דילוג לתוכן

טיפ/ סרט: "הזאב מוול-סטריט", כן, "חלום אמריקאי", לא כל כך

ינואר 27, 2014

יצא שראיתי את שני הסרטים האמריקאים שהם המועמדים העיקריים לזכייה בקטגוריות רבות של האוסקר. די מדהים אותי ששני הסרטים האלה מתחרים באותו מקצה, או ניצבים על אותו פודיום. אבל האוסקר הדהים אותי גם בשנה שעברה כשהסרט העלוב של בן אפלק, ששכחתי אפילו את שמו (כתכתי עליו משהו בקטגוריה "מותחנים"), גרף את הקופה ההוליבודית הזאת. גם אותו ראיתי לפני שנה, לפני שזכה, וניקרתי.
במונחים של כדורגל, אחד הסרטים האלה מצוי בצמרת הליגות הטובות של אירופה, והשני – אי שם בליגה השניה פה אצלנו. אורכו של אחד מהם 129 דקות, הוא נמשך כנצח (גם בו ניקרתי), ויצאתי ממנו יגע ומצוברח. ואילו אורכו של השני הוא 179 דקות, הוא חולף ביעף, ויוצאים ממנו מבסוטין עם חיוך.
שני הסרטים מבוססים על סיפורים אמיתיים. שניהם נעים בין התחומים של סטירה חברתית, קומדיה, דרמה, מותחן וסרט נוכלים. שניהם מבוססים על שחקן שנושא על כתפיו את העלילה, אבל איזה הבדל.
כשהלכתי לפני שבועיים שלושה לראות את "חלום אמריקאי" היו לי תקוות. חשבתי, על פי מה שקראתי בביקורות, שהנה אני הולך ליהנות מעוד סרט נוכלים טוב. אחד הז'אנרים החביבים עלי ביותר באגף המותחנים. "ה-11 של דני אושן" עם "חבורת העכברושים" ההוליבודית (סינטרה, מרטין, דיוויס ועוד), "העוקץ" של ג'ורג' רוי היל עם פול ניומן, רוברט רדפורד ורוברט שאו (שהיה הנבל הרוסי ב"מרוסיה באהבה" הג'יימס בונדי), "הנוכלים" של סטיבן פרירס עם אנג'ליקה יוסטון, ג'ון קיוזק ואנט בנינג, "שם המשחק" של דיוויד מאמט עם ג'ו מנטנייה ולינדסי קרוז, ואפילו סידרת "הנוכלים" הטלוויזיונית בשתי עונותיה הראשונות, זכורים לי כולם כחוויות מהנות, אז למה לא עוד אחד מאותו סוג?
עד היום לא ברור לי מה בדיוק לא עובד ב"חלום אמריקאי". הדמויות? העלילה? המשחק? הדיאלוגים? אבל לא אבזבז זמן על ניתוח של כישלון. יותר כיף להלל את ההצלחה. דייוויד או. ראסל שביים את "חלום" וכריסטיאן בייל ששיחק שם, עשו עבודה של חובבנים סוג ב' לעומת העבודה המבריקה של מרטין סקורסיזה הבמאי ולעומת המשחק הנפלא של ליאונרדו דה קאפריו ב"זאב מוול סטריט". דיאלוגים, ולא פחות מזה מונולוגים מצויינים, אינספור סמים, סקס וכסף גדול, צחוקים וזוועות, ובתור בונוס גם השיר של סיימון וגרפונקל אודות מיסיס רובינסון בנסיבות הנכונות. אם אתם לא מוכרחים, הימנעו מה"חלום", וגם אם אתם לא מוכרחים, – רוצו לראות את "הזאב", וכך גם תעזרו לפצות את קורבנותיו של ספסר הבורסה שעל סיפורו מבוסס הסרט, ושמתוך הכנסותיו הוא משלם להם את חובו.

From → טיפ

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: