דילוג לתוכן

האנטישמיות המגוייסת של נתניהו ו"הארץ"

מאי 19, 2014

כבר זמן מה שלא התבדרנו, ומכיוון שהבוקר בבית הקפה נקלע לידי "הארץ" ואף משכה את עיני הכותרת של מאמר המערכת "אנטישמיות מגוייסת", יש מצב לכמה חיוכים.
אני מודה שהצחוק שמצחיק אותי "הארץ" אינו מהסוגים האציליים והטהורים ביותר. מדובר בסוג של לעג המתובל בלא מעט שמחה לאיד. אבל כל אחד יודה שיש משהו משחרר גם בצחוקים מהסוג הנחות הזה, כפי שניתן ללמוד למשל ממחזותיו של המחזאי הידוע מולייר: שהרי מי לא ישמח לאידם ולא יצחק למישבתם של הצבועים והחסודים האלה, המטיפים מוסר לכל העולם ואשתו מאיזו עמדה רמה של מי שמופקדים מטעם עצמם על הצדק והאמת, בשעה שדי בבדיקה קטנה בכליהם מכדי לגלות מה יש שם: ארונות מצוחצחים בפוליטורה ומלאים בשלדים מצחינים, לשון רמה ומעשים שפלים.

טרטיפיות פוליטית במיטבה.

*****

ובכן, בסקר העולמי של הליגה נגד השמצה התגלה, אוי לאוזניים השומעות שיעור גבוה מאוד של אנטישמיות אצל אחינו הפלשתינים שמעבר לקו הירוק, וראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לכך בפתח ישיבת הממשלה האחרונה.

20140519_224814

אז הנה מה שיש לכתוב המאמרים ב"הארץ" לומר על כך:

"מובן שראש הממשלה לא נדרש לבעייתיות הטמונה בעצם קיומם של סקרים מסוג זה, שכן המשפטים שמוצגים בפני הנסקרים הם למעשה תפיסות סטריאוטיפיות קלאסיות…"

כן כן, בעצם קיומם של סקרים "מסוג זה", מודיע לנו "הארץ", יש "בעייתיות" בגלל אופן הניסוח, וכו'.

שמא נזכרתם במשהו למקרא המשפט המצוטט למעלה?
כי אני מיד נזכרתי ב"סקר האפרטהייד" שאותו זיכה עיתון "הארץ" המכובד בכותרת ראשית מפוצצת:

"רוב הישראלים תומכים במשטר אפרטהייד בארץ".

זה היה באוקטובר 2012. על סמך סקר מפוברק לגמרי, וגם זה תוך עיוות גמור של תוצאותיו של אותו סקר, ובלי שום גילוי נאות על טיבו של אותו סקר, פרסם "הארץ" כותרת שקרית לחלוטין של ידיעה ראשית, וגם מאמר פרשנות שיקרי אף יותר מן הידיעה.

לא עוד התקפה על מדיניות הממשלה הישראלית או על הימין הישראלי, אלא עלילת דם המכוונת אל העם הישראלי, ליתר דיוק, היהודי, כי הסקר המפוברק נערך בקרב היהודים בישראל בלבד.
איך כיתר "הארץ את מאמר המערכת שלו היום?
"אנטישמיות מגוייסת"?
מתאים בדיוק לסקר האפרטהייד ולכותרת שנתן לו "הארץ".
אנטישמיות מגוייסת לשירות ה-BDS.

וזה היה דבר הסקר, כפי שהתברר – ולא ב"הארץ", לאחר מעשה: פרופ' לרוקחות בשם עמירם גולדבלום, שתיפעל "עמותה" מהמוטבות של "הקרן החדשה לישראל" (איך לא), הוא שערך את הסקר. גולדבלום זה כבר הודיע קודם לכן את דעתו, שהוא מיואש מכל אפשרות להשפיע על דעותיו של הציבור הישראלי, ומכאן יש צורך להשפיע "מבחוץ" על מדיניות הממשלה הישראלית.
זאת אומרת: לתת תחמושת לתעשיית הדה-לגיטימציה, החרמות והנידויים נגד ישראל.
וזו, כמובן, היתה מטרתו הברורה והמובהקת של הסקר שערך גולדבלום ושהתפרסם ב"הארץ".

רשמית אמנם נערך הסקר על ידי מכון הסקרים "דיאלוג" המרבה לעבוד עם עיתון "הארץ", וכך גם פורסם באותו עיתון. אבל מה שלא פורסם כלל בעיתון לאנשים שחושבים בשבילם, היתה זהותם של מי שחיברו את השאלות לסקר ואת סדרן, וכך גם קבעו, כמובן, את תוצאותיו.

כותרת שקרית ב"הארץ" (הצילום מתוך וולווט אנדרגראונד)

כותרת שקרית ב"הארץ" (הצילום מתוך וולווט אנדרגראונד)

לא היו אלה אנשי המחקר של מכון הסקרים המקצועי, אף שהוא העניק את שמו המכובד למעשה הרמייה העלוב. מי שחיברו את השאלות היו כמה עסקני שמאל עמוק, שאך אחד מהם לא מתמחה בסקרים או בסטטיסטיקה, אבל כו-לם קשורים מאוד בקרן החדשה לישראל, כמוטבים וכחברים במועצות ציבוריות של הקרן או בעמותותיה: גולדבלום עצמו, הפרופ' מנחם קליין, הנדל"ניסט עמי וינשטיין, עו"ד מיכאל ספרד, הח"כ לשעבר מוסי רז (מרצ) ואלון ליאל, בעלה של מנכ"לית הקרן החדשה, רחל ליאל.

עומק הרמייה שבסקר ובכותרת של "הארץ" כבר נדונו בהרחבה. "הארץ", כמובן, נאלץ להתנצל, אבל עשה זאת בדרכו המרחנית והפחדנית. הבעייה, לפי העיתון היתה בכך שה"ניסוח" של הכותרת הראשית היה לקוי, ולכן "לא שיקף במדוייק את ממצאי הסקר".

ואילו לטישטוש הזה של העובדות, דהיינו שהיה מדובר בשקר תעמולתי גס, זדוני ומכוון בשירות תעמולת ה-BDS, ולא בסתם איזו טעות קטנה ותמימה בניסוח, קראו בעיתון "הבהרה".

*****

ונמשיך במאמר המערכת מהיום. "הארץ" מתייחס לנסיבות המקילות, שיש בהן כדי להסביר מדוע נמצא בסקר של הליגה נגד השמצה כי 93% מהאזרחים הבוגרים בתחומי הרשות הפלשתינית מחזיקים בדיעות אנטישמיות ("לכאורה", לפי הגדרת העיתון):

"…את המימצאים ניתן וצריך להסביר קודם כל על בסיס הכיבוש הישראלי המתמשך זה 43 שנה…ההתנחלות…מתו אלפי פלשתינים, מאות אלפים נכלאו בבתי הסוהר…"

ועכשיו שאלה: שמא מצא בזמנו "הארץ" נסיבות מקילות כאלה או אחרות לגזענות האפרטהיידיסטית (לכאורה) של היהודים בישראל כלפי הפלשתינים?
למשל, העובדה שהפלשתינים לא קיבלו את הצעת החלוקה והצטרפו לאחיהם הערבים במלחמת שמד נגד ישראל? התפוצצויות של מתאבדים בבתי קפה ובאוטובוסים? ירי טילים מכוון לשעות הכניסה של תלמידים וילדי הגנים למוסדות לימוד?
תשכחו מזה. לא היה זכר להסברים כאלה ולנסיבות מקילות מהסוג הזה בפרסום סקר האפרטהייד המפוברק ב"הארץ". די ברור שלדעתו של העיתון הזה, את הגזענות של פלשתינים כלפי יהודים ניתן להסביר בקלות ולקבל בהבנה. אך גזענות של יהודים כלפי ערבים נובעת, כמובן מעצם היותם יהודים.

ואם זו אינה "אנטישמיות מגוייסת", אנטישמיות מגוייסת מהי?

*****

ולשיא הצביעות והגיחוך מגיע "הארץ" במשפט הסיכום שלו, המפנה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה הנאחז בסקרים כאלה:

"במקום להכיר בסבל של הצד האחר, וכך לסלול דרך אמיתית לפיוס, הוא מעדיף לרכוב על סוסים של שנאה ולהציג את הצד האחר כסרבן שלום."

אוי כמה מצחיק.

הרי כל מי שמעיף מבט, ולו השטחי ביותר, בעיתון "הארץ" ובמדיניות המערכתית שלו, לא יכול שלא לעמוד על כך: "הארץ" מכיר בסבל של העם הפלשתיני, בהחלט כן. אבל לא בסבל של העם בישראל. בהחלט לא. העיתון הזה רוכב יום ולילה, בעברית ובאנגלית, על סוסים, חמורים ושטיחים של שנאה. הוא אינו חדל להציג את צד אחד, הפלשתיני, כקורבן חף מפשע ושוחר שלום, וצד אחד, הישראלי, כסרבן שלום. קשה להעלות על הדעת פרש של שנאה וחרחור מדנים מובהק יותר מ"הארץ".

*****

נראה לי שבחדר שבו כותב מי שכותב את מאמרי המערכת של "הארץ" כדאי להדביק כמה כרזות שעליהן יהיה כתוב באותיות ענק, למען לא ישכח בשבתו אל המקלדת:
"השקרן ירחיק עדותו"
וגם:
"אין מזכירים את החבל בבית התלוי".
ועוד:
"טול קורה מבין עיניך".

*****

ונא שיהיה ברור: אני לא משתגע על סקרים מהסוג הזה, של "הליגה נגד השמצה". אין לי ספק שהוא מוטה פוליטית. גם ברור לי שראש הממשלה שמח מאוד להשתמש בסקרים כאלה, ולא למטרות טובות ולמען השלום.
אבל ש"הארץ" יטיף לו?
"הארץ"?
יש גבול לכל תעלול.

7 תגובות
 1. טוביה פרנקל permalink

  לפני כשלוש שנים פורסם בעיתונות האנגלית סקר שתוצאותיו – ישראל היא בין שלוש המדינות השנואות והמסוכנות בעולם. ימים לא רבים אח"כ קדאפי נקלע לצרות הזכורות לכולנו, וסיפר בראיון כי תרם מיליוני יורו לאוניברסיטאות בבריטניה, ימים מועטים לאחר הוידוי הנ"ל הופיע נשיא האוניברסיטה הפלא ופלא בדיוק זו שעשתה את הסקר וביקש סליחה, לא על הסקר המוזמן , אלה על קבלת התרומות, אז "הארץ "תלמיד טוב שקיבל שיעור טוב ממורה טוב.

  אהבתי

  • טוביה, במקרה שלנו, , "הארץ" לא הוא שערך את הסקר. העיתון רק "טיפל" בתוצאות של הסקר כך שיתאימו לכותרת המפוצצת שהיתה כנראה מוכנה מראש. אך מה לעשות שדי היה בחיטוט קצר כדי שהבלוף העלוב יתגלה.

   אהבתי

   • מנחמי בן-ציון permalink

    מאפיהו,

    הארץ לא יחמיץ הזדמנות להשמיץ את מדינת ישראל . הם משתמשים

    בכל ראיון שמישהו השמיע נגד המדינה, ככזה ראה וקדש "כציטוט" נבך, בתקוה

    שהפרסום כבר יעשה את שלו, אם זה נכון או לא, זה כבר לא משנה, הנזק

    כבר נעשה וזה העיקר .עיתון כזה איננו אופוזיציה, הוא גייס חמישי וכך צריך

    להתיחס אליו. בלי כפפות משי ובדרכים דמוקרטיות ,אלא בדרך משפטית,

    רק צריך משהו מספיק חכם ומוכשר מהם, כדי להפליל אותם ,

    אהבתי

 2. בן ציון, , אם תהפוך את השקר לעבירה פלילית תישאר לא רק בלי הרבה עיתונאים, אלא גם בלי הרבה קוראים הנמצאים מחוץ לבתי הכלא.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו,

   בדומה לחוק לשון הרע ,שגורם לאנשים לחשוב פעמיים, לפני שהם

   גורמים נזקים בהבל פיהם. יש משהו בעולם שיתנגד לעשרת הדיברות.

   קריאת שקרים הוא מעשה פסיבי שלא גורם נזק, רק לקורא עצמו .

   אהבתי

   • מה שכתוב בעשרת הדיברות הוא "לא תענה ברעך עד שקר", זאת אומרת, לא תפליל את רעך במשפט על ידי עדות שקר. העיקרון של התורה הוא "לא בשמיים היא", זאת אומרת לא כופים על האדם מה שאינו יכול לעמוד בו, כמו איסור גורף על שימוש בשקרים.

    אהבתי

 3. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו,

  בהחלט כאן מדובר במה שבין אדם לחברו בביהמ'ש . שם אתה גם מתחייב

  במפורש ,לומר את האמת ורק את האמת ולא לחינם .זה לא דומה לשקרים

  שמופרכים באויר , שם יש סנקציות על מי שיתפס בשקר ."לא בשמים היא"

  לא משחרר ממעשים כאלה .מה, אתה רוצה לומר שאי אפשר מבלי לשקר כי

  אחרת, העיתונאים יאבדו את פרנסתם ?

  זה לא מתקבל על הדעת ,כי בסופו של דבר חוסר אמינות, גם הוא יביא עליהם

  את הסוף . ר' היום את מצב העיתונים והעיתונאים .הציבור מבין בסוף, שהדבר

  היחידי הנכון בעיתון, הוא התאריך ובשביל זה יש את לוח השנה .

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: