דילוג לתוכן

אולמרט: חכמים על חלשים

מאי 15, 2014

כבר סיפרתי פעם כיצד איבד אותי אהוד אולמרט בסיבוב באמצע העשור הקודם. חובב כדורגל מושבע שכמותו, שבהיותו ראש ממשלה הפכו שידורי החינם, כפי שהיה עד אז, של טורניר הכדורגל הבינלאומי שחל בתקופת כהונתו, למקור רווחים של טייקוני תקשורת מחבריו הטובים.
בכך הוא יצר תקדים – ישראל, תחת ממשלתו, היתה למדינה הראשונה בעולם שבה נאלצו חובבי כדורגל לשלם תמורת המשחקים האלה בטלוויזיה.

זו היתה מן הסתם הפרשנות של אולמרט למושג "עניי עירך קודמים".
קודמים להיפגע.
קודמים לשלם.

DSCF2338
ראש ממשלה לשעבר אהוד אולמרט: החיים מלאים הפתעות

והנה, למרות זאת לא נוח לי כשאני רואה ושומע, בעקבות גזר הדין, איזו שדרנית ואיזה כתב מחליפים דחקות באולפן החדשות, על התא שמכינים לראש הממשלה היוצא, על חבריו הצפויים במיטת הקומותיים, על עובי המזרון וארוחות הגורמה של מטבח הכלא ושאר ירקות.
חכמים על חלשים. אותם אלה שכשישב אולמרט על הכסא הרם, היו מוכנים ל… ול… ול… כדי לזכות בראיון ממנו, בטפיחה חברית על השכם, בפניה אליהם בשמם הפרטי במסיבת עיתונאים כדי שידעו כולם כמה הם קרובים למלכות.

אומרים "בנפול אויבך אל תשמח". והנה אולמרט, על כל חסרונותיו, לא היה אוייב, ומה שנכון באשר לאוייב, בוודאי נכון בחזקת קל וחומר כלפי מי שגם אם רדף כנראה באדיקות יתרה את טובתו האישית, לא עשה רק רע ולא חיפש רק את רעת בני עירו או ארצו.
וכדאי לזכור: כל חטאו – דיני ממונות. הוא לא היכה איש ולא הרג נפש.

ובאשר לקביעת היחס הנכון לאיש ציבור שנפל – כל אחד ואחד מהם – השאלה הישרה והכנה שצריך כל אחד לשאול את עצמו, היא – מה היה קורה אילו היה זה בן משפחתך? או חבר קרוב? האם גם אז היית דן אותו ברותחין, ורק זה?

או אולי גם מנסה לנחם, אולי לרכך את המכה?

אז יתכן שזה פאק פרטי שלי, אבל מבחינתי, אחרי שהאיש נפל, כשכבר אינו אדיר כוח, כשכבר אינו יכול להיטיב הרבה וגם לא להרע הרבה, הנה אז הוא ראוי להשתתפות בצער. זה הזמן לנהוג בו ברכות ולא להכאיב שלא לצורך.

וכל הגיבורים והחכמים להרע, שכל כך הם זריזים ללעוג ולשמוח לאיד, להתחכם ולהתייפייף – יאללה יאללה.

נראה אתכם גיבורים וחכמים, אומרים משהו, למשל, על המנהיג המהולל של מפלגת העבודה שאולי רק בזכות השתיקה, שמשום מה הצליח ליהנות ממנה, כמעט לבדו, הוא ולא מלאך, לא הגיע כבר לפני עשור וחצי למקום שבו נמצא אולמרט היום. נראה אתכם גיבורים על הבעלים של כלי התקשורת שבו אתה עובדים או מקווים לעבוד, ושלא חסר לו ממה שיש לאולמרט. נראה אתכם גיבורים על ההוא מהברנז'ה שהוא זה שיקבע על פני כמה טורים תיפרש הביקורת האוהדת על ספרכם הקרוב לצאת.

אני מקווה שאיש לא מבין מזה שאני בעד שחיתות או בעד מושחתים. אני רק בעד פרופורציות. רק בעד יחס אנושי לכל אחד. בעד שנזכור שאין צדיק בארץ אשר לא יחטא, ואולי גם אין רשע שאין לו תקנה. שאנשים משתנים, שהחיים מלאים הפתעות, שמילים יכולות להרוג ויכולות להחיות.

*****

ובערך באותו עניין, ראיתי בדף הפייס שלי איזו מודעה של "ארץ חדשה" נגד מינויו הצפוי של צחי הנגבי לסגן שר החוץ. אין זה סוד, פרסמתי זאת כאן בפרוט רב – הצבעתי בבחירות האחרונות בעד "ארץ חדשה" ובעד אלדד יניב העומד בראשה. ועדיין איני רואה באופק מפלגה הראוייה יותר לקולי גם בבחירות הבאות למרות אחוז החסימה המתגבה והכל. וגם יש לי הערכה רבה לאלדד יניב העומד בראש המפלגה הזאת ולדרך שעשה, גם בגלל נפתוליה. אז מה העניין, אלדד? הרי לפי הודאותיך שלך, עוללת בשדות הפוליטיקה אי-אילו מעללים שלא היו ראויים בדיוק לפרס, ויתכן שאילו נודעו בשעתו היו אף שווים העמדה לדין. אז מה לך ולרדיפה של הנגבי? האיש עמד לדין. האיש ריצה את תקופת הקלון. הוא בטח יכול למלא בהצלחה גדולה את התפקיד שמייעדים לו. אז מה רוצים ממנו עכשיו? מילא אם היה פותח עליו את הפה איזה מלאך בעל הילה וכנפיים. אבל אתה, אלדד? בחיאת רבאק, הפוזה הצבועה הזאת לא מתאימה לך.

23 תגובות
 1. דיני ממונות כדבריך, זה המשפט הפורמלי. על דיני נפשות ותקרית גבול שנהפכה ללבנון 2 אפשר לשאול בין השאר, את גרוסמן.

  אהבתי

 2. עמירם, במדינת ישראל, מטבע מקומה, אין לך ראש ממשלה שאינו מעורב במלחמות. ואותה תקרית גבול, תזכיר לי, מי גרם לה? וכמה כמוה היינו מקבלים, גם עד עצם היום הזה, על פי הניסיון המתמשך, אילו לא נענתה?

  אהבתי

  • כמו שאי אפשר לחזות את העתיד, כך אין אפשרות לדעת האם הייתה פורצת מלחמה נוספת בלבנון. בזמנו הייתה מעין אכסיומה, בתוך זמן כזה וכזה, עברנו מלחמה, (השחרור, קדש, יום כיפור) מחלקים את השנים במספר המלחמות ויודעים מתי תפרוץ המלחמה הבאה. מסתבר שזה היה קישקוש, אי הלוחמה עם מצרים נמשכת ונמשכת, אותו הדבר עם ירדן ועם סוריה.שאפילו לבנון הראשונה לא הביאה למצב לחימה אלא של עימות, (אם אני זוכר נכון). כך שאין אפשרות לדעת אם בכלל הייתה פורצת מלחמה.

   אהבתי

 3. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו,

  הבעיה היא שאולמרט המסכן ,מלך ההסתבכויות ,הגיע להיות ר' ממשלה.

  הוא נבחר מפני איש לא לקח זאת בחשבון .זה היה סיכון אמיתי.

  הבחירות שעשה היו טקטיות ובלתי אחראיות .לשים את פרץ כשר ביטחון

  כדי לסדר לו קואליציה .זה בערך ,כמו לבחור את אובמה במקום את בוש .

  כשאתה שוחה במדמנה, אתה מתרגל לריח ,הוא עדיין לא מבין מה עשה רע.

  לכן הוא מסכן בעיני .אבל עכשיו מתברר, שהסחבקיות שלו, עברה את רף

  המזל והפיקחות, שהיה רגיל להתנהל בה במשך שנים והנפילה קשה .

  אני מקווה שכולנו למדנו את הלקח, כי הנפילה שלו, היא שלנו לא פחות .

  אהבתי

 4. בן ציון, אני לא מתווכח איתך באשר לשטויות שאולמרט עשה. ברור למשל שמינוי הירשזון לשר אוצר,למשל, היה חמור לא פחות ממינוי פרץ לביטחון וכמובן קשור אליו קשר הדוק. אבל האם עשה רק רע? לשיטתך אתה, למשל – האם לא צדק כשהפציץ את הכור הגרעיני הסורי? כל מה שאני בא לטעון, שיש להתייחס במידת הרחמים גם למי שחטא. זה לא מנקה אותו ולא מכשיר את החטא (ולשיטתי, אני עדיין ממתין לפסיקה של העליון, כך שהכל על תנאי).

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו,

   יש לך נטיה לראות את שני הצדדים של המטבע ,מעניין אם כך נהגת גם

   בכתיבתך העיתונאית. הלקח מבחינתי בסופו של דבר ,שכולנו בני אדם

   עם כל המטען הגנטי ומה שקלטנו מהסביבה .והערצת אדם כל שהוא, היא

   סיכון מיותר .אדם ישר דרך, לא מנסה כל הזמן להוכיח שהוא נקי כפיים, עוד

   לפני שבאים אליו בטענה כל שהיא .יכול להיות שיצא נקי מבחינה משפטית,

   אבל בנושא הציבורי הדלת כבר סגורה בפניו .לא ניראה לי שהוא עצמו ירצה

   בכך. הפצצת המכון לגרעיני עפולה מראה,שכשפועלים בנחישות,אין ריקושטים.

   הלקח בצד השני נלמד .

   אהבתי

   • בן ציון, למטבע יש שלושה צדדים, ובתשובה לשאלתך, כן, גם כשעבדתי בעיתונות היתה לי נטיה לבדוק את שלושת הצדדים, כי לדעתי זו תמציתה של עבודת העיתונאי, להבדיל מעבודתו של תועמלן פוליטי (וגם בזה עבדתי פעם).

    אהבתי

 5. עמירם, צפה לתשובה במוצש. שבת שלום.

  אהבתי

 6. להת' במוצ"ש , ושבת שלום .

  אהבתי

 7. עמירם, הניסיון מלמד, גם עם חיזבאללה וגם עם החמאס, שבהעדר תגובות חריפות על התגרויות חריפות, ההתגרויות נמשכות והולכות, לפעמים גם מחריפות. גם במקרה של החטיפה והתגובה הישראלית עליה שעילה הדיון פה, זכור שהמלחמה פרצה בגדול משום שהחיזבאללה לא ספג את התגובה המיידית והשיב בירי טילים מאסיבי. כדאי גם לזכור שאחרי לבנון השנייה השתרר משום מה שקט כמעט מוחלט בגבול.

  אהבתי

 8. גם אחרי לבנון הראשונה היה שקט תקופה מספיק ארוכה שיעלון אמר שהטילים של החיזבאללה יחלידו. ולבנון הראשונה לא הסתייימה בהישג ישראלי..במלחמות מסוג זה כללי המשחק שונים. ופה אני מצטט חלק ממשהו שכתבתי פעם. 'התלכדות האומה סביב ההנהגה מוכתבת בגלל תנאי לחץ. למשל במלחמת העולם השנייה ביוגוסלביה של טיטו, ובמסע הגדול של מאו בסין. שני המנהיגים האלה עודדו את לחץ האויב על אזרחיהם. הלחץ החיצוני איחד את העם ויצר צבאות עממים. השיטה הזו הצליחה גם בהודו סין וגם בוייטנאם. לא מאמינים, תשאלו את הצרפתים והאמריקאים'

  אהבתי

 9. ללבנון הראשונה לא היה קשר למצב בגבול. לפניה היו 10 חודשים לפחות של שקט בצפון. ובאשר ל"התלכדות האומה סביב ההנהגה" – האם אתה רומז שאין איומים אמיתיים, ערביים/מוסלמיים, על ישראל? או שהאיומים האלה לא משמעותיים? מאיראן עד מאלזיה, מהחיזבאללה עד החמאס? הכל תעמולה של ההנהגה הישראלית שמטרתה יצירת התלכדות מלאכותית שאין בה צורך אמיתי?

  אהבתי

 10. אני התייחסתי לחיזבאללה. שהם כמו הרבה תנועות חצי צבאיות חצי פוליטיות צריכים התלכדות. אני גם לא חושב שהאיומים על ישראל כל כך איומים. איראן קרובה לסגירה עם ארה"ב , ואז המצב ישתנה למצב כלכלי. ישראל לא מעניינת את מאלזיה. לדעתי, וזה עניין של זמן, ידברו עם החמאס. מכל מקום החמאס והחיזבאללה הם לא אויבים שמאיימים על קיום ישראל. הסכם על מדינה פלשתינאית יסגור גם חלק גדול מהאיומים האלה.

  אהבתי

 11. עמירם, א. בהכירנו את מי שהקים את החיזבאללה, ברור שהם הוקמו ככוח צבאי כדי לשמש כמוצב-חוץ איראני והחלק הפוליטי-חברתי-צדקתי(דאווה) הוא שיטה לגיוס חיילים, כמו אצל החמאס. ב. אני מקווה שלא מדובר באיומים רציניים, אבל בינתיים יש לי נטייה מוזרה להאמין שמי שמאיים, ינסה לבצע את איומו ברגע הראשון שבו יחוש די ביטחון לעשות זאת בלי להיענש קשות (לפעמים הרשעים, ברוב טיפשותם הרגילה, מנסים מימוש נחפז מדי של כוונותיהם הרעות, ומקבלים על הראש, וטוב שכך. למשל תוצאות לבנון השניה לפי הודאתו הטלוויזיונית של נסראללה: "אילו ידעתי שאלו יהיו התוצאות לא הייתי מתחיל". ג. אני מקווה שאתה צודק בעניין הסכמה איראנית-אמריקאית, אבל לא הייתי נותן לתקוותי יותר מ-50% סיכויי התממשות, וגם זה מתוך גישה אופטימית. ד. בעניין מלאזיה ראה ב'. ה. ממתי מותר להתייחס רק אל אויבים המאיימים על עצם הקיום? הרג ורצח שיטתיים של אזרחים או מארבים לחיילים אינם בעיניך איום בטחוני שיש לסלקו? ה. ומה נעשה עד שייחתם הסכם עם מדינה פלשתינית? נתייחס אליהם כאילו כבר נחתם?

  אהבתי

 12. החיזבאללה הוקם בין השאר בזכות הכוח שהפעילה ישראל בלבנון הראשונה וסילקה את אש"פ.( כמו שנסראללה אמר בסעיף ב, שלך כך הרגישו רבים בישראל.) בדיוק כמו שהחמאס הוקם בעזה לאחר שישראל וארצות הברית לא ראו בו איום. עד שתוקם מדינה פלשתינאית יתגברו הסיכויים שהחמאס ישלוט בשטחים. זה מצב של חוסר ברירה, כתוצאה ממצב שישראל בונה התנחלויות והרשות חסרת אונים. מטבע הדברים יתגברו פגועי הטרור בשלב מסוים, ואולי אז ישראל שנכנעת רק לכוח, תשתכנע להקמת המדינה הפלשתינאית. מלאזיה מוסלמית ניטרלית. אם ישראל רוצה לריב עם כל המוסלמים היא תלחם בסוף במעוטים שגרים בסין.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,

   כל ההבנה ההיסטרטגית שלך שגויה ,מכוון שאינך מבין נכון את

   המניעים המוסלמיים .הם מתפשרים רק מחוסר ברירה זמנית

   בלבד. אין אצלם סלאם יש רק הודנה . מצרים וירדן לא היו להם

   טענות טרטוריאליות מוצהרות .לבנון הראשונה היתה נגד התשתית

   הפלשתינית .זוכר את האוניה שפינתה את ערפאת וחבר מרעיו

   לטוניס ? השארותנו בלבנון הצמיחה את החיזבאללה. שוב בגלל

   הבעיה הטרטוריאלית . אילו היינו יוצאים כשערפאת סולק ,הם

   היו מבינים שכוונתנו לא היתה כיבוש לבנון . עד היום הם קוראים

   לעצמם מגיני הלבנון (מפני מי ?) . ההתחמשות שלהם צברה כוח

   בתוך לבנון המסוכסכת ונתנה להם בסופו של דבר גם מעמד

   פוליטי .מה שיצא מזה שהם בעצם מגיני לבנון מפני עצמם .

   אהבתי

  • עמירם, נכון שהפלישה הישראלית ללבנון שימשה טריגר לייסוד החיזבאללה (מפלגת האל, שם שהושאל מארגון איראני חצי-ממשלתי בעל שם זהה) על ידי קציני משמרות המהפכה שהוברחו ללבנון. אך תמימות היא לחשוב שהאיראנים היו מוותרים על השפעה בקהילה שיעית , גם אם לא היתה מתרחשת מלחמת לבנון הראשונה. זו היתה מדיניותו של חומייני בשנת השמונים, מיד אחרי המהפכה האיסלאמית באיראן. בעניין של יחסי ישראל-מלזיה יש לך טעות של 180 מעלות באוריינטציה. בגלל לחצים ערביים מלזיה לא מקיימת יחסים עם ישראל, ראש מדינה מלזי כבר הודיע שיסוד מדינת ישראל הוביל לטירור העולמי ועוד תובנות אנטישמיות מובהקות הושמעו מכיוון השלטון שם.

   אהבתי

 13. חיים סאלאוויציק permalink

  ואני, לא מוחל על ההתנתקות, זה היה פשע שאי אפשר למחול עליו [ואינני מדבר מהצד הפוליטי אלא מהצד האנושי], איני יכול שלא לעלות חיוך כשאחד מאדריכלי ההתנתקות נכנס מאחורי הסורג.

  אהבתי

 14. לבן ציון. לא משנה איזה צבע יש לחתול בתנאי שיתפוס עכברים. הודנה או סאלם. ההסכם עם מצרים וירדן מחזיק מעמד, וזה מה שחשוב. לבנון הראשונה הייתה במטרה להעביר את הפלשתינאים לירדן ולעשות שם מדינה פלשתינאית, והשטחים בידי ישראל.
  לחיים סאלאוויציק. מצד שני זה חסד גדול להחזיר לעזתיים את אדמתם, ולחסוך בחיי אדם ובממון בשמירה על המתנחלים.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,

   מטרת לבנון הראשונה היתה להפסיק את ירי הקטיושות על קרית

   שמונה, "להעביר אותם לירדן" ,מהיכן אתה מביא דבר הזוי כזה ?

   דיבור כזה מתאים לתעמולה מוסלמית, שבאה לתרץ למה הם יורים

   קטיושות על אזרחים, שלא תופסת שהמעשה הזה, הוא פשע נגד

   האנושות, בחוק הבין לאומי. אני לא מאמין שאתה בכלל יהודי .או

   שתפסת את תפקידו של השטן .בשבילי זה אותו הדבר .עכשיו

   אני נזכר שכבר שמעתי ממך דברים הזויים כאלה דומים בעבר .

   תוכנית יפה, ישראל מעבירה פלשתינאים מלבנון לירדן ,חה, חה, חה .

   יותר פשוט להעביר אותם ישר מהגדה, דרך גשר אלנבי , לא ?.

   אהבתי

 15. למאפיהו, מצטער על האיחור לא ראיתי את תגובתך. אז לגבי החיזבאללה אנחנו סללנו להם את הדרך כמו שסללנו לחמאס. לגבי מלזיה אי קיום יחסים עם ישראל זה לא קרוב להכרזת מלחמה. יש לי את הרושם שאי קיום יחסים בצורת חרמות יהיו מהרבה מקומות לא מוסלמים. וגם הכרזות כנגד ישראל עקב הכיבוש.

  אהבתי

  • עמירם, אני כבר מתקשה לזכור איך הגענו לכאן מפוסט על אולמרט.

   אהבתי

 16. צ צודק. חיוך. הולך לקרוא את הפוסט הבא שלך

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: