דילוג לתוכן

מטבח/ לחם בטטה ובצל

דצמבר 16, 2013

השוק מפוצץ עכשיו בבטטות מתקתקות ובזול (2-4 ש"ח לקילו) ככה שזה הזמן ללחם בטטה.

במסגרת ההכנות מקלפים בטטה במשקל של 400 גרם +-, ומבשלים עד להתרככות. אפשר להוסיף למען הגיוון גם תפוח אדמה לא גדול. מועכים לפירה. מקלפים וקוצצים דק בצל בינוני עד גדול, לפי הטעם, ואותו מוסיפים לפירה חי או מאודה קלות במעט שמן, שתי השיטות טובות.

לשמור את מי הבישול!

DSCF6712

מנפים ק"ג אחד קמח – לבן, או חצי לבן וחצי מלא, או כולו מלא, מה שרוצים. שומרים בצד כמה כפות ללישה. מוסיפים לכל השאר כף גדושה מלח, כף גדושה סוכר (לא חובה) ושקית שמרית, או כף שמרים יבשים ובוחשים היטב. אם משתמשים בקוביה של שמרים לחים, אפשר להתפיח בקצת מים פושרים, כף קמח וקצת סוכר.

מוסיפים לקמח את פירה הבטטות והבצל, וכ-500 CC ממי הבישול הפושרים של הבטטה ומעט שמן ולשים במשך 5-10 דקות. אין לצפות שהבצק יגיע למצב שאינו דביק, בגלל הבצל. הבצל מטריף את השמרים ולא נותן להם להירגע.

מתפיחים פעם או פעמיים. במזג האוויר הנוכחי, זה אומר להעמיד את הבצק בכלי מכוסה ליד תנור החימום או הרדיאטור (הטמפרטורה האידיאלית לתפיחה מבחינת השמרים נעה בין 25 ל-33 מעלות צלזיוס), או לסדר בן מארי יבש: סיר ובו מים חמים מתחת לקערת ההתפחה (ונא שפני המים יהיו מרוחקים מתחתית הקערה), ותבנית מכוסה ובה מים חמים מעל לקערת ההתפחה, ודי רחוק מהבצק.

ההתפחה הראשונה תימשך בין 40 דקות לשעה, תלוי בטיב החימום. בתום ההתפחה מוציאים באגרופים נמרצים  את האוויר מהבצק ומעמידים להתפחה שניה – או בקערה, ואז תהיה התפחה שלישית, או בתבניות להתפחה שניה ואחרונה. רצוי להשתמש בתבניות של אינגליש קייק, מרופדות בנייר אפיה, אך אפשרית גם אפיה של כיכרות רגילים חשופים בתנור, מונחים בתבנית משומנת או מרופדת בנייר אפיה.

ההתפחה השניה/שלישית תימשך בין 20 ל-30 דקות, שוב, תלוי בטיב החימום. אפשר לזגג בביצה, אפשר לחרוץ את פני הלחם ולקמח, אפשר לפזר שומשום או קצח או שניהם, ואפשר לא זה ולא זה ולא זה, כמו במקרה של הלחם המצולם פה.

10 דקות לפני תום ההתפחה האחרונה מכינים את התנור: מניחים על תחתיתו תבנית, ומחממים ל-170 עד 180 מעלות. ברגע האחרון לפני הכנסת הבצק לתנור מוזגים כחצי ליטר של מים רותחים לתבנית שבתחתית. מכניסים את התבניות על רשת, או את התבנית הגדולה במסילתה ועליה הכיכרות החשופים, כל זה בשליש התחתון של התנור.

מכוונים טיימר ל-30 דקות.  כשהוא מצלצל מחלצים את הלחמים בקלות מתבניות העוגה, מסירים את הניירות, ומעמידים את הלחמים חשופים על הרשת לאפיה נוספת, עד שכל הלחם מקבל קרום נוקשה ושחום קלות. בדרך כלל די ב-8 עד 10 דקות כשהלחמים ניצבים בתנוחה הרגילה, ועוד 8 עד 10 דקות כשהם שוכבים על צידם והדפנות מקבלות חום מלמעלה ומלמטה.  אם אופים בכיכרות חשופים התהליך נמשך קצת פחות אך התוצאה בעינה: הקרום סביב הלחם אמור להיות נוקשה והצבע – שחום. בתום האפיה מעבירים את הלחם למשטח צונן. אפשר להקפיא את הלחם, עטוף היטב, אחרי שיצטנן לגמרי.

תמחיר: 400 גרם בטטה – 1 ש"ח, בצל – 1 ש"ח. 1 ק"ג קמח: 6 ש"ח. 1 שקית שמרית: 5 ש"ח. שמן, מלח וסוכר ונייר אפיה  – 2 ש"ח. בסך הכל מקבלים 2.1 ק"ג לחם בשלושה כיכרות, במחיר של 15 ש"ח, כלומר, קצת יותר מ-7 ש"ח לק"ג לחם, בלי להביא בחשבון זמן עבודה וחשמל.

From → מטבח

One Comment

Trackbacks & Pingbacks

  1. טיפ/ טיפים ומתכונים זוכים | מאפיהו

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: