דילוג לתוכן

הנאום בקונגרס והפצצה האיראנית(1): איך יביס ה-WISHFUL THINKING את הטרור

פברואר 23, 2015

 

הנשיא אובמה על השער: טרור איסלמ? אני פשוט לא רואה אותו

הנשיא אובמה על השער: טרור איסלמ? אני פשוט לא רואה אותו

לפני פחות משבועיים (11.02.2015), הרהרתי לי כאן בקול רם, בפומביות היחסית של הבלוג, בשאלה הבאה: מה מפריע כל כך לנשיא האמריקאי ברק אובמה בנאומו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם הקונגרס בוושינגטון, בעניין ההסכם הגרעיני עם איראן?

והנה התשובה שהגעתי אליה: אובמה חרד מנאומו של נתניהו, כי הנאום הזה עלול לקלקל לו את הטקטיקה העיקרית של תכניתו – להנחית על ארצו, אמריקה, את ההסכם הגרעיני עם איראן בבחינת "פט אקומפלי", עובדה מוגמרת – בלי שום דיון ציבורי של ממש.

ומדוע זה כה עקרוני וחשוב? פשוט מאוד: משום שאובמה מודע היטב לחסרונותיו של ההסכם הזה עם איראן של ההיאטוללות, ומכיר בקושי העצום – אולי אף אי-יכולת – להסבירו בנימוקים של ממש.

איך הוא יוכל להסביר לציבור האמריקאי הסכם שיאפשר בתוך כמה שנים מסע לעבר פצצה גרעינית, למדינה טוטאליטרית הנשלטת על ידי משטר תלייני של קיצוניים דתיים, שבכל שני וחמישי זועקים אנשיו "מוות לאמריקה" , מעלים באש את דגל הכוכבים והפסים, ומציגים את הנשיא עצמו (אותו אחד שחש לחתום על ההסכם) בהפגנותיהם כשעניבת חנק כרוכה לצווארו?

הלך הכבוד מהמעצמה הגדולה בעולם? מהבית הלבן?

וכמובן הסכם המבטא בגידה מחפירה בכל בעלי בריתה של ארצות הברית במזרח התיכון, מזה עשרות שנים, ישראל ומדינות ערביות כמצרים, סעודיה ונסיכויות המפרץ.

בלתי ניתן להסבר.

*****

מכיוון שאיני רואה באבחנה  שלי (שאובמה  חושש לגורלו של ההסכם הגרעיני  שלפי תכניתו  אמור לעבור ללא דיון ציבורי של ממש) גילוי מרעיש, אלא יותר ציון של המובן מאליו, גם אין לראות התפארות באמירה, שמאז שהבחנתי במה שהבחנתי, קרו לא מעט דברים שיש בהם לאשש את ההבחנה הזאת ולחזק אותה.

כעבור יום יומיים, למשל, התפרסם שארה"ב עומדת למנוע מישראל מידע על מה שקורה בשיחות הגרעין עם איראן. אחר כך באו הכחשות לידיעה הזאת, אבל מאוחר יותר שבו והתפרסמו ידיעות על כך שארה"ב כועסת על ישראל, זו המנצלת לרעה את המידע המסווג והסודי מתוכנן של השיחות דנן. ולכן יסונן מעתה ואילך  המידע המועבר לישראל. ואילו מצד ישראל באו התגובות, שאין זה נכון שהמידע מתוכן השיחות נחסם, ושמכל מקום יש לישראל מידע מלא על תוכנן של השיחות ושל ההסכם הצפוי, וכן הלאה.

וברור שאובמה טרם התייחס במילה אחת לתוכנו של ההסכם שהוא מבקש להעביר, ומן הסתם הוא יודע למה.

אפשר לשער, שאם ינסה הנשיא לשבח את ההסכם הצפוי, יגיעו מיד הכחשות איראניות לפרשנות שלו (כי משטר ההייאטוללות האיסלאמי באיראן חייב להציג את ההסכם כלפי פנים ככניעה של המעצמות למהפכה האיראנית), ואז לא יהיה צורך אפילו בנאום של נתניהו כדי שההסכם יתפורר מאליו.

*****

השאלה השניה ששאלתי את עצמי  ב-11 לחודש היתה זו:

מה עומד ביסוד מהלכיו של אובמה?

ותשובתי היתה, רק זה:

WISHFUL THINKING. ביטוי באנגלית שטרם מצאתי לו תרגום נאות לעברית. מדובר (כמעט תמיד) בתקוות-שווא המתחזות להיות תחזיות מושכלות.   מדובר במגדל קלפים של סברות כרס, של עצימת עיניים אופטימיסטית להחריד מול מציאות קשוחה ונוכחת מאוד.

תיקוות-שווא מתחזות כאלה, הן, למרבית הצער, המאפיין הבולט ביותר של המדיניות האמריקאית בתקופת אובמה במזרח התיכון.

(תמונת מראה מדוייקת ומזיקה לא פחות של איומי-סרק המתחזים לזהירות מוצדקת, מסוג אלה שאיפיינו את תקופתו של הנשיא שקדם לו, ג'ורג' W בוש, למשל בפלישה לעיראק).

תקוות השווא של אובמה, WISHFUL THINKING  שכזה, הוא אבן יסוד בתפיסת העולם המתובנתת-מתוכנתת בזרמים השמאליברלים של האקדמיה והתקשורת  המערביים בנות  זמננו. היא העומדת בבסיסם של המדעים החברתיים והפוליטיים, ואף הכלכליים, שמלמדת האקדמיה הזאת  ושמטרטרת התקשורת המערבית, או לפחות הזרם המרכזי שלה, לצרכניה.

אין אמת, אין עובדות, אין מציאות.

יש "נראטיב", יש "ציפיות" יש מ"מים כל יכולים שבכוחם לעצב מציאות.

והנה המקום המדוייק שאליו מוליכה התיאוריה הנשיאותית הזאת מתוצרת אובמה והכת שלו מכנסיית הסכל:

אם תאמר שאין דבר כזה טרור של האיסלאם הקיצוני, ותאסור על פקידי הממשל שלך ובעלי בריתך האירופאים  להוציא מפיהם (או לכתוב!) את צירוף המילים החתרני הזה – ישתפרו סיכויינו לנצח את "הטירוריסטים הקיצוניים".

אעסוק בהמשך בהשערה הזאת.

*****

וגם בכל מה שנוגע לשאלתי השניה – מה המסד הלוגי למדיניותו של הנשיא, חלה התפתחות.

בוועידה שנערכה לפני ימים אחדים בוושינגטון, פירט הנשיא בנאום שייחד לנושא, את  עיקרי מדיניות בת היענה שלו ביחס לאוייבים הרצחניים של ארצו ובעלות בריתה בעולם כולו.

דאעש

הצבא של דאעש דוהר לקרב: לא איסלמי?

אין  להשתמש במונח כמו "קיצוניות איסלמית", אמר הנשיא,  כי זה יקבע את הרושם המוטעה, של מלחמה מערבית נגד האיסלם. מה שיקל על "הקיצונים" לגייס טרוריסטים נוספים. "שום דת  אינה אחראית לטרור – אנשים אחראים לטרור ולאלימות"

כוח צבאי לבדו לא יביס את הטרור ועל ארה"ב לפעול עם הקהילות המקומיות כדי להמעיט את השפעתם של אלה המטיפים לאלימות ולקיצוניות. "אלה אינם מנהיגים דתיים, אלא טרוריסטים…אנו לא מצויים במלחמה נגד האיסלם, אנו במלחמה נגד אנשים שעיוותו את האיסלם"

מנהיגי דאעש ואל קאעידה "מנסים לתאר את עצמם כמנהיגים דתיים, לוחמי קודש הנאבקים על משמר האיסלם, אך אל לנו לקבל את ההנחה שהם נשענים עליה, כי מדובר בשקר…כמובן שהטירוריסטים אינם מדברים בשם מיליארד מוסלמים הדוחים את האידיאולוגיה שלהם. הם אינם מייצגים את האיסלם יותר מכל מטורף אחר, ההורג אנשים תמימים ומתיימר לעשות זאת בשליחות האלוהים או בשם הנצרות או היהדות, הבודהיזם או ההינדואיזם."

בלחימה בקיצוניות, טען אובמה, על המעצמות להתייחס לבעיות הפוליטיות והכלכליות, שלעתים קרובות מתדלקות אידיאולוגיה אלימה. על הממשלות לעמול כדי לספק (במקומות גידולה של הקיצוניות האלימה) הזדמנויות כלכליות, חינוך, דמוקרטיה ושלטון חוק אמיתי לאזרחים.

ובמשפט ממצה אחד שעליו חזר אובמה כמה פעמים:

"אין אמונה, ובוודאי לא האיסלם, שבשמה רוצחים חפים מפשע".

ברור לגמרי שלפרופסור ברק אובמה יש כאן טיעון הנשען על בלבול מושגים מוחלט, בין אמונה ובין דת.

וגם תשובה לטענה שאיש בעצם אינו טוען.

וגם הכחשת מציאות מוזרה הזועקת לשמיים.

*****

בהוכחת ההאשמות האלה אעסוק בפתח הפוסט הבא. בינתיים אני מבקש לסגור פה עניין אחר – התכלית המעשית, לכאורה, של מדיניות זו, של הכחשת המציאות, על ידי אובמה.

איש הדעות פאריד  זאכריה, הסביר זאת לפני ימים אחדים במאמר ב"וושינגטון פוסט". הוא טען שמדובר בגישה תועלתנית. אובמה, לדבריו,  אינו פרופסור שעניינו בתיאור מדוייק של המציאות. האמת לא משנה כלום, סבור זאכריה . היא לא תוסיף פצצות על ראשם של דאעש או חיילים נגדם – אבל היא תפגע במורל של מוסלמים חפים מפשע, והיא תוסיף לוחמים לכוחות הטרור.

על כך ניתן לומר בוודאות:

רק אנשים שלא ראו מעודם שדה קרב, אלא בסרט, חושבים שאפשר לשלוח חיילים למלחמה ולנצח בה בשמם של נראטיבים פוסט-מודרניים וכל מיני תוצרים מזוייפים של WISHFUL THINKING שמאליברלי, מול אוייב שאסור לנקוב בשמו ובזהותו.

בלי שהחיילים בשדה ידעו שהם נלחמים למען מטרה אמיתית, שלמענה ראוי גם לשפוך דם – להרוג ואולי גם ליהרג – מה יש להם לחפש שם?

בפוסט הבא: הבלבלה הלוגית של טיעוני הנשיא ברק אובמה, ומה זה אומר לגבי המשטר האיראני וסיכויי היישום של הסכם הגרעין

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: