דילוג לתוכן

חברת החשמל מתכננת ביזה של מאות מיליוני שקלים על חשבון תיקוני הסופה

דצמבר 22, 2013

ביומן הערב של גל"צ שמעתי דובר מטעם חברת החשמל מודיע לנו כי לפי הערכתו יעלה תיקון נזקי הסופה האחרונה לחברת החשמל סך של 1 מיליארד ש"ח בערך (זה הסכום שנקב מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן שהיה היום בכנסת).

מוצע מיד למבקר המדינה ולמשרדים הממשלתיים הנוגעים בדבר לפקוח עין גדולה מאוד על חבורת השוד בערבון מוגבל הקוראת לעצמה חברת חשמל, ואסביר מדוע.

שלג בנחלאות, ירושלים, 13 בדצמבר 2013 (צילום מהוויקיפדיה)

לפי הפרסומים על מספר הצרכנים שנותקו מרשת החשמל, מדובר בלא יותר מאחוזים ספורים. בחברת החשמל דובר על ניתוק, בשיא, של 60 אלף צרכנים, שהם 2.6% מכלל הצרכנים של החברה (2.25 מיליון) משמעות הדבר, כמובן, היא שרק אחוזים ספורים מהרשת נפגעו. אז הבה נקצה שליש מהסכום העגול שנקב המנכ"ל – 340 מיליון ש"ח – שיוקצו לרכישת עמודי חשמל וחוטים להחלפת הציוד הפגוע (ואני בטוח שמדובר בהערכת יתר נדיבה ומוגזמת ביותר).

נשארנו עם סכום של 660 מיליון ש"ח בתור תשלום על תוספת העבודה שידרשו התיקונים (רק ת-ו-ס-פ-ת העבודה, שהרי שכר הטכנאים והמהנדסים הרגיל מובא בחשבון בתקציב הרגיל של החברה, וכשאין סופה, שזה המצב בדרך כלל, אין להם עבודה מעל הראש, ויש להם בהחלט זמן לעסוק בתיקון נזקים). פעולת חשבון פשוטה – 660 מיליון (שנשארו מהמיליארד אחרי ניכוי הסכום שיעלה הציוד), לחלק, נניח, ל-20,000 ש"ח בחודש (בתור שכר עבודה ממוצע של טכנאי, הנדסאי או מהנדס בחברת חשמל), יתנו לנו 33 אלף חודשי עבודה נוספת, שהם 2,750 שנות עבודה.
סך הכל הטכנאים שהצליחה חברת החשמל לגייס לעבודות התיקונים בסופה האחרונה עמד על 2,000. זאת אומרת, שכדי שתצליח החברה לתקן 2.6% מהרשת, צריכה חברת החשמל לגייס עכשיו 750 טכנאים נוספים, כך שכלל הטכנאים וההנדסאים יוכלו עכשיו לעבוד שנה שלמה של שעות נוספות כדי לתקן את נזקי הסופה.

נשמע, נראה ומריח כמו הכנה לעוקץ גדול מאוד. שוד של מאות מיליוני שקלים.

אז כמו שאמרתי: נא לפקוח עין גדולה מאוד על חברת החשמל בחודשים הקרובים, שאם לא כן, הם הולכים לעשות עלינו עוד קופה יפה מאוד, הפעם תוך ניצול הסופה.

המוני מיליונים של שקלים שיגיעו לחברה בתור שכר תיקונים בטור ההכנסות, אך יופיעו בטור ההוצאות בתור סעיפים יצירתיים בשכר, בפנסיות, בחשבון ההוצאות והחופשות של אחת מחבורות השודדים היעילות ביותר במדינה.
יעילות מבחינת שוד, כמובן. לא מבחינת תפעול מערכת החשמל.
וכבר הוסבר, כמובן, על ידי המנכ"ל, שתוספת תקציב כזאת, כמבוקש עכשיו, שקולה להעלאת המחיר ב-5% בממוצע לכל צרכן (יותר נכון קורבן) אומלל של חברת החשמל.

ואם משהו בחשבונות פה נראה לכם מוגזם או בלתי מתקבל על הדעת, רק תחשבו על השאלה, איך הצליחה החברה המונופולית הזאת להגיע לגרעון של יותר מ-70 מיליארד ש"ח, שכדי לכסותו יהיה צורך לקנוס כל אחד מ-2.25 מיליוני הלקוחות של החברה בסכום של 31 אלף ש"ח בממוצע.

2 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו,

  היום בועדת הכלכלה בכנסת ,עו'ד חיצוני שקיבל מידע

  פנימי מחב' החשמל, סיפר שבסופה נקרעו 60 קלומטר

  קווים, מכיוון שחב' החשמל החליפה שם את הקווים שהיו

  מנחושת לאלומיניום, שהוא פחות עמיד לקריעה,אבל יותר

  זול . העיניין יבדק וכניראה שזו רק ההתחלת הסגה.

  אהבתי

  • בן ציון,
   בשיטוטי ברשת בימים האחרונים הופיע קילומטרז' החוטים המתוחים בישראל מטעם חב' החשמל, ונדמה לי ש-60 ק"מ זה הרבה-הרבה-הרבה פחות מ-2.5%. מה שמחזק את דעתי שהם מתכוונים לעשות קופה רבתי על חשבוננו תוך ניצול הסופה.

   אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: