דילוג לתוכן

טיפ/מטבח/ איך קולים אגוזי פקאן

ינואר 1, 2014

מכל האגוזיאדה חביבים עלי ביותר אגוזי הפקאן. העונה החדשה התחילה לא מזמן, כך שהימים בשבילי ימי חג, ולמען האמת על ביכורי הפקאנים אני שמח הרבה יותר ממה שאני עולץ בגין התחלתה של שנת הכספים החדשה.

S0630237

כמעט תמיד אני צורך את הפקאנים כפי שהם באים מן הטבע, להוציא הקליפה והמחיצות המרירות בין חצי לחצי. אבל לרגל פתיחת העונה הקציתי בקניית הביכורים חצי מהכמות לקלייה בתנור.

עוד בשנה שעברה ערכתי כמה ניסויים, לא לגמרי מוצלחים. מכיוון שהפעם הניסוי גם הצליח אחלוק אתכם את תובנותי.

טיפ-משנה: איך קונים פקאנים בשוק

יש לדעת כי רבים מהפקאנים סובלים מפגע רע, אותו אחד שממנו סובלים רבים מאבטיחי ארצנו, כרוביותיה וסלריה: פטריה מעצבנת שמתחרה עם צרכן-הקצה, כלומר, אנחנו, על הסוכר שבפרי או בירק. הפטריה מפרקת את הסוכר לצרכיה, ופולטת תוך-כדי דו-תחמוצת הפחמן שזה סוג של אוויר.

לכן, פקאן שאינו ראוי מצטיין בשתי תכונות: א. הוא מאבד את מתיקותו הקלה ומקבל טעם תפל. ב. אם תציצו באגוז  כשהוא חצוי, תבחינו במין פסים כהים דקים באמצעיתו, המסמנים הימצאות של אוויר – דו-תחמוצת הפחמן – שנלכדה שם עקב פעולת הפטריה.

באשר אלי, מרוב שנים של ניסיון ובלי להשתחצן, אני יודע לשקול בידי אגוז, ולהבחין על פי יחס המשקל/גודל אם הוא אכול פטריה או ראוי למאכל אדם, ואני שוקל בידי כמה אחדים כדי להבין איפה אני נמצא (יחס של אגוז אחד פארש לתשעה טובים הוא סביר בהחלט, ובדרך כלל כשמטע מוכה בפטריות, חלק גדול מהאגוזים סובל מהנגע. ככל שהאגוז קל מדי יחסית לנפח, גדולים הסיכויים שהפטריה גמרה עליו) אבל מי שמנוסים פחות, עדיף שיבקשו מהסוחר בשוק לפצח פקאן חשוד או שניים ולאפשר לכם הצצה במתרחש.

ובחזרה לקליה. מכיוון שהפקאנים נאספים מהאדמה שלמרגלות העצים, ולמרות שהם בוקעים ממעטפת חיצונית נוספת, יש לשטוף אותם היטב במים לפני התהליך.

הכנות לקליה של 1 ק"ג פקאנים שטופים בקערה עמוקה:

מחממים תנור ל-150 מעלות.

תוך שימוש נמרץ במפצח אגוזים דואגים לכך שבכל הפקאנים יווצרו חרכים מתאימים לחדירת נוזלים. לא להיבהל מכך שחלק מהאגוזים ייחצו.

תבנית תנור מרופדת בנייר אפיה.

2 כוסות מים רותחים מזוגים על ארבע כפות גדושות מלח ושתי כפות גדושות סוכר (או יותר, למי שלא נבהל מקלוריות ולא חושש ממליחות). בוחשים היטב עד להמסת המלח והסוכר.

מוזגים את המים המלוחים-מתוקים על האגוזים המפוצחים ומנערים היטב-היטב. אחר כך מסננים את המים ופורשים את האגוזים על פני התבנית.

מכניסים את התבנית לשליש התחתון של התנור, שהתחמם בינתיים, או למסילה אמצעית אם המסילה התחתונה קרובה מדי לגוף החימום.

מכוונים טיימר ל-10 דקות. כשהמכשיר מצלצל חשים לתנור ובעזרת כף עבודה גדולה הופכים את האגוזים. אפשר גם להפוך את התבנית כך שמה שהיה החלק הפנימי יפנה החוצה.

חוזרים על הפעולה הזאת עוד פעם אחת, ולעתים גם פעמיים, תלוי בגודל האגוזים, בחום התנור, במיקום התבנית, בכמות הנוזלים שנספגו ובהעדפה שלכם לגבי עומק הקלייה של האגוזים.

אחרי הערבוב השני (כלומר, אחרי 20 דקות של קליה) חובה לבדוק, כלומר, לטעום אחד מהאגוזים שהתפצחו לשניים. כך אפשר להחליט לגבי המשך הדרך. ניתן ללמוד על מידת  הקלייה גם לפי צבעם של האגוזים.

לסיכום: הקליה נמשכת לפי המתכון הזה בין 30 ל-40 דקות.

וזיכרו שאם הפקאנים  טעימים לכם גם ללא קליה, זה תמיד עדיף, מבחינת הערכים התזונתיים של הפרי.

תמחיר: מחירי הפקאנים הטריים בשוק נעים בין 25 ל-35 ש"ח לק"ג, אך לא תמיד יש התאמה בין טיב האגוזים ובין המחיר. לפעמים המחיר צמוד לגודל הפרי. אבל אנחנו הרי כבר יודעים איך בודקים את הטיב, ובמקרה של הפקאנים לא הגודל קובע.

From → טיפ, מטבח

One Comment

Trackbacks & Pingbacks

  1. טיפ/ טיפים ומתכונים זוכים | מאפיהו

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: