דילוג לתוכן

שיחות השלום של קרי (2): נשק ההתנחלויות לעומת נשק הטרור

ינואר 22, 2014

לקראת סוף השבוע שעבר נחלץ ראש הממשלה בנימין נתניהו לעזרת מערכת ההסברה הישראלית. נתניהו התרעם על כך, שבעקבות הודעת משרד השיכון החרוץ שלנו על עוד אלפי דירות מתוכננות לשיווק  בגדה, הוזמנו כמה שגרירים ישראלים למשרדי החוץ באירופה העל מנת שיעבירו מחאות לירושלים.

"האיחוד האירופי נוהג בצביעות," הודיע נתניהו. "מתי האיחוד קרא לשגריר הפלשתיני כדי להתלונן על השתתפות בטרור? הגיע הזמן להפסיק את הצביעות."

ראש הממשלה צודק, כמובן, בתלונתו בדבר הצביעות האירופית.

אלא שתוך כך גם הוא חושף מרצונו את טיבו האמיתי של מפעל ההתנחלות.

לפי נתניהו, מדובר במקבילה הישראלית של הטרור הפלשתיני.

שתי שיטות שנוקטות שתי ההנהגות המדיניות והצבאיות של שני העמים, כדי לטרפד את השלום.

טרור לעומת התנחלויות. התנחלויות לעומת טרור.

זה מה שאני אומר על ההתנחלויות כבר המון זמן.

מלכתחילה היה תנועת ההתנחלות יוזמה ממשלתית בעיקרה, בעלת מטרה פוליטית. בעשורים האחרונים אמנם מדברות כבר ההנהגות הישראליות על שתי מדינות לשני עמים בנוסחים שונים, אבל בשנות השבעים והשמונים שבהן נוסד והתבסס מפעל ההתנחלות, התנגדו הממשלות הישראליות לרעיון של מדינה פלשתינית לצד ישראל, וההתנחלויות היוו את השיטה של הממשלות האלה לסכל את אפשרות כינונה של מדינה כזאת. ההתחלה, כזכור, היתה ביגאל אלון (חברון) ושמעון פרס (קדום) נגד יצחק רבין. ואחר כך כמובן ממשלות הליכוד.

ראש ממשלה נתניהו: הצביעות האירופית והאמת הישראלית

ראש ממשלה נתניהו: הצביעות האירופית והאמת הישראלית

אם כל הגדה תהיה זרועה בישראלים, אמר ההיגיון הממשלתי הישראלי,  איך אפשר יהיה להקים מדינה פלשתינית?

לא מפתיע כלל שכעבור שנים קנו גם בשמאל הישראלי את הרעיון: אי אפשר להפריד, קבע מירון בנבנישתי, ולימים החלו חכמי השמאל המדומה להשתמש בהתנחלויות בתור עילה להקמת "מדינת כל אזרחיה" בין הים לירדן.

וגם בימים אלה  ברור האופי הפוליטי של המיזם ההתנחלותי מן מהאופן שבו נוהגת ממשלת נתניהו.  אבו-מאזן נושא נאום טרוריסטי באו"ם? ממשלת ישראל מודיעה על בניה ברמת שלמה ובשטח אי-משהו. מתבצע שחרור אסירים  א' והפלשתינים עושים חגיגה לטרוריסטים שהשתחררו? מיד יוצאת הודעה ישראלית על בניה ברמת שלמה. שחרור אסירים וחגיגות סיבוב שני?  הודעה ישראלית, שוב על בניה ברמת שלמה. שחרור אסירים ג' וחגיגות, אבל במקרה שר החוץ האמריקאי בארץ? דוחים בשבועיים את ההודעה על הבניה, אבל אל דאגה – ההודעה מגיעה.

וכי יש מי שאינו יודע שמי שמוציא את ההודעות, שר השיכון, איש "הבית היהודי", מבקש לטרפד כל הסכם ישראלי-פלשתיני? וכי יש מי שאינו ידוע שראש הממשלה הוא מומחה בלא להחליט? אחד שידו הימנית מפריעה ללא הרף לידו השמאלית, ולהפך?

והתוצאה:

טרור והתנחלויות, התנחלויות וטרור. שני מוקשים מקבילים על דרך השלום.

ברור שאין לשתי השיטות האלה שנוקטות ההנהגות הפוליטיות המופקרות  דבר וחצי דבר עם האינטרסים של שני העמים.

ישראל כבר ביזבזה מיליארדים רבים על הבניה בפיתחת רפיח ואחר כך בתוככי רצועת עזה. ההתנחלות בפיתחה היתה אמורה לסכל אפשרות של שלום עם מצרים (עד היום זכורה יוזמתו של אריאל שרון המנוח לבנות בפיתחת רפיח בעיצומן של שיחות בגין-סאדאת, כדי לנסות ולטרפד את חתימת ההסכם בקמפ-דייוויד). ההתנחלות בעזה, כמו בגדה, היתה אמורה למנוע הקמת מדינה פלשתינית. מיליארדים רבים של שקלים נגרעו מהרווחה בישראל, מהחינוך, מהבריאות, וגרוע לא פחות – מיישוב האזורים הפריפריאליים בנגב ובגליל.

עשרות רבות של מיליארדי שקלים הושקעו ומושקעים בהתנחלויות עד היום בגדמ"ר. גם זה על חשבון הרוב הגדול של אזרחי ישראל, ובמחיר הפקרתם של הנגב והגליל.

וכך גם הטרור הפלשתיני.

יש לומר כי המשגים הישראלים בתחום ההתנחלויות היו קטנים  יחסית לשגיאות ולטעויות הגורליות שאיפיינו את ההנהגות הערביות, ועדיין מאפיינות את שתי ההנהגות הפלשתיניות, של הפתח ושל החמאס כאחד.

כי הפלשתינים משלמים הרבה יותר ביוקר מהישראלים על הטעויות של מנהיגיהם.

הבחירה עתיקת היומין והנמשכת עד היום של הנהגת  הפלשתינים להשתמש בנשק הטרור  הייתה מבוססת, ועדיין מבוססת,  על הנחות מופרכות. בעיקר על חוסר הבנה עמוק באשר למשמעותה של ההתיישבות היהודית בארץ הזאת.

ההנהגה הפלשתינית, וגם הנהגות ערביות אחרות, שגו  שגיאות חמורות בהערכת כוחם, חוכמתם, עורמתם והשפעתם שלהם, לעומת  חיוניותה ועוצמתה של ההתיישבות היהודית. זה מה שגרם לנאכבה של 47/8. זה מה שגרם לנאכסה של 67, וזה מה שגרם לכשלונה המוחץ של האינתיפאדה השניה. וזה מה שמביא את אבו מאזן והחמאס למהלכיהם המוטעים היום.

הפלשתינים לא ראו את המציאות ממטר.

אפשר להצביע על כמה סיבות לטעויות הגורליות האלה, והנה אחת מהן:

בדימיונם של הפלשתינים צרוב זיכרון היהודי המזרחי שחי בתורת ד'ימה, בן חסות, בארצות האיסלם, ולצידו תאומו היהודי האשכנזי, שהיה נתון במשך מאות ואלפי שנים למשיסה במדינות אירופה, מהלך שהגיע לשיאו בשואת יהודי אירופה. והתוצאה: שוב ושוב ניתן היה לשמוע מפי מנהיגי הערבים והפלשתינים הצהרות שחצניות, גירסאות מוקדמות של תיאוריית "קורי העכביש" של חסן נסראללה, שהתרסקו כולן בצורה מכאיבה ביותר על קרקע המציאות.

וכל תבוסותיהם התכופות והמתמידות אינן מצליחות להחזיר את ההנהגה הפלשתינית אל קרקע המציאות. שוב ושוב הם מספרים לעצמם סיפורי אגדות בדבר הסיבות לתבוסותיהם: בגידת אחינו הערבים…סכין בגב מצד אש"ף/החמאס (מחק את המיותר)…היהודים נתמכו על ידי האימפריאליסטים…ועוד ועוד שטויות דימיוניות.

ולמה? כי הם בוחרים להאמין למי שנוח להם להאמין.  למשל, לשמאל המדומה הישראלי שפעם אחרי פעם הוא מוליך את  הפלשתינים לטביעה במי הנחל כאותו החלילן מהמלין.

את מי פוגשים המנהיגים הפלשתינים בנסיבות נינוחות, המאפשרות שיחה כנה, מלב אל לב, בידידות ובאחווה? כולם יודעים: את החברים מהשמאל המדומה בישראל.  אלה שילחשו על אוזנם של הפלשתינים שמדינת ישראל היא יצירה מלאכותית של האימפריאליזם המערבי. מספרים להם שהציונות היא בלוף, שהדת היהודית היא אופיום להמונים ושהלאום היהודי הוא המצאה מטופשת מן המאה הקודמת או זו שלפניה. מספרים לאבו מאזן שהמתחים בין מזרחיים ואשכנזים מפוררים את החברה הישראלית, שעומדת בפני התמוטטות כבר בחמש השנים הקרובות (לפי השמאל המדומה ישראל עומדת בפני התמוטטות בחמש השנים הקרובות כבר מזה חמישים שנה, בערך, מאז המיתון של אמצע הסיקסטיז), שהמילואיניקים כבר לא רוצים לשרת, שאחוזי ההתנדבות ליחידות הקרביות צונחים, שאם יהיה טרור מתוחכם, רק נגד ההתנחלויות, נניח (זוכרים את הפרופ' שטרנהל?) השמיים הם הגבול. 

אז אם אלה המומחים לענייני החברה הישראלית, שעליהם מסתמך אבו מאזן (ועל הכתב הגירסה האנגלית של "הארץ"), מה הפלא שהוא  עושה את הטעויות של כל קודמיו, החל מהמופתי חג' אמין אל חוסייני, ומתמיד בהן עד עצם היום הזה?

ועתיד ליפול גם הוא על האף כקודמיו?

רשומה שניה

16 תגובות
 1. רון הברון permalink

  אתה צודק מאוד בקשר למה שכתבת על הפלסטינאים ועל התפיסה המוטעית שלהם את הציונות, הם היו קוראים הערבים ליהודי המזרח ולד אל מיתה כלומר בני מוות, הם התכוונו בכך לא רק שדמם של היהודים מותר אלא שהם גם מוגי לב ופחדנים, קשה להאמין אבל קרוב ל 100 שנה מאז העלייה הראשונה והערבים לא הבינו מי הם ומה הם הציונות והעריכו אותם בצורה שגויה לחלוטין. חשוב גם לזכור שבניגוד למה שמספרים לנו יחסי יהודים ערבים לפני הציונות לא היו טובים כלל כמו שמנסים למכור לנו השרלטנים גם לא בפלשתינה.

  הכומר האירי ו"ב לואיס שביקר בשנת תקפ"ד 1824 בארץ התרשם כי מצבה של ירושלים עלוב באמת, והיא נאנחת תחת עול העריץ, יהודים ונוצרים כאחד, וביחוד אותו מעמד היהודים שהתחילו בראשונה לבוא ירושלימה לפני שמונה-עשרה שנה בערך מחוץ לארץ, יהודים שבאו למות בארץ אבותיהם, סובלים מעלבונות יום-יום, ומתעללים בהם ללא בושה וללא שום רגש אנושי. … אותם יהודים המשתדלים להתפרנס מיגיע כפם, נאנסים לעתים תכופות לבזבז את זמנם ולעבוד למען התורכי כפוי-הטובה ללא שכר, עתים הוא משליך ליהודי פרוטה קטנה, ועל כל פנים אם ינסה היהודי לטעון כלפי התורכי, יאיימו עליו מיד במכות-שוט ובכל מיני עינויים".

  והנה מה שאומרת מתילדה דה סראו צליינית איטלקיה: וכדי להיות כאן, במקום שבו לפני אלפיים שנה היו המקדש, המולדת והמסורת שלהם, הם נאלצים לחיות מבוזים תחת כל סוג של דיכוי; למען היכולת לבכות כאן בימי שישי אל מול החומה היחידה שנותרה על תילה מבית המקדש; בכדי למות כאן ולזכות במעט אדמה שחורה מעמק יהושפט על גופם!

  אהבתי

 2. עידו לם permalink

  המגיב מלמעלה זה אני

  אהבתי

  • אני מקווה, עידו, שתסכים איתי גם על הדבר הבא: שבכל העובדות שאתה מביא כאן (ושאותן מנסים דוברי השמאל המדומה שלנו להדחיק או להעלים והם יודעים היטב למה), אין כדי לסתום את הגולל על התקווה לשלום בינינו ובין הפלשתינים, כשם שלא היה בהן כדי למנוע את כריתת הסכם השלום בינינו ובין המצרים, למשל, שמהם שאבו גם הפלשתינים את עמדותיהם באשר ליהודים, או את ההסכם בין ישראל לירדן, שרוב תושביה פלשתינים.

   אהבתי

 3. עידו לם permalink

  בוודאי זה לא צריך לסתום את הגולל על שלום בינינו לבין הפלסטינאים ואני תומך נלהב של שלום כזה, אבל זה צריך לתת לנו הבנה יותר טובה על יחסם של הערבים והאיסלם ליהודים והבנה שלא רק הציונות מפריעה לערבים, אם היינו מתפרקים מכול נכסינו והערבים היו שולטים עלינו חלילה הם לא היו מקיימים איתנו דו קיום לתפארת בגלל שאין ציונות והכוח חזר לידם, איך אני יודע את זה? העדויות שהבאתי מספקות תמונה מציאותית ומחרידה לחיים של יהודי פלשתינה גם לפני הציונות בתקופה שהם עוד לא נהפכו לחצופים ודרשו ריבונות, המצב היה מחריד וחשוב להזכיר את זה כי התעמולה של השמאל המדומה(הן המזרחי והן האשכנזי) מנסים להפיל את כול דרדור היחסים על הציונות, לא מיניה ולא מקצתיה.

  אהבתי

 4. אכן אכן.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו.

   שלום יהיה כאן רק שהערבים יצטרכו לבחור בין

   שלום למלחמה .בטוב אין להם מה להפסיד . אז,

   יהיה להם לגיטימי לבחור בשלום .הם יותר מעשיים

   מאיתנו .את הכבוד הם נותנים לכוח ,זה אצלם בגנים

   ובכל מערכות החיים האחרות שלהם.

   אהבתי

 5. בן ציון,
  שלום יהיה כאשר שתי ההנהגות יאזינו לרחשי ליבם של העמים וידאגו פחות למקומם בהיסטוריה ולהמשך שלטונם הדשן. שניהם יודעים שכשיהיה שלום יתעוררו המון שאלות שאין להם תשובות ממשיות עליהן.

  אהבתי

 6. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו.

  יש לך דרישות בלתי מציאותיות ,ממנהיג שלא מסתכל אחורה,

  הפלשתיני לא יעשה את זה אף פעם והעם מעניין אותו

  כשלג דאשתקד .כאשר הפלשתיני יהפוך את חברבורותיו ,

  לא תהיה בעיה לישראלי להפנות אליו את צד גרונו .עד אז

  אפשר להמשיך לחלום .השאלה היחידה שתשאל אחר כך

  היא, בשביל מה היינו צריכים את זה.

  אהבתי

  • בן ציון,
   וממה בדיוק אתה מסיק שנתניהו מתעניין בעמו? ממצב העוני? ממצב הפערים החברתיים? מהבזבזת מנקרת העיניים?

   אהבתי

 7. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו.

  עם עיניים מנוקרות לא רואים כלום . השיטה הקפיטליסטית

  הוכיחה את עצמה . עד לפני 30 שנה עוד שרנו תה ואורז

  יש בסין ,הארץ הנידחת …. קומוניזם בתור רעיון הוא דבר

  נפלא, אבל הוא לא מתאים לבני אדם. אתה יכול לסמוך עלי

  הייתי קיבוצניק .

  אהבתי

 8. בן ציון,
  קפיטליזם וקומוניזם אינן אלא שתי אידיאולוגיות שבהן משתמשים בעשירון העליון כדי לחמוס את התשעה האחרים.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו.

   זה מה יש ,רק שבקפיטליזם מוכח ,יש יותר סיכוי לחיות ,

   ברור שזו ברירת מחדל. בשלב זה ,חלק די נכבד בארה'ב

   כבר צברו מספיק הון ,כדי שגם ניניהם לא יצטרכו לעבוד.

   כל מה שנשאר להם זה לגדל ישבן ולצרוך תרבות זבל .

   לאן זה יוביל בסוף להשם הפתרונים ,אבל הוא לא יהיה

   טוב. הם במדרון חברתי,אבל בעליה טכנולוגית ,שמאזנת

   במידת מה את הסיכויי העתיד.

   אהבתי

 9. בן ציון,
  כבר היינו בוויכוח הזה יותר מדי פעמים, ואני מתפלא על חוסר יכולתך לזכור את הטיעון שלי,שעליו לא מצאת מענה מעולם, וגם לא תמצא: למה לנתניהו לחקות דווקא את הקפיטליזם האמריקאי החזירי, האכזרי, וגם חסר היעילות (יחסית) ורב המשברים, ולא את השיטה הנקוטה למשל בארצות הסקנדינביות? ונא אל תספר לי שאין דמיון בין ישראל לסקנדינביות. בינינו ובין ארה"ב יש הרבה פחות דמיון. שאל את עצמך למה נתניהו בוחר לחקות את הגירסה החזירית האמריקאית.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו.

   בכללי יש לי יותר שאלות מתשובות והשאלה היא, האם החזירות

   הזאת היא אידאולוגיה כפי שאתה טוען והמחזיק בה רואה בה את

   מה שאתה רואה .או שכולנו "קוטרים" ובסופו של דבר, בוחרים שוב את

   אותו נתניהו .אז מה זה אומר עלינו ? שהקוטריות שלנו אולי לא באמת

   אמיתית ,אלא לצרכי הנאה חברתית, של שישי-שבת ?. ולמרות הסטטיסטיקות

   שאנחנו מקבלים על העוני בישראל ,היא עדיין אבן שואבת למסתננים

   מכל הסוגים .מה שאומר שהעוני זה עיניין של גאוגרפיה והכל יחסי .

   אהבתי

 10. בן ציון,
  יחסית לאריתריאה ולסודן אנחנו מציאה. זה מה שמנחם אותך? אבל יהודים מצרפת מעדיפים את קנדה.

  אהבתי

  • מנתמי בן-ציון permalink

   מאפיהו,

   הסטטיסטיקות על העוני בישראל הם מדויקות ? יש משהו שלא

   מסתיר משהו מתחת לבלטות ,כשבאים לשאול אותו על מצבו ?

   היהודים מצרפת מראש לא באו לישראל, כי הם אפורטוניסטים

   כאשר היה להם רע ,באו וקנו דירות בארץ ,בעיקר בנתניה .

   מקום מפלט אחרון ליהודים בעולם . היום בקנדה יש ר' ממשלה

   אוהד ישראל ויהודים .מה יהיה מחר שיחליפו בתפקיד, אחד שאיננו

   כזה ? כבר אמרו חכמינו "מי הוא העשיר, (התשובה) השמח

   בחלקו ".

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: