דילוג לתוכן

צוק איתן, משוט בעיתונות: כספית והמבצע הקרקעי, נביאי הפייסבוק ומספרי ההרוגים, אבנרי והאנלוגיה הצ'רצ'יליאנית

יולי 16, 2014

תראו מקרה מעניין שקרה היום לבן כספית מ"מעריב", שמאמרו פותח את הגיליון של היום. הוא מתייחס, כמובן, ל"צוק איתן" (סוג של "סלע קיומנו") ולהדהודי הכניסה הקרקעית המתקרבת או לא.
כבר על ההתחלה מסביר כספית את דעתו שלו על הכניסה הקרקעית:

…גם מי שחושב (כמוני) שצריך לצאת לפעולה קרקעית נרחבת בעזה, שחובה לפגוע פגיעה אסטרטגית ביכולת ההתעצמות של חמאס, ושהגיע הזמן להפסיק להבליג…"

ואחר כך עובר כספית לראש הממשלה נתניהו. אילו היה נתניהו ראש האופוזיציה, הוא מסביר, היה נתניהו נושא נאום חוצב להבות בעד מבצע קרקעי. אך בהיותו ראש ממשלה, הוא "כבוי עייף נטול חיים ומרוקן" ולכן –

"הוא מבין את מגבלות הכוח, הוא מפחד, הוא מזיע, והפעם בצדק. זה לא פשוט, העסק הזה. הוא יודע שכניסה לעזה עכשיו תהיה קטלנית, תגבה דם רב, ולא ברור מה יהיו הישגיה. איש לא יצא טוב מעזה."

אז מה עלינו להבין מזה? האם כניסה קרקעית לעזה היא חובה, ואסור להבליג עוד –
או שאותה כניסה תהיה קטלנית ולא ברור מה יהיו הישגיה, ואיש לא יצא ממנה טוב?

ומהחיבור של שתי התובנות של כספית יוצא, כמובן, שחובה עלינו לבצע פעולה קטלנית, שאיש לא יצא ממנה טוב!
חובה לעשות דבר שיעשה לנו רק רע!

אז מה אני מסיק מזה? שבן כספית בתור עיתונאי, הוא גיבור גדול כמו נתניהו בתור ראש אופוזיציה. אבל כשבן כספית מנסה להיכנס לעורו של נתניהו כראש ממשלה, גם הוא נעשה "כבוי עייף נטול חיים ומרוקן" כמו נתניהו, וכל ישותו מתמרדת כנגד מבצע קרקעי וזועקת – לא!.

*****

ועוד על כניסה קרקעית לעזה. אני מרבה לקרוא פרשנים ומומחים וכל מיני נביאי פייסבוק, שיודעים בדיוק מה תביא לנו פעולה קרקעית, כולל מאות או אלפי הרוגים בצה"ל ולפחות חצי מיליון נפגעים פלשתינים חפים מפשע בהערכה זהירה.
אז פניתי למה שקרה ב"עופרת יצוקה", ובלי להסיק כלום על העתיד, קבלו את העבר:

העופרת התחילה לדבר ב-27 בדצמבר 2008. ב-3 בינואר בלילה התחיל המבצע הקרקעי. שלוש חטיבות חי"ר ביתרו את הרצועה ולחמו מבית לבית. איתם היו גם יחידות של שריון, וגם חיל הים השתתף, וכן היו כניסות לעזה של יחידות שחנו בישראל. ב-11 בינואר הצטרפו כוחות מילואים למערכה ברצועה, והיא נמשכה עד ל-17 בינואר, סוף המבצע.
במהלך הזמן הזה נהרגו 10 חיילים ישראלים, 4 מהם מאש כוחותינו. המניין כולל הרוג ישראלי אחד מהכוחות שחנו מחוץ לרצועה.

ומה באשר לפגיעה אזרחים פלשתינים? ידוע המקרה המחריד שבו נפגעו שלוש בנותיו של רופא פלשתיני מפגזי טנק ישראלי. והנה דיווח מהוויקיפדיה על ארוע נוסף:

ב-6 בינואר טענו הפלסטינים כי נהרגו יותר מ-30 מאנשיהם, לאחר שפגז מרגמה צה"לי פגע בבית הספר "אל פאחורה" של אונר"א שבו מצאו מקלט. הירי כוון לחצר בית שממנה שוגרה רקטה לשטח ישראל, ובתגובה ירה צה"ל שלושה פגזי מרגמה, ששניים מהם פגעו בחצר ובשני המחבלים היורים, והשלישי פגע בטעות, לפי הטענה, בבית הספר ששכן כ-30 מטרים מחצר הבית שממנה ירו אנשי החמאס‏.
ברם, תחקיר שערך העיתון הקנדי "גלוב אנד מייל", בו תוחקרו בכיר באונר"א ועדים לאירוע, קבע שירי צה"ל לא פגע בבית הספר, ושבניגוד לדיווחים הפלסטיניים על 30 הרוגים, רק 3 פלסטינים נהרגו, מרסיסים, בעת ששהו מחוץ למבנה.‏"

סתם דוגמא אופיינית מצד אחד (היקף השקרים וה"פאליווד" הפלשתיני ידועים לכל) אך גם לא אופיינית מצד אחר – שכן במהלך המבצע נהרגו מאות אזרחים חפים מפשע ב"עופרת יצוקה". על העובדה אין חילוקי דיעות, אך לא כן על המספרים.

ונא לא להסיק מכל האמור לעיל דבר וחצי דבר על דעתי באשר לכניסה קרקעית. כבר הודעתי ואיני חוזר בי: אני לא נותן עצות טקטיקיות. אין לי די אינפורמציה ואין לי די מומחיות, ואף אחד לא שואל אותי לדעתי, ובצדק.

*****

ועוד קראתי היום ב"הארץ" את מאמרו של אורי אבנרי אודות "צ'רצ'יל המנוול". במאמר מנסה אבנרי להשיב על שני טענות.

א. בדבר האכזריות המרושעת של החמאס ביחס לאחיו הפלשתינים, שאותם הוא מקריב על מזבח תעשיית הסנאף המכוערת.

ב. על העמדה הצבועה של החמאס ותומכיו, גם בישראל, שבעוד הם שופכים דמעות תנין על ההרוגים הפלשתינים החפים מפשע, הם מגוננים על זכותו של החמאס לנסות ולפגוע ללא אבחנה באזרחים ישראלים חפים מפשע.

כדי להשיב על שני אלה, בוחר אבנרי להעלות באוב אנלוגיה היסטורית: ראש הממשלה הבריטי, וינסטון צ'רצ'יל, שכמוהו כהנייה את משעל, התיר לגרמנים להפציץ חופשי את אוכלוסיית לונדון, וכמובו כהנייה את משעל הפציץ והרג ללא הבחנה המוני אזרחים גרמנייים (דרזדן).
מפאת כבודו של אבנרי, ויש לי כבוד רב, לא אנסה אפילו להפריך את האנלוגיה השקרית הזאת לפרטי פרטיה. היא רק מראה לאיזו סימטה חשוכה נקלע אגף מסויים בשמאל הישראלי, התומך בעיניים עצומות בקנאות הדתית האיסלמית מהסוג הרצחני ביותר, בעודו מתיימר להיות ליברלי, הומניסטי, ואפילו פטריוטי.

די להצביע על קצת פרטים המציגים עירום וערייה את האנלוגיה ואת אבנרי:
צ'רצ'יל, שלא כהנייה ומשעל, מעולם לא שאף לפגוע בגרמנים כאילו היו בני חזירים וקופים שמצווה דתית היא להשמידם.

שלא כהנייה ומשעל, לא בריטניה וצ'רצ'יל היו הצד התוקפן במלחמה.

ועיקר העיקרים: שלא כהניה ומשעל, צ'רצ'יל לא ניסה להפוך את האנגלים המופצצים לשחקנים בתעשיית הסנאף. ילדים אנגלים רבים פונו מלונדון המופצצת. מקלטים ותחנות רכבת תחתית הועמדו לרשות האזרחים המופצצים. צ'רצ'יל ניסה להגן על חיי אזרחיו ולהמעיט ככל האפשר את הפגיעה בהם. הנייה את משעל מנסים להביא להריגתם של עזתים רבים ככל האפשר.

ועוד: בעלות הברית במלחמה העולמית השניה אכן הפציצו אזרחים ללא הבחנה. כך היה נהוג אז, וזה היה כשכבר היה ברור היקף הזוועות שביצעו הנאצים – טבח של עשרות מיליוני אנשים.

ואל דאגה: אבנרי לא סנילי. הוא מודע לחלוטין להבדלים האלה, ולמופרכותה של האנלוגיה שלו.
וזה רק מחמיר את משמעות השימוש שלו באנלוגיה השקרית הזאת.

One Comment
  1. אלן permalink

    הערה טכנית אחת- בריטניה של צמברליין היא שהכריזה מלחמה על גרמניה ולא להיפך ( וכמובן לאחר הפרות הבטחות קודמות מצד היטלר )

    אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: