הנשיא האמריקאי אובמה היה טירון מוחלט בעניינים בינלאומיים כשעלה על כסאו, ועד היום הוא מצוייד בתובנות פוליטיות המותירות את רישומן על המזרח התיכון במשך 6 השנים האחרונות, מסוריה עד תימן, מעיראק ועד לוב. שום דבר טוב לא קרה פה מאז ימיו של הנשיא האמריקאי הקודם., הרפובליקאי בוש.

נשיא ברק אובמה: הסכם ויהי מה

נשיא ברק אובמה: הסכם ויהי מה

עלי חמינאי נבחר כנשיאה של איראן לפני 34 שנים, שנתיים אחרי המהפכה האיסלאמית. ב-1989, עם מותו של המייסד חומייני ירש אותו חמינאי ומאז הוא שולט באיראן ביד ברזל, עם ממוצע רב שנתי של תלוי אחד ליום על מנוף יפאני. וכוחות צבאיים, כולל טרוריסטים ויועצים מטעמו, שמעורבים בכל מה שמתרחש בעיראק, בסוריה, בלבנון, ברצועת עזה ועכשיו גם בתימן.

לא כוחות.

אובמה הוליך את מפלגתו לשפל אלקטורלי  חסר תקדים בתולדות הקונגרס האמריקאי מאז 1931. בפעם האחרונה שהיו למפלגה הדמוקרטית 188 נציגים בבית התחתון – כמו אחרי בחירות האמצע האחרונות בסתיו האחרון – זה קרה ב-1949,  וגם אז היה לדמוקרטים נציג אחד יותר בבית העליון של הקונגרס, הסנאט – 45 סנאטורים דמוקרטים לעומת 44 היום. והיום: אובמה ניצב מול קונגרס לעומתי, שפל בסקרי דעת הקהל, ברווז פוליטי צולע שאין לו תמיכה מרוב חברי מפלגתו שלו.

חמינאי שולט באיראן מכוחה של הקואליציה בין  המימסד הדתי ובין הכוח הצבאי האדיר של משמרות המהפכה והמיליציה של המלשנים, אנשי השו-שו והביריונים הקרויה באסיג'. מנגנוני הבחירות ו"הדמוקרטיה" אינם יותר ממכשירים בידיו. הוא קובע את תוצאות הבחירות כשידו על רשימת המועמדים, וכשצריך הוא פוסל כל ערעור בגין זיופים, ומדכא בכוח הזרוע כל התנגדות אזרחית. אין לו אופוזיציה. כשנוח לו יש נשיא שמרן כאחמדינג'ד, וכשהוא רוצה אחרת – אחד כמו רוחאני.

לא כוחות.

ברור שבגלל השפל שאליו הוליך אובמה את מפלגתו, אין שום סיכוי שיהיה המשך למדיניות הבינלאומית שהוא מנהל גם אם ייבחר בנובמבר 2016 נשיא ממפלגתו. אם ייבחר נשיא רפובליקאי, סביר להניח שלא תשאר אבן על אבן מהמדיניות הבינלאומית של אובמה.

עלי חמינאי הוא איש זקן (יליד 1939) וחולה, אך אם לא יתרחש שינוי מרחיק לכת במהלך המאורעות, סביר שכאשר יפנה את מקומו, הקואליציה הדתית-צבאית השולטת במדינה תמנה במקומו שמרן בן דמותו. המדיניות האימפריאליסטית של איראן תימשך במלוא עוזה.

לא כוחות.

אובמה שבוי בשלל אידיאולוגיות ותיאוריות פוסט-מודרניות מתוצרת האליטה האקדמית של מזרח ארה"ב, היכן ששימש לאחרונה כמורה באוניברסיטה של שיקגו. כבן מהגרים מהמעמדות הנמוכים הוא עבר תהליך של קואופטציה (סיפוח כלפי מעלה) מצד הקומפלקס הכלכלי-פוליטי-אקדמי ואימץ את מערכת הערכים השלטת של השמאליברלים, המאפיינת את המפלגה הדמוקרטית. הוא אחוז בחנקן הסמיך של הפוליטיקלי קורקטנס ועדיין מקשקש ב"נראטיבים" . פרופסור מפוזר  למדי שאפילו אינו מסוגל לתת לעצמו דין וחשבון בדבר הפער העצום שבין התיאוריות והאידיאולוגיות המדריכות אותו בתחום הבינלאומי – במיוחד במזרח התיכון – ובין המציאות פה. דוגמה אופיינית לעומק הניתוק: הוא אינו מוכן להודות בקיומו של טרור איסלמי.

האידיאולוגיה של חמינאי והמשטר שלו היא של האיסלאם השיעי הקיצוני. מי שמתווים את הדרך הם כוהני הדת. מי שאחראים על הביצוע הם הגנרלים והקולונלים של משמרות המהפכה והבאסיג'. השיטה ידועה היטב: "דין מוחמד בחרב".  בשלב הראשון המטרה של המשטר היא להשתלט על המזרח התיכון. אחר כך אירופה והודו  ולבסוף העולם כולו.

לא כוחות.

אובמה הוא נשיאה של המעצמה החזקה בעולם, ומפקדו העליון של כוח צבאי שאין לו מתחרים. ביכולתו לגייס עוצמה אדירה אף יותר – של נאט"ו וגם מדינות מערביות נוספות. אך הוא אינו רוצה שחיילים אמריקאים "יניחו את מגפיהם על הקרקע", וסבור שביכולתו להחליף כל שימוש בכוח על ידי דיפלומטיה. מכיוון שהוא נוקט בשיטה הזאת בגלוי ובמוצהר, הוא מעקר מרצונו את המעצמה שהוא עומד בראשה מכוח ההכרעה העיקרי שלה. הלך המקל.

מנהיג עלי חמינאי: קריאות להשמדה בשעת נאומו לרגל ראש השנה הפרסי

מנהיג עלי חמינאי: קריאות להשמדה בשעת נאומו לרגל ראש השנה הפרסי

לחמינאי אין שום בעיות בהפעלת כוח. להיפך. הוא שש לכך. בנוסף להפעלת הכוח בפועל הוא ובכירי משטרו גם מרבים באיומים: בהשמדת ישראל, בהשמדת אמריקה,  בחסימת מיצרי המפרץ הערבי (שהאיראנים קוראים לו פרסי), באיום על מיצרי באב אל מנדב בפתח הים האדום, ובפגיעות אנושות בכל מי שאינו מקבל את עמדתם. כל זה למרות שקיימים ספיקות גדולים בקשר לעוצמתו הממשית של הצבא האיראני.

לא כוחות.

*****

מצוייד בכל חולשותיו, ובראשן הכמיהה העזה להשיג הסכם בתור "מורשת", והימנעות מרצון משימוש בכוח, נכנס אובמה לשחק בארגז החול המתגרען של הסהר הפורה ומדבריות הנפט. המטרה שלו – הסכם כלשהו, שיבטיח לו שלווה יחסית מהמזרח התיכון ב-18 החודשים האחרונים לכהונתו (כי ההסכם אמור להחתם ביוני).

בלי שום חששות ממשיים, מכיוון שהוא מכיר היטב את חולשותיו של אובמה, נכנס חמינאי למו"מ כשמטרותיו ברורות: להמשיך, בינתיים בקטנה, את התכנית הגרעינית ארוכת הטווח – פיתוח הפצצה והטילים הנושאים אותה. במחיר ההשהייה הזמנית של העשרת האוראניום רצה חמינאי לזכות בהסרת הסנקציות, שתאפשר מצידה,  האצה בהשתלטות האיראנית על המזרח התיכון.

*****

בסוף השבוע שעבר הודיעו בלוזאן שנחתם מעין הסכם בראשי תיבות. בתחילת השבוע הזה כבר ברור שאין הסכם ואין נעליים. לכאורה יש סעיפים שהוסכם עליהם. למעשה כל אחד מהסעיפים האלה הוא רק עוד נקודת מחלוקת. לא ברור מה יקרה בכור התת קרקעי בפורדו. לא ברור מה יקרה בכור המים הכבדים לייצור הפלוטוניום באראק. לא ברור מה יקרה לאוראניום המועשר – יישאר באיראן או יוצא לרוסיה. לא ברור מה אורך תקופת ההסכם. לא ברור מה יקרה אחריה. לא ברור איך ינוהל הפיקוח. לא ברור מה יהיו הסנקציות, אם ואיך יוחרו, אם וכאשר יופר ההסכם.

ברורים רק ארבעה דברים:

1. האיראנים ימשיכו להעשיר אורניום גם בתקופה שבה יחול ההסכם וגם אחריה, ברשות ובסמכות.

2. הסנקציות יוסרו, אולי בבת אחת ואולי בהדרגה, אך בתוך זמן קצר אחרי חתימת ההסכם.

3. האיראנים ימשיכו במאמציהם להשתלט על המזרח התיכון (ויש האומרים בבירכת אובמה)

4. האיראנים ימשיכו לפתח את הטילים הכבדים ארוכי הטווח.

*****

חמינאי קיבל מה שביקש. גם אובמה.

מראית עין של הסכם.

ברור ששום דבר עדיין אינו גמור. באזור כמו שלנו ובעולם כמו שלנו  המון דברים עשויים לקרות מאפריל ועד יוני.

כי אלוהים, בניגוד למה שחושבים אולי רבים מהפרשנים, גדול.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: