דילוג לתוכן

הפרופסור ויליאם שייבס, כמה קווים לדמותו של שונא ישראל

אוגוסט 12, 2014

כמה קווים מהירים לדמותו של הפרופסור ויליאם שייבס, האיש שמינתה הוועדה לזכויות אדם של האו"ם לעמוד בראש הוועדה שתחקור את ארועי מבצע  "צוק איתן" בעזה.

או, נכון יותר, הוועדה שתטיל על ישראל האשמות שונות  לפי מיטב שיפוטו של הפרופסור הזה.

בראיונות לתקשורת הישראלית מרבה שייבס להגדיר את עיקרה של עבודת הוועדה כבדיקת  "המידתיות" של פעולות צה"ל בעזה.

הרבה מאוד אפשר ללמוד על הבנתו של הפרופסור הזה ב"מידתיות",  בהגינות, ובאובייקיביות בכל מה שנוגע לישראל, מן הדוגמא הבאה:

לפני שנים אחדות  קרא שייבס לרדוף  את (“going after”) הנשיא הישראלי שמעון פרס: "מדוע אנו רודפים את הנשיא של סודאן בגלל (הטבח ב-) דארפור, ולא את הנשיא הישראלי בגלל עזה?" שאל שייבס.

והנה, על פי נתוני האו"ם נרצחו או הורעבו למוות בדארפור  450,000 אלפי אנשים בין השנים 2003 ל-2010 .

במותם אשם המשטר הסודאני והנשיא שבראשו.

ואנשי דארפור, כזכור, לא ירו טילים על חרטום,  לא חפרו מנהרות, לא ביצעו פיגועי התאבדות נגד הסודאנים.

אבל שייבס חושב שהנשיא הסודאני האחראי לטבח, ושמעון פרס – אותו דבר.

מה שאומר משהו על תובנותיו של שייבס בנושא "המידתיות".

הנשיא הסודני ודארפור, הנשיא הישראלי ועזה.

והוא רוצה לשכנע אותנו שאפשר לסמוך עליו.

חה-חה.

*****

שייבס נולד ב-1950, ומאז תום לימודיו האוניברסיטאים הוא מקיים קריירה אקדמית-פוליטית ארוכה. הוא מתמחה בדין פלילי בינלאומי ובזכויות אדם, וכתב 21 ספרים בנושאים אלה. הוא פעיל ותיק בוועידות וכנסים המתמחים בהשמצת ישראל ובעידוד של חרמות ונידויים נגדה,  וגם אחד משומרי החומות  המערביים של משטר ההיאטולות האיראני.

חוקר ויליאם סייבל: פרס לדין

חוקר ויליאם שייבס: פרס לדין

בהופעותיו האחרונות בכלי התקשורת, אחרי המינוי, וגם בתקשורת הישראלית, הוא מודיע שאינו מוטה כלל נגד ישראל. אין לקחת אותו ברצינות.  ברור לגמרי שהוא מונה לתפקיד על ידי הוועדה האו"מית המוטה נגד ישראל, בדיוק משום כך – משום שהוא מוטה נגד ישראל, ועתיד לספק את הסחורה מה שלא יהיה.

שר החוץ של קנדה, המכיר היטב את הסחורה, גינה את מינויו של ויליאם שייבס לעמוד בראש הוועדה.

 הנה מעט נקודות ציון בביוגרפיה של שייבס, כפי שאספתי בחיפזון מהרשת, מהוויקיפדיה ובמיוחד מאתר קנדי שדיווח על מימצאיה של עמותה העוקבת אחר פעילויות הוועדה לזכויות אדם של האו"ם (UN  WATCH).

* שייבס היה משתתף פעיל ב"טריבונל" פלשתיני, שאפילו לפי דבריו של השופט ריצ'רד גולדסטון הידוע מהוועדה שנשאה את שמו, במאמר ב"ניו-יורק טיימס" התבסס  על עדויות חד צדדיות  ועל חבר מושבעים חד צדדי שהורכב מ"מבקרים אשר דעותיהם הקיצוניות על ישראל ידועות היטב". (וביניהם כמובן ויליאם שייבס).

* במאמר מפרי עטו טען שייבס כי (ראש הממשלה בנימין) נתניהו יכול להחשב "כאדם שסביר מאוד שיש בו איום לקיומה של ישראל".

* בפוסט שכתב  ב-2009  בעקבות ועידת האו"ם הידועה כ"דרבן 2" (שנערכה בשוויץ) בנושא הגזענות,  קרא שייבס לעולם לא רק "להתעלם" מהכרזותיו של הנשיא האיראני מחמוד אחמדינג'ד (באשר להכחשת השואה), אלא לחדול מ"הגזמות" באשר אליו. על פי שייבס,"הנושאים באשמה" הם "ישראל וידידותיה, המעוותים את האמת באשר לעבודת האו"ם על ידי הגזמות פרועות הנוגעות למעורבותם ולתפקידם של כמה פאנאטים." (שאחמדינג'אד, כמובן, אינו אחד מהם)

שייבס תיאר את אחמדינג'אד כמי שהינו בסך הכל "פוליטיקאי פרובוקטיבי" ולא כמי שאחראי לעינויים של מתנגדי המשטר באיראן, כתומך אנטישמי של רצח עם, וכארכי-מממן של טרור בינלאומי.

* ב-2011 הגיע שייבס לאיראן כשותף באירגון כנסים ביחד עם "המרכז לזכויות אדם ולגיוון תרבותי" המצוי בטהראן, למרות יחסיו הקרובים עם המשטר הקיצוני  והאג'נדה התעמולתית הבוטה שלו. מנהלו של המרכז, קאמראן האשמי, פקיד לשעבר במשרד החוץ האיראני, כתב את הדוקטורט שלו בהדרכתו של שייבס במרכז האירי לזכויות אדם. שייבס היה מרצה מרכזי בכנסים באיראן, ובין השאר טען כי יש להעמיד לדין את בנימין נתניהו בבית הדין הבינלאומי בהאג.

אפילו האיחוד האירופי, לא ייאמן,יצא נגד כתב המינוי של הוועדה האו"מית, בהגדירו אותה  "בלתי מאוזנת, מוטעית ומטה מראש את תוצאת החקירה על ידי הצהרות המשפטיות".

האיחוד האירופי אף העיר כי ההחלטה "נמנעת מגינוי ברור של הירי חסר ההבחנה של החמאס על אזורים אזרחיים ישראלים, כשם שהיא נמנעת מהכרה בזכותה הלגיטימית של ישראל להגן על עצמה."

האם כל זה אומר שישראל צריכה להחרים את הוועדה?

בכלל לא.

על ישראל להשתמש גם במינוי השערורייתי והשקוף של שייבס כדי להפוך את הקערה על פיה.

על כך  בפוסט הבא.

2 תגובות
 1. דניאל permalink

  תודה על הפוסט. ממתין בקוצר רוח להמשך…

  אהבתי

 2. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו.

  מי שמתרפס בפני המזוהם הזה, יבוא על עונשו .כל ח'רה נהנה

  לאתגר אותנו .הרגישות שלנו מושכת טפילים מסוגו. בבקשה

  אל תציע לנו ,לפתוח את הרגלים בשבילו .

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: