דילוג לתוכן

מותחן/ ריימונד צ'נדלר, האשה באגם

אוקטובר 26, 2014

 

האשה באגם/ ריימונד צ'נדלר/ מאנגלית: אסף שור/ הוצאת כתר 2013/ 280 עמודים

עוד אחת מהקלאסיקות של צ'נדלר, עם גיבורו הבלש הפרטי הקשוח פיליפ מרלו, שכמו חקייניו וממשיכיו עד עצם היום הזה, מאוסטרליה עד סקנדינביה, מברלין עד תל אביב, הוא שתיין כבד ומעשן כבד, ציניקן אך רומנטיקן, אלים ושוחר טוב, חד לשון, מתעב את החזירים העשירים, מסתבך עם השוטרים המושחתים, נוטה לקצר הליכים בירוקרטיים ולהאריך בהרהורים נוגים על טבע האדם.

האישה_באגם(1)

הפעם שוכר את שרותיו של מרלו מנכ"ל מכובד של חברת תמרוקים עשירה, שאשתו הצעירה והיפה נעלמה יום אחד מבית הקיט הכפרי שלהם גבוה בהרים, ואחר כך שלחה לבעלה מברק ממכסיקו בו היא מודיע לו שהיא מתגרשת ממנו כדי להינשא לנער שעשועים ממכריהם – ומאז אבדו עיקבותיה.

במסעו להרים כדי לעלות על עקבות האשה האבודה פוגש מרלו את שומר הבקתה ביל צ'ס הצולע והשתיין – הנדהם לגלות באגם הסמוך את גופת אשתו מיוריאל צפה ועולה מתחת למזח. ועכשיו, כשיש לנו כבר אשה נעלמת ואחת שמתה, מצטרפים למסע הפתרונות והחיפושים גם השריף המקומי ג'ים פאטון (שסיסמת הבחירות שלו, ככתוב על מכונית השרד שלו, היא: "בוחרים שימו לב! הצביעו ג'ים פאטון. עבודה הוא כבר לא ימצא בגילו!"), קפטן ובר, קצין הבילוש הקודר והישר ולויטננט דגרמו הערמומי בעל העניניים הכחולות והמתכתיות.

והנה קטע מתוך תהליך הקבלה לעבודה של מרלו, בהשתתפות המנכ"ל-המעסיק דירייס קינגסלי, מזכירתו היפה אדריאן פרומסט ומרלו עצמו:

"ההתנהגות שלך לא מוצאת חן בעיני," אמר קינגסלי בקול שאפשר לפצח עליו אגוז ברזיל.

זה בסדר," אמרתי, "היא לא למכירה."

הוא נרתע כאילו טילטלתי מתחת לאפו מקרל בן שבוע. אחרי רגע הפנה אלי את הגב ואמר מעבר לכתפו:

"אני אתן לך שלוש דקות בדיוק. אלוהים יודע למה."

הוא חרך את השטיח בדרכו חזרה על פני שולחנה של מיס פרומסט ואל הדלת שלו, פתח אותה במשיכה חזקה והירפה ממנה כך שתיסגר לי בפרצוף. מיס פרומסט אהבה גם את זה, אבל עכשיו נדמה היה לי שהבחנתי בשמץ של חיוך ערמומי מאחורי עיניה.

בקיצור: עונג צרוף.

 

From → מותחנים

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: