דילוג לתוכן

כמה צריך לשלם על התאויוט המכתסואניות של הערטס?

פברואר 3, 2014

לפני שאשכח,  כדאי שאדווח לכם על הצחוק הגדול אשר צחקתי אתמול בצהריים עת ישבתי בבית הקפה בשכונה וקראתי את העיתונים, ביניהם "הארץ". שם הופיע מאמרו של ההומוריסטן רוגל אלפר, אשר הצליף באלה שאינם מוכנים לשלם עבור תוכן עיתונאי באינטרנט. עד עכשיו לא  ברור לי  לגמרי אם המאמר נכתב ברצינות, או מתוך לגלוג עצמי בריא.

לשיא הגיעו הדברים כאשר הפציץ אלפר עם הנימוק המרכזי שלו: בשביל עיתונות מקצוענית – להבדיל מכל החובבנים האלה בפייסבוק ובבלוגים – צריך לשלם!

מה שאני הבנתי מזה, וגם מטענותיו של אלפר כלפי חברי הפייסבוק שלו שאינם מוכנים לשלם תמורת מאמריו בעיתון,  הוא שלדעתו של אלפר "הארץ" הוא דגם של עיתונות מקצוענית.

אז עשו טובה לעצמכם, ולכו לשוט לכם באתר "פרספקטיבה". בקישור לעצלנים תמצאו עשרות דוגמאות מאלפות למקצוענות שאלפר מדבר עליה, ואילו בקישור למיטיבי לכת תמצאו קרוב ל-400 דוגמאות למקצוענות הזאת, הכל בשנים האחרונות, מתחילת העשור.

פרספקטיבה, הערטס והתאויוט: 393 תוצאות חיפוש, נכון להיום

פרספקטיבה, הערטס והתאויוט: 393 תוצאות חיפוש, נכון להיום

הערטס והתאויוט המכתוסאניות.

אין לי צל של ספק שאין בנמצא עיתון אחד אחר בארצנו, שזכה להגיע למספרים כאלה של "תיקוני טעויות".  וספק אם יש בלוג אחד ברשת אשר נאלץ לכרסם את כובעו לתיאבון פעמים כה רבות.

אני לא מכיר מספיק את הקורה בעולם הרחב – אבל סביר להניח שאין ל"הארץ" הרבה מתחרים גם בעיתונות הממוסדת בכפר הגלובלי.

יתכן שמובטח מעמדו כאלוף התאויוט בספר השיאים של גינס.

כל התאויוט של הארטס שעליהן מצביע "פרספקטיבה", הן מטבע הדברים בכיוון אחד.

רבות מהתאויוט, שהרבה יותר נכון לקרוא להן הטעיות, מופיעות במהדורה האנגלית של העיתון.

הרי לקוראים בעברית אי אפשר לספר כל דבר, כי יש להם כלי תקשורת אחרים כדי להשוות. אבל  למתרגמים לאנגלית ניתנת יד חופשית. שם משתלחים השקרים של "הארץ" חופשי על הבר.

הנה כמה דוגמאות מתוך הימבה חומר שמתפרסם בפרספקטיבה, כדי שתבינו איך זה עובד ולאן נושבת הרוח.

* משפט אונס באמצע השנה שעברה. כבוד השופט טוען, לא פחות, "יש בנות שנהנות מאונס". בדיווח בעברית לא מופיעים שמה ומוצאה של הנאנסת. בתרגום לאנגלית מצויין שהנאנסת היתה פלשתינית. האמת: אין לכך שחר. לא רק שהנאנסת היתה יהודיה, אלא שהיא הרחיקה לכת ותבעה שתוכר כנפגעת טרור, כי האנסים היו פלשתינים. מהדיווח במהדורה האנגלית של  "הארץ" ניתן להבין כי השופט היהודי  הגזעני ניסה להגן על אנסיה היהודיים האכזריים של האומללה הפלשתינית. כמה זה רחוק מן האמת.

* קצת קודם פורסם במהדורה האנגלית של "הארץ" כי בהוראת משרד הבריאות, תוקעים הרופאים זריקות נגד הריון לנשים ממוצא אתיופי (כדי שלא יפיצו מחלות? הגזענות הישראלית, אתם יודעים?). ידיעה חסרת שחר, שתוקנה בעקבות פניית "פרספקטיבה" לעיתון – אבל באיזכור נוסף שבה והופיעה "הטעות" כאילו לא בא התיקון לעולם כלל.

* והנה ממש חומר טרי. כידוע, בעקבות הופעת השחקנית סקרלט ג'והנסון בפרסומת ל"סודה סטרים" המתנחלי, הובעה תרעומת בארגון הצדקה "אוקספם" שלמענו פעלה השחקנית, ובעקבות התרעומת החליטה סקרלט שלנו להיפרד לשלום מארגון הצדקה. זאת היתה הידיעה שהתפרסמה בכל עיתוני העולם והארץ, עם יוצא דופן אחד – "הארץ". "חיימק'ה שלי" זה של התקשורת, הפך את הקערה על פיה. לפי "הארץ" היה זה ארגון הצדקה שהחליט לנער מעליו את השחקנית. בשום מקום בידיעה לא נמסר שהיתה זו השחקנית שהחליטה לסיים את התקשרותה עם "אוקספאם".

הסיבה לחוסר המקצוענות העיתונאי הזה ידועה היטב. "הארץ" הוא עיתון מוכה-אג'נדה. די ברור שהכלל בעיתון, לא היוצא מן הכלל, הוא שמותר (מה זה מותר, רצוי) לכופף את העובדות לטובת התעמולה. עיתון שבו הנרטיב טוב לפחות כמו האמת, והאמת היא בכלל המחמאה שהעיתונאי נותן לאמונותיו הטפלות.

משהו בסגנון של פראבדה ואיזווסטיה מהעידן הבולשביקי. ז'דנוביזם של החזירים השווים יותר מחזון אורוול. עיתונות מגוייסת.

שורה תחתונה: בתור הומורסקה, אלפר עשה עבודה מקצוענית. בתור מאמר דעה רציני – עבודה חובבנית להדהים.

From → תקשורת

4 תגובות
 1. מנתמי בן-ציון permalink

  מאפיהו.

  אולי הטעויות הן מכוונות .כדי לומר את דברים פוגעניים .ובאשר לתיקונם

  יש יסוד להניח ,שמי שקרא את הטעות לא יקרא בהכרח את התיקון וזכה

  המשורר מן ההפקר.

  אהבתי

 2. בן ציון,
  אם לא ברור מתוך מה שכתבתי שהטעויות של הערטס כמעט כולן מכוונות וזידוניות, וזה ברור מאופיין החד-צדדי, זו טעות שלי. קבל תיקון. אם איני טועה רוב התיקונים שהערטס מבצע מתפרסמים במהדורה המקוונת, ומי שקרא את המהדורה המודפסת לא תמיד מועמד על טעותו של העיתון.

  אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. דרך השקר: איך הפכה דאגתו של בעל מטע זיתים בשלב א' לפוגרום של יהודים בפלשתינים בשלב ג' | מאפיהו
 2. סטטוסים 4/ תראו מי שמדבר על שקרים, החתולה, העורב והעציץ וכמה נשאר לאומללים של עזה | מאפיהו

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: